Zielony wodór i power to X w Mauretanii. Ruszają badania

sg

07.09.2022 08:06 Źródło: Total Eren, Chariot
Strona główna Energetyka, OZE Wodór, Amoniak Zielony wodór i power to X w Mauretanii. Ruszają badania

Partnerzy portalu

Zielony wodór i power to X w Mauretanii. Ruszają badania - ZielonaGospodarka.pl

Chariot i Total Eren wykonają wspólnie badania wstępne nad użyciem zielonego wodoru w Mauretanii. W tym celu obie firmy stworzyły konsorcjum, które będzie odpowiadać za największy w Afryce projekt zielonego wodoru.

Wspólna (po 50% udziałów) spółka ma zyskać na doświadczeniu zespołów Total Eren, które przeprowadzą studium wykonalności. Analiza ma dotyczyć energii pozyskiwanej ze słońca, wiatru, a także użycia zielonego wodoru w projektach o globalnym zasięgu. Z kolei amerykański Chariot zajmie się tzw. project developmentem, uzyskiwaniem pozwoleń oraz rozwijaniem local contentu i zaangażowania interesariuszy.

Ze względu na unikalne właściwości – dostęp do słońca i wiatru – Mauretania okazała się idealnym miejscem do wdrażania rozwiązań typu power to X. Power to X oznacza techniki konwersji energii z OZE, a także sposoby jej magazynowania. Dzięki temu, jak podaje Total Eren, ich Nour Project będzie mógł dostarczyć „najlepszy na świecie zielony wodoru”.

Nour Project ma dysponować zainstalowanymi 10 GW energii, tym samym stać się największym w Afryce projektem wokół zielonego wodoru.

„Uważamy, że zielony wodór będzie kluczową częścią miksu energetycznego w przyszłości, dlatego bardzo cieszymy się, że wchodzimy w nowe partnerstwo na kontynencie (w Afryce), na którym nasz główny interesariusz TotalEnergies, ma tak dużą obecność”, powiedział Fabienne Demol, wiceprezes i globalny kierownik ds. rozwoju biznesu w Total Eren.

O Total Eren
Założona w 2012 roku przez Pârisa Mouratoglou i Davida Corchię firma rozwija, finansuje, buduje i eksploatuje elektrownie OZE (słoneczne, wiatrowe, wodne) o mocy brutto 3500 MW na całym świecie. Dzięki partnerstwu z lokalnymi deweloperami, Total Eren obecnie rozwija liczne projekty energetyczne w krajach i regionach, w których energia odnawialna ma znaczenie ekonomiczne, m.in. w Europie, Azji Środkowej i Południowej, Azji i Pacyfiku, a także Ameryce Łacińskiej i Afryce. Od grudnia 2017 roku udziałowcem Total Eren jest gigant energetyczny, TotalEnergies.

O Chariot
Skoncentrowana na Afryce grupa energetyczna z dwiema liniami biznesowymi, gazem przejściowym i mocą przejściową. W jej ramach rozwijany jest Chariot Transitional Gas, projekt offshore'owy dotyczący wydobycia wysokojakościowego gazu w Maroku. Projekt ma wysoki wskaźnik ESG. Chariot Transitional Power natomiast szuka rozwiązań dla transformacji energetycznej sektora górniczego w Afryce.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.