Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

17.04.2024 09:41 Źródło: Ocean Winds
Strona główna Energetyka, OZE Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

Partnerzy portalu

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ocean Winds

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.

W tym czasie przeprowadzone zostały badania geofizyczne i geotechniczne, w tym batymetria obszaru farmy, odwierty z poborem próbek gruntu oraz badania sondą CPTu, która wykorzystuje sondę stożkową do penetrowania dna morskiego, umożliwiając wnikliwe zrozumienie jego właściwości mechanicznych i geologicznych. Wykonawcą prac badań offshore była firma Gardline Ltd, natomiast badań nearshore Grupa Geofusion sp. z o.o..

„Zakończona niedawno kampania badań dna morskiego jest dla nas istotnym momentem w rozwoju morskiej farmy wiatrowej BC-Wind. Pozyskane wyniki dostarczą nam niezbędnych danych do podejmowania dalszych decyzji technicznych i biznesowych. Projekt realizowany w ramach I fazy, przyczyni się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w naszym regionie, co przyniesie korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla lokalnej społeczności, stawiąc krok w kierunku zrównoważonej transformacji energetycznej.” – skomentował Kacper Kostrzewa, Dyrektor Projektu BC-Wind.

To kluczowe informacje dla bezpieczeństwa i efektywności budowy infrastruktury morskiej. Przez ostatnie tygodnie intensywnej pracy, pomimo wymagających warunków na morzu, załoga statków zdołała zrealizować wszystkie zaplanowane badania w założonym terminie. W ramach operacji zostały wykorzystane cztery statki: Ocean Observer do badań batymetrii oraz Ocean Vantage, Horizon Geobay i Horizon Geodiscovery do badań geotechnicznych. Te jednostki morskie, przeznaczając ponad 4,5 tysiąca godzin na morzu, aktywnie uczestniczyły w przeprowadzeniu precyzyjnych pomiarów i analiz. Za porty operacyjne podczas kampanii posłużył w głównej mierze port w Gdańsku oraz dodatkowo port w Kiel (Niemcy).

Zebrane próbki zostały starannie spakowane, przygotowane do transportu, a następnie wysłane na ląd do laboratoriów celem analizy.

Na koniec marca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore. Zakres prac obejmował badania dna morskiego w celu instalacji kabli w sekcji nearshore HDD oraz połączenie morskiej farmy wiatrowej z infrastrukturą lądową. Badania obejmowały geofizyczne pomiary, takie jak batymetria (MBES), obrazowanie sonarem bocznym (SSS), magnetometria (MAG), refleksja i refrakcja sejsmiczna, tomografia oporności elektrycznej (ERT), a także badania geotechniczne, obejmujące operacje pobierania próbek i testów stożkowych penetrometrem (CPTu) do głębokości nie większej niż 45 metrów,. Aktualnie czekamy na wyniki testów laboratoryjnych próbek gruntu i wody oraz prace dokumentacyjne.  Wyniki badań będą fundamentem dla kolejnych etapów projektowych.  

Portami operacyjnymi wykorzystanymi podczas kampanii badań były Władysławowo dla platformy Combifloat C-726 "KOPERNIK-1", a dla mniejszych jednostek służył port w Łebie.

Dane geotechniczne i geofizyczne odgrywają istotną rolę w procesie planowania i budowy morskiej farmy wiatrowej. Dzięki zebranym informacjom inżynierowie mogą dokładnie zrozumieć warunki geologiczne i topograficzne dna morskiego, co umożliwia zaprojektowanie stabilnych fundamentów i konstrukcji . Poprawne zrozumienie warunków gruntowych pozwala również zoptymalizować proces budowy, zapewniając efektywność i kontrolę kosztów.

BC-Wind to projekt morskiej farmy wiatrowej położonej około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Projekt zakłada osiągnięcie planowanej mocy do 500 MW, przy całkowitej powierzchni farmy wynoszącej 90,94 km².

Farma BC-Wind jest w zaawansowanym etapie rozwoju i jest jednym z kluczowych projektów na polskiej części morza bałtyckiego. Projekt posiada już wydaną decyzję środowiskową oraz warunki przyłączenia do sieci. Aktualnie priorytetem jest kontraktowanie kluczowych dostawców komponentów morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, planowanie bazy serwisowej oraz finalizacja badań geotechnicznych na lądzie.

ZielonaGospodarka
Fot. Ocean Winds

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.