Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

21.10.2021 14:10 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych

Partnerzy portalu

Ustka portem serwisowym dla Morskich Farm Wiatrowych  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PGE

O godzinie 13.00 nastąpiło podpisanie listu intencyjnego przez  PGE, PGE Baltica i Miasto Ustka, dotyczącego lokalizacji zaplecza serwisowego dla Morskich Farm Wiatrowych w Porcie Ustka

Uroczystość odbyła się z udziałem prezesem zarządu Wojciecha Dąbrowskiego – prezesa zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Grzegorza Wysockiego – wiceprezesa zarządu PGE Baltica Sp. z o.o. oraz burmistrza miasta Ustka Jacka Maniszewskiego.

W 2026 roku, w odległości około 60 km ma powstać farma wiatrowa o mocy 2,5 GW. projekt będzie realizowany wraz z duńskim partnerem Orsted.

– Cieszę się, że PGE  jako największe przedsiębiorstw energetyki polskiej, chce tu zaistnieć, w naszym porcie i chcę, aby w naszym porcie powstała  baza serwisowa farm wiatrowych (...) Powstanie farm wiatrowych na Bałtyku, to dla Ustki przede wszystkim możliwość gospodarcza. W moim przekonaniu przełoży się to na nowe miejsca pracy (...). Jako włodarz miasta dziękuję bardzo PGE, za to wspiera nas w rozmowach w sprawie rozwoju i modernizacji portu i też skomunikowaniu go, ponieważ  jest to bardzo ważne dla naszego miasta. Liczę także na zaangażowanie się PGE, w realizację projektów społecznych tak ważnych dla naszych mieszkańców. Z naszej strony deklaruję wsparcie oraz pełną otwartość w dalszych rozmowach i działaniach – mówił podczas uroczystości Jacek Maniszewski burmistrz miasta Ustka.

– To będzie inwestycja, która będzie szalenie ważna, nie tylko dla tego rejonu – rejonu Ustki, na czym szczególnie nam zależy, ale także dla całej polskiej gospodarki. Mamy zamiar w tym pierwszym etapie, tego przedsięwzięcia, wydać wspólnie z naszym partnerem 40 mld złotych, jest to ogromna kwota. Cały biznes offhore – czyli budowa morskich farm wiatrowych, będzie jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Przewiduje się, że ten biznes przyniesie około 70 tysięcy nowych miejsc pracy – mówił Wojciech Dąbrowski prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

– Nie jesteśmy na morzu jednym inwestorem, ale będziemy największym inwestorem – przynajmniej w tym pierwszym etapie, w najbliższym dziesięcioleciu. Budowa morskich farm wiatrowych będzie narzędziem do osiągnięcia przez Polskę, zeroemisyjności, którą zadeklarował rząd polski w 2050 roku. Ale przede wszystkim zależy nam, aby na tym wielkim placu budowy, jakim jest Morze Bałtyckie, skorzystało jak najwięcej przedsiębiorców  – dodał prezes zarządu PGE.

– Mamy realną szansę, aby zobaczyć, jak wygląda Polish local content. To właśnie miasto Ustka, reprezentowane przez pana burmistrza i grupa PGE reprezentowana przez pana prezesa Wojciecha Dąbrowskiego – realizują tak naprawdę plan wykorzystania potencjału offshore w Polsce. Tu dzisiaj zadeklarowaliśmy wspólnie, że będziemy chcieli zorganizować naszą bazę serwisową farm wiatrowych, będziemy operować tymi farmami wiatrowymi i z naszego punktu widzenia to jest sukces. Za ten sukces operacyjnie będzie odpowiadała PGE Baltica. I deklarujemy, że z całą determinacją będziemy realizować wszystkie zadania powierzone przez Grupę Kapitałową PGE – oznajmił wiceprezes zarządu PGE Baltica Grzegorz Wysocki.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.