RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce

zk

06.10.2022 10:12 Źródło: RWE
Strona główna Energetyka, OZE RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce

Partnerzy portalu

RWE ubiega się o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. RWE

Wniosek lokalizacyjny na morską farmę wiatrową o mocy do 1,5 GW został złożony przez Grupę RWE. Koncepcja uwzględnia efektywne współużytkowanie obszaru.RWE oferuje 20-letnie doświadczenie w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.

Polska kontynuuje program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej rozpoczynając proces konkurencyjny o pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej energetyki wiatrowej na obszarze 53.E1, na polskich wodach Morza Bałtyckiego. W postępowaniu bierze udział spółka RWE, która złożyła wniosek o lokalizację morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,5 gigawata, położonej około 75 kilometrów od linii brzegowej, na wysokości Ustki. Korzystając z własnego doświadczenia w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, efektywnej realizacji projektów i bezpiecznej eksploatacji podobnych morskich farm wiatrowych w Europie, spółka opracowała koncepcję uszytą na miarę dla konkretnego obszaru morskiego, skupiając się między innymi na jego efektywnym współużytkowaniu.

– Sprawna realizacja nowych projektów offshore w Polsce znacząco przybliży nasz kraj do osiągnięcia tak potrzebnej dywersyfikacji źródeł energii i zwiększy udział OZE w miksie energetycznym, zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski – powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables. – Bazując na naszym doświadczeniu w morskiej energetyce wiatrowej oraz ścisłej współpracy z lokalnymi społecznościami i firmami z polskiego łańcucha dostaw, znajdujemy się w doskonałej pozycji do realizacji wielkoskalowych morskich farm wiatrowych. Nasz wniosek uwzględnia między innymi efektywne współużytkowanie terenu. Jesteśmy również gotowi do ubiegania się o kolejne pozwolenia lokalizacyjne w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Mocna obecność w Polsce

RWE od wielu lat przyspiesza polską transformację energetyczną poprzez rozwój, budowę i eksploatację lądowych farm wiatrowych. Dzięki własnemu portfolio, firma plasuje się wśród pięciu największych krajowych operatorów wiatrowych na lądzie. Ponadto RWE stale dywersyfikuje swój polski portfel odnawialnych źródeł energii, inwestując w projekty fotowoltaiczne.

RWE osiąga również kolejne kamienie milowe w realizacji projektu F.E.W. Baltic II, jednej z pierwszych morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Po zakończeniu rozruchu, ta morska farma o mocy 350 MW będzie w stanie wyprodukować ilość zielonej energii elektrycznej wystarczającą, by zaspokoić potrzeby około 350.000 polskich gospodarstw domowych. Poprzez projekt F.E.W. Baltic II, RWE znacząco przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki i jednego ze strategicznych i najbardziej rozwojowych dla RWE rynków w Europie. Trwając w swoim zaangażowaniu, RWE jest również gotowe do złożenia kolejnych wysoce konkurencyjnych wniosków na pozostałe obszary przeznaczone przez polski Rząd pod budowę morskich farm wiatrowych. Uzyskane w procesie konkurencyjnym pozwolenia lokalizacyjne mają szansę zakwalifikować się i wziąć udział w aukcji o kontrakty różnicowe (CfD) zaplanowanej w 2025 roku.

Duże doświadczenie w zakresie morskiej energetyki wiatrowej

RWE jest wiodącym, światowym graczem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i numerem 2 na świecie w morskiej energetyce wiatrowej. Firma jest zdeterminowana, by wnieść swoje globalne doświadczenie i wiedzę techniczną do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. RWE posiada 18 morskich farm wiatrowych w pięciu krajach – w tym Arkonę, jedną z największych morskich farm wiatrowych w niemieckiej części Morza Bałtyckiego o mocy 385 MW. Firma posiada obecnie łącznie około 3 GW mocy zainstalowanej w będących w eksploatacji morskich projektach wiatrowych, buduje farmy wiatrowe Sofia (1,4 GW u wybrzeży Wielkiej Brytanii) i Kaskasi (342 MW u wybrzeży Niemiec) oraz rozwija łącznie ponad 10 GW mocy wytwórczej na całym świecie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.