Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru

11.06.2021 09:30 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Jak wynika z białej księgi Siemens Gamesa Renewable Energy, tak zwana „zielona” produkcja wodoru przy użyciu lądowych turbin wiatrowych może osiągnąć do 2030 roku parytet cenowy z wodorem z paliw kopalnych

W środowym oświadczeniu firma – główny gracz na rynku turbin wiatrowych – oznajmiła również, że zielony wodór wytwarzany przy użyciu wiatru z sektora offshore może osiągnąć parytet cenowy do 2035 roku.

Powyższe scenariusze były uzależnione od posiadania „odpowiednich ram polityki i mechanizmów rynkowych” – czytamy w oświadczeniu.

Co obniży koszty produkcji?

Biała księga Siemens Gamesa przedstawia cztery kluczowe obszary, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów: zwiększenie wydajności energii odnawialnej; stworzenie „efektywnego kosztowo rynku popytu na ekologiczny wodór”; rozwój łańcucha dostaw; wsparcie dla infrastruktury.

– Minęły trzy dekady, zanim wiatr i energia słoneczna osiągnęły parytet sieci z paliwami kopalnymi, a nie możemy sobie pozwolić na tak długie oczekiwanie, aż zielony wodór osiągnie parytet cenowy z wodorem opartym na paliwach kopalnych – powiedział Andreas Nauen, dyrektor generalny firmy.

Opisywany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną jako „wszechstronny nośnik energii”, wodór ma różnorodne zastosowania i może być wykorzystywany w takich sektorach jak przemysł czy transport.

Można go wytwarzać na wiele sposobów. Jednak główna metoda polega na zastosowaniu elektrolizy, w której prąd elektryczny dzieli wodę na tlen i wodór.

Jeśli energia elektryczna wykorzystywana w procesie pochodzi z odnawialnego źródła, takiego jak wiatr lub energia słoneczna, niektórzy nazywają ją „zielonym” lub „odnawialnym” wodorem.

Obecnie jednak zdecydowana większość produkcji wodoru opiera się na paliwach kopalnych, a ekologiczny wodór jest drogi w produkcji.

Kto chce zielonego wodoru?

W ostatnim czasie wiele dużych koncernów ogłosiło plany włączenia ekologicznego wodoru do swojej działalności, w celu dekarbonizacji swojej działalności. 

Ponadto Unia Europejska, opracowała plany zainstalowania co najmniej 40 gigawatów odnawialnych elektrolizerów wodoru do 2030 roku.

Podejmowane są również wysiłki w celu obniżenia kosztów. W poniedziałek Departament Energii USA uruchomił inicjatywę Energy Earthshots i oznajmił, że pierwsza z nich skupi się na obniżeniu kosztów „czystego” wodoru do 1 dolara za kilogram (2,2 funta) w ciągu najbliższej dekady.

Według DOE wodór ze źródeł odnawialnych kosztuje dziś około 5 dolarów za kilogram. 

– Czysty wodór zmienia zasady gry – powiedziała w poniedziałek sekretarz ds. energii USA Jennifer M. Granholm.

W środę Ben Gallagher, główny analityk ds. nowych technologii w grupie badawczej Wood Mackenzie, starał się podkreślić, jak zmienia się środowisko otaczające zielony wodór.

– Coraz bardziej dynamiczny rynek niskoemisyjnego wodoru doświadczył w ciągu ostatnich 18 miesięcy zalewu wsparcia rządowego, zobowiązań korporacyjnych, ogłoszonych projektów  – powiedział.

–  Wierzymy, że ta aktywność jest równoznaczna ze zmianą paradygmatu, w której zielony wodór – wodór wytworzony z elektrolizy wody przy użyciu energii odnawialnej – pojawi się jako kluczowy element transformacji energetycznej – dodał.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.