Wynik wyszukiwania - "pismo" - Wiadomości

Spaliny ze statków zanieczyszczają Bałtyk

Brudna woda z płuczek oczyszczających spaliny na statkach zanieczyszcza Bałtyk, z czym wiążą się ogromne koszty - informuje pismo “Nature Sustainability”.
09.05.2024

Nagłe topnienie wiecznej zmarzliny intensyfikuje emisje CO2 z gleby i napędza zmiany klimatyczne

Emisje dwutlenku węgla z gleby są znacznie bardziej intensywne na obszarach, na których doszło do topnienia wiecznej zmarzliny, niż na terenach, na których jest ona nietknięta - informuje czasopismo „Nature Geoscience”. To kolejne badanie, które potwierdza działanie jednego ze znanych klimatycznych sprzężeń zwrotnych.
06.05.2024

Zmiany klimatyczne będą główną przyczyną spadku różnorodności biologicznej

Globalna różnorodność biologiczna w XX wieku spadła o ok. 2-11 proc. przede wszystkim z powodu zmian w użytkowaniu gruntów. Prognozy pokazują, że w pierwszej połowie XXI wieku główną przyczyną jej utraty będą zmiany klimatyczne - informuje czasopismo „Science”.
05.05.2024

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu

Przedstawiciele firm z branży drzewnej chcą rozmów z ministerstwem klimatu na temat przyszłości branży w związku z wprowadzonym w styczniu moratorium na wycinkę lasów. Protestujący we wtorek w Białymstoku przedstawiciele środowiska przekazali pismo w tej sprawie wojewodzie podlaskiemu.
16.04.2024

W rybach i owocach morza jest więcej PFAS niż by się wydawało

Narażenie na tzw. wieczne chemikalia, wynikające ze spożywania ryb i owoców morza wydaje się być niedoszacowane – informuje pismo „Exposure and Health”.
14.04.2024

NFOŚiGW zdecydował o zaostrzeniu kryteriów przyznawania dotacji do pomp ciepła

Zarząd NFOŚiGW podjął uchwałę w sprawie zmian w programie "Czyste Powietrze"; dofinansowanie do pomp ciepła ma być przyznawane jedynie dla urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM - przekazał PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
01.03.2024

W przegotowanej wodzie jest mniej mikroplastiku

Dzięki przegotowaniu wody można zmniejszyć ilość zawartego w niej mikroplastiku - informuje pismo “Environmental Science & Technology Letters”
29.02.2024

Masowe zalesianie niekoniecznie takie dobre

Prowadzone na szeroką skalę zalesianie gruntów przynosi dużo mniejsze korzyści niż dotychczas sądzono. Jego efekty uboczne mogą nawet o jedną trzecią niwelować pozytywy związane z usuwaniem dwutlenku węgla - informuje pismo „Science”.
27.02.2024

Będą zmiany dotyczące jakości pomp ciepła dofinansowywanych z programu Czyste Powietrze

Producenci urządzeń grzewczych OZE, alarmowali w środę w Sejmie, że brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin. Dyrektor w NFOŚiGW Emil Świerczyński zapewnił, że przygotowywane są zmiany. Każda pompa, która uzyska dofinansowanie z programu Czyste powietrze, będzie musiała mieć certyfikat z akredytowanego laboratorium.
22.02.2024

Przekaz z Davos jest jasny. Zdrowie jest zagrożone przez zmiany klimatu

Zmiany klimatu oddziałują nie tylko na transformację energetyczną, ale również na zdrowie. Raport Światowego Forum Ekonomicznego podejmuje temat wpływu zmian klimatu na światowe zdrowie w ciągu najbliższych 20 lat.
18.02.2024

Ekstremalne zanieczyszczenie powietrza to rosnące zagrożenie miejskie

Średnio jedna osoba na pięć dni umiera w australijskich miastach na skutek zanieczyszczenia powietrza, do którego dochodzi w skutek zjawisk ekstremalnych - informuje czasopismo „Heliyon”.
05.02.2024

Do RDOŚ wpłynęło zawiadomienie o strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko dla litewskiego projektu morskiej farmy wiatrowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku poinformował o kluczowym kroku w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko związanej z projektem "Morska farma wiatrowa na morskim terytorium Litwy". Zawiadomienie to wynika z przekazania przez Ministerstwo Środowiska Republiki Litewskiej informacji dotyczącej wydanej decyzji oceny oddziaływania na środowisko dla tego projektu.
01.02.2024

Koalicja Klimatyczna chce przywrócenia integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej zaapelował do ministerstwa klimatu o przywrócenie integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przyrodnicy postulują cofnięcie decyzji dotyczącej wyłączenia z parku nieruchomości na szczycie Łyśca.
30.01.2024

Zastrzeżenia co do działań podjętych w obszarze Natura 2000 związanych z budową toruńskiego drapacza chmur

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy ma zastrzeżenia do działań podjętych w obszarze Natura 2000 na toruńskiej Winnicy, gdzie ma stanąć "drapacz chmur". To reakcja na zgłoszenie społeczników. Nawieziono tam ziemię i niwelowano teren. Inwestor twierdzi, że prac budowlanych nie prowadzi.
08.01.2024

Donald Tusk w ogniu pytań o projekty ustawy dot. cen energii i wiatraków

Posłowie PiS pytają lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, kto przygotował projekt ustawy dotyczącej cen energii i wiatraków. Zarzucają także, że za propozycją może stać osoba, która reprezentuje duże przedsiębiorstwa energetyczne.
07.12.2023

Nanoplastiki mogą sprzyjać chorobie Parkinsona

Nanoplastiki wchodzą w interakcję z naturalnie występującym w mózgu białkiem, powodując zmiany powiązane z chorobą Parkinsona i niektórymi rodzajami demencji - informuje czasopismo „Science Advances”.
21.11.2023

Ekolodzy alarmują, że pod Bolesławcem doszło do nielegalnej wycinki drzew

Zostaliśmy poinformowani o wycince drzew w pobliżu Bolesławca pod pretekstem przywrócenia gruntu zadrzewionego do rolniczego. Doszedłem do wniosku, że jest kolizja pomiędzy tymi przepisami, a tym co się dzieje - powiedział PAP Adam Bohdan z fundacji FOTA4Climate.
20.11.2023

Zanieczyszczenie metalami może zaburzać równowagę płci żółwi morskich

Nie tylko rosnące temperatury, ale i zanieczyszczenia chemiczne mogą zaburzać proporcje płci wśród żółwi morskich, powodując wykluwanie się z jaj większej liczby samic, co naraża gatunek na wyginięcie – informuje pismo „Frontiers in Marine Science”.
15.11.2023

Globalne ocieplenie daje się we znaki owadom. Kawy i kakao nie będzie miał kto zapylać

Globalne ocieplenie spowoduje, że uprawy roślin - takich jak kawa, kakao, arbuz czy mango - mogą być zagrożone z powodu spadku liczby zapylających je owadów – informuje pismo „Science Advances”.
15.10.2023

"Niewidzialne” elektrośmieci

Możliwe do odzyskania surowce zawarte w miliardach sztuk wyrzucanych co roku drobnych elektrośmieci warte są około 10 miliardów dolarów - informuje pismo „Reports and Proceedings".
13.10.2023

Polska tonie w tanim plastiku. Recyklerzy apelują o zmiany

4 miliony ton rocznie pierwotnych tworzyw sztucznych jest wprowadzanych na polski rynek. Nasz kraj jako jedyny w Europie ociąga się z wprowadzeniem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta właśnie za ten, degradujący środowisko, odpad. Sytuacja ta, jak podkreślają eksperci, jest nie tylko niezgodna z europejskimi dyrektywami, ale także stanowi znaczne obciążenie dla środowiska naturalnego oraz budżetu państwa.
04.10.2023

Zanieczyszczenie powietrza w krótkim czasie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Już po pięciu dniach ekspozycji na zanieczyszczone powietrze rośnie ryzyko udaru mózgu i zgonu z jego powodu – dowodzi analiza, której wyniki publikuje „Neurology”, czasopismo Amerykańskiej Akademii Neurologii.
30.09.2023

Pająki wskaźnikiem zanieczyszczenia środowiska

Żyjące w pobliżu skażonych rtęcią rzek i zbiorników wodnych pająki mogą przenosić to skażenie na zwierzęta lądowe i są dobrym wskaźnikiem zanieczyszczenia – informuje pismo „Environmental Sciences & Technology Letters”.
16.09.2023

Działalność bobrów w Arktyce zwiększa emisję gazu cieplarnianego

Wraz ze zmianami klimatu bobry przemieszczają się coraz dalej na północ i budują tamy, zalewając nowe obszary, co prowadzi do emisji metanu, który jest gazem cieplarnianym, informuje pismo „Environmental Research Letters”.
10.09.2023

Telewizja, radio i CB mogą utrudniać ptakom orientację

O ile transmisje radiowe, telewizyjne oraz CB radio mogą zakłócać magnetyczny zmysł ptaków, to częstotliwość fal radiowych stosowanych przez sieci komórkowe jest na to zbyt wysoka - informuje pismo „Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
04.09.2023

Papierowe słomki mogą szkodzić ludziom zamiast pomagać środowisku

Papierowe słomki do napojów mogą być szkodliwe dla ludzi, nie będąc przy tym lepszymi dla środowiska niż słomki plastikowe – informuje pismo „Food Additives & Contaminants”.
26.08.2023

Lasy wtórne, powstałe po wycince są bardziej wrażliwe na suszę niż lasy pierwotne

Wtórne lasy powstałe np. po wyrębie czy wylesieniu są bardziej wrażliwe na suszę niż lasy pierwotne – wynika z badań szwedzkich, które publikuje pismo „Environmental Research Letters”.
04.08.2023

Dzikie pszczoły coraz mniejsze, bo klimat się ociepla

Żyjące w Hiszpanii dzikie pszczoły przez ostatnie trzy dekady traciły na wadze, najprawdopodobniej z powodu globalnego ocieplenia – informuje pismo „Ecology”.
03.08.2023

Greenpeace apeluje o konsultacje dt. niemieckiego terminala LNG. Wzywa do nich także polski rząd

Greenpeace domaga się przeprowadzenia transgranicznej oceny wpływu na środowisko planowanego na Morzu Bałtyckim niemieckiego terminalu do importu LNG. Pismo w tej sprawie trafiło do Sekretarz Komitetu Wdrożeniowego Konwencji z Espoo Elisabeth Losasso. Terminal, który ma importować około 38 mld m3 gazu rocznie będzie największym tego typu obiektem w Europie. Inwestycja jest planowana u wybrzeży Rugii, 100 km od granicy Polski. Organizacja liczy na to, że polski rząd poprzez apel i włączy się w proces konsultacji tej inwestycji.
22.07.2023

Protest mieszkańców przeciwko wycince w Krakowie: będziemy walczyć o każde drzewo

Kilkuset mieszkańców protestowało w poniedziałek wieczorem przeciwko wycince drzew pod budowę linii tramwajowej do Mistrzejowic. Będziemy walczyć o każde drzewo – powiedział PAP organizator akcji Marcin Borek.
10.07.2023

Jak wykorzystać pieluchy w produkcji betonu

Do 8 proc. piasku w betonie i zaprawie użytej do budowy domu można zastąpić rozdrobnionymi używanymi pieluchami jednorazowymi bez znacznego zmniejszenia wytrzymałości – informuje pismo „Scientific Reports”.
22.05.2023

Górskie i arktyczne mikroby mogą trawić plastik na zimno

Odkryte w Alpach i Arktyce mikroorganizmy potrafią rozkładać plastik w niskich temperaturach – informuje pismo „Frontiers in Microbiology”.
12.05.2023

Wiceszef MKiŚ: można spodziewać się zmiany prawa ws. zaskarżania planów urządzenia lasu do sądu

Można spodziewać się zmian w przepisach dotyczących możliwości zaskarżenia planów urządzania lasu (PUL) przez organizacje pozarządowe do sądu - poinformował w środę wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał jednak, że nowe przepisy nie będą mogły sparaliżować gospodarki leśnej w Polsce.
12.04.2023

Aktualizacja katalogu polskich firm dla sektora jądrowego „Polish industry for nuclear energy 2023”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wraz z rozwojem polskiego programu jądrowego przystępuje do aktualizacji katalogu polskich firm dla sektora jądrowego. Minister Anna Moskwa wystosowała list do organizacji zrzeszających krajowych przedsiębiorców, w celu pozyskania najaktualniejszych informacji do nowej edycji zestawienia „Polish industry for nuclear 2023”. Zachęcamy firmy z odpowiednim doświadczeniem do zgłoszeń w terminie do 28 kwietnia 2023 r.
09.03.2023

Papier toaletowy nieoczekiwanym źródłem „wiecznych chemikaliów” w ściekach

Bardzo trwałe i zagrażające zdrowiu związki per- i polifluoroalkilowe (PFAS) uwalniają się do środowiska między innymi z papieru toaletowego – informuje pismo “Environmental Science & Technology Letters".
06.03.2023

W ocieplonym klimacie trudniej będzie oddychać

Globalny wzrost temperatur przyniesie ze sobą większe zanieczyszczenie powietrza ze źródeł naturalnych – informuje pismo „Communications Earth & Environment”.
04.03.2023

Kangury mogą pomóc zredukować wytwarzanie metanu przez krowy

Bakterie kałowe obecne w jelicie młodego kangura mogłyby zredukować wytwarzanie metanu przez krowy – informuje pismo „Biocatalysis and Agricultural Biotechnology”.
20.02.2023

Mieszkańcy Raby Wyżnej przeciwni budowie biogazowni

Mieszkańcy Raby Wyżnej (Małopolska) sprzeciwiają się budowie biogazowni w centrum wsi, obawiając się o swoje zdrowie i życie. Mieszkańcy skierowali pismo do wojewody małopolskiego z żądaniem wycofania pozwolenia na wykonanie inwestycji.
20.02.2023

Smog podnosi ciśnienie londyńskim nastolatkom

Jak wykazały przeprowadzone w Londynie badania młodzieży w wieku 11-16 lat, długotrwałe narażenie na pył zawieszony PM2,5 wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi, zwłaszcza w przypadku dziewcząt - informuje pismo „PLOS One“.
15.02.2023

Statek do obsługi morskich farm wiatrowych od Damen z nagrodą OSJ Awards 2023

Czasopismo Offshore Support Journal ogłosiło 8 lutego zwycięzców nagród podczas dorocznej konferencji OSJ i pokazu nagród w Londynie. Wśród zwycięzców znalazł się projekt statku Elevation Series, opracowany przez firmy Damen i Windcat.
14.02.2023

SANY SE-17260 jedną z 10 najlepszych lądowych turbin wiatrowych 2022 roku

Spółka SANY Renewable Energy przekazała, że miesięcznik „Windpower Monthly”, czołowy światowy magazyn sektora energii wiatrowej, niedawno uznał wyprodukowaną przez Spółkę turbinę wiatrową SE-17260 za jedną z 10 najlepszych lądowych turbin wiatrowych 2022 r. (w kategorii turbin wiatrowych o mocy 5,6 MW lub wyższej).
12.02.2023

Obszary chronione nie chronią ponad 75 proc. światowych gatunków owadów

76 proc. światowych gatunków owadów, w tym kilka krytycznie zagrożonych, jest niedostatecznie reprezentowanych na obszarach chronionych - informuje pismo „One Earth". Ponadto globalne rozmieszczenie 1876 gatunków z 225 rodzin w ogóle nie pokrywa się z tego typu obszarami.
06.02.2023

Przyszłość to mniejsze ryby w głębinach cieplejszych oceanów

Wraz z ocieplaniem się oceanów żyjące w ich głębinach planktonożerne ryby robią się mniejsze – wynika analiz prehistorycznych szczątków, o których informuje pismo „Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences”.
19.01.2023

Trucizna z papieru toaletowego i „wieczne” chemikalia znalezione w ciałach morskich ssaków

4-nonylofenol, substancja chemiczna używana m.in. w procesie produkcji papieru toaletowego i „nieśmiertelne chemikalia” zostały znalezione w ciałach orek w wodach Kolumbii Brytyjskiej – położonej nad Pacyfikiem zachodniej prowincji Kanady.
18.01.2023

Wodór na pokładzie. Norled przeciera szlak dla statków zeroemisyjnych. Polska ma w tym swój udział

Ponad rok od otrzymania nagrody Statek Roku, Hydra zabunkrowała w grudniu br. i ma wypłynąć na firody. Prom będzie przewoził ludzi i samochody na trasie między norweskimi portami Hjelmeland, Nesvik oraz Skipavik niedaleko Stavanger – poinformował mnie Erlend Hovland, Chief Technology Officer, Norled AS.
06.01.2023

Polska zwróciła Niemcom 400 ton odpadów

Zakończył się zwrot do Niemiec blisko 400 ton odpadów tworzyw sztucznych pochodzenia komunalnego, które znajdowały się na terenie gminy Grabów (woj. łódzkie) - poinformował we wtorek Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Odpady do Polski trafiły w 2018 r.
03.01.2023

Polskie szpitale chcą być zielone [WIDEO]

Czasopismo „The Lancet” określiło zmiany klimatu mianem największego zagrożenia zdrowotnego XXI wieku, co może stanowić olbrzymie obciążenie dla systemu ochrony zdrowia. Z drugiej strony ten sektor sam również przyczynia się do zmian klimatycznych, generując ok. 4,4 proc. globalnych emisji CO2. Świadomość konieczności wdrażania zrównoważonego rozwoju w opiece zdrowotnej wśród liderów polskiej ochrony zdrowia jest coraz wyższa, a wiele szpitali i placówek medycznych już podejmuje działania, które mają ograniczyć ich wpływ na środo
15.12.2022

Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody

Proszek, który usuwa z wody drobinki mikroplastiku opracowali naukowcy z Australii. Może on być następnie „odcedzony” przy użyciu magnesu - informuje pismo „Chemical Engineering Journal”.
07.12.2022

Rzecznik PiS pyta lidera PO m.in. o umowę z Gazpromem i elektrownię atomową

Rzecznik PiS Rafał Bochenek skierował w czwartek listę pytań dotyczących energetyki do lidera PO Donalda Tuska. Poseł PiS pyta m.in. dlaczego rząd Tuska chciał podpisania umowy z rosyjskim Gazpromem aż do 2037 roku oraz gdzie jest zapowiadana na 2020 rok elektrownia atomowa.
25.11.2022

"Prawo i Klimat” – zainaugurowano działalność kwartalnika Ministerstwa Klimatu i Środowiska

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska 4 października 2022 r. odbyła się konferencja inaugurująca działalność czasopisma naukowego "Prawo i Klimat". W wydarzeniu wziął udział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
04.10.2022

Wczesny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem wpływa na mikroorganizmy jelitowe i zdrowie dziecka

Narażenie na zanieczyszczenia środowiska w okresie niemowlęcym zmienia mikrobiom jelitowy i może zwiększać ryzyko chorób – informuje pismo „Gut Microbes”.
08.09.2022

"Historia sektora energii" – projekt Instytutu Polityki Energetycznej

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza z Jasionki na Podkarpaciu realizuje projekt pod nazwą "Historia sektora energii", w ramach którego powstanie m.in. cykl artykułów i podcastów poświęconych rozwojowi przemysłu naftowego.
24.08.2022

Bartłomiej Obajtek z lasów państwowych odpowiada w sprawie rezygnacji z certyfikatu FSC

Nieprawdą jest, że rezygnacja z Certyfikatu FSC może prowadzić do nasilenia wycinek drzew - tłumaczy w oświadczeniu przesłanym PAP, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku Bartłomiej Obajtek. Jego wypowiedź jest związana z informacjami samorządowców dotyczącymi decyzji o rezygnacji z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC.
24.08.2022

Moskwa: nie ma państwa UE, które nie miałoby naruszenia dyrektywy ściekowej

Wymogi dyrektywy ściekowej są tak restrykcyjne i trudne do spełnienia. Na dzisiaj nie ma państwa Unii Europejskiej, które nie miałoby naruszenia tej dyrektywy - mówiła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.08.2022

"Puls Biznesu”: Ciepłownictwo uniknie nowego podatku

Ministerstwo Finansów uspokaja, że przedsiębiorstwa ciepłownicze nie będą musiały płacić tzw. podatku minimalnego – informuje w piątek "Puls Biznesu”.
19.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Wodór jednym z głównych tematów konferencji energetycznej w Rzeszowie

W jakim kierunku i na jaką skalę jest szansa na rozwój technologii wodorowych w Polsce? Jak będzie kształtował się udział wodoru w strukturze bilansu energetycznego? Czy koszty związane z jego wytwarzaniem nie przesądzą o jego przyszłości? Czy zasadna jest specjalizacja w ramach dolin wodorowych w kontekście Polski czy lepiej skoncentrować się na działaniach, które będą wyróżniały Polskę na tle pozostałych państw Unii Europejskiej, aby budować konkurencyjność na poziomie europejskim? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć ucz
17.08.2022

Deszczówka na całym globie jest niezdatna do picia

Deszczówka jest niezdatna do spożycia już na całym globie; nawet na obszarach tak mało dotkniętych działalnością człowieka jak Antarktyda czy Wyżyna Tybetańska - podaje pismo „Environmental Science & Technology”.
05.08.2022

Kurczy się powierzchnia lasów

Globalna powierzchnia lasów, przypadająca na mieszkańca Ziemi, zmniejszyła się w ciągu ostatnich 60 lat o ponad 60 proc. – do 0, 5 hektara na głowę - informuje pismo „Environmental Research Letters”.Kurczy się powierzchnia lasów
03.08.2022

Wodór a bezpieczeństwo energetyczne – najnowsza ekspercka książka

Tematyka zastosowania wodoru w energetyce i wykorzystania tego pierwiastka w transformacji energetycznej budzi coraz wiesze zainteresowanie nie tylko naukowców, ale też polityków, administracji państwowej przedstawicieli biznesu. Jakie są możliwości produkcji, transportu i magazynowania wodoru, jak wykorzystać go w łączeniu sektorów energetyki? Jaki jest polski potencjał w zakresie gospodarki wodorowej, a jak wygląda to w innych krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Na te pytania starają się odpowiedzieć autorzy wydanej w Oficyn
24.06.2022

Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza może podnieść plony

Gdyby udało się zredukować globalne zanieczyszczenie powietrza tlenkami azotu, plony mogłyby wzrosnąć w niektórych regionach nawet o 28 proc. – informuje pismo „Science Advances”.
06.06.2022

Fiordy emitują tyle metanu, co wszystkie głębiny oceanów

Całkowita emisja ocieplającego klimat metanu z fiordów jest równie duża, jak ze wszystkich obszarów głębinowych na świecie razem wziętych - informuje pismo „Limnology and Oceanography Letters“.
05.06.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Temat na bieżąco komentują politycy.
27.04.2022

PSEW apeluje do rządu o przedłużenie terminów dla nowych farm wiatrowych

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej zaapelowało do rządu o odroczenie terminu wprowadzenia do sieci pierwszej energii z projektów farm wiatrowych, które wygrały aukcje w 2020 i 2021 r. Powodem jest odpływ pracowników z Ukrainy i potencjalne opóźnienia.
06.04.2022

Strupczewski: w Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie

W Niemczech dopłaty do OZE w 2020 r. przekroczyły 30 mld euro rocznie, co oznacza, że każda rodzina w RFN dopłaca do OZE 1,5 tys. euro rocznie – powiedział prof. Andrzej Strupczewski podczas konferencji o energetyce jądrowej w Senacie.
05.04.2022

KO chce informacji premiera nt. planów sprzedaży Lotosu

KO chce, by premier Mateusz Morawiecki przedstawił na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu informację na temat planów sprzedaży części aktywów Lotosu. Polityków KO niepokoją zwłaszcza doniesienia, jakoby w transakcji miał uczestniczyć współpracujący z Rosjanami węgierski koncern MOL.
10.01.2022

W Hiszpanii powstaje ferma ośmiornic; ekolodzy protestują

W Hiszpanii trwa debata związana z pierwszą na świecie komercyjną fermą ośmiornic przeznaczonych do konsumpcji. Głowonogi będą hodowane dla handlu w specjalnych zbiornikach u wybrzeży Las Palmas de Gran Canaria w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Działająca w Hiszpanii firma międzynarodowa Nueva Pescanova chce je wypuścić na rynek w 2023 r.
28.12.2021

Warszawskie spółdzielnie wnoszą do wojewody o unieważnienie nowej uchwały śmieciowej

Kilkanaście warszawskich spółdzielni zwróciło się do wojewody mazowieckiego o unieważnienie oraz wstrzymanie wykonania nowej uchwały śmieciowej. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia warszawiacy będą płacić za wywóz nieczystości w zależności od metrażu mieszkania.
06.12.2021

MRiRW: drogie nawozy w Polsce odzwierciedlają ceny światowe gazu

Zmiany cen nawozów mineralnych w Polsce podążają za tendencjami obserwowanymi na rynku światowym. Główną przyczyną ich wzrostu jest dynamiczny wzrost ceny gazu - tłumaczy ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w tej sprawie.
10.11.2021

Spiegel: ministerstwo gospodarki zignorowało głos URE przeciwko NS2

W trwającym procesie certyfikacji Nord Stream 2 AG federalne ministerstwo gospodarki Niemiec "najwyraźniej zignorowało argumenty właściwego polskiego organu regulacyjnego" – pisze w piątek "Spiegel". Przeciwko gazociągowi opowiedziała się także proekologiczna organizacja Deutsche Umwelthilfe (DUH).
06.11.2021

W dekadę stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii

Jak informuje czasopismo naukowe "Nature Communications", w latach 2011-2020 stopniało 3,5 bln ton pokrywy lodowej Grenlandii. Według badań naukowców z Uniwersytetu w Leeds, zjawisko to wzrosło o 21% w ciągu ostatnich 40 lat.
05.11.2021

Ziobro za smogiem

Prokuratorzy w całym kraju mają się zainteresować procesami, w których obywatele pozywają państwo za smog. Dotarliśmy do pisma Prokuratury Krajowej nakazującego śledczym przekonywać, że zanieczyszczenie powietrza to nie wina rządu - pisze w piątek "Gazeta Wyborcza".
01.10.2021

Chiny zobowiązują się do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych

Prezydent Xi Jinping ogłosił to podczas 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ zorganizowanego online, że zobowiązuje się do "zwiększenia wsparcia" dla ekologicznych i niskoemisyjnych projektów energetycznych w krajach rozwijających się.
26.09.2021

Czy polski biznes jest gotowy na wdrażanie technologii wodorowych? – D. Cycoń | Podcast Energia IPE #05

Gościem nowego podcastu „Polityka Energia Klimat” jest Pan Dawid Cycoń, prezes spółki ML System S.A i laureat Nagrody im. Ignacego Łukasiewicza w kategorii bezpieczeństwo energetyczne za wkład w rozwój energetyki odnawialnej, a także zaangażowanie w implementację rozwiązań opartych o ideę zrównoważonego rozwoju.
24.09.2021

Kalifornia. Aluminiowe osłony chronią domy przed pożarami

Lasy Kalifornii od kilku tygodni trawione są przez pożary. Niektórzy mieszkańcy stanu decydują się na chronienie swoich domów aluminiowymi ognioodpornymi osłonami, popularnymi wśród leśników.
19.09.2021

Parafia pod Ełkiem zapłaci 1,9 mln zł za nielegalną wycinkę

Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia 269 drzew, które rosły na cmentarzu. Odrębne postępowanie dotyczące prac na tej samej nekropolii prowadzi prokuratura w Ełku, która postawiła zarzuty proboszczowi i właścicielowi firmy, która wycinała drzewa.
18.09.2021

Badania nad wodorem mogą być szansą dla polskiej nauki

W najnowszym podcaście Instytutu Polityki Energetycznej „Polityka Energia Klimat” dr Paweł Kwaśnicki, dyrektor Fotowoltaicznego Centrum Badawczo-Rozwojowego spółki ML System S.A. mówi o perspektywach rewolucji wodorowej, o zaletach i wadach technologii technologii, a także zastanawia się, w którą stronę powinna pójść polska nauka, by wyróżnić się na świecie.
07.09.2021

Ciepło geotermalne roztapia lodowiec Thwaites na Antarktydzie

Pochodzące z wnętrza Ziemi ciepło to jedna z przyczyn szybkiego topnienia ogromnego antarktycznego lodowca Thwaites na Antarktydzie Zachodniej – informuje pismo “Nature Communications Earth & Environment”.
22.08.2021

Naukowcy: stada dorszy w zachodnim bałtyku nie do odbudowania

Populacja dorsza w zachodniej części Morza Bałtyckiego zmniejszyła się do tego stopnia, że – zdaniem ekspertów – przekroczony został punkt krytyczny i mało prawdopodobne jest jej odtworzenie – alarmuje pismo “Scientific Reports".
22.08.2021

Pożary lasów zwiększyły liczbę zachorowań i zgonów na COVID-19 w USA

Zanieczyszczenie powietrza dymem uwolnionym na skutek rekordowych ubiegłorocznych pożarów lasów w USA wydaje się mieć związek ze znacznym wzrostem liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 – informuje pismo “Science Advances".
18.08.2021

Sosnowiec złożył wnioski do Polskiego Ładu ws. infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej

Sosnowiec złożył wnioski o środki w ramach Programu Inwestycji Strategicznych o dofinansowanie infrastruktury drogowej i kanalizacyjnej - poinformował prezydent miasta Arkadiusz Chęciński (PO). Jak zaznaczył, zaapelował do lokalnych parlamentarzystów o lobbowanie za tymi wnioskami.
17.08.2021

Stowarzyszenie „Polski Recykling”: obecny system ROP doprowadził do zapaści w branży odpadowej

Obecnie obowiązujący system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w Polsce, bazujący na organizacjach odzysku opakowań, powołany do istnienia niemalże 20 lat temu, jest dysfunkcyjny i doprowadził do zapaści w gospodarce odpadami opakowaniowymi.
03.08.2021

Prezes Taurona ustąpi ze stanowiska tydzień później

Prezes Taurona Paweł Strączyński, który - zgodnie z wcześniejszą deklaracją - miał odejść ze stanowiska szefa firmy 28 lipca, ustąpi tydzień później, z dniem 4 sierpnia - poinformował we wtorek Tauron. Obecnie trwa konkurs na stanowiska nowego prezesa spółki i jego trzech zastępców.
28.07.2021

Nowe podcasty energetyczne „Polityka Energia Klimat”

Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie rozpoczyna nowy projekt. To publikowanie podcastów o tematyce związanej z sektorem energetycznym.
28.07.2021

Wykryto nielegalny, transgraniczny transport odpadów do Polski z Niemiec

“W wyniku działań Inspektorów Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim ustalono na terenie województw lubuskiego i zachodniopomorskiego ponad 30 lokalizacji, gdzie trafiały w sposób nielegalny odpady z Niemiec” - powiadomił, 26 lipca 2021 r., wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
26.07.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

Poszukująca ropy i gazu firma przyznała, że przez błąd pracownika naruszono teren chroniony ujęcia wody

Poszukująca ropy i gazu firma Geofizyka Toruń przyznała, że jej pracownik w sposób niezamierzony rozstawił sprzęt badawczy na ogrodzonym terenie będącym strefą ochrony ujęcia Mosina-Krajkowo – głównego źródła wody aglomeracji poznańskiej.
08.07.2021

Postępowanie wstępne przed przetargiem na elektrownię jądrową bez firm z Chin i Rosji

Firma Elektrownia Dukovany II z Grupy CzEZ wystosowała w poniedziałek list do trzech firm z prośbą o udostępnienie informacji dotyczących bezpieczeństwa. Otrzymali go Francuzi. Amerykanie i Koreańczycy z Południa. Listu nie dostali Rosjanie i Chińczycy.
22.06.2021

Na Antarktydzie wzrosło zanieczyszczenie ozonem

Zbyt wysoki poziom ozonu w dolnych warstwach antarktycznej atmosfery może być przyczyną dodatkowego wzrostu temperatury na tym obszarze – informuje pismo “Environmental Science & Technology”.
17.06.2021

MKIŚ: Związek Miast Polskich nie podziela apelu m. st. Warszawy o zmianę samofinansowania systemu gospodarki odpadami

Organizacja jest przeciwna zniesieniu zasady samobilansowania się systemu gospodarki odpadami – wynika z odpowiedzi ZMP na pismo wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby ws. finansowania systemu gospodarki odpadami.
29.04.2021

W Norwegii powstanie pierwszy na świecie pełnowymiarowy tunel dla statków

Proponowana inwestycja budowy tunelu Stad Ship Tunnelo o wartości 330 milionów dolarów, pozwoli nie tylko na rozwój gospodarczy w rejonie Morza Stadhavet, ale również na bezpieczniejsze poruszanie się statków pasażerskich i towarowych po odsłoniętej części norweskiego wybrzeża.
15.03.2021

Poseł Płażyński interweniuje w sprawie martwych ptaków nad Zatoką Pucką

Zwróciłem się do wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z prośbą o interwencję w sprawie zagrożenia katastrofą ekologiczną nad Zatoką Pucką, związaną z epidemią ptasiej grypy. Dalsze lekceważenie tej sytuacji może pociągnąć za sobą dramatyczne skutki – poinformował w środę poseł PiS Kacper Płażyński.
24.02.2021

Tropikalne lasy deszczowe będą emitować więcej CO2 niż go pochłoną

W ciągu kilku najbliższych dziesięcioleci wzrost temperatur może sprawić, że lądowe ekosystemy, w tym także tropikalne lasy deszczowe będą uwalniały więcej dwutlenku węgla niż go pochłoną - informuje pismo “Science Advances”.
22.01.2021

Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji

Ministerstwo Klimatu przygotowuje Krajowy Plan Sprawiedliwej Transformacji. Nic nie zapowiada jednak, że będzie to potrzebny regionom strategiczny rządowy dokument przedstawiający polski plan odejścia od węgla. Zamiast jasnej strategii regiony węglowe dostały dodatkową dawkę chaosu. Organizacje społeczne interweniują u ministra.
23.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.