Statek do obsługi morskich farm wiatrowych od Damen z nagrodą OSJ Awards 2023

rk

14.02.2023 14:32 Źródło: Damen Group
Strona główna Transport, Elektromobilność Statek do obsługi morskich farm wiatrowych od Damen z nagrodą OSJ Awards 2023

Partnerzy portalu

Statek do obsługi morskich farm wiatrowych od Damen z nagrodą OSJ Awards 2023 - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Damen Group

Czasopismo Offshore Support Journal ogłosiło 8 lutego zwycięzców nagród podczas dorocznej konferencji OSJ i pokazu nagród w Londynie. Wśród zwycięzców znalazł się projekt statku Elevation Series, opracowany przez firmy Damen i Windcat.

Projekt Elevation Series zwyciężył w kategorii Offshore Renewables w konkursie OSJ Awards 2023. Firmy Damen i Windcat opracowały go w ścisłej współpracy i stanowi syntezę doświadczenia operacyjnego firmy Windcat oraz wiedzy specjalistycznej w zakresie budowy statków firmy Damen.

Wygrana wynika z zapewnianych możliwości w zakresie budowy, uruchamiania i konserwacji morskich parków wiatrowych. CSOV to statek, który pozostaje na morskiej farmie wiatrowej przez dłuższy okres czasu, do 30 dni, dostarczając materiały do konserwacji i zapewniając technikom zakwaterowanie w stylu hotelowym, a jednocześnie zapewniając dostęp do konstrukcji morskich poprzez system trapów Walk to Work. Wyjątkowe jest to, że statek został zaprojektowany z myślą o przyszłości dzięki zintegrowanemu napędowi wodorowemu, hybrydowemu systemowi akumulatorowemu oraz możliwości dodania dodatkowej energii poprzez połączenie pokładowe, niezależnie od tego, czy będzie to ekologiczne zasilanie brzegowe, ładowanie morskie, dodatkowe akumulatory lub dodatkowe systemy wytwarzania energii z paliw ekologicznych. Dzięki tym cechom i zwiększonej elastyczności, zgodnej z wysiłkami operatorów morskich turbin wiatrowych w zakresie generowania energii odnawialnej i produkcji ekologicznego wodoru, powstał przyszłościowy projekt CSOV.

- Wspaniały projekt statku zaczyna się od bezkompromisowego kadłuba, a zespół projektowy skupił się na stworzeniu statku, który jest bardzo stabilny sam w sobie przed zastosowaniem dodatkowych systemów. Następnie zespół projektowy pracował nad nową koncepcją napędu, która zmniejsza ruchy statku podczas pracy w trybie DP i utrzymywania stałej pozycji; Damen DPX-DRIVE. System ten posiada cztery pędniki azymutalne, które zapewniają napęd w każdym kierunku niezależnie - podkreślił  dyrektor zarządzający Windcat Offshore Stephen Bolton. 


Gospodarka Morska
Damen Group

CSOV serii Elevation zostały zaprojektowane przez Damen Shipyards we współpracy z Windcat i CMB.TECH. Statki mają 87 metrów długości i 20 metrów szerokości. Mogą pomieścić na pokładzie 120 osób, w tym członków załogi i pracowników obsługi morskich farm wiatrowych. 

Po zoptymalizowaniu stabilności i pozycjonowania, zespół projektowy pracował nad dodaniem zintegrowanego trapu z kompensacją ruchu oraz wieży windowej o największym dostępnym na rynku zasięgu, osiągającej do 30 metrów nad powierzchnią wody. Wewnątrz statku zaaranżowano wydajny i wygodny układ, który ma zapewniać najbardziej efektywne i bezpieczne przemieszczanie się personelu, a jednocześnie zapewniać wyraźne oddzielenie pracy od odpoczynku. W ten sposób twórcy chcieli zapewnić, że szczególnie w drugim przypadku będzie możliwość spędzenia przez pracowników czasu na regenerację oraz niezakłócony relaks, niekolidujący z pracą innych osób na statku, czy też przenikaniem się obu przestrzeni.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.