Kurtyka: włączenie banków do "Czystego Powietrza" ułatwi rodzinom dostęp do programu

ac

14.04.2021 20:31 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, ekologia Kurtyka: włączenie banków do "Czystego Powietrza" ułatwi rodzinom dostęp do programu

Partnerzy portalu

Kurtyka: włączenie banków do "Czystego Powietrza" ułatwi rodzinom dostęp do programu - ZielonaGospodarka.pl
fot. Czyste powietrze

Włączenie banków do programu "Czyste Powietrze" ułatwi dostęp do niego polskim rodzinom - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas podpisania umów o wdrażaniu tzw. ścieżki bankowej w tym programie.

Kurtyka przypomniał, że w programie "Czyste Powietrze" nastąpił szereg zmian administracyjnych w procesie obsługi interesantów. "W październiku uruchomiliśmy możliwości pozyskiwania dofinansowania przez tych spośród nas, którzy mają mniejsze możliwości dochodowe, na początku lutego (tego roku - PAP) podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim uruchomiliśmy ścieżkę dla gmin i cieszę się bardzo, że dzięki temu pakietowi 100 mln zł mamy obecnie prawie dwa tys. zgłoszonych (do programu - PAP) gmin, z którymi będziemy teraz podpisywać umowy na poziomie Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - powiedział minister.

Zaznaczył, że celem podpisania umów ws. udostępnienia środków finansowych na wdrażanie ścieżki bankowej w programie "Czyste Powietrze" jest uczynienie go jeszcze bardziej atrakcyjnym i popularnym wśród Polaków decydujących się na wymianę pieców niespełniających norm lub termomodernizację swoich domów.

- Ci z nas, którzy będą szukali środków na termomodernizację budynku, na remont, będą mogli zasięgnąć informacji, że można być oprócz zaciągnięcia kredytu czy pożyczki beneficjentem programu "Czyste Powietrze" - tłumaczył minister. Jak wyjaśnił, ścieżka bankowa będzie realizowana we współpracy z instytucjami finansowymi, które swoim zasięgiem obejmują całą Polskę.

Pełnomocnik rządu ds. programu czyste powietrze Bartłomiej Orzeł ocenił, że jest to pierwszy taki program, "gdzie podmioty działające na rynku komercyjnym łączą się z podmiotem państwowym prowadzącym gigantyczny proces modernizacji polskich domów, gigantyczny proces społeczny podnoszący jakość życia Polaków i gigantyczny proces środowiskowy, związany z walką z zanieczyszczeniem powietrza, emisją gazów cieplarnianych i innych toksycznych substancji".

Jako pierwsze ścieżkę bankową towarzyszącą programowi „Czyste Powietrze" wprowadzą: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

Dostępne środki, w ramach których banki będą mogły obsługiwać wnioski o dotacje w „Czystym Powietrzu" - łącznie do 1,5 mld zł - rozdzielono proporcjonalnie, w oparciu o wolumen planowanej na lata 2021-2022 akcji kredytowej. Banki będą miały możliwość elastycznego dysponowania przyznanym limitem w tym czasie. Warunkiem przystąpienia do programu było zapewnienie przez banki możliwości składania wniosków o kredyt w ramach programu w każdym województwie.

Przygotowywana ścieżka bankowa w „Czystym Powietrzu" przewiduje też objęcie kredytów gwarancjami BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji. Dzięki tym gwarancjom, banki kredytujące będą mogły zaproponować korzystniejsze warunki kredytu przeznaczonego na finansowanie inwestycji zgodnych z programem.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24275,00 $ tona -2,92% 15 sie
 Cynk 3620,00 $ tona -1,39% 15 sie
 Aluminium 2389,00 $ tona -3,20% 15 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.