20 lat Polski w UE: świętujemy ograniczając emisje w ramach wirtualnego rajdu rowerowego

13.05.2024 10:15 Źródło: ARUP
Strona główna Transport, Elektromobilność 20 lat Polski w UE: świętujemy ograniczając emisje w ramach wirtualnego rajdu rowerowego

Partnerzy portalu

20 lat Polski w UE: świętujemy ograniczając emisje w ramach wirtualnego rajdu rowerowego - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

W maju mija 20 lat od dołączenia Polski oraz 9 innych krajów do Unii Europejskiej. W ramach obchodów, pod patronatem Komisji Europejskiej zorganizowano Wirtualny Rajd Rowerowy, w którym mogą brać udział drużyny z firm w całej Europie. Na potrzeby rajdu, Arup, międzynarodowa firma zajmująca się zrównoważoną inżynierią, opracowała kalkulator emisji dwutlenku węgla, dzięki któremu można na bieżąco śledzić, jak poruszanie się rowerem przez uczestników ogranicza emisje. Wydarzenie obrazuje zielony kierunek rozwoju Unii Europejskiej na następne lata i zachęca do podejmowania przyjaznych dla otoczenia działań.

Pierwszego maja 20 lat temu Unia Europejska dokonała największej ekspansji w historii, włączając do organizacji Polskę, a wraz z nią Cypr, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Maltę, Słowację, Słowenię oraz Węgry. Wirtualny Rajd Rowerowy jest jedną z form obchodów tego wydarzenia. W ramach niego 10-cio osobowe zespoły z firm w całej Europie wirtualnie pokonują 12,5 tys. kilometrów, będących odzwierciedleniem trasy biegnącej przez stolice Państw, które dołączyły 20 lat temu. Rajd trwa już od 15 kwietnia, a zakończenie planowane jest na 15 lipca. W wydarzeniu biorą udział drużyny z takich organizacji jak BNP Paribas, Deloitte, Medicover, a także przedstawiciele Parlamentu Europejskiego. Rajd ma symbolicznie propagować ideę wspólnoty europejskiej i jednocześnie wskazuje na aktualnie istotną dla całej Europy oraz świata kwestię zielonej transformacji i podejmowania przyjaznych dla otoczenia działań. W związku z tym polski zespół Arup opracował narzędzie, które na bieżąco wskazuje zaoszczędzone CO2, dzięki podróży rowerem przez daną drużynę oraz liczbę drzew potrzebnych do absorbcji takiej ilości dwutlenku węgla.

Podróżowanie rowerem to mniejsze emisje

Ostatnia dekada była najcieplejszą odkąd zaczęto prowadzić pomiary temperatur. To coraz większy problem, gdyż jeśli temperatura wzrośnie o więcej niż 2°C w stosunku do temperatury sprzed epoki przemysłowej, drastycznie zwiększy się ryzyko niebezpiecznych i potencjalnie katastrofalnych zmian w środowisku. Unia Europejska postawiła przed sobą cel zmniejszenia emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Obecnie za około jedną czwartą całkowitych emisji gazów cieplarnianych w UE odpowiada transport. Z tych emisji ponad 70 proc. pochodzi z transportu drogowego. Jedną z rekomendacji umożliwiających zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko jest upowszechnianie bezemisyjnych środków transportu, takich jak np. jazda rowerem. Jednocześnie działanie to ma pozytywnie wpływać na zdrowie nas wszystkich.

– Wybieranie roweru jako codziennego środka transportu to działanie korzystne zarówno dla naszego samopoczucia jak i dla środowiska. Dlatego w Wirtualnym Rajdzie Rowerowym, zorganizowanym z okazji 20-lecia przystąpienia 10 nowych krajów do Unii Europejskiej, zamiast kilometrów mierzymy liczbę zaoszczędzonych kilogramów CO2 w porównaniu do pokonania jej wybranym środkiem transportu. Możemy też sprawdzać, ile drzew byłoby zdolne zabsorbować daną liczbę kilogramów CO2 w ciągu roku. Mam nadzieję, że to zmotywuje uczestników rajdu do wybierania roweru jako codziennego środka transportu – mówi Agnieszka Tatarczak, Digital Expert w Arup, odpowiedzialna za projekt kalkulatora CO2.

ZielonaGospodarka
Fot. Crido, Mapa trasy Wirtualnego Rajdu Rowerowego


Za organizację wydarzenia odpowiada Crido, firma specjalizująca się w doradztwie w zakresie podatkowym, biznesowym i prawnym. Zwycięzcą rajdu zostanie zespół z organizacji, która pokona dystans 12,5 tys. kilometrów w najkrótszym czasie. Wszystkie drużyny i ich wyniki można śledzić na bieżąco na stronie https://crido.pl/20-lat-polski-w-unii-europejskiej-wirtualny-rajd-rowerowy/.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.