Wynik wyszukiwania - "Zielony wodór" - Wiadomości

RWE chce produkować wodór dla dostawcy produktów na bazie węglowodorów

RWE, będący jednym z kluczowych w Wielkiej Brytanii graczy na rynku produkcji energii elektrycznej i energii odnawialnej, podpisał umowę z Haltermann Calress, wiodącym dostawcą produktów i rozpuszczalników na bazie węglowodorów. Na jej mocy RWE zbuduje przy kompleksie Haltaermann Carless w Harwich zakład produkcji zielonego wodoru.
14.04.2024

Orlen Laboratorium gotowe do badań nad czystym wodorem w transporcie

Zaledwie tygodnie dzielą ORLEN Laboratorium we Włocławku od otrzymania akredytacji dla zaawansowanych metod badawczych czystego wodoru dla branży transportowej. Będzie to druga taka akredytacja w Polsce, a także druga - po zakładzie w Trzebini - dla pracowni z Grupy ORLEN. Nowoczesny obiekt, który będzie obsługiwać cały włocławski hub wodorowy, już teraz pozwala zdobywać bezcenne doświadczenie uczestnikom Akademii Wodorowej, organizowanej przez ORLEN.
25.03.2024

Grupa Orlen chce „zazielenić” prawie milion ton produkowanego w Polsce wodoru

Polska jest dziś trzecim w Europie producentem wodoru „szarego”, jednak zarówno cele klimatyczne UE, jak i potrzeby coraz bardziej innowacyjnej gospodarki wymagają jego „zazielenienia”, czyli oparcia na bezemisyjnych źródłach energii. Tak pozyskany pierwiastek może zrewolucjonizować wiele branż, na czele z przemysłem czy przyjaznym środowisku transportem publicznym.
20.03.2024

Fabryka zielonego wodoru na Górnym Śląsku z dofinansowaniem do 142,77 mln euro

H2Silesia, projekt wodorowy Polenergii, może otrzymać do 142,77 mln euro dofinansowania na realizację. To efekt decyzji notyfikacyjnej Komisji Europejskiej. Projekt H2Silesia zakłada budowę wielkoskalowej fabryki zielonego wodoru o mocy ok. 105 MW, która będzie w stanie wyprodukować ok. 13 000 ton tego surowca rocznie. Polenergia to jedyna polska firma objęta programem Hy2Infra. „To bardzo ważny komunikat dla rynku i naszych inwestorów. Decyzja Komisji Europejskiej znacząco zwiększa wartość projektu” - mówi Iwona Sierżęga, członk
22.02.2024

Energa Operator chce wydać 3,3 mld zł na rozwój sieci wysokiego napięcia

Energa Operator zakłada, że do 2028 r. zrealizuje ponad 220 inwestycji związanych z rozbudową i modernizacją sieci wysokiego napięcia 110 kV. Na ten cel spółka planuje przeznaczyć 3,3 mld zł - poinformowała spółka. W tym czasie moc pracujących w jej sieci OZE ma przekroczyć 13 GW - wskazano.
16.02.2024

Bo do tanga trzeba dwojga. Zielony wodór i handel razem dla transformacji energetycznej

Zielony wodór uznawany jest za możliwą alternatywę dla paliw kopalnych. Potencjał zielonego wodoru rośnie, o czym mówi najnowszy, wspólny raport od Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej oraz Światowej Organizacji Handlu, który jest poświęcony roli zielonego wodoru i handlu dla realizacji celów światowej transformacji energetycznej.
11.02.2024

Pierwsza na świecie infrastruktura tankowania wodoru dla łodzi

We Włoszech powstaje pierwsza na świecie infrastruktura do tankowania łodzi rekreacyjnych zielonym wodorem. Projekt rozwijany jest przez NatPower H, firmę z grupy NatPower, która już zyskała poparcie dwudziestu pięciu włoskich marin i portów, w których zostaną umieszczone stacje zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects.
29.01.2024

Panele wodorowe KU Leuven włączone do spółki typu spin-off

Produkcja paliwa odnawialnego w dowolnym miejscu na świecie, w oparciu o światło i powietrze? Jest to możliwe dzięki unikalnej technologii wodorowej opracowanej w KU Leuven. Zostało to szeroko zademonstrowane w ostatnich latach poprzez integrację technologii z panelem wodorowym.
29.01.2024

Bruksela wyda miliardy złotych na rozwój technologii i instalacji wodorowych. Także w Polsce

European Energy przewiduje, że Polska będzie liczącym się graczem w unijnych staraniach o rozwój produkcji zielonego wodoru z odnawialnych źródeł energii. Ogromne pieniądze, które w technologie chce zainwestować Bruksela, mogą być szansą na rozwój tego sektora w Polsce.
18.12.2023

16 listopada zostanie zaprezentowany raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny”

16 listopada o godz. 9.00 podczas trzeciej edycji hydrogenconference.pl, która odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim (budynek przy ul. Dobrej 55) zostanie przedstawiony raport „Prognoza zapotrzebowania na wodór odnawialny w Polsce do 2030 r.”
14.11.2023

Pierwsza na Śląsku stacja tankowania wodorem pod marką NESO

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły w Rybniku pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodorem dla samochodów i autobusów. Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 autobusów wodorowych NesoBus wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK, które już zaczynają służyć mieszkańcom Rybnika. Rybnik jest jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce, a autobusy i stacja tankowania będą jednym z głównych elementów powstającego Rybnickiego Okręgu Wodorowego.
31.10.2023

Polska będzie w stanie wyprodukować milion ton zielonego wodoru

Przemysł czeka na tańsze źródła energii – rozwiązaniem może być wodór – tak zgodnie twierdzą eksperci. Beneficjentem będzie także sektor TSL, w tym zarówno transport ciężki jak i komunikacja miejska.
25.10.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.
13.09.2023

Ambitne cele UE dotyczące zielonego wodoru [WIDEO]

Instytucje unijne zakładają ambitne cele dla rozwoju rynku zielonego wodoru. Do 2030 roku ma on stanowić ponad 40 proc. wodoru zużywanego w przemyśle. Realizacja tych celów oznacza wzrost zużycia odnawialnego wodoru o blisko 2 tys. proc. w ciągu najbliższych kilku lat. Problem w tym, że dziś ten rynek praktycznie nie istnieje. Jego rozwój ma przyspieszyć nowy system wsparcia realizowany w ramach Europejskiego Banku Wodoru. Zakłada on m.in. aukcje dla unijnych wytwórców odnawialnego wodoru, które będą gwarantować zielone premie pr
11.04.2023

Sztuczny liść - rekordowo wydajny system produkcji wodoru

Rekordowo wydajny system produkcji wodoru z dwutlenku węgla i wody stworzyli naukowcy z różnych europejskich ośrodków w ramach projektu A-Leaf. Opracowali też nowy sposób przechowywania tak powstającego paliwa.
16.03.2023

Niemcy dołączą do francusko-hiszpańskiego projektu przesyłu zielonego wodoru

Niemcy dołączą do nowego projektu przesyłu zielonego wodoru (czyli takiego, przy produkcji którego wykorzystano energię odnawialną), który powstaje między Hiszpanią a Francją – poinformował w niedzielę w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na zakończenie spotkania z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
22.01.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
29.12.2022

Zielony wodór i power to X w Mauretanii. Ruszają badania

Chariot i Total Eren wykonają wspólnie badania wstępne nad użyciem zielonego wodoru w Mauretanii. W tym celu obie firmy stworzyły konsorcjum, które będzie odpowiadać za największy w Afryce projekt zielonego wodoru.
07.09.2022

Vestas pionierem! Pierwsza na świecie jednostka CTV zasilana wodorem

W ramach swojej podróży w kierunku stania się neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku Vestas jest pionierem innowacyjnych rozwiązań w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla z własnej działalności. We współpracy z dostawcą Windcat Workboats, firma rozpoczyna pilotażowy program, którego celem jest zbadanie, w jaki sposób, pierwszy na świecie, zasilany wodorem CTV może pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w ramach działalności usługowej w branży offshore.
04.07.2022

ZE PAK przyspiesza zieloną transformację! Ostatni blok węglowy zamknie już w 2024 roku

Koncern energetyczny ZE PAK zamierza przyspieszyć zamknięcie ostatniego bloku na węgiel z 2030 r. na koniec 2024 r. Jak poinformowała w czwartek spółka, jednym z głównych powodów jest brak wsparcia z rynku mocy dla bloków węglowych od 2025 r.
14.04.2022

Haldor Topsøe podpisuje umowę o wartości 45 mln euro na innowacyjne badania nad ekologicznym wodorem [WIDEO]

Duńska firma Haldor Topsøe podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę na finansowanie badań nad innowacyjnymi technologiami ekologicznego wodoru o wartości 45 mln euro.
24.01.2022

Wysokie ceny gazu w Europie powodują, że zielony wodór jest tańszy w produkcji niż szary

Ostatni gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego w Europie oznacza, że produkcja zielonego wodoru pochodzącego z energii odnawialnej jest obecnie tańsza niż silnie zanieczyszczającego środowisko szarego H2.
07.12.2021

Produkcja zeroemisyjnego wodoru praktycznie nie istnieje - ostrzega MAE

Globalna produkcja wodoru generuje około 900 milionów ton emisji CO2, co odpowiada łącznej emisji Wielkiej Brytanii i Indonezji, szacuje organizacja MAE w swoim raporcie.
10.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

W USA powstanie centrum produkcji wodoru z odpadów do tankowania

Raven SR zajmująca się technologią pozyskiwania zielonego paliwa, ogłosiła plany pierwszego węzła produkcji zielonego wodoru z odpadów, Uruchomienie jest planowane na lato 2022 roku.
01.09.2021

Złoty środek na ograniczenie emisji metanu i produkcję zielonej energii

Fermentacja beztlenowa jest niepokojąco pomijana jako odpowiedź na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych (GHG).
15.08.2021

Norweski Statkraft stanął w kolejce, by dostarczyć ekologiczny wodór na 88-metrowy bezemisyjny statek

Wodór ma coraz szersze spektrum zastosowań, szczególnie w sektorach takich jak przemysł i transport. W ostatnim czasie ukształtował się szereg projektów skoncentrowanych na rozwoju statków napędzanych wodorem.
26.06.2021

Niebieski amoniak w kolejce za zielonym wodorem. Trwa konkurs na projekt Barents Blue

Horisont Energi nagrodził Saipem i Technip Energies za badania i wykonanie pełnego projektu koncepcyjnego kompleksu obojętnego pod względem emisji dwutlenku węgla do pozyskiwania amoniaku Barents Blue w Hammerfest w północnej Norwegii.
22.06.2021

Na drogach pojawiły się BMW na zielony wodór

BMW Group rozpoczęła testy pojazdów wykorzystujących układ napędowy z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Niemiecki gigant motoryzacyjny testuje tę technologię „w codziennych warunkach na europejskich drogach”.
18.06.2021

Do 2025 roku wszystkie Jaguary będą zielone

Land Rover pracuje nad prototypem pojazdu elektrycznego z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Testowanie koncepcji ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.
17.06.2021

Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru

Jak wynika z białej księgi Siemens Gamesa Renewable Energy, tak zwana „zielona” produkcja wodoru przy użyciu lądowych turbin wiatrowych może osiągnąć do 2030 roku parytet cenowy z wodorem z paliw kopalnych
11.06.2021

W Europie powstanie 2,7 GW mocy w elektrolizerach do 2025 roku

Europa ma szansę, aby do 2025 roku powstały instalacje do produkcji zielonego wodoru o mocy 2,7 GW. To blisko 50-krotnie więcej niż powstało w ciągu ostatnich 10 lat.
09.06.2021

Przyszłość widzą w czystym wodorze. W Biproraf ułatwi to wiedza i doświadczenie

Spółka Biproraf z 48-letnią już dziś historią jest przykładem na to jak z firmy projektowej stać się generalnym realizatorem inwestycji. Firma specjalizuje się w projektach w formule głównie EP (engineering, procurement) a także wchodzi coraz odważniej w projekty EPC (engineering, procurement, construction).
09.06.2021

Holandia będzie produkować zielony wodór na terenie kompleksu portowego North Sea

W Holandii na terytorium jednego z głównych portów powstanie zakład produkcji zielonego wodoru.
17.05.2021

Globalny cel neutralności klimatycznej nie będzie możliwy bez elektryfikacji i zielonego wodoru

Elektryfikacja będzie głównym elementem transformacji gospodarki światowej, którą umożliwią gwałtownie spadające koszty odnawialnych źródeł energii. Rolę uzupełniającą tej technologii odegra zielony wodór, który będzie wykorzystywany tam, gdzie elektryfikacja jest trudna lub niemożliwa - wynika z raportów Energy Transitions Commission (ETC), koalicji 45 globalnych liderów sektora energetycznego.
04.05.2021

Zielony wodór z metanolu pomoże zredukować CO2 w sektorze morskim

W dobie dekarbonizacji sektora morskiego z rozwiązaniem przychodzi projekt Element 1. Alternatywne pozyskiwanie wodoru z metanolu do zasilania ogniw PEW bezpośrednio na statku może stanowić rozwiązanie problemu magazynowania i dystrybucji surowca.
17.03.2021

Arabia Saudyjska ma ambicję zdominować rynek eksportowy zielonego wodoru

Wypalone słońcem przestrzenie i nieustanna bryza z Morza Czerwonego sprawiają, że północno-zachodni kraniec Arabii Saudyjskiej jest miejscem, które ma w przyszłości stać się globalnym centrum produkcji ekologicznego wodoru.
09.03.2021

EDP z nowymi eko inicjatywami

Grupa EDP wzmacnia swoje zaangażowanie na rzecz dekarbonizacji inaugurując oddziały dedykowane wykorzystaniu potencjału wodoru i magazynowaniu energii. H2BU to nowa jednostka Grupy, która zajmie się „zielonym” wodorem, a powstały w USA specjalny oddział – magazynowaniem. W ciągu 5 lat ma on osiągnąć łączna moc instalacji wynoszącą 1 GW.
22.02.2021

CS Kompozyty Sp. z o.o.

zielone kompozyty,energia z odpadów,zielony wodór,kompozyty,farby,napędy,wodór

Dziękujemy za wysłane grafiki.