Elektryczną przyszłość miast "poprowadzą" rowery

22.06.2021 16:36 Źródło: Własne
Strona główna Transport, Elektromobilność Elektryczną przyszłość miast "poprowadzą" rowery

Partnerzy portalu

Elektryczną przyszłość miast "poprowadzą" rowery  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Rowery już dziś są domeną dużych aglomeracji miejskich w Europie np. w Holandii. W Polsce w większych miejscowościach na dobre zadomowiły się publiczne systemy rowerów miejskich. O ile urbanizacja będzie postępować, to będzie kurczyć się infrastruktura przystosowana dla samochodów. W miastach przyszłości istotną rolę odegrają rowery, zwłaszcza w wersji elektrycznej. 

Na polskich ścieżkach rowerowych można już dostrzec elektryczne jednoślady. Według szacunków udział rowerów elektrycznych w ogólnej sprzedaży tych pojazdów sięga 3-5 proc. Branża przewiduje, że e-rowery będą stanowić nawet 30 proc. rynku w Polsce.

Według Tomasza Przyguckiego, właściciela i założyciela łódzkiej spółki TrybEco, udział rowerów elektrycznych w łącznej sprzedaży rowerów w Polsce może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie w ciągu najbliższych pięciu lat. Przedstawiciel firmy cytowany przez ISBNews i ORPA wskazuje, że są to i tak małe ilości, gdyż na przykład w Czechach co drugi sprzedawany rower jest elektryczny. Rowery napędzane energią mają być standardem niebawem w całej Europie. 

Jak elektryczne rowery mają się do promocji aktywności fizycznej?

Przygucki wskazał, że według najnowszych badań stosowanie e-rowerów wcale nie zmniejsza efektów kardio w porównaniu do rowerów tradycyjnych, za to jest znacznie łagodniejsze dla stawów. Po drugie, użytkownicy pokonują znacznie dłuższą drogę, w efekcie znajduje się dłużej w ruchu. 

Dlaczego rowery elektryczne nie są jeszcze aż tak popularne w Polsce? Te jednoślady kojarzą się jeszcze z formą gadżetu. Barierą jest cena. W Europie wydatek w wysokości 1000 euro ma charakter zakupu spontanicznego, podczas gdy w naszym kraju rower z ceną w granicach 4-5 tys. zł wciąż jeszcze postrzegany jest jako dobro luksusowe – wskazuje przedstawiciel producenta rowerów. 

Oczekuje się, że do 2025 roku w skali globalnej będzie sprzedawanych 12 milionów pojazdów elektrycznych każdego roku oraz ponad 40 milionów rowerów elektrycznych. Według wyliczeń Deloitte do 2023 roku na światowych drogach pojawi się 300 milionów rowerów elektrycznych, czyli o 50 procent więcej niż obecnie. Sprzedaż rowerów elektrycznych będzie napędzana coraz mniejszymi cenami pojazdów, w tym kosztami akumulatorów, które spadły o 87 procent w latach 2010-2019, a ponadto są one znacznie lżejsze niż akumulatory kwasowo-ołowiowe instalowane w starszych e-rowerach. Innym ważnym powodem przewidywanego wzrostu sprzedaży e-rowerów jest to, że coraz więcej osób przeprowadza się na obszary miejskie, gdzie elektryczne rowery są bardziej przydatne w poruszaniu się po zatłoczonych drogach. 

Elektryczne rowery przyszłości – nie tylko w celach wypoczynkowych 

Eksperci wskazują, że elektryczne rowery będą w przyszłości wykorzystywane nie tylko w celach prywatnych, czyli np. wypoczynkowych, czyli w dotarciu do pracy. Ich zastosowanie można poszukać szerzej w miastach przyszłości – smart cities. Bike Europe poprosił projektantów Bastiaana Koka i Petera van der Veera, aby spojrzeli w przyszłość i wskazali kilka trendów, które ich zdaniem, mogą wpłynąć na projektowanie rowerów elektrycznych. W ich opinii w nadchodzących dziesięcioleciach samochody cofną się o krok, a dwukołowa mobilność będzie dalej umacniać się w centrum uwagi miast. Peter van der Veer i Bastiaan Kok przeanalizowali przyszłość rozwoju roweru i jego rolę w nowoczesnej mobilności. Zidentyfikowali oni kilka trendów. 

Rowery elektryczne będą wykorzystywane do przewozu np. dzieci (rowery cargo). Z jednej strony nie jest to dziś nowością, ale jednoślady napędzane energią będą dopasowane do poruszania się po mieście, w szczególności po ulicach. Ich budowa będzie ułatwiała jazdę np. w trakcie opadów deszczu lub śniegu. Rozbudowane elektryczne rowery będą także wykorzystywane do przewozu np. paczek przez kurierów. W tym celu niezbędna będzie rozbudowa infrastruktury węzłowej, które obejmują zadaszone punkty odbioru paczek na szlakach komunikacyjnych. Dzisiejsze paczkomaty są poukrywane między blokami. 

W przekonaniu projektantów wodór będzie źródłem energii dla rowerów towarowych, które będą pokonywać dużą liczbę kilometrów. Wzdłuż dróg będą stać np. automaty, z pomocą których można szybko wymienić pusty zbiornik na pełny. Infrastruktura rowerowa obejmie również punkty serwisowe, punkty gastronomiczne i węzły mobilności, w których rower można wymienić np. na samochód elektryczny lub wodorowy.

Powstaną autostrady rowerowe, które ułatwią użytkownie elektrycznych rowerów dojeżdżając do pracy. Długie dystanse będzie można pokonywać z pełną prędkością do 45 km/h. Rowery wspomagane w pełni zasilane elektrycznie będą w przyszłości zostawiane w specjalnych miejscach parkingowych dla rowerów. Gdy tylko e-rower zostanie zaparkowany, będzie natychmiast ładowany bezprzewodowo za pomocą szybkich ładowarek, które będą wbudowane np. w chodnik. Energia elektryczna będzie pochodziła z paneli fotowoltaicznych lub innych instalacji OZE.  


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.