Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru

Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru
Gigant Siemens Gamesa przedstawia skuteczny plan obniżenia kosztów zielonego wodoru - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Żaneta Kłostowska

11.06.2021 Źródło: Własne

Jak wynika z białej księgi Siemens Gamesa Renewable Energy, tak zwana „zielona” produkcja wodoru przy użyciu lądowych turbin wiatrowych może osiągnąć do 2030 roku parytet cenowy z wodorem z paliw kopalnych

W środowym oświadczeniu firma – główny gracz na rynku turbin wiatrowych – oznajmiła również, że zielony wodór wytwarzany przy użyciu wiatru z sektora offshore może osiągnąć parytet cenowy do 2035 roku.

Powyższe scenariusze były uzależnione od posiadania „odpowiednich ram polityki i mechanizmów rynkowych” – czytamy w oświadczeniu.

Co obniży koszty produkcji?

Biała księga Siemens Gamesa przedstawia cztery kluczowe obszary, które mogą pomóc w obniżeniu kosztów: zwiększenie wydajności energii odnawialnej; stworzenie „efektywnego kosztowo rynku popytu na ekologiczny wodór”; rozwój łańcucha dostaw; wsparcie dla infrastruktury.

– Minęły trzy dekady, zanim wiatr i energia słoneczna osiągnęły parytet sieci z paliwami kopalnymi, a nie możemy sobie pozwolić na tak długie oczekiwanie, aż zielony wodór osiągnie parytet cenowy z wodorem opartym na paliwach kopalnych – powiedział Andreas Nauen, dyrektor generalny firmy.

Opisywany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną jako „wszechstronny nośnik energii”, wodór ma różnorodne zastosowania i może być wykorzystywany w takich sektorach jak przemysł czy transport.

Można go wytwarzać na wiele sposobów. Jednak główna metoda polega na zastosowaniu elektrolizy, w której prąd elektryczny dzieli wodę na tlen i wodór.

Jeśli energia elektryczna wykorzystywana w procesie pochodzi z odnawialnego źródła, takiego jak wiatr lub energia słoneczna, niektórzy nazywają ją „zielonym” lub „odnawialnym” wodorem.

Obecnie jednak zdecydowana większość produkcji wodoru opiera się na paliwach kopalnych, a ekologiczny wodór jest drogi w produkcji.

Kto chce zielonego wodoru?

W ostatnim czasie wiele dużych koncernów ogłosiło plany włączenia ekologicznego wodoru do swojej działalności, w celu dekarbonizacji swojej działalności. 

Ponadto Unia Europejska, opracowała plany zainstalowania co najmniej 40 gigawatów odnawialnych elektrolizerów wodoru do 2030 roku.

Podejmowane są również wysiłki w celu obniżenia kosztów. W poniedziałek Departament Energii USA uruchomił inicjatywę Energy Earthshots i oznajmił, że pierwsza z nich skupi się na obniżeniu kosztów „czystego” wodoru do 1 dolara za kilogram (2,2 funta) w ciągu najbliższej dekady.

Według DOE wodór ze źródeł odnawialnych kosztuje dziś około 5 dolarów za kilogram. 

– Czysty wodór zmienia zasady gry – powiedziała w poniedziałek sekretarz ds. energii USA Jennifer M. Granholm.

W środę Ben Gallagher, główny analityk ds. nowych technologii w grupie badawczej Wood Mackenzie, starał się podkreślić, jak zmienia się środowisko otaczające zielony wodór.

– Coraz bardziej dynamiczny rynek niskoemisyjnego wodoru doświadczył w ciągu ostatnich 18 miesięcy zalewu wsparcia rządowego, zobowiązań korporacyjnych, ogłoszonych projektów  – powiedział.

–  Wierzymy, że ta aktywność jest równoznaczna ze zmianą paradygmatu, w której zielony wodór – wodór wytworzony z elektrolizy wody przy użyciu energii odnawialnej – pojawi się jako kluczowy element transformacji energetycznej – dodał.


Źródło:
Własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.