Rusza program „Leśna szkoła z klimatem”

Strona główna Ekologia, Ochrona środowiska Rusza program „Leśna szkoła z klimatem”
Rusza program „Leśna szkoła z klimatem” - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

zk

11.06.2021 Źródło: informacja prasowa

Podniesienie świadomości prośrodowiskowej wśród dzieci przez realizację zajęć dydaktycznych na łonie natury i prowadzenie aktywności w trosce o środowisko naturalne to główne założenia programu „Leśna szkoła z klimatem”. Jego inauguracja odbyła się 10 czerwca 2021 roku w Nadleśnictwie Celestynów podczas konferencji z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, wiceministra klimatu i środowiska Edwarda Siarki i p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józefa Kubicy.

„Leśna szkoła z klimatem” to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje. Program wspiera też wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, ambasadorka innej akcji prowadzonej z Lasami Państwowymi – „Zanocuj w lesie”, w ramach której na terenie 425 nadleśnictw w Lasach Państwowych wyznaczone zostały specjalne obszary leśne, gdzie można nocować bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

– Treści związane z ekologią, klimatem i ochroną środowiska są obecne w podstawie programowej. To ważny element edukacji już od najmłodszych lat. Cieszę się, że wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska możemy podkreślić kluczową rolę Lasów Państwowych w działaniach edukacyjnych na rzecz środowiska naturalnego, szczególnie teraz – po powrocie uczniów do szkół po pandemii. Niezwykle ważne jest to, aby od najmłodszych lat kształtować w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za otaczający nas świat, środowisko – podkreślił minister Przemysław Czarnek.

Uczenie przez działanie

Przewidziane w ramach programu działania dostosowane są do pór roku. Z myślą o nadchodzącym lecie, przygotowane zostały zajęcia, podczas których dzieci dowiedzą się m.in. jak mądrze korzystać z lasu, jak się w nim nie zgubić, po co leśnicy wyznaczają szlaki, jakie szlaki są w lasach, czy można w lesie nocować albo które rośliny wolno nam zrywać a czego nie należy dotykać jak i co zrobić, kiedy natkniemy się na dzikie zwierzęta.

– Głównym założeniem programu jest uczenie przez działanie i wspólne spędzanie czasu na łonie natury oraz, jakże ważne w dobie pandemii, stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości do wspólnej zabawy służącej odbudowaniu więzi społecznych. Chcemy też inspirować do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu, np. poprzez wspólne sadzenie drzew –  powiedział minister Michał Kurtyka.

Dbajmy o nasze środowisko

Inny ważny w okresie letnim temat, który będzie poruszany to ochrona przeciwpożarowa lasu. Dzięki zajęciom w terenie dzieci zobaczą punkty czerpania wody, dowiedzą się jak funkcjonuje Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w nadleśnictwie, czemu służą dostrzegalnie przeciwpożarowe i po co leśnikom radiotelefony, skoro każdy ma telefon komórkowy?

– Zależy nam, aby w atrakcyjny i przystępy sposób umożliwić dzieciom i młodzieży poznawanie otaczającej ich przyrody poprzez obcowanie z nią, np. wspólne poznawanie gatunków drzew i roślin, rozpoznawanie tropów zwierząt czy obserwacje ornitologiczne. W trakcie ekolekcji leśnicy będą też przypominać jak zachować się w lesie, m.in. zetknięciu z dzikimi i chorymi zwierzętami – zaznacza wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

Poprzez realizowanie grupowych aktywności w plenerze, program będzie też wspierał rozwój kompetencji interpersonalnych, umiejętności uczenia się i pracy w grupie, komunikacji, logicznego myślenia, kreatywności oraz samodzielności.

– Lasy Państwowe od lat prowadzą edukację leśną, dlatego z radością weźmiemy udział w projekcie „Leśna szkoła z klimatem”. W minionych latach znacznie poszerzyliśmy ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży co ma swoje odbicie w liczbach. Przed pandemią w 2019 roku leśnicy przeprowadzili zajęcia dla prawie miliona uczniów szkół podstawowych i średnich. Ponad 400 tys. dzieci w wieku 3- 6 lat również rozpoczęło swoją przygodę z lasem w sposób zorganizowany przez leśników –  mówi p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica.

Jak podkreśla, łącznie na edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym na budowę i wyposażenie obiektów służących poszerzeniu wiedzy o lesie, Lasy Państwowe przeznaczyły 27,3 mln zł. Zaznaczyć należy, że 90% tych środków pochodzi z budżetu lasów.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31709,00 $ tona -3,03% 18 cze
 Cynk 2873,00 $ tona -3,00% 18 cze
 Aluminium 2374,00 $ tona -2,18% 18 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.