Minister Kurtyka o pakiecie „Fit for 55” na spotkaniu z F. Timmermansem

zk

10.05.2021 11:53 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo , Polityka, Ekonomia Minister Kurtyka o pakiecie „Fit for 55” na spotkaniu z F. Timmermansem
Minister Kurtyka o pakiecie „Fit for 55” na spotkaniu z F. Timmermansem - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Polityka klimatyczna UE to główny tematy rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. W spotkaniu, które odbyło się 7 maja 2021 r., uczestniczył również wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Minister Kurtyka zwrócił uwagę na kluczową rolę Rady Europejskiej w tworzeniu unijnej polityki klimatycznej oraz konieczności podporządkowania się jej wytycznym zawartym w konkluzjach. Ważne jest, aby polityka klimatyczna w UE była kształtowana  na zasadzie konsensusu i jednomyślności, a nie marginalizowaniu mniejszościowych uczestników. W związku z tym Rada Europejska powinna dokończyć swój mandat w udzielaniu dalszych wytycznych w tym zakresie.

Ponadto, minister Kurtyka podkreślił, że dla Polski bardzo dużym wyzwaniem są rosnące ceny uprawnień do emisji CO2.

Oznacza to, że nasze firmy muszą więcej wydawać na uprawnienia, a mniej na inwestycje – powiedział.

Zatem zbyt wysoka cena uprawnień do emisji może przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Może doprowadzić do przenoszenia kosztów i utrudniać zieloną transformację – dodał.

Minister wyraził również nadzieję, że pakiet „Fit for 55” będzie brał pod uwagę potrzebne redukcje we wszystkich sektorach i nie przeciąży niektórych regionów. Nie można zwiększać ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego i transformacja nie powinna się odbywać kosztem najbiedniejszych obywateli.

Sytuacja gospodarcza państw członkowskich jest bardzo zróżnicowana. Regiony o największych potrzebach transformacyjnych oraz mające mniejszą zdolność do kreowania odpowiednich innowacji nie mogą ponosić najwyższych kosztów planowanych przedsięwzięć. Nie można rozwiązać problemów strukturalnych w jednym miejscu, tworząc je gdzie indziej – zaznaczył.

Opowiadamy się za przeprowadzaniem transformacji energetycznej w sposób ambitny, konsekwentny, a jednocześnie odpowiedzialny i zrównoważony. Trudny punkt wyjścia i struktura naszego miksu energetycznego sprawiają, że środki przejściowe są dużo bardziej wymagające niż w innych krajach UE – dodał.

Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, odniósł się także do braku kluczowych rozstrzygnięć dla polskiej energetyki ws. finansowania gazu.

Tylko kompleksowe podejście do zrównoważonego finansowania, odpowiednio uwzględniające unijną zasadę neutralności technologicznej, umożliwia transformację energetyczną i osiągnięcie naszych celów klimatycznych – zauważył.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.