Wynik wyszukiwania - "offshore " - Wiadomości

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Van Oord buduje bazę offshorową na Łotwie

Van Oord ujawnił plany stworzenia bazy wsparcia dla morskich farm wiatrowych oraz terminalu dla ładunków ponadgabarytowych w porcie w Lipawie na Łotwie.
15.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

PGE Baltica: nowym prezesem spółki będzie Bartosz Fedurek

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała w środę spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Powołanie prezesa i wiceprezesa zarządu Polenergia S.A.

Rada Nadzorcza Polenergii uzupełniła skład Zarządu Grupy. Nowym Prezesem Zarządu Polenergii został Jerzy Zań. Do Zarządu, w charakterze Wiceprezesa, wejdzie także Andrzej Filip Wojciechowski. To dwaj najbliżsi współpracownicy Dominiki Kulczyk, Przewodniczącej Rady Nadzorczej Polenergii. Jerzy Zań pełnił dotychczas funkcję CFO (Chief Financial Officer) grupy spółek Dominiki Kulczyk, a Andrzej Filip Wojciechowski był COO (Chief Operating Officer) w grupie.
02.03.2024

Zielona rewolucja na polskim morzu

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki.
18.10.2023

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
21.05.2023

SSE, Equinor, Vårgrønn otwierają bazę O&M dla Dogger Bank

Obiekt w porcie Tyne będzie obsługiwał morską farmę wiatrową Dogger Bank o mocy 3,6 GW w ciągu jej 35-letniego okresu eksploatacji.
14.03.2023

„Polska morska energetyka wiatrowa a rozwiązywanie ewentualnych sporów” – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Panie mecenasie, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia wygląda na to, że polski offshore wind przyspiesza. Jak według pana to wygląda legislacyjnie?
22.01.2023

Vattenfall partnerem Finlandii w realizacji przełomowego projektu offshore wind

Fiński podmiot państwowy Metsähallitus jest odpowiedzialny za realizację przełomowego projektu morskiej elektrowni wiatrowej Korsnäs o mocy 1,3 GW. Od dłuższego czasu Finowie poszukiwali firmy z doświadczeniem jako partnera projektu. Finlandia postawiała na szwedzką spółkę Vattenfall.
25.12.2022

Wiceminister Zyska: rozwój morskiej energetyki wiatrowej to kwestia bezpieczeństwa, a nawet suwerenności energetycznej Polski

„Raport przedłożony przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej musi zostać wzięty pod uwagę w pracach nad Polityką Energetyczną Polski” – ocenił w rozmowie z PAP Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska. Z danych zawartych w raporcie wynika, że do 2040 roku możemy wybudować turbiny wiatrowe dające nawet 33 GW prądu, czyli trzykrotnie więcej niż zakładano.
18.11.2022

Wind Catching Systems - multiturbinowy katalizator morskiej energii wiatrowej

Firma Wind Catching Systems otrzymała od rządowego przedsiębiorstwa Enova grant na rozwój technologii w wysokości ok. 2,1 mln USD, w celu wsparcia projektu, budowy i testowania morskiej turbiny wiatrowej, którą firma planuje zainstalować w swojej pływającej konstrukcji wieloturbinowej o nazwie Windcatcher.
21.10.2022

Implenia i WindWorks Jelsa podpisują MoU w sprawie produkcji betonowych platform dla floating offshore

Szwajcarska firma inżynierska Implenia i WindWorks Jelsa (WWJ) uzgodniły, że zbudują w Norwegii fabrykę, która będzie produkować betonowe platformy dla pływających turbin wiatrowych.
11.10.2022

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce

Wniosek lokalizacyjny na morską farmę wiatrową o mocy do 1,5 GW został złożony przez Grupę RWE. Koncepcja uwzględnia efektywne współużytkowanie obszaru.RWE oferuje 20-letnie doświadczenie w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
06.10.2022

Całkowicie bezbronne polskie Morskie Farmy Wiatrowe

We wcześniejszych artykułach autorzy poruszali rożne kwestie dotyczące inwestycji związanych z Morskimi Farmami Wiatrowymi na polskich obszarach morskich. W dzisiejszej publikacji, biorąc pod uwagę zastanawiający optymizm towarzyszący podpisaniu w ostatnich dniach sector deal dla polskich MFW, zostanie wykazane jak dalece bezbronne pozostaną polskie Morskie Farmy Wiatrowe bez niezbędnych i zarazem pilnych zmian w polskim systemie prawnym.
22.09.2022

Branża offshore spotkała się na Politechnice Gdańskiej [WIDEO]

W miniony czwartek na Politechnice Gdańskiej odbyła się konferencja Baltic Windustry z udziałem przedstawicieli najważniejszych podmiotów branży morskiej energetyki wiatrowej. W jednym miejscu spotkali się deweloperzy, eksperci i naukowcy.
12.09.2022

50Hertz poszukuje wykonawcy planu połączeń kablowych dla farmy morskiej Gennaker na Bałtyku

Fot. wpd
05.09.2022

Ostatnie miesiące sprawiły, że Polacy zmienili nastawienie do elektrowni wiatrowych

85% Polaków popiera rozwój i budowę nowych elektrowni wiatrowych – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Eurowind Energy. Ponad 58% badanych przekonało się do energii odnawialnej. Na zmianę nastawienia miało wpływ wiele wydarzeń ostatnich miesięcy takich jak m.in. podwyżki cen prądu oraz brak węgla. Zdanie w tej kwestii zmienili zwłaszcza respondenci powyżej 50. roku życia, prawie 62% z nich deklaruje o wiele bardziej pozytywne nastawienie niż pół roku temu.
05.09.2022

Szczyt w Kopenhadze: kraje Morza Bałtyckiego siedmiokrotnie zwiększą moc morskich elektrowni wiatrowych

Osiem krajów Unii Europejskiej położonych nad Morzem Bałtyckim podpisało we wtorek na szczycie w Kopenhadze deklarację o siedmiokrotnym zwiększeniu mocy morskich elektrowni wiatrowych do 2030 roku.
31.08.2022

Popłynął pierwszy prąd z największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji

SSE Renewables i partner TotalEnergies ogłosili pierwsze wytworzenie energii ze swojej przybrzeżnej farmy wiatrowej Seagreen o wartości 3 miliardów funtów, położonej 27 km od wybrzeża Angus w Szkocji.
24.08.2022

UWAGA! Od 13.06.2022 roku offshore już nie jest żeglugą krajową - problemy z certyfikowaniem załóg

Od dłuższego czasu wind offshore rozgrzewa dyskusję oraz wyobraźnię branży morskiej w Polsce. W przestrzeni medialnej pojawia się coraz więcej zapewnień i ambitnych planów w zakresie rozwoju tego sektora. Również Ministerstwa oraz sama Rada Ministrów, zapewniają, iż będą wspierać rozwój polskiej morskiej energetyki wiatrowej, który ma w jak największym stopniu uwzględniać udział polskich firm w łańcuchu dostaw.
19.07.2022

Polacy zdecydowanie popierają wprowadzane zmiany, które uwolnią wiatr na lądzie

81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, 75% uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85% badanych sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych – wynika z najnowszego badania Social Changes.
13.07.2022

Ocean Winds otrzymuje kontrakt CfD na projekt Moray West

EDP Renewables z dumą ogłasza, że spółce Ocean Winds (joint-venture EDPR i Engie), został przyznany przez rząd Wielkiej Brytanii 15-letni kontrakt CfD na sprzedaż 294 MW wyprodukowanej energii z projektu morskiego Moray West o mocy 882 MW. Cenę ustalono na poziomie 37,35 GBP/MWh.
10.07.2022

"Morska Energetyka Wiatrowa w Polsce jest fikcją w najbliższych latach". Wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

- Obecne podejście do MEW w Polsce przypomina mi naprawę mocno podziurawionej drogi po zimie, którą się niezbyt udolnie łata, zamiast robi nową nawierzchnię. Pilnie potrzebujemy konstruktywnych zmian systemowych, które nie tylko będą dotyczyły bezpośrednio polskiej morskiej energetyki wiatrowej, ale również wielu innych sfer np. wsparcia dla polskich stoczni - mówi Mateusz Romowicz, radca prawny z kancelarii Legal Marine w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl.
10.07.2022

Zielona stal dla floating offshore od RWE i Tata Steel

Tata Steel i RWE zawiązały partnerstwo w celu zbadania możliwości produkcji komponentów stalowych, które mogłyby zostać wykorzystane w zaawansowanych technologicznie pływających fundamentach i konstrukcjach wiatrowych na Morzu Celtyckim. Firmy będą współpracować w celu zidentyfikowania elementów stalowych, które mogłyby być dostarczane przez Tata Steel dla projektów offshore na Morzu Celtyckim.
30.06.2022

RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej Żnin

Farma o mocy 48 MW zaopatrzy w energię elektryczną do 77 tys. polskich gospodarstw domowych, a jej uruchomienie jest planowane w IV kwartale 2023 roku. RWE jest też na etapie zaawansowanego przygotowania do budowy morskiej farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW.
30.06.2022

EDP planuje inwestycje o wartości 1,5 mld EUR w rozwój obiektów OZE na oceanach do 2025 r.

Grupa stale umacnia się na pozycji lidera transformacji energetycznej za sprawą wspierania kolejnych inwestycji w rozwój morskiej energetyki wiatrowej. W przyszłym tygodniu EDP weźmie udział w Konferencji Oceanicznej ONZ, na której przedstawi swoją strategię inwestycyjną oraz swoje zobowiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
29.06.2022

Grupa ORLEN planuje budowę pierwszego portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółka ORLEN Neptun odpowiedzialna w Grupie ORLEN za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. W przypadku wygrania przez Spółkę postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych. Obiekt zlokalizowany na Pomorzu Zachodnim, wraz z drugim portem instalacyjnym, którego realizacja planowana jest w Gdańsku, będzie w stanie zapewnić kom
23.06.2022

Nowy raport PSEW i WindEurope: dostępność statków dla offshore

W ciągu najbliższych dekad morska energetyka wiatrowa znacznie przyśpieszy. Będzie to jeden z najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej, także w Polsce. Globalnie zainstalowana moc ma wzrosnąć ponad 5-krotnie do 316 GW do 2030 r. Perspektywy rozwoju MEW na Morzu Bałtyckim, jak i w skali ogólnoeuropejskiej analizuje nowy raport o dostępności statków instalacyjnych, od której w istotny sposób zależy tempo rozwoju sektora offshore. Premiera publikacji odbyła się podczas corocznej Konferencji PSEW 2022.
23.06.2022

Spółki mają projekty na zieloną produkcję prądu

Głównym beneficjentem Krajowego Planu Odbudowy mogą być spółki energetyczne, które będą inwestować w odnawialne źródła energii - pisze w piątek "Rzeczpospolita".
03.06.2022

Władysławowo – port na szlaku E60 i offshore. Niezbędna budowa falochronu i rozbudowa portu

Port Władysławowo już od dawna działa jako port towarowy i miejsce cumowania jednostek serwisowych dla offshore. Wiedzą o tym nieliczni. Mogli się o tym przekonać uczestnicy projektu Incone60 w czasie spotkania zorganizowanego przez Instytut Morski Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
20.05.2022

Sektor offshore łowi młody narybek [WIDEO]

Trzy zespoły szkół ponadpodstawowych, dwaj deweloperzy morskich farm wiatrowych, specjaliści od szkolenia pracowników na wysokościach i rafineria. Pracodawcy Pomorza zorganizowali warsztaty dla przyszłych pracowników sektora offshore. W trzy dni uczniowie techników mogli przekonać się, na czym polega praca rozwijającej się razem z nimi gałęzi polskiej energetyki.
04.05.2022

Napędzany wiatrem warsztat Baltica 2+3 – dialog z dostawcami

Już 22 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie organizowane przez PGE i Ørsted dla firm, które chciałyby dołączyć jako dostawca do największej inwestycji w morską energetykę wiatrową w polskiej części Morza Bałtyckiego. Morska Farma Wiatrowa Baltica (MFW Baltica) o mocy do 2543 MW jest realizowana w ramach strategicznego partnerstwa PGE i Ørsted.
13.04.2022

PGE i Ørsted zapraszają dostawców na rozmowy o potrzebach związanych z budową Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Podczas wirtualnego spotkania z dostawcami zaplanowanego na 22 kwietnia 2022 roku inwestorzy przedstawią zaawansowanie prac przy realizacji Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica razem z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, w tym zakres i plan przetargów zaplanowanych w najbliższym czasie, a także kamienie milowe inwestycji.
23.03.2022

NextGeo: polski rynek to obszar wzrostu

Wraz z rozwojem branży offshore w Polsce, na naszym rynku pojawia się coraz więcej wiodących światowych firm sektora. Jedną z nich jest włoska Next Geosolutions, która uczestniczy już w projekcie Baltic Pipe, ale chce zakotwiczyć nad Bałtykiem na dłużej. O planach dotyczących naszego rynku i dotychczasowych doświadczeniach opowiada nam CEO NextGeo, Giovanni Ranieri.
21.03.2022

Kolejny inwestor OZE zainteresowany polskim morzem

Eolus, szwedzki deweloper projektów z zakresu odnawialnych źródeł energii ogłosił, że powołał w Polsce przedstawicielstwo i chce wejść na tutejszy rynek. Nastawia się między innymi na morską energetykę wiatrową.
21.03.2022

Studia MBA dla sektora offshore wind w Gdyni. Wciąż są wolne miejsca

Studia podyplomowe MBA dedykowane dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Aplikować na nie wciąż mogą osoby posiadające wykształcenie wyższe i doświadczenie kierownicze. Zajęcia rozpoczną się już 25 marca na Uniwersytecie Morskim w Gdyni.
08.03.2022

Resort infrastruktury: kolejne procedury koncesyjne dla offshore w trzech obszarach morskich

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało w piątek ogłoszenia o naborze kolejnych wniosków na koncesje dla morskich farm wiatrowych dla trzech obszarów w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
21.02.2022

MFW a ocena bezpieczeństwa morskich obszarów RP (nowe regulacje od 06.01.2022 roku)

W swoich dotychczasowych publikacjach, tematycznie związanych z inwestycjami w morską energetykę wiatrową na polskich obszarach morskich, autorzy zwrócili uwagę czytelników na pewne pułapki prawne, które mogą czyhać na podmioty gospodarcze upatrujące w polskich MFW potencjał biznesowy.
08.02.2022

PGE: rusza przetarg na wynajem statków instalacyjnych morskich turbin wiatrowych dla MFW Baltica

PGE i Orsted uruchamiają przetarg na wynajem statków instalacyjnych, które pomogą przy montażu generatorów turbin wiatrowych dla Morskiej Farmy Wiatrowej (MFW) Baltica - poinformowała w piątek PGE Polska Grupa Energetyczna.
28.01.2022

Podaż na platformy wiertnicze może zwiększyć się w 2022 roku

Proces złomowania i konserwacja platform wiertniczych zmniejszyły zapotrzebowanie na tego rodzaju nowe instalacje na świecie. Jednak eksperci zakładają, że w 2022 roku stabilne ceny surowców mogą zwiększyć aktywność w sektorze wydobywczym.
05.01.2022

Projekt MFW Bałtyk I. ERM Polska wspiera proces uzyskania decyzji środowiskowej

Spółka realizująca projekt MFW Bałtyk I podpisała umowę z polskim oddziałem ERM, który jest częścią największej na świecie grupy konsultingowej działającej w obszarze zrównoważonego rozwoju. Umowa dotyczy współpracy w zakresie doradztwa środowiskowego i społecznego.
17.12.2021

Baltic Power rozmawiał z dostawcami na temat tworzenia łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej

Niemal 600 osób reprezentujących 369 firm i instytucji wzięło udział w spotkaniu dla firm zainteresowanych współpracą przy realizacji projektu Baltic Power. Budowa silnego łańcucha dostaw jest obecnie jednym z najważniejszych działań zmierzających do rozpoczęcia tej strategicznej dla sektora energetyki inwestycji. Zgodnie z harmonogramem prace rozpoczną się w 2024, a zakończą w 2026 roku.
15.12.2021

Lhyfe i Doris będą produkować zielony wodór na morzu. Pomoże technologia floating

Projektanci ze spółek Lhyfe i Doris wspólnie uruchomią pływającą turbinę wiatrową, która będzie zintegrowana z systemem produkcji zielonego wodoru. Projekt NerehydTM ma być odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na zeroemisyjny wodór.
10.12.2021

Rolls-Royce dostawcą zielonych silników do hybrydowych holowników

Silniki, z których każdy ma moc 2000 kW, będą napędzać cztery nowe holowniki, które Rio Maguari buduje dla firmy Svitzer.
06.12.2021

Sukces RWE – niemiecki inwestor zdobył koncesję na rozwój morskiej farmy Thor w Danii

Niemiecka spółka energetyczna RWE otrzymała koncesję na realizację projektu morskiej energetyki wiatrowej Thor. Z planowaną mocą rzędu 1 GW Thor będzie jak dotąd największą morską farmą wiatrową w Danii. Farma wiatrowa zostanie zbudowana na zachodnim wybrzeżu Danii, a jej pełne uruchomienie planowane jest na 2027 rok.
04.12.2021

Google napędzi energia z morskiej farmy wiatrowej

Duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że podpisał 12-letnią korporacyjną umowę na zakupu energii (CPPA) z Google, na mocy której gigant internetowy zakontraktował 50 MW z planowanej morskiej farmy wiatrowej Borkum Riffgrund 3. Instalacja powstanie na Morzu Północnym, a jej planowa moc to 900 MW.
03.12.2021

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie dwóch morskich farm wiatrowych

Na łamach ZielonaGospodarka.pl informowaliśmy, że duński deweloper Ørsted stoi przed ostateczną decyzją inwestycyjną (FID) w sprawie dwóch niemieckich morskich farm wiatrowych - Gode Wind 3 (242 MW) i Borkum Riffgrund 3 (900 MW). Firma poinformowała, że zaangażuje się w projekty.
03.12.2021

Projekt rozporządzenia ws. koncesji na kolejne projekty offshore gotowy

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało gotowy do podpisu przez ministra projekt rozporządzenia z kryteriami oceny wniosków o kolejne koncesje dla morskich farm wiatrowych. Wśród proponowanych kryteriów jest m.in. wskaźnik transformacji energetycznej.
02.12.2021

PGE i PAN stworzyli pierwszy w Polsce zaawansowany model przepływu wiatru przez morskie farmy wiatrowe

Należąca do PGE spółka PGE Baltica i Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku zakończyły trwający od początku 2020 roku projekt badawczy mający na celu zbadanie efektu blokowania przepływu wiatru przez duże morskie farmy wiatrowe. W wyniku prac stworzony został zaawansowany model przepływu powietrza przez instalacje offshore. Zostanie on wykorzystany do dokładniejszego prognozowania produktywności morskich farm i pomoże m. in. w planowaniu najbardziej efektywnego rozmieszczenia turbin na morzu.
15.11.2021

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
08.11.2021

Budowa największej morskiej farmy wiatrowej w Szkocji nabiera tempa

Transport z fundamentem kratownicowym wraz palami mocującymi (pin piles), które zostaną wykorzystane przy budowie morskiej podstacji energetycznej dla farmy wiatrowej Seagreen, wypłynął z portu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i jest w drodze do Szkocji.
25.10.2021

Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

O godzinie 13.00 nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez PGE, PGE Baltica i Miasto Ustka, dotyczącego lokalizacji zaplecza serwisowego dla Morskich Farm Wiatrowych w Porcie Ustka.
21.10.2021

EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r.

EDP zainwestuje blisko 660 milionów GBP w wejście na brytyjski rynek wiatrowej energetyki lądowej poprzez zakup portfela lądowych elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 544 MW.
21.10.2021

Brytyjczycy przeznaczą ponad 200 mln funtów na kontrakty różnicowe dla offshore wind

Program Contracts for Difference (CfD) jest podstawowym instrumentem stymulującym inwestycje w niskoemisyjną energię elektryczną w Wielkiej Brytanii. Ogłoszono budżet w wysokości 265 mln funtów na czwartą rundę alokacji kontraktów różnicowych. Większość środków finansowych zgarnie branża morskiej energetyki wiatrowej.
17.09.2021

Min. aktywów państwowych: Aby doprowadzić do budowy farm wiatrowych na Bałtyku, wciąż potrzeba kilkudziesięciu różnych zezwoleń. Analizujemy możliwości uproszczeń

Mimo przyjęcia tzw. ustawy offshore’owej postępowania administracyjne związane z budową farm wiatrowych na Bałtyku wciąż się przedłużają. Rząd szuka jednak kolejnych ułatwień, żeby przyspieszyć ten proces.
10.09.2021

Finansowanie budowy offshore PGE wspierane przez Société Générale

PGE wybrała grupę finansową Société Générale na doradcę do aranżacji i zdobycia finansowania dla budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 - poinformowała w czwartek spółka. Oferta francuskiej grupy opiewa na 8,5 mln zł netto.
13.08.2021

Parlament Europejski ostrzega przed negatywnym wpływem morskich farm wiatrowych na rybołówstwo

Parlament Europejski ostrzegł przed możliwym negatywnym wpływem nowych morskich farm wiatrowych na rybołówstwo na wodach Unii Europejskiej oraz wezwał do przeprowadzenia większej ilości badań nad tym, jak uniknąć lub złagodzić ich skutki oraz przyjęcia środków zabezpieczających byt rybaków.
27.07.2021

Grupa Shanghai Electric Wind Power wprowadza pierwszą ofertę publiczną na rynek SSE STAR, zapewniając nowy impuls dla światowego przemysłu energetyki wiatrowej

Dnia 19 maja 2021 r. w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Szanghaju odbyła się ceremonia z okazji pierwszej oferty publicznej (IPO) Shanghai Electric Wind Power Group Co., Ltd. („Shanghai Electric Wind Power Group”) (688660), spółki zależnej Shanghai Electric Group Co. Ltd. („Shanghai Electric” lub „Spółka”) (601727.SS i 02727.HK), na giełdzie Shanghai Stock Exchange Science and Technology Innovation Board. Wejście na giełdę zapoczątkowało znaczącą erę w historii Spółki.
01.06.2021

PSEW Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

psew,offshore wind,oze,energetyka wiatrowa

Zintegrowana strategia multienergetyczna bp Polska

W obliczu narastającego na całym świecie popytu na energię oraz cywilizacyjnych wyzwań ekologicznych, kluczowym celem dla tradycyjnych koncernów paliwowych staje się ewolucja w kierunku nowoczesnych przedsiębiorstw multienergetycznych. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z Bogdanem Kucharskim, prezesem bp Polska.
07.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
01.09.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.