Wynik wyszukiwania - "kurtyka" - Wiadomości

Kurtyka: obecny szczyt klimatyczny, jak i kolejne, mogą przynieść duże rozczarowanie [WYWIAD]

Najbliższe szczyty klimatyczne, w tym tegoroczny w Egipcie, będą bardzo trudne, ponieważ świat wkracza w epokę chaosu - powiedział b. minister klimatu, doradca międzynarodowy Michał Kurtyka. Ocenił, że oczekiwania klimatyczne urosły ponad miarę, a konkluzje szczytu mogą być rozczarowujące.
08.11.2022

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.
27.10.2021

Minister Kurtyka spotkał się z uczestnikami programów stażowych „Energia dla Przyszłości” i „Klimat dla Przyszłości”

„W ramach programów stażowych resortu klimatu i środowiska stażyści mają doskonałą okazję do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz merytorycznej wiedzy przekazywanej przez ekspertów z obszarów klimatu oraz energii”- powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, 25 października 2021 r., podczas spotkania z uczestnikami programów „Energia dla przyszłości” i „Klimat dla przyszłości”, organizowanych przez ministerstwo, PGE S.A., PKN Orlen S.A., PGNiG S.A. oraz PSE S.A.
27.10.2021

Magazynowanie energii w elektrowniach szczytowo-pompowych szansą dla stabilnych dostaw prądu

W Polsce powstaną nowe elektrownie szczytowo-pompowe, a już istniejące zostaną gruntownie zmodernizowane, co znacznie poprawi bilans energetyczny kraju.
25.10.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

Już wkrótce nowa edycja programu „Mój Prąd”

Planowana w I kwartale 2022 r. nowa odsłona programu priorytetowego „Mój Prąd 4.0” pozwoli na wykonanie kolejnego kroku w kierunku efektywnej, bezpiecznej energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem oraz autokonsumpcją wytworzonej energii elektrycznej.
22.10.2021

MKiŚ: trwają konsultacje projektu rozporządzenia ws. wymagań jakościowych dla paliw stałych

Trwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych; zgłoszone uwagi, postulaty i rekomendacje są analizowane - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska w stanowisku zamieszczonym na stronie MKiŚ.
21.10.2021

Coroczne wirtualne spotkanie Banku Światowego

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu online z przedstawicielami Banku Światowego, które odbyło się 18 października 2021 r. Główne zagadnienia poruszone podczas rozmów dotyczyły wymiany doświadczeń w zakresie procesu transformacji energetycznej krajów opierających swój mix na węglu, w tym konieczności prowadzenia działań służących łagodzeniu skutków zamykania kopalń i ochrony grup społecznych. Minister Kurtyka szczególnie zwrócił uwagę na role młodzieży w kształtowaniu transformacji.
21.10.2021

10 000 km bez emisji dla elektromobilności

Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) rozpoczyna The eMobi Road to COP, czyli wyprawę przez Europę do Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowieniu Światowego Dnia Elektromobilności. W inauguracji wydarzenia, które odbyło się 19 października 2021 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, udział wziął minister Michał Kurtyka.
20.10.2021

Polsko-japońskie rozmowy o energetyce

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka gościł 18 października br. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ambasadora Japonii Pana Aiko Miyajima. Tematem spotkania była współpraca krajów w zakresie rozwoju niskoemisyjnych innowacji energetycznych.
20.10.2021

Spotkanie ministra Kurtyki z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Publikacja raportu MAEA na COP26 „Nuclear Energy for a Net Zero World” to główny temat rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim. Spotkanie odbyło się 15 października 2021 r.
19.10.2021

Kurtyka: wsparcie wz. z cenami prądu otrzyma co piąte gospodarstwo

Dofinansowaniem z puli 1,5 mld zł obejmiemy prawie co piąte gospodarstwo domowe w Polsce, m.in. emerytów, rencistów i rodziny wielodzietne - zapowiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka pytany w piątek o pomoc dla odbiorców najbardziej dotkniętych wzrostem cen prądu.
15.10.2021

Kurtyka: suwerenność energetyczna fundamentem suwerenności państwa

Kwestia suwerenności energetycznej jest fundamentem suwerenności i bezpieczeństwa państwa - powiedział w rozmowie z "Gościem Niedzielnym" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że polski rząd widzi szanse i zagrożenia unijnego pakietu "Fit for 55".
15.10.2021

Podpisano „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”

Z inicjatywy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali, 14 października 2021 r. w Warszawie, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”. Zawarcie tego porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 r. wraz z podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.
15.10.2021

Michał Kurtyka: Turów nie może wstrzymać wydobycia

Pokazywaliśmy, że środek tymczasowy w postaci zamknięcia wydobycia w kopalni Turów jest nieproporcjonalny w stosunku do sytuacji. Uzyskaliśmy lakoniczną odpowiedź, że pani sędzia TSUE po prostu się z nami nie zgadza – powiedział "Gazecie Polskiej" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
13.10.2021

Ministrowie Kurtyka i Kościński: My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!

Minister finansów Tadeusz Kościński oraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka wraz z 11 innymi ministrami krajów UE opublikowali w poniedziałek apel w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Europie w dzienniku „Le Figaro” oraz innych europejskich gazetach zatytułowany: „My, Europejczycy potrzebujemy energii jądrowej!”.
12.10.2021

Nowelizacja Prawa geologicznego i górniczego

Surowce stanowią koło napędowe każdej gospodarki. Trwające obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska prace nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP) mają na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń.
11.10.2021

O przyszłości modelu ochrony środowiska leśnego

„Ochrona przyrody jest naszym obowiązkiem i inwestycją w przyszłość. Stanowi kluczowy element wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej, a rola polskich leśników nie tylko w utrzymaniu, ale też w odtwarzaniu polskiej bioróżnorodności, jest trudna do przecenienia” – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji „Przyszłość modelu ochrony środowiska leśnego w kontekście komunikatu Komisji Europejskiej na temat Strategii bioróżnorodności 2030”. Wydarzenie odbyło się 8 października 2021 r. w Warsz
11.10.2021

Minister Michał Kurtyka na Kongresie Nowej Mobilności

Kwestie wpływu pakietu Fit for 55 na dekarbonizację sektora transportu oraz zagadnienia związane z rozwojem elektromobilności w Polsce były głównym tematem dyskusji z udziałem ministra klimatu i środowiska podczas II edycji Kongresu Nowej Mobilności, zorganizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2021 r. w Łodzi.
11.10.2021

MKiŚ: na tym etapie negocjacje z Czechami ws. Turowa są zerwane

Negocjacje z Czechami ws. Turowa na tym etapie są zerwane - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska Aleksander Brzózka. Wskazał, że dopóki "nie zmieni się nastawienie po drugiej stronie", trudno będzie wrócić do stołu negocjacyjnego.
05.10.2021

MKiŚ: Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Minister Kurtyka: Strona czeska odrzuciła ofertę, która miałaby chronić interesy lokalnej społeczności

„Przyjechaliśmy do Pragi z bardzo dobrą ofertą, która zawierała konkretne kwoty i rozwiązania dla mieszkańców Kraju Libereckiego. Pozwoliłyby one na długofalowe zażegnanie sporu z naszymi południowymi sąsiadami, a także wzmocniłyby bezpieczeństwo ekologiczne w tym regionie. Nasza racjonalna propozycja spotkała się z eskalacja żądań strony czeskiej” – poinformował 30 września 2021 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
01.10.2021

Kurtyka: polski rząd ma propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów wokół Turowa

W czasie poniedziałkowych rozmów ze stroną czeską ws. sporu wokół działalności kopalni w Turowie strona polska przedstawi propozycję mechanizmów rozwiązywania konfliktów - poinformował w Pradze przez kolejną rundą negocjacji minister klimatu Michał Kurtyka.
28.09.2021

Sekretarz ds. Energii USA spotkała się z ministrem klimatu i pełnomocnikiem ds. infrastruktury energetycznej

Sekretarz Energii USA Jennifer Granholm rozpoczęła wizytę w Polsce. Jak poinformowała na twitterze, spotkała się z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim.
23.09.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka bierze udział w 65. Konferencji Generalnej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA)

Konferencja odbywa się w dniach 20-24 września 2021 r. w Wiedniu. W związku z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19, wydarzenia ma formułę hybrydową. Szef delegacji Polski wziął udział w posiedzeniu w sposób zdalny.
22.09.2021

Minister Michał Kurtyka i wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans o nowym celu klimatycznym UE na 2030 rok

20 września w Bogatyni, w obecności ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, został otwarty gminny punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste Powietrze”.
22.09.2021

Kurtyka: rozmowy ze stroną czeską ws. Turowa toczą się intensywnie i mają charakter wielowymiarowy

Rozmowy ze stroną czeską ws. porozumienia dotyczącego kopalni Turów toczą się bardzo intensywnie i mają bardzo wiele wymiarów – wymiar ekspercki, prawno-traktatowy czy finansowy – mówił w poniedziałek w Bogatyni ministra klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.09.2021

Nowy Główny Inspektor Ochrony Środowiska

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki na wniosek ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki powierzył pełnienie obowiązków Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Michałowi Mistrzakowi. Nominacja została wręczona 17 września.
20.09.2021

Ministerstwo Klimatu i Środowiska otwarte na współprace z NGO

„Dzisiejsze spotkanie z organizacjami pozarządowymi jest pierwszym po 20 latach przerwy i pierwszym rozpoczynającym cykl spotkań z NGO. Wierzę, że współpraca, wymiana informacji i konsultacje z organizacjami to istotna część dialogu pomiędzy administracją publiczną a społeczeństwem obywatelskim” – podkreślił minister Michał Kurtyka podczas spotkania kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami NGO, które odbyło się 16 września 2021 r.
17.09.2021

Aktualny stan jakości powietrza w Polsce – sukces czy nadal wyzwanie?

Stan jakości powietrza oraz działania podejmowane w celu jego poprawy były głównym tematem konferencji „Aktualny stan jakości powietrza w Polsce – sukces czy nadal wyzwanie?”, która odbyła się 15 września 2021 r. W dyskusji udział wzięli: minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Programu „Czyste Powietrze” Bartłomiej Orzeł oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej Maciej Chorowski.
17.09.2021

Kurtyka: przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii

Przygotowaliśmy projekt przepisów, dotyczących ochrony odbiorców wrażliwych przed podwyżkami cen energii, przedstawiliśmy Radzie Ministrów i teraz czekamy na wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu – powiedział w poniedziałek minister Michał Kurtyka w Radiu Plus.
13.09.2021

MKiŚ: Obchody 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych

Minister klimatu i Środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Piotr Dziadzio uczestniczyli w obchodach 60-lecia Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych, które odbyły się 10 września 2021 r. w Różanie.
11.09.2021

Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Wyzwania klimatyczne, pakiet „Fit for 55” i ochrona dziedzictwa przyrodniczego w Karpatach to główne tematy poruszone podczas paneli z udziałem kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w trakcie trzeciego dnia XXX Forum Ekonomicznego. W dyskusjach, które odbyły się 9 września 2021 r. w Karpaczu, wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
10.09.2021

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu o zielonej transformacji energetyczno-klimatycznej

Osiągnięcie neutralności klimatycznej, rozwój OZE, energetyka prosumencka oraz rozwiązania technologiczne dot. wodoru to tylko niektóre tematy paneli, w których udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceministrowie Ireneusz Zyska i Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas drugiego dnia XXX Forum Ekonomicznego. Spotkania odbyły się 8 września 2021 r. w Karpaczu.
10.09.2021

Kurtyka: chcemy wprowadzić na Radę Ministrów projekt wsparcia dla osób wrażliwych na podwyżki cen energii

Pracujemy nad wprowadzeniem do porządku obrad Rady Ministrów projektu ustawy, która będzie dotyczyć wsparcia osób najbardziej wrażliwych na podwyżki cen energii – powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka programie rozgłośni katolickich „Siódma-Dziewiąta”.
02.09.2021

Polsko-estońskie rozmowy dot. klimatu

Kluczowe tematy agendy UE oraz globalnych negocjacji klimatycznych, czyli pakiet Fit for 55 oraz COP26 to główne tematy spotkania ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki i estońskiego ministra środowiska Tõnisa Möldera, które odbyło się 31 sierpnia 2021 r.
02.09.2021

Kurtyka: kształt pakietu „Fit for 55” zdeterminuje transformację energetyczno-klimatyczną

Ostateczny kształt pakietu legislacyjnego "Fit for 55" będzie determinować naszą transformację energetyczno-klimatyczną – ocenił szef MKiŚ Michał Kurtyka. Dodał, że stanowi ona kluczowy element dalszego rozwoju gospodarczego Polski i Niemiec.
30.08.2021

Ustawa o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

W dniu 21 sierpnia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 11 lipca 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. W ustawie zawarto rozwiązania, które mają na celu ograniczenie wzrostu kosztów gospodarowania odpadami.
25.08.2021

Rusza projekt EKOatleci w Parkach Narodowych

Minister Klimatu i Środowiska, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego zainaugurowali 23 sierpnia 2021 r. projekt EKOatleci. Celem inicjatywy jest promowanie aktywnego spędzania czasu z rodziną.
24.08.2021

Earth Festival 2021 zakończony

W ubiegły weekend – 21 i 22 sierpnia 2021 r., podczas Earth Festivalu w Uniejowie, eksperci Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ramach Ecomiasteczka poprowadzili cykl warsztatów dotyczących m.in. jakości powietrza, a także udzielali informacji na temat energetyki jądrowej. Osoby odwiedzające Festiwal mogły też zasięgnąć informacji od przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat programu „Czyste Powietrze”.
24.08.2021

Kurtyka: na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł

Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
24.08.2021

Piaskownice regulacyjne- rozwiązania przyjazne innowacjom w energetyce

Celem projektu nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii (UC74), znajdującego się obecnie na etapie konsultacji publicznych, jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań niezbędnych do poprawy funkcjonowania rynku energii i gazu w Polsce.
20.08.2021

Polacy chcą inteligentnych liczników

Zgodnie z wynikami badania opinii publicznej dotyczącego poziomu akceptacji dla informatyzacji systemu elektroenergetycznego w Polsce przeprowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska większość respondentów deklaruje chęć instalacji takiego licznika w swoim gospodarstwie domowym oraz zdobycia szerszej wiedzy o nowych urządzeniach. Badanie ma związek z wejściem w życie tzw. ustawy licznikowej, która umożliwi wymianę tradycyjnych liczników na te inteligentne ze zdalnym odczytem i jest odpowiedzią na społeczną potrzebę edukac
20.08.2021

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska ws. poziomu obowiązku umarzania świadectw pochodzenia na 2022 r. opublikowane

Minister Klimatu i Środowiska podpisał "Rozporządzenie w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia potwierdzających wytworzenie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w 2022 r.". Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 13 sierpnia 2021 r. i wejdzie w życie po upływie 14 dni.
16.08.2021

MKiŚ ws. funkcjonowania rynku paliwowego

Biorąc pod uwagę brak w dyrektywie 2018/2001 w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (dalej „dyrektywa 2018/2001”) przepisów przejściowych, dotyczących utrzymania bądź uchylenia decyzji Komisji Europejskiej uznających dobrowolne systemy certyfikacji w oparciu o art. 18 ust. 4 dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniająca i w następstwie uchylająca dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE (dalej „dyrektywa 2009/28/WE”), oraz z uwagi na fakt, że proces zatwierdzan
11.08.2021

Ruszają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia systemowego

Rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska kompleksowo regulującego kwestie związane z funkcjonowaniem systemu elektroenergetycznego.
06.08.2021

Stabilny system gazu ziemnego wspiera transformację energetyczną Polski

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych do Polski, będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji w tym zakresie za rok 2020.
05.08.2021

Dwa lata stabilnej pracy krajowego systemu elektroenergetycznego

Resort klimatu i środowiska opublikował Sprawozdanie z wyników monitorowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., będące kompleksowym przeglądem najważniejszych informacji za dwa ostatnie lata.
05.08.2021

Umowa z ceną dynamiczną - tańsza energia dla aktywnych odbiorców

Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez MKiŚ w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.
03.08.2021

Minister Michał Kurtyka na spotkaniu poprzedzającym COP26

Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka wziął udział w spotkaniu przygotowawczym do Konferencji Stron Konwencji UNFCCC – COP26.
29.07.2021

Ministerstwo klimatu aktualizuje katalog firm, mogących działać w sektorze jądrowym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizuje katalog polskich firm, mogących działać w sektorze jądrowym. Włączenie krajowego przemysłu w polski projekt energetyki jądrowej jest jednym celów działań ministerstwa – podkreślił jego szef Michał Kurtyka.
01.07.2021

Ustawa licznikowa i wykonawczy hat trick

Ustawa licznikowa, która wejdzie w życie 2 lipca, jest w ostatnim czasie jedną z największych zmian w polskim prawie energetycznym. Na przyjęciu ustawy najbardziej skorzystają odbiorcy energii elektrycznej, zwłaszcza konsumenci.
28.06.2021

Minister Kurtyka oraz wiceminister Zyska na III Forum Energetyki Rozproszonej

Lokalny wymiar transformacji energetycznej to temat przewodni III Forum Energetyki Rozproszonej. W wydarzeniu, które odbyło się 25 czerwca 2021 roku, udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceminister Ireneusz Zyska.
28.06.2021

Minister Michał Kurtyka spotkał się z przedstawicielami strony czeskiej w Turowie

W poniedziałek 21 czerwca odbyła się zainicjowana przez ministra klimatu i środowiska Michała Kurtykę wizyta studyjna na terenie KWB Turów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele strony czeskiej – Martin Puta hetman Kraju Libereckiego oraz zespół ekspertów z zakresu hydro- i geologii, a także Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
22.06.2021

Kurtyka: dobre wiadomości z Danii; prace na większości odcinków Baltic Pipe zostają przywrócone

Dobra wiadomość od naszych duńskich partnerów w sprawie Baltic Pipe. Prace na większości odcinków gazociągu zostają przywrócone - poinformował w sobotę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
19.06.2021

Ponad 31 tys. wniosków w drugiej edycji programu „Moja Woda”

Ponad 31 tysięcy wniosków na dofinansowanie przydomowych instalacji retencyjnych zarejestrowano na Portalach Beneficjenta w ramach drugiej edycji rządowego programu „Moja Woda”. Nabór zakończył się 10 czerwca br. Łączna kwota finansowania we wnioskach złożonych elektronicznie wyniosła 160 mln zł. Kwotę ostateczną wynikającą z wniosków złożonych w wersji papierowej poznamy po 12 lipca.
18.06.2021

Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przyjęta przez Radę Ministrów

Wprowadzenie rozwiązań, które mają pomóc samorządom obniżyć koszty gospodarki odpadami oraz poprawić sytuację na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi to główne cele przejętego 15 czerwca 2021 roku projektu ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.
16.06.2021

42. sesja Konferencji FAO pod przewodnictwem ministra Kurtyki

– Prawo człowieka do pożywienia powinno być zagwarantowane w systemach prawnych wszystkich państw członkowskich. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest jednym z najważniejszych wyzwań XXI wieku – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podczas otwarcia 42. sesji Konferencji FAO.
16.06.2021

Rusza program „Leśna szkoła z klimatem”

Podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne to główne założenia programu „Leśna szkoła z klimatem”. Jego inauguracja odbyła się 10 czerwca 2021 roku w Nadleśnictwie Celestynów podczas konferencji z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki i p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy.
11.06.2021

Minister Kurtyka w USA: Polska zmierza bardzo szybko w kierunku źródeł odnawialnych

Polska przechodzi bardzo szybką transformację energetyczną w kierunku źródeł odnawialnych i do 2030 r. z tych źródeł będzie pochodzić jedna trzecia wytwarzanej w kraju energii - powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka podczas konferencji poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu Europy Środkowej i Wschodniej.
10.06.2021

Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz Bułgarii i Rumunii

Stanowiska krajów w zakresie pakietu Fit 55 i implementacji strategii UE ws. bioróżnorodności były głównymi tematami spotkania ministrów odpowiedzialnych za kwestie środowiskowe i klimatyczne krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii. Posiedzenie, w którym 7 czerwca br. Uczestniczyli minister Michał Kurtyka i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, zorganizowane zostało w ramach polskiej prezydencji w V4, która trwa do 30 czerwca br.
09.06.2021

Nowa szansa na dofinansowanie utylizacji folii rolniczej. Pod koniec czerwca rusza drugi nabór w programie NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje uruchomienie drugiego naboru w ramach programu priorytetowego „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”. Gminy oraz związki międzygminne będą mogły składać wnioski o dofinansowanie od 28 czerwca do 15 września br. Budżet naboru wynosi 25 mln złotych.
08.06.2021

Minister Kurtyka o neutralności klimatycznej na „Clean Energy Ministerial”

– Dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej, naszym nadrzędnym celem jest odpowiedzialna i zorientowana społecznie transformacja energetyczna. Jest to naczelna zasada przyjętej w tym roku „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas 12. spotkania Clean Energy Ministerial (CEM), które odbyło się 3 czerwca 2021 roku.
08.06.2021

Kurtyka: przed nami nowe rozwiązania dla przemysłów energetyki przyszłości

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że przekazane przed kilkoma dniami do konsultacji publicznych zmiany w prawie przemodelują dotychczasowy system energetyczny w Polsce. Dodał, że resort chce otworzyć dyskusję nt. nowych rozwiązań dotyczących linii bezpośredniej.
07.06.2021

Minister Kurtyka podczas polsko-hiszpańskich konsultacji międzyrządowych

Minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, wziął udział w polsko-hiszpańskich konsultacjach międzyrządowych w Madrycie. Rozmowom, które odbyły się 31 maja, przewodniczyli premierzy Polski i Hiszpanii: Mateusz Morawiecki oraz Pedro Sánchez.
01.06.2021

Według MKiŚ nadchodzi nowe otwarcie rynku na konsumenta energii

Inteligentne liczniki, przejrzysty rachunek, porównywarka ofert sprzedawców energii czy szybsza zmiany sprzedawcy – takie rozwiązania, jak informuje minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, będą wkrótce przysługiwać odbiorcom energii w Polsce.
01.06.2021

Minister Kurtyka na VII Forum Innowacyjności

Rola energetyki jądrowej w ochronie klimatu i środowiska to główny temat rozmów podczas VII Forum Innowacyjności „Klimat wobec wyzwań XXI wieku”. W wydarzeniu, które odbyło się 28 maja 2021 roku, udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
31.05.2021

Zieloni: Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny wcześniej; MKiŚ: to nieprawda

Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny w Polsce już od początku tego roku, ale resort klimatu i środowiska spóźnił się z przygotowaniem ustawy - uważają Zieloni. To nieprawda, fundusz nie działa jeszcze w żadnym państwie – odpowiada MKiŚ.
27.05.2021

Premier Kurtyka spotka się z szefową KE w drugiej połowie czerwca

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen w drugiej połowie czerwca; będziemy na nim podkreślać, że nie można przerzucić kosztów działań klimatycznych na najuboższych - mówił szef tego resortu Michał Kurtyka.
26.05.2021

Spychalski: bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane – podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do zawartego w nocy z poniedziałku na wtorek porozumienia dotyczącego kopalni Turów. Dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską – dodał.
25.05.2021

PGE udostępniła decyzję środowiskową dot. kontynuacji wydobycia w kopalni Turów

PGE Polska Grupa Energetyczna udostępniła w niedzielę decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dot. kontynuacji wydobycia węgla w kopalni Turów, która została wydana w styczniu 2020 roku, po zakończeniu konsultacji transgranicznych z Czechami i Niemcami.
23.05.2021

Kurtyka: dzięki Funduszowi Modernizacyjnemu przyspieszymy transformację energetyki

Dzięki realizacji inwestycji przy wsparciu Funduszu Modernizacyjnego mamy szansę na przyspieszenie transformacji sektora energetycznego, szczególnie ciepłownictwa, które wymaga dużych nakładów finansowych – podkreślił w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.05.2021

Kurtyka: od nowego roku koniec dotacji do pieców węglowych w "Czystym powietrzu"

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać dotacji na zakup pieca węglowego w programie "Czyste powietrze" – podał PAP minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że zwiększone zostaną progi dochodowe w programie, by więcej osób mogło skorzystać z wyższego dofinansowania termomodernizacji.
21.05.2021

MKiŚ, PAN i uczelnie będą współpracować na rzecz przeciwdziałania suszy

Minister Klimatu i Środowiska, Polska Akademia Nauk i 15 uczelni wyższych koncentrujących się na przedsięwzięciach związanych z klimatem, a w szczególności zgłębiających zagadnienie suszy oraz powodzi w Polsce, podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz pogłębionej analizy działań służących zapobieganiu zjawisku suszy w kraju.
19.05.2021

Na programy edukacyjne w ramach "Czystego Powietrza" zostane przeznaczone 11 mln zł

Na programy edukacyjne zachęcające do udziału „Czystym Powietrzu” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi 11 mln zł - poinformował w środę Fundusz. Preferowane będą projekty aktywizujące lokalne podmioty m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Straż Pożarną.
19.05.2021

NFOŚiGW przeznaczy ćwierć mld zł na "Klimatyczne Uzdrowiska"

W czerwcu ma zostać uruchomiony program wsparcia gmin uzdrowiskowych o wartości 250 mln zł – poinformował w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Środki trafią na adaptację do zmian klimatu i wsparcie efektywności energetycznej.
17.05.2021

Minister Kurtyka o pakiecie „Fit for 55” na spotkaniu z F. Timmermansem

Polityka klimatyczna UE to główny tematy rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. W spotkaniu, które odbyło się 7 maja 2021 r., uczestniczył również wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
10.05.2021

Czy Polska potrafi połączyć ekologię z ekonomią?

Potrafimy łączyć ekologię z ekonomią - mówił w środę minister klimatu Michał Kurtyka podczas 5. edycji Kongresu 590. Dodał, że Polska będzie schodzić z 70 proc. udziału węgla w miksie energetycznym do 11 proc. w 2040 roku.
06.05.2021

Kurtyka: z KSAP będziemy szkolić kadry do prowadzenia transformacji energetycznej

We współpracy z KSAP powołujemy Akademię Transformacji Energetyczno-Klimatycznej, która przygotuje kadry administracji publicznej do prowadzenia polityki klimatycznej - mówił na wtorkowej konferencji minister klimatu Michał Kurtyka.
04.05.2021

Ambitna, zrównoważona transformacja energetyczna wg Ministra Kurtyki

Transformacja energetyczna powinna być realizowana w sposób ambitny, konsekwentny i zrównoważony. Trzeba patrzeć na nią oczami wielu grup społecznych, wiekowych, zawodowych - mówił w środę podczas otwarcia konferencji EuroPOWER minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
28.04.2021

Kurtyka: mamy jeszcze ponad rok, by wypracować porozumienie z USA ws. programu jądrowego

Mamy jeszcze 16 miesięcy, które zostały zapisane w umowie do tego, żeby wypracować porozumienie z USA w obszarze technologii i finansowania energetyki jądrowej w Polsce - przekazał w niedzielę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
25.04.2021

Kurtyka: w połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii

W połowie roku przedstawimy rozwiązania umożliwiające najuboższym ochronę przed cenami energii. Problem ubóstwa energetycznego dotyczy kilku procent polskich rodzin - powiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
23.04.2021

Kurtyka: będzie pakiet regulacyjny wspierający "miasta z klimatem"

W tym roku resort klimatu i środowiska ma przedstawić pakiet regulacyjny mający wspierać miasta w adaptacji do zmian klimatu - poinformował w poniedziałek szef MKiŚ Michał Kurtyka. Wyjaśnił, że dotyczyć to ma m.in. kwestii planowania przestrzennego i ułatwień w ekologizacji transportu.
19.04.2021

Kurtyka: włączenie banków do "Czystego Powietrza" ułatwi rodzinom dostęp do programu

Włączenie banków do programu "Czyste Powietrze" ułatwi dostęp do niego polskim rodzinom - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas podpisania umów o wdrażaniu tzw. ścieżki bankowej w tym programie.
14.04.2021

Kurtyka: modernizacja i inwestycje w energetykę jak tarcze antykryzysowe

Jeśli zaplanujemy transformację energetyczną na 20 lat, z wykorzystaniem KPO, to jest ona wykonalna. Modernizacja i inwestycje w sektorze są jak tarcze antykryzysowe i generują miejsca pracy - powiedział we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
30.03.2021

Kurtyka: jakość powietrza i energetyka priorytetami w KPO

W ramach Krajowego Planu Odbudowy powinniśmy skupić się na poprawie jakości powietrza i efektywności energetycznej oraz technologiach wodorowych - powiedział w poniedziałek podczas wysłuchania "Zielona energia" dot. KPO minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
29.03.2021

Kurtyka: na program "Moja Woda" ponownie przeznaczamy 100 mln zł

Na nową edycję programu "Moja Woda", która ruszy w poniedziałek, 22 marca przeznaczymy ponownie 100 mln zł - poinformował w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nadal będzie można liczyć na dotację do 5 tys. zł, ale pod pewnymi warunkami.
19.03.2021

Kurtyka: czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej

Czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej; Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
03.03.2021

Kurtyka: w 2022 r. wskażemy lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce"- mówił w dzienniku "Polska Times.pl" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku.
26.02.2021

Minister klimatu członkiem komisji MAE analizującej skutki transformacji energetycznej

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka został członkiem stworzonej przez Międzynarodową Agencję Energetyczną komisji, która zajmie się analizą skutków transformacji energetycznej.
22.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.