Wynik wyszukiwania - "obrady " - Wiadomości

Zielińska: Znacznie więcej niż 50 proc. OZE w 2040 r. i niższy koszt transformacji energetycznej

Polska może osiągnąć znacznie większy udział OZE w swoim miksie energetycznym niż zakładane przez poprzedni rząd w aktualizacji PEP2040 50 proc., z kolei koszty transformacji powinny być mniejsze niż zakładano - poinformowała PAP Biznes wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska, odnosząc się do szykowanej przez nowy rząd aktualizacji PEP2040.
04.04.2024

Baltic Nuclear Energy Forum stało się faktem

W stwierdzeniu, że Gdańsk stał się Europejską Stolicą Atomistyki, nie ma przesady. Pierwszy dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum zgromadził niesamowite grono – od wybitnych przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej, po biznes żywo zainteresowany partycypowaniem w powstawaniu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
19.03.2024

Rada ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii z udziałem wiceministra Miłosza Motyki

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka uczestniczył w posiedzeniu Rady ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (TTE). Obrady odbyły się 19 grudnia 2023 r. w Brukseli. W trakcie posiedzenia unijni ministrowie ds. energii osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie przedłużenia okresu stosowania trzech nadzwyczajnych rozporządzeń Rady przyjętych w grudniu 2022 r.
20.12.2023

Wiceprezydent Krakowa: przepisy o SCT powinny być znowelizowane

Przepisy o strefie czystego transportu (SCT) powinny być znowelizowane – ocenił wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Swoje stanowisko uzasadnił zmianami w prawie unijnym i krajowym, a także nieścisłościami w samej uchwale krakowskich radnych.
14.12.2023

Przeciwnicy wprowadzenia strefy czystego transportu protestują przed salą obrad Rady Warszawy

Ponad setka osób zgromadziła się w kuluarach sali obrad Rady Warszawy. Protestują przed wprowadzeniem strefy czystego transportu. Nie zostali wpuszczeni na sesję, skandują wiec zza zamkniętych drzwi hasła: "Nie dla sct!" "Precz z komuną Trzaskowskiego!" i "Wpuścić mieszkańców".
07.12.2023

Wiceszef NFOŚiGW: od 2015 r. do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska trafiło 23 mld zł

Od 2015 r. do 2023 r. do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej trafiło 23 mld zł na projekty ekologiczne - podkreślił w czwartek podczas posiedzenia Rady ds. Samorządu Terytorialnego wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.
16.11.2023

W Warszawie nowy projekt strefy czystego transportu trafi pod obrady Rady Miasta

Po konsultacjach i dodatkowych analizach warszawska strefa czystego transportu, obejmie większy obszar niż pierwotnie zakładano i jednocześnie wprowadzi dodatkowe rozwiązania dla warszawiaków. Nowa propozycja SCT trafi w najbliższych dniach pod obrady Rady Warszawy - poinformował stołeczny ratusz.
13.11.2023

Zakończyły się obrady Azjatyckiego Okrągłego Stołu na rzecz Rozwoju Ekologicznego i Niskoemisyjności

7 września w Suzhou zakończyły się zorganizowane przez State Power Investment Corporation Limited obrady Azjatyckiego Okrągłego Stołu dla Rozwoju Ekologicznego i Niskoemisyjności 2023 (ang. 2023 Asia Green and Low-Carbon Development Roundtable). Wysokiej rangi szefowie i przedstawiciele organów sektora energii, czołowych przedsiębiorstw, instytutów badawczych i organizacji branżowych z 9 krajów, w tym Bangladeszu, Kazachstanu i Chin.
19.09.2023

Osiem państw Ameryki Łacińskiej podejmuje wspólną próbę ratowania lasów Amazonii

Osiem latynoamerykańskch państw członkowskich Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej (OTCA) postanowiło po raz pierwszy wypracować wspólną politykę ratowania dewastowanych lasów tropikalnych Amazonii, zwanych „płucami świata”.
07.08.2023

Polityczna pułapka energetyczna: Zamrożone ceny to bomba z opóźnionym zapłonem

Sejm funduje Polkom i Polakom bombę z opóźnionym zapłonem. Mrożąc sztucznie ceny dla konsumentów, usiłuje przed wyborami wywołać wrażenie, że energia jest tania. A politycy, w czasie kampanii wyborczej, licząc głosy, zapominają, że wcześniej czy później ceny energii wystrzelą także dla konsumentów.
17.07.2023

Kongres Energetyki Rozproszonej – nowe forum merytorycznej debaty na temat wyzwań transformacji energetycznej

W dniach 25–26 września 2023 r. na terenie kampusu AGH odbędzie się I Kongres Energetyki Rozproszonej. Wydarzenie będzie kontynuowało linię programową wytyczoną przez Forum Energetyki Rozproszonej, którego pięć edycji zorganizowano w ostatnich latach w ramach projektu „Rozwój energetyki rozproszonej w klastrach energii” (KlastER) finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (program GOSPOSTRATEG).
05.07.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy. Wzorem poprzednich edycji patronat honorowy nad VI Forum objął premier RP Mateusz Morawiecki, który w tym roku otworzy obrady i weźmie udzia
16.06.2023

Spotkanie i warsztaty dotyczące technologii CCUS w Warszawie

13 i 14 czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie grupy technicznej Carbon Sequestration Leadership Forum (CSLF) oraz warsztaty dot. rozwoju technologii wychwytu, transportu, utylizacji i składowania dwutlenku węgla (z ang. CCUS carbon capture, utilisation and storage). W spotkaniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio. Gospodarzem i współorganizatorem wydarzenia było Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
15.06.2023

Sejm uchwalił ustawę o strategicznych inwestycjach w sieci przesyłowe

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych. Ma ona na celu przyspieszenie inwestycji i dostosowanie sieci przesyłowych do skali rozwoju energetyki prosumenckiej. Ustawa wymienia 81 strategicznych projektów.
26.05.2023

Komisja ds. energii i klimatu za przyjęciem nowelizacji specustawy przesyłowej z poprawkami

We wtorek sejmowa Komisja do spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych omawiała projekt nowelizacji tzw. specustawy przesyłowej. Posłowie opowiedzieli się za przyjęciem projektu z poprawkami.
24.05.2023

We wtorek rząd zajmie się projektem noweli ustawy Prawo energetyczne m.in. w zakresie linii bezpośrednich

Rząd zajmie się we wtorek nowelizacją ustawy Prawo energetyczne m.in. w zakresie linii bezpośrednich, które mają sprzyjać rozwojowi energetyki rozproszonej i odnawialnych źródeł energii – wynika z wtorkowego porządku obrad Rady Ministrów.
18.04.2023

PSF: konieczne jest usunięcie barier, które blokują wielkoskalową fotowoltaikę

Znowelizowana Polityka Energetyczna Polski przewiduje - że przy założeniu racjonalnego wzrostu - w 2030 r. w Polsce może funkcjonować 27 GW mocy w fotowoltaice; w 2040 r. może być to już 45 GW. Czy to możliwe? Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki jak najbardziej. Do tego celu konieczne jest usunięcie barier, które blokują wielkoskalową fotowoltaikę. Jedną z nich jest ustawa o planowaniu przestrzennym, która dziś trafia pod obrady Sejmu.
11.04.2023

Prace nad wprowadzeniem kaucji na wybrane rodzaje opakowań stanęły w miejscu

Organizacje pozarządowe apelują do rządu o jak najszybsze wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego. Jak wskazują, oczekuje tego zarówno strona społeczna, jak i biznes. Tymczasem projekt ustawy w tej sprawie jest gotowy już od jesieni, ale wciąż nie trafił do Sejmu, a prace utknęły w martwym punkcie. – To jest już najwyższy czas, ta ustawa jest w Polsce niezbędna – wskazuje Joanna Kądziołka ze Stowarzyszenia Zero Waste. – Projekt ustawy jest gotowy i w zasadzie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, żeby ustawa o systemie kaucyjny
30.03.2023

Włoski rząd przekaże 4,9 mld euro wsparcia dla rodzin i firm w związku z cenami energii

4,9 miliarda euro pomocy dla rodzin i firm w związku z wysokimi cenami energii przewiduje dekret przyjęty we wtorek przez rząd Włoch. Na tym samym posiedzeniu Rada Ministrów zaaprobowała projekt ustawy o zakazie produkcji i sprzedaży syntetycznej żywności.
29.03.2023

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen wyraziło zgodę na połączenie koncernu ze spółką Lotos SPV 5

Obradujący w Płocku akcjonariusze PKN Orlen przegłosowali w środę wniesiony przez zarząd spółki projekt uchwały o połączeniu koncernu z firmą Lotos SPV 5 sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku. Przyjęto jednocześnie plan połączenia przyjęty w lutym tego roku.
22.03.2023

Sejm za przepisami mającymi ograniczyć stosowanie jednorazowego plastiku

Sejm w czwartek znowelizował ustawę, której konsekwencją ma być ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Nowe przepisy pozwolą też gminom na większą elastyczność w związku z preferencyjną sprzedażą węgla.
10.03.2023

83% Polaków jest „ZA” energią z wiatru na lądzie

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 83 %, popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej w Polsce i powstawanie nowych farm wiatrowych. Ponad połowa badanych (51%) przyznaje, że produkcja energii z wiatru jest tańsza niż z węgla – wynika z najnowszego badania CBOS.
06.03.2023

Ustawa antywiatrakowa znowelizowana

Sejm znowelizował w środę ustawę odległościową. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków.
09.02.2023

KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

MRiT pracuje nad nowelizacją ustawy o gwarantowanych ubezpieczeniach eksportowych, która umożliwi KUKE wspieranie projektów związanych z transformacją energetyczną w Polsce – podano w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
09.02.2023

Branża recyklingu: system kaucyjny może opłacić się sklepom, bo środki z kaucji będą w nich wydane

System kaucyjny opłaci się placówkom handlowym, bo klienci kaucję za zwrócone butelki wydadzą w tym sklepie robiąc przy okazji większe zakupy - przekonuje Konrad Robak z TOMRA Collection Polska. Resort klimatu poinformował też PAP o kolejnych zmianach w projekcie kaucyjnym.
30.01.2023

Zmiany w prawie wodorowym już w pierwszym kwartale br

Projekt zmian w prawie dotyczący rozwoju branży wodorowej może trafić do Sejmu jeszcze w pierwszym kwartale br. - zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Dodał, że przygotowywane są też przepisy, które pozwolą magazynować wodór w kawernach solnych.
20.01.2023

Rząd planuje więcej aukcji i więcej mocy z morskich farm wiatrowych

Z 5 do 12 GW miałaby wzrosnąć moc morskich farm wiatrowych, wybudowanych w wyniku rozstrzygnięć planowanych na II połowę lat 20. aukcji - taki zapis został wprowadzony do rządowego projektu zmiany ustawy o OZE, który trafił na komitety ds. europejskich i cyfryzacji.
09.01.2023

Szczyt ONZ: w sprawie różnorodności biologicznej brakuje pieniędzy

Najtrudniejsza część negocjacji podczas trwającego do poniedziałku szczytu w sprawie zatrzymania procesu niszczenia przyrody dotyczy pieniędzy. Brakuje 700 mld USD, doniosły w sobotę kanadyjskie media.
18.12.2022

Moskwa: aktualizacja polityki energetycznej może w tym roku trafić pod obrady rządu

Aktualizacja polityki energetycznej może w tym roku trafić pod obrady rządu. "Mam nadzieję, że będziemy wstanie w tym roku tą ścieżką legislacyjną ją przeprowadzić. To będzie tyle, ile jesteśmy w stanie zrobić w tym roku" - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.12.2022

MKiŚ: Projekt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis

Obecny kształt przepisów w sprawie linii bezpośrednich to kompromis między oczekiwaniami przemysłu, a bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej do wszystkich odbiorców - stwierdziło MKiŚ . Dodano, że projekt nowelizacji przeszedł już prace w komitecie do spraw europejskich i nie powinien ulec zmianie.
12.12.2022

Sejm za utrzymaniem NCW w biopaliwach na poziomie 80 proc.

Sejm uchwalił w czwartek ustawę, zgodnie z którą Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) przy produkcji biopaliw ma pozostać na dotychczasowym poziomie, czyli 80 proc.
28.10.2022

Gowin: apelujemy o przyjęcie ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej

Odchodząc w ub.r. z rządu zostawiłem gotowy projekt ustawy liberalizującej przepisy dot. energetyki wiatrowej. Apelujemy, aby ten projekt o charakterze rządowym, trafił niezwłocznie pod obrady Sejmu, bo to jeden ze sposobów na obniżenie cen energii – powiedział PAP lider Porozumienia Jarosław Gowin.
15.10.2022

Komisja senacka: konieczne uwolnienie możliwości budowania wiatraków

Odejście od zasady 10 H przy budowaniu wiatraków - to jeden z postulatów, jaki pojawiał się podczas czwartkowego posiedzenia nadzwyczajnej komisji ds. klimatu. Inny postulat to zaangażowanie do debaty o ubóstwie energetycznym losowo wybranych obywateli, którzy utworzą "panel obywatelski".
13.10.2022

Polska gospodarka jest cyrkularna w 10 proc. Tylko 1 na 10 kg zużytych surowców trafia ponownie do obiegu

– W tej chwili 1 z 10 kg odpadów potrafimy już zwrócić z powrotem do obiegu. Jednak dla Polski niezwykle ważne jest to, żeby jak najszybciej zwiększać udział tzw. współczynnika cyrkularności w szeroko rozumianej gospodarce – podkreśla Robert Chciuk, pełnomocnik ds. GOZ w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.
12.10.2022

Rząd rozpoczął obrady, zajmie się m.in. taryfami na prąd dla mikro, małych i średnich firm

Rząd we wtorek po godz.11 rozpoczął obrady; ministrowie mają m.in. zapoznać się z informacją resortu klimatu i środowiska ws. projektu ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 r.
11.10.2022

Girzyński: trzeba pilnie doprowadzić do urealnienia cen energii elektrycznej

Trzeba pilnie doprowadzić do urealnienia cen energii elektrycznej, które nie wynikają z kosztów produkcji, tylko ze sposobu wyliczania stawek - powiedział PAP w środę poseł koła Polskie Sprawy Zbigniew Girzyński. Skrytykował zarazem propozycję 50-proc. podatku dla dużych firm od nadmiarowego zysku.
06.10.2022

Kaczyński: zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana

Zasada 10H na pewno będzie jakoś zmodyfikowana – powiedział w piątek podczas spotkania z mieszkańcami w Koszalinie prezes PiS Jarosław Kaczyński w odpowiedzi na pytanie o wprowadzenie zmiany w tzw. ustawy odległościowej.
01.10.2022

Konsumenci wyznaczają kierunki działania dla biznesu. Pod ich wpływem prawie 60 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych

Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim.
19.09.2022

Minister klimatu: projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej wymaga dalszego dialogu

Rządowy projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, liberalizującej zasady budowania nowych farm wiatrowych wymaga jeszcze dialogu między rządem, a parlamentem - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Projekt trafił do Sejmu w połowie lipca.
16.09.2022

Władze Krakowa chcą ustanowić użytek ekologiczny na terenie dawnego Kamieniołomu Libana

Władze Krakowa chcą, żeby na terenie dawnego kamieniołomu Libana w Podgórzu powstał użytek ekologiczny o powierzchni 15 hektarów. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski sporządził projekt uchwały w tej sprawie, który trafi pod obrady radnych po wakacjach.
04.08.2022

Ireneusz Zyska na PSEW 2022: projekt ustawy zmieniającej regułę 10H trafi do Sejmu jeszcze w czerwcu [WIDEO]

„Przybywam do Serocka z dobrymi wieściami - Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy liberalizującej regułę 10H i skierował projekt pod obrady Rady Ministrów, a więc jeszcze w tym miesiącu ma on szansę znaleźć się w Sejmie – zadeklarował Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022.
15.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

Czy przyjęte zmiany dotyczące 10H przyspieszą rozwój polskiego offshore i onshore?

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował w poniedziałek projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, łagodzący zapisy reguły 10H, ograniczającej możliwości budowy turbin wiatrowych - poinformował PAP rzecznik ministerstwa klimatu Aleksander Brzózka.
13.06.2022

EKOGMINA 2022 - V Forum Praktyków

EKOGMINA to konferencja z pięcioletnią tradycją. Od 2018 roku jest skuteczną platformą wymiany doświadczeń w obszarze metod i dobrych praktyk stosowanych w projektach wodno-kanalizacyjnych. Ze stworzonej przestrzeni debaty korzystają przedstawiciele samorządów małych i średnich gmin, przedsiębiorstw komunalnych i przedstawiciele biznesu. To wyjątkowe miejsce rozmowy o nowoczesnych rozwiązaniach, skutecznych działaniach i możliwościach.
10.06.2022

Wiceminister Zyska: za trzy lata w Polsce ok. 28 gigawatów mocy z OZE

W 2025 roku moc zainstalowana w Polsce we wszystkich technologiach odnawialnych źródeł energii wyniesie około 28 gigawatów, zaś pięć lat później powinna przekroczyć 50 gigawatów – ocenił w poniedziałek w Katowicach wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.05.2022

IV Forum Energetyki Rozproszonej z udziałem sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. OZE

Jak rozwijać energetykę rozproszoną – to temat przewodni IV Forum Energetyki Rozproszonej (IV FER), które odbędzie się 9 maja 2022 r. Wśród zaproszonych gości znalazł się Ireneusz Zyska – wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE. Obrady toczyć się będą w Klubie STUDIO (ul. Budryka 4).
09.05.2022

Ropa coraz droższa. Jak szybko USA sięgnie po rezerwy?

Ceny ropy na rynkach paliw rosną w czasie, gdy inwestorzy próbują ocenić, czy ewentualne uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw przez USA i ich sojuszników może w jakiś sposób powstrzymać dramatyczny wzrost cen ropy po inwazji Rosji na Ukrainę - informują maklerzy.
01.03.2022

MRiT: minister Piotr Nowak: musimy zbudować silny i odporny przemysł produkcji baterii w UE

Budowa silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienie jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców to główne tematy brukselskiego spotkania Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), w którym brał udział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
24.02.2022

Rzecznik MAP: Stały Komitet RM przyjął projekt dokumentu dot. transformacji energetyki

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął w czwartek projekt dokumentu dot. transformacji sektora elektroenergetycznego w Polsce; zakłada on m.in. wydzielenie wytwórczych aktywów węglowych ze spółek z udziałem Skarbu Państwa - potwierdził PAP rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys.
18.02.2022

Czeski rzecznik rządu: gabinet w środę zajmie się sprawą kopalni Turów

Rzecznik czeskiego rządu Vaclav Smolka przekazał PAP, że na środowym posiedzeniu gabinet będzie się zajmował czeskim projektem umowy z polskim rządem dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. W oficjalnym programie posiedzenia rządu nie było informacji o dyskutowaniu umowy.
25.01.2022

MKiS: projekt ustawy ws. 10H może trafić do Sejmu w I kwartale 2022 r.

Projekt ustawy liberalizujący tzw. ustawę odległościową poprzez modyfikację zasadę 10H - minimalnej odległości turbin wiatrowych i m.in. zabudowań może trafić do Sejmu w I kwartale 2022 r. - wynika z odpowiedzi ministerstwa klimatu i środowiska na interpelację poselską.
22.01.2022

Senat za odrzuceniem ustawy dot. procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Senat odrzucił w czwartek nowelę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem ustawy jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
21.01.2022

Sejm za zmianą procedur przy inwestycji w elektrownię jądrową

Sejm znowelizował w czwartek ustawę dot. procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Celem noweli jest to, by wniosek, jaki został złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe był rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.
14.01.2022

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd

Ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd uchwalił w czwartek Sejm. Ustawa ta jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.
10.12.2021

Nadchodzi rewolucja. Czego polski biznes nie wie o zielonej Taksonomii UE?

Obecnie trwają burzliwe obrady Parlamentu Europejskiego nad akceptacją zasad wynikających z pakietu zielonych regulacji tzw. Unijnej Taksonomii, czyli prawno-ekonomicznego rusztowania Europejskiego Zielonego Ładu.
07.12.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na offshore [VIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
23.11.2021

Sejm uchwalił ustawę o rekompensatach dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Ustawę, która przewiduje rekompensatę dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych, uchwalił w środę Sejm. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.
19.11.2021

Wiceminister Ireneusz Zyska: Nowe rozwiązania systemu prosumenckiego mają wspierać działania samorządów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w porozumieniu z przedstawicielami samorządów terytorialnych opracowało propozycje rozwiązań, które umożliwią skuteczną realizację już rozpoczętych tzw. projektów parasolowych. Z proponowanych rozwiązań może skorzystać blisko 94 tys. prosumentów.
17.11.2021

W Glasgow młodzieżowy marsz klimatyczny, na jego czele Greta Thunberg

Ok. 10 tys. młodych ludzi uczestniczyło w piątek w Glasgow w marszu ulicami miasta, domagając się konkretnych działań w kwestii zapobiegania zmianom klimatu. Na jego czele idzie szwedzka aktywistka Greta Thunberg, inicjatorka szkolnych strajków klimatycznych.
06.11.2021

Prasa o konferencji klimatycznej w Glasgow: "bla26" i 400 odrzutowców

Bla26 - tak włoski dziennik “Il Manifesto” nazwał w tytule na pierwszej stronie konferencję klimatyczną ONZ COP26 w Glasgow, przywołując słowa aktywistki Grety Thunberg, która w ten sposób oceniła deklaracje światowych liderów. Aby ratować klimat, polecieli oni do Szkocji 400 odrzutowcami - dodaje prasa.
03.11.2021

MKiŚ: w rezerwie na 2022 na dopłaty do prądu zarezerwowano 20 mln zł; w planach minimum 1,5 mld zł

W rezerwie celowej budżetu na 2022 rok na dopłaty do prądu dla odbiorców wrażliwych zarezerwowano 20 mln zł - poinformował w środę wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska. Zapewnił jednocześnie, że trwają prace, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel przynajmniej 1,5 mld zł.
28.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.
27.10.2021

Prezydent: silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego

Silny sektor rolny może przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, modernizacji gospodarek i do zwiększenia konkurencyjności naszych państw nie tylko w Europie, ale także na rynkach globalnych - napisał w opublikowanym w poniedziałek liście prezydent Andrzej Duda.
26.10.2021

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego

Skierowany właśnie do prac rządowych Projekt ustawy (UC106) ma na celu m.in. wprowadzenie nowych dodatków energetycznych, zwiększenie ochrony odbiorcy wrażliwego oraz innych, niefinansowych narzędzi wsparcia.
22.10.2021

Sejm będzie kontynuował prace nad projektem noweli ustawy o elektromobilności

Sejm nie odrzucił w czwartek projektu noweli ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, która m.in. ma ułatwić instalowanie w budynkach wielorodzinnych punktów ładowania aut elektrycznych. Prace nad projektem będą kontynuowane w komisji.
15.10.2021

Sejm za nowelą mającą zmniejszyć ilość odpadów na składowiskach

Sejm w czwartek znowelizował przepisy ustawy o odpadach, których celem jest zmniejszenie ilości odpadów składowanych na wysypiskach. Po 2035 r. na wysypiska będzie mogło trafiać nie więcej niż 10 proc. odpadów komunalnych.
15.10.2021

Odbył się Kongres 590 - wielkie forum wymiany myśli i idei

„Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

Sejm znowelizował przepisy dot. informowania o emitowanych zanieczyszczeniach przez firmy

Sejm w piątek znowelizował przepisy dostosowując je do europejskich regulacji dotyczących rejestru uwalniania i transferu zanieczyszczeń. Nowe przepisy dotyczą głównie raportowania przez przedsiębiorstwa informacji o emitowanych zanieczyszczeniach.
02.10.2021

Morska energetyka wiatrowa źródłem produkcji bezemisyjnego wodoru

Naszym zasadniczym celem jest produkcja wodoru zielonego, zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa – powiedział w czwartek w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Wiceminister Zyska na konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”

Nowoczesne technologie energetyczne w miastach to główny temat rozmów podczas konferencji „Energia Nowoczesnych Miast”. W wydarzeniu, które odbyło się 30 września 2021 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
01.10.2021

Przewodniczący "S" apeluje do minister Maląg o pilne obrady Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie kopalni Turów

Wnoszę o pilne rozszerzenie porządku obrad najbliższego posiedzenia Prezydium Rady Dialogu Społecznego o punkt dotyczący postanowienia TSUE w sprawie kopalni Turów – zaapelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda do minister rodziny i przewodniczącej RDS Marleny Maląg.
21.09.2021

Senat chce zmian w nowelizacji ustawy o OZE

Senat chce, by z przepisów noweli ustawy o OZE wykreślić artykuł pozwalający KOWR przekazywać grunty rolne pod OZE bez przetargu m.in. spółkom Skarbu Państwa. Nowe prawo ma pobudzić sektor odnawialnych źródeł w Polsce.
10.09.2021

Kurtyka: chcemy wprowadzić na Radę Ministrów projekt wsparcia dla osób wrażliwych na podwyżki cen energii

Pracujemy nad wprowadzeniem do porządku obrad Rady Ministrów projektu ustawy, która będzie dotyczyć wsparcia osób najbardziej wrażliwych na podwyżki cen energii – powiedział w czwartek minister klimatu Michał Kurtyka programie rozgłośni katolickich „Siódma-Dziewiąta”.
02.09.2021

Raport Końcowy z ewaluacji funkcjonowania aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w latach 2016-2020

Rekomendacje dotyczące możliwych kierunków dostosowania aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii w Polsce oraz propozycje zmaksymalizowania jego skuteczności w świetle krajowych celów dla energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych to główne elementy Ewaluacji funkcjonowania Programu pomocowego w postaci aukcyjnego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i odbiorców energochłonnych za okres 01.07.2016 - 31.12.2020. Raport został przygotowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Pols
17.08.2021

Senat przeciw ustalaniu maksymalnej opłaty za śmieci przy metodzie "od wody"

Senat w piątek zaproponował poprawkę, której konsekwencją będzie wykreślenie przepisów określających maksymalną opłatę za śmieci przy metodzie od zużytej wody. Senatorowie nie zgadzają się też, by samorządy mogły dopłacać do sytemu odpadowego z dochodów niepochodzących z opłat śmieciowych.
06.08.2021

Sejm za uproszczeniem procedur ws. udzielania pozwoleń dot. ścieków

Sejm w czwartek znowelizował Prawo wodne. Nowe przepisy mają doprecyzować i uprościć procedurę udzielenia pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających szkodliwe substancje.
09.07.2021

Sejm znowelizował przepisy dot. przedłużania koncesji na wydobycie m.in węgla

Sejm we wtorek znowelizował ustawę uchylającą dotychczasowe przepisy pozwalające warunkowo przedłużyć koncesję na wydobycie m.in. węgla kamiennego i brunatnego bez decyzji środowiskowej.
16.06.2021

Kolejne wojewódzctwo planuje inwestyce związane z gospodarką niskoemisyjną

Do 30 maja białostoccy przedsiębiorcy mogą zgłaszać do władz miasta informacje o swoich planowanych inwestycjach związanych z gospodarką niskoemisyjną. Miasto przygotowuje nowy Planu Gospodarki Niskoemisyjnej, który ma być realizowany do 2025 r.
02.05.2021

Projekt: możliwość przekazania państwowej ziemi na utworzenie terenów zieleni

Cztery połączone komisje poparły senacki projekt ustawy, który pozwoli na bezpłatne przekazywanie gminom gruntów będących własnością Skarbu Państwa pod tereny zieleni. Projekt teraz trafi pod obrady plenarne Senatu.
23.03.2021

Trwają ostatnie prace nad projektem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Instytucja nazywana roboczo Narodową Agencją Bezpieczeństwa Energetycznego ma przejąć od energetycznych spółek Skarbu Państwa ich aktywa węglowe. W zamyśle autorów tego projektu ma on służyć bezpieczeństwu energetycznemu kraju i stopniowemu wygaszaniu wydobycia węgla.
26.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.