Koalicja Klimatyczna chce przywrócenia integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Koalicja Klimatyczna chce przywrócenia integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego - ZielonaGospodarka.pl
30.01.2024 14:28
Strona główna Klimat, Edukacja Koalicja Klimatyczna chce przywrócenia integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Partnerzy portalu

Koalicja Klimatyczna chce przywrócenia integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego - ZielonaGospodarka.pl

Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej zaapelował do ministerstwa klimatu o przywrócenie integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przyrodnicy postulują cofnięcie decyzji dotyczącej wyłączenia z parku nieruchomości na szczycie Łyśca.

Chodzi o nieruchomości, które zostały wyłączone z granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego na początku 2022 roku. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów z granicy ŚPN wykreślono trzy działki, m.in. z bazyliką i zabudowaniami klasztornymi, znajdujące się na szczycie Łyśca. Zabiegali o to Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża, a pomysł krytykowali przyrodnicy i naukowcy m.in. z Polskiej Akademii Nauk.

Pismo w sprawie Świętokrzyskiego Parku Narodowego Koalicja Klimatyczna skierowała do szefowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pauliny Hennig-Kloski i do wiceministra tego resortu Mikołaja Dorożały. Zaapelowała w nim o natychmiastowe działania mające przywrócić integralność Świętokrzyskiemu Parkowi Narodowemu i poszerzyć jego obszar.

Koalicja uzasadniła to koniecznością dbania o bezpieczeństwo dziedzictwa przyrodniczego państwa i zaznaczyła, że po zmianie rządu jest większa niż wcześniej "szansa na wypracowanie adekwatnego do sytuacji i sprawiedliwego rozwiązania w kwestii granic i integralności Świętokrzyskiego Parku Narodowego".

Sygnatariusze dokumentu zwrócili uwagę, że w kwietniu 2021 r. Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk wskazał na możliwie "niebezpieczny precedens związany z redukcją obszaru parku narodowego". Obawy "w związku z obniżeniem wartości przyrodniczych zredukowanych obszarów parków narodowych" wyraziła też Rada Naukowa Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Państwowa Rada Ochrony Przyrody.

Proces legislacyjny badała również Najwyższa Izba Kontroli, która po przeprowadzonej kontroli nakazała przywrócić stan prawny do tego sprzed wydzielenia działek.

Koalicja Klimatyczna to porozumienie 26 organizacji zaangażowanych w działania na rzecz ochrony klimatu.

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem Rady Ministrów z 2022 roku z granicy ŚPN wykreślono trzy działki o łącznej powierzchni 1,35 ha na szczycie Łyśca. Nieruchomości obejmują oprócz gruntów także zachodnie skrzydło pobenedyktyńskiego opactwa oraz budynek tzw. szpitalika. W zamian Świętokrzyski Park Narodowy powiększył się o 60 hektarów w rejonie Grzegorzowic.

W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazano, że wyłączenie działek zlokalizowanych w otoczeniu budowli wynika z wieloletnich antropogenicznych wpływów związanych z zurbanizowaniem tych działek.

Zmiana granic parku narodowego spowodowała, że ŚPN stracił użytkowanie wieczyste terenów na szczycie Łyśca, a nieruchomości przeszły na własność Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Następnie ofertę zakupu nieruchomości z zastosowaniem 99 proc. bonifikaty złożyło Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN. Z podobnym wnioskiem do starosty wystąpili też rodzimowiercy z Rodzimego Kościoła Polskiego.

Ostatecznie starosta kielecki Mirosław Gębski (PiS) zdecydował, że działki na Świętym Krzyżu zostaną wydzierżawione w drodze bezprzetargowej zakonowi Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN na 50 lat.

Zakonnicy, którzy opiekują się sanktuarium na Łyścu, planują renowację budowli. Na początku stycznia br. ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Św. Krzyżu zapewnił, że remont dawnych zabudowań na Św. Krzyżu będzie wykonywany w zgodzie z poszanowaniem przyrody.

Autor: Wiktor Dziarmaga

wdz/ mhr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.