EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r.

zk

21.10.2021 07:27 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r.

Partnerzy portalu

EDP wzmacnia swoją rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii z planem zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r. - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

EDP zainwestuje blisko 660 milionów GBP w wejście na brytyjski rynek wiatrowej energetyki lądowej poprzez zakup portfela lądowych elektrowni wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy zainstalowanej 544 MW. 

Firma zabezpieczyła inwestycję o wartości 2,65 miliarda GBP w projekty morskich elektrowni wiatrowych Ocean Winds: Moray East i Moray West, oraz planuje zainwestować kolejne 2,2 miliarda GBP w Moray West w ciągu najbliższych 3-4 lat. 

Założono minimalny cel 3,9 GW na rundę przyznawania praw dzierżawy Scotwind, co odpowiada nakładom kapitałowym w wysokości do 10 miliardów GBP. 

Madryt, 18 października 2021 r. EDP, za pośrednictwem swojej spółki zależnej EDP Renewables (Euronext: EDPR), czwartego pod względem wielkości producenta energii ze źródeł odnawialnych na świecie, planuje w najbliższych latach przeprowadzić w Wielkiej Brytanii inwestycje o łącznej wartości 12,86 miliarda GBP. Kwotę tę należy doliczyć do wartości inwestycji już dokonanych przez Ocean Winds. Ocean Winds to spółka joint-venture kontrolowana 50/50 przez EDPR i ENGIE, powołana w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, która zainwestowała 2,65 miliarda GBP w projekty morskich farm wiatrowych Moray East i Moray West.

EDPR jest obecna w Wielkiej Brytanii już od ponad 10 lat, podczas których skutecznie ugruntowała swoją pozycję w sektorze offshore.

W przeddzień Global Investment Summit w Wielkiej Brytanii Miguel Stilwell d'Andrade, CEO EDP i EDPR, wyjaśniał: "Plan zainwestowania nawet 13 miliardów GBP do 2030 r. świadczy o naszym silnym zaangażowaniu w Wielkiej Brytanii, która stanowi strategiczny rynek z perspektywy rozwoju Grupy. Mamy stabilną pozycję na rynku morskiej energetyki wiatrowej, którą teraz uzupełniamy wejściem w branżę onshore. Będziemy sprawdzać wszystkie nowe możliwości, które pozwolą nam dalej odgrywać wiodącą rolę w transformacji energetycznej w Wielkiej Brytanii."

Wejście na rynek energetyki lądowej wpisuje się w szersze starania Grupy EDP zmierzające do zróżnicowania charakteru jej obecności w Wielkiej Brytanii. W lipcu ubiegłego roku Grupa zapowiedziała nabycie dwóch portfeli aktywów OZE zawierających projekty energetyki wiatrowej i słonecznej o łącznej prognozowanej mocy zainstalowanej 544 MW.  

Zakup tych portfeli wzmacnia obecność spółki w Wielkiej Brytanii, a także dywersyfikuje i uzupełnienia już realizowane za pośrednictwem Ocean Winds projekty offshore, na które obecnie składa się 1 GW mocy zainstalowanej brutto w budowie i 0,9 GW w fazie rozwoju.

W następstwie nabycia obu portfeli Grupa planuje zainwestować blisko 660 milionów GBP w rozwój obszaru offshore w ciągu najbliższych pięciu lat. Dodatkowo spółka aktywnie poszukuje nowych możliwości w tym segmencie. Obecnie trwają negocjacje z lokalnymi partnerami dotyczące projektów elektrowni wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 200 MW.

Na rynku offshore Grupa EDP jest zaangażowana w dwa znaczące projekty za pośrednictwem Ocean Winds. Jeden z nich – Moray East – został niedawno ukończony, a drugi – Moray West – znajduje się na zaawansowanym etapie realizacji. Do tej pory zainwestowano w nie łącznie 2,65 miliarda GBP.

Licząca 100 turbin Moray East, o łącznej mocy zainstalowanej 950 MW, jest największą farmą wiatrową w Szkocji. Projekt uzyskał wsparcie w formie kontraktu na różnicę (Contract for Difference) i obecnie znajduje się na ostatnim etapie budowy. Niedawno zainstalowano ostatnią turbinę wiatrową, a rozruch i oddanie do eksploatacji mają nastąpić w kwietniu 2022 r. Po uzyskaniu praw do dzierżawy gruntów należących do Brytyjskiej Korony (ang. Crown Estate) w 2010 r. EDPR stał się wyłącznym operatorem. Spółka była w stanie zapewnić najniższe ceny energii oraz moc zainstalowaną powyżej zakontraktowanej wartości.  

Moray West to morska elektrownia wiatrowa o mocy zainstalowanej ok. 900 MW, która będzie się ubiegać o przyznanie kontraktu na różnicę podczas kolejnej rundy zaplanowanej na początek 2022 r. Projekt znajduje się obecnie w fazie negocjacji umowy dotyczącej łańcucha zaopatrzenia, a Ocean Winds już zabezpieczyło preferencyjną ofertę z wiodącym dostawcą turbin wiatrowych. Rozpoczęcie prac budowlanych jest zaplanowane na rok 2022. Szacuje się, że po zakończeniu budowy farma Moray West będzie wymagała dodatkowych nakładów kapitałowych w kwocie 2,2 miliardów GBP w ciągu nadchodzących 3-4 lat.

Ocean Winds oczekuje również na ogłoszenie wyników ScotWind – rundy przyznawania praw dzierżawy na szkockich wodach terytorialnych, gdzie złożyła oferty na maksymalnie 9 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych, zarówno stacjonarnych, jak i pływających. Spółka liczy na co najmniej 3,9 GW w obiektach stacjonarnych i pływających. Nakłady inwestycyjne dla obu projektów wyniosłyby 10 miliardów GBP.

EDPR oddelegowała do Wielkiej Brytanii ok. 150 pracowników w celu wsparcia rozwoju projektów realizowanych tam obecnie przez spółkę. Większość z nich (120) skupia się na realizacji morskich elektrowni wiatrowych; zespół ten prawdopodobnie znacznie się powiększy jeżeli złożone przez spółkę oferty zostaną wybrane w ramach nadchodzącej rundy ScotWind. Ponadto EDPR zamierza rozwijać lokalny zespół przypisany do projektów onshore.

EDP Renewables (EDPR)

EDP Renewables (Euronext: EDPR) jest światowym liderem w sektorze energii odnawialnych i czwartym największym producentem energii wiatrowej na świecie. EDPR dysponuje solidnym portfelem projektów w fazie rozwoju, a także najwyższej klasy aktywami oraz zdolnością operacyjną lidera rynkowego. W ciągu ostatnich lat EDPR odnotował wyjątkowy rozwój i dziś jest obecny na 17 rynkach międzynarodowych (Belgia, Brazylia, Kanada, Kolumbia, Francja, Grecja, Włochy, Meksyk, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Węgry, Chile, Wietnam, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone). EDPR jest silnie zaangażowany na rzecz wspierania postępu społecznego w zakresie zrównoważonego rozwoju i integracji. Spółka została wpisana na indeks Bloomberg Gender Equality oraz posiada certyfikat Top Employer 2020 w Europie (w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Rumunii, Portugalii i Wielkiej Brytanii) oraz certyfikat Top Workplace 2020 w USA. Każde z tych wyróżnień zostało przyznane w uznaniu dla polityki spółki wobec jej pracowników.
Energias de Portugal, S.A. ("EDP"), główny udziałowiec w EDPR, jest globalnym graczem w branży energetycznej oraz liderem w tworzeniu wartości, innowacji i w zrównoważonym rozwoju. EDP figuruje na Dow Jones Sustainability Index nieprzerwanie od 13 lat.

Ocean Winds


OW to przedsiębiorstwo joint-venture w należące w równym udziale do EDPR i ENGIE. Obie spółki są przekonane, że morska energetyka wiatrowa stanowi kluczowy element światowej transformacji energetycznej, co prowadzi do szybkiego rozwoju rynku i coraz silniejszej konkurencji. W związku z tym podjęły decyzję o przeniesieniu swoich portfeli istniejących i będących w budowie morskich farm wiatrowych do nowej spółki.

OW ma przewagę strategiczną i spełnia wszelkie warunki potrzebne do odgrywania wiodącej roli w branży energetyki morskiej. EDPR i ENGIE łączą swoje aktywa offshore i portfel projektów w OW, zaczynając od łącznie 1,5 GW mocy zainstalowanej w projektach w fazie budowy i 4,0 GW mocy zainstalowanej w planowanych projektach. Do 2025 r. joint venture ma dysponować portfelem projektów w fazie eksploatacji i w budowie o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 7 GW, oraz projektów na zaawansowanym etapie realizacji o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 10 GW. OW skupia się przede wszystkim na rynkach europejskich, Stanach Zjednoczonych i wybranych lokalizacjach w Azji, gdzie prognozowany jest największy wzrost.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24187,00 $ tona -4,60% 29 wrz
 Cynk 2640,00 $ tona 3,17% 29 wrz
 Aluminium 2307,00 $ tona 3,41% 29 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.