Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu

zk

10.09.2021 12:08 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu

Partnerzy portalu

Za nami 3 dzień Forum Ekonomicznego w Karpaczu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Wyzwania klimatyczne, pakiet „Fit for 55” i ochrona dziedzictwa przyrodniczego w Karpatach to główne tematy poruszone podczas paneli z udziałem kierownictwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska w trakcie trzeciego dnia XXX Forum Ekonomicznego. W dyskusjach, które odbyły się 9 września 2021 r. w Karpaczu, wzięli udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka i wiceminister Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.

Jak podkreślił minister klimatu i środowiska podczas panelu „Być albo nie być "Fit for 55" – polski punkt widzenia”, pakiet Fit for 55 stanowi bazę dla wdrożenia zaktualizowanego celu unijnego odnośnie redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 r.

– Nowy cel stanowi wyzwanie, lecz też szansę na przeprowadzenie sprawiedliwej transformacji gospodarki w Polsce, w tym przy wsparciu ze środków unijnych. Przedstawione rozwiązania będą miały znaczący wpływ na naszą gospodarkę i dlatego analizujemy obecnie szczegóły zawarte w pakiecie oraz ich potencjalne konsekwencje – powiedział.

Szef resortu klimatu i środowiska zwrócił także uwagę, że kwestię realności realizacji zobowiązań redukcyjnych należy postrzegać dużo szerzej niż tylko przez pryzmat skuteczności w ochronie klimatu.

– Zobowiązania te służą przede wszystkim ochronie klimatu jednak ich wdrażanie ma ogromny wpływ na sprawy gospodarcze i społeczne. W naszej opinii możliwa jest realizacja ambitnej polityki klimatycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu kwestii społecznych, ale wymaga to również odpowiednich mechanizmów finansowych zapewniających odpowiednie wsparcie zarówno inwestycyjne, jak i kompensujące ewentualne negatywne skutki prowadzonych działań – wyjaśnił.

Minister Kurtyka wziął również udział w debacie pn. „Jak właściwie podchodzić do wyzwań klimatycznych”. Podczas dyskusji minister klimatu i środowiska zaznaczył, że istotne podczas transformacji jest także zagwarantowanie by firmy w celu obniżenia kosztów produkcji, nie decydowały się na prowadzenie działalności poza Polską, co miałoby wpływ m.in. na konkurencyjność naszej gospodarki.

Z kolei w trakcie panelu „Nowa polityka klimatyczna w Karpatach – jak skutecznie chronić dziedzictwo przyrodnicze w Karpatach. Potencjał parków narodowych”, wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska mówiła, że bogactwo różnorodności biologicznej stanowi potencjał Polski, który odpowiednio wykorzystany może wpłynąć na wzrost konkurencyjności na poziomie regionalnym i lokalnym.

– Parki narodowe oprócz zasadniczej funkcji ochronnej są również udostępniane dla celów turystycznych i prowadzą działania edukacyjne, wpływając na proprzyrodnicze postawy, co jest ważne zwłaszcza w dobie zmian klimatu – podkreśliła.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.