Spychalski: bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane

zk

25.05.2021 21:13 Źródło: PAP
Strona główna Spychalski: bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane
Spychalski: bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane - ZielonaGospodarka.pl

Bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane – podkreślił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, odnosząc się do zawartego w nocy z poniedziałku na wtorek porozumienia dotyczącego kopalni Turów. Dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską dodał.

Sytuacja wokół kopalni Turów była tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego oraz premiera Czech Andreja Babisza – obaj politycy uczestniczą w dwudniowym szczycie Rady Europejskiej. W nocy z poniedziałku na wtorek Morawiecki poinformował, że Republika Czeska zgodziła się wycofać z TSUE swój wniosek w tej sprawie.

Chodzi o skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni złożoną wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli nakazu wstrzymania wydobycia. Na zastosowanie środków tymczasowych TSUE zdecydował się w ubiegłym tygodniu.

Spychalski pytany we wtorek w Polsat News czy Andrzej Duda był informowany na bieżąco o przebiegu negocjacji odparł: – Pan prezydent był w pełnym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim, zresztą miał pełne poparcie ze strony prezydenta, jeśli chodzi o te negocjacje.

Rzecznik prezydenta zauważył, że decyzja zakładająca natychmiastowe zamknięcie kopalni Turów przez wielu postrzegana była jako zaskakująca.

– To była wyjątkowo niesprawiedliwa decyzja, stąd tak szybka reakcja polskich władz i dobrze się stało, że to porozumienie ze stroną czeską nastąpiło – podkreślił.

Spychalski dopytywany, czy nie ma poczucia, że tego typu porozumienie powinno być zawarte wcześniej, wskazał, że istotą sporu było przedłużenie koncesji na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego przez PGE.

– To jest spółka prawa handlowego, to ta spółka prowadziła negocjacje i rozmowy wcześniej, także ze stroną czeską – zaznaczył.

Podkreślił, że to, co najbardziej interesuje prezydenta to to, że "bezpieczeństwo energetyczne Polaków zostało utrzymane".

– To dobrze, że potrafiliśmy się tak szybko porozumieć ze stroną czeską, ogromne gratulacje dla pana premiera – dodał rzecznik prezydenta.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zawarte porozumienie – przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro. Powołana ma być też komisja ekspercka, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką.

– Kopalnia i elektrownia pracują dzisiaj i będą pracowały, ale zależy nam na tym również, żeby ten spór w sposób polubowny z Republiką Czeską doprowadzić do pomyślnego końca i jestem dobrej myśli, że uda się taki plan zrealizować – zapewnił szef polskiego rządu.

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 roku polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

polonus_energy_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 41675,00 $ tona -3,86% 25 sty
 Cynk 3614,00 $ tona -0,74% 25 sty
 Aluminium 3063,00 $ tona 0,62% 25 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.