Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł - ZielonaGospodarka.pl
13.09.2023 06:30
Strona główna Transport, Elektromobilność Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł

Partnerzy portalu

Gdańsk podpisał umowę najmu autobusów wodorowych za 171 mln zł - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Aleksandra Dulkiewicz

Już w przyszłym roku do gdańskiej floty autobusowej dołączy 10 autobusów zasilanych zielonym wodorem. We wtorek odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dostawę oraz pełną obsługą serwisową wyprodukowanych w Polsce autobusów - poinformował gdański magistrat.

Podczas spotkania zaprezentowano autobus, który nie emituje spalin i oczyszcza powietrze. Wodorowy NesoBus był testowany na ulicach Gdańska już w zeszłym roku.

Jak podała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, koszt dziesięcioletniego najmu 10 autobusów, to 171 mln zł brutto.

NesoBus to wyprodukowany w Polsce zeroemisyjny miejski autobus wodorowy. Zasilany zielonym wodorem jest najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Stworzyli go polscy konstruktorzy i inżynierowie przy współpracy z partnerami z Europy i całego świata.

Prezes zarządu PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Maciej Nietopiel podkreślił, że autobus, to dzieło w 100 proc. polskich konstruktorów i inżynierów, a fabryka, która wkrótce zostanie otwarta, będzie w stanie produkować do 100 sztuk autobusów wodorowych rocznie – dodał.

Jak informuje magistrat, wyłonione w przetargu pojazdy zasilane będą wodorem otrzymywanym przy użyciu energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Energia ta pozyskiwana może być z wody, z wiatru, ze słońca, może być to także energia geotermalna, czy pozyskana z biomasy.

Wymagany gwarantowany zasięg autobusu to 330 km na jednym tankowaniu. Zgodnie ze standardami obowiązującymi w gdańskiej komunikacji miejskiej, nowe pojazdy, podobnie jak te już posiadane przez GAiT, przystosowane mają być do potrzeb osób niepełnosprawnych i osób podróżujących z wózkami dziecięcymi.

Do dyspozycji pasażerów będą też ergonomiczne fotele, wykonane z materiałów o podwyższonej odporności. Pojazdy wyposażone będą w systemy monitoringu i klimatyzacji. Tablice informacyjne dla podróżujących wykonane mają być w wysokiej jakości technologii LED. W technologii LED ma być także oświetlenie pojazdów. W autobusach zamontowane zostaną także gniazda USB oraz zautomatyzowane defibrylatory zewnętrzne AED. Pojazdy wyposażone mają być również w system liczenia pasażerów.

Jak podaje gdański magistrat, postępowanie przetargowe poprzedzone zostało wstępnymi konsultacjami rynkowymi długoterminowego najmu autobusów zasilanych zielonym wodorem.

Umowa obejmować będzie także pełną obsługę serwisową pojazdów. Wykonawca jest zobowiązany do utrzymania technicznego pojazdów przez cały okres najmu. Wszystkie autobusy muszą zostać dostarczone w terminie do 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy. Dostawy pojazdów odbywać się będą w transzach.

Radni PiS w Gdańsku krytykowali umowę ws. autobusów wodorowych. Przemysław Majewski twierdzi, że z analizy przygotowanej dla GAIT wynika, że najem autobusów wodorowych jest znacznie mniej korzystny od zakupu i najmu pojazdów elektrycznych. "Opłacalny byłby przy koszcie 10,50 zł za wozokilometr. Wybrany dostawca oferuje stawkę 19,90 zł za wzkm" - dodał Majewski.

Autor: Krzysztof Wójcik

kszy/ jann/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25312,00 $ tona -1,12% 22 wrz
 Cynk 2532,00 $ tona 2,34% 22 wrz
 Aluminium 2199,00 $ tona 1,52% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.