Wynik wyszukiwania - "technologia" - Wiadomości

Czy polskie termoelektryki mogą rozwiązać problemy energetyczne świata?

W ostatnich latach coraz częściej słyszymy o konieczności przejścia na odnawialne źródła energii. To nie tylko kwestia ekologii, ale także suwerenności energetycznej. W Polsce, ze względu na nasze położenie geopolityczne, ta dyskusja jest szczególnie żywa Jednak nie jest to jedyny powód - Polacy wyrastają na liderów technologii, która może odegrać kluczową rolę w energetycznej transformacji.
26.04.2024

Blisko 120-letnia Elektrownia Wodna w Gubinie będzie wytwarzać energię jeszcze co najmniej 40 lat

Elektrownia Wodna Gubin, jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce, przeszła modernizację. Polegała ona na wymianie trzech turbin, co zapewni jej bezawaryjną pracę przez co najmniej 40 lat. Dzięki przeprowadzonym pracom elektrownia może teraz produkować dla Gubina i okolic o 10 procent energii elektrycznej więcej niż przed remontem. Jej obecna moc to 1,26 MW. Elementy najstarszej z wymienionych turbin zostały wyeksponowane jako zabytek przed budynkiem elektrowni.
26.04.2024

Podsumowanie Polskiego Kongresu Klimatycznego 2024

W dniach 19 i 20 marca 2024 roku odbył się Polski Kongres Klimatyczny i Central Northern European Climate Summit, międzynarodowe spotkanie ekspertów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych technologii, przedstawicieli organów administracji centralnej oraz agend międzynarodowych, reprezentantów miast z Polski i zagranicy, przedstawicieli ambasad, delegatów biznesu i jego otoczenia oraz organizacji pozarządowych, ekspertów, naukowców i dziennikarzy.
22.03.2024

Schneider Electric w Davos wzywa do skupienia się na elektryfikacji i cyfryzacji, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarek

Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wzywa do działania.
17.01.2024

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

Polska spółka technologiczno–badawcza wdraża innowacyjną metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych

Spółka technologiczno–badawcza 2loopTech zakończyła proces laboratoryjny innowacyjnej metody recyklingu paneli fotowoltaicznych opracowanej wspólnie z Akademią Górniczo–Hutniczą. Według spółki metoda umożliwia prawie całkowity recyklingi paneli PV.
13.12.2023

Do rozwoju nowych technologii niezbędny jest stabilny dostęp do surowców krytycznych

Komisja Europejska określiła 34 surowce jako „krytyczne” ze względu na ich duże znaczenie gospodarcze, ale też duże ryzyko dla bezpieczeństwa dostaw. Większość z nich jest bowiem sprowadzana z dalekiej zagranicy, głównie z Chin, ale też Kazachstanu, Brazylii, RPA czy Demokratycznej Republiki Konga. Aby zmniejszyć zależność od poszczególnych dostawców, KE chce, by z jednego państwa nie pochodziło więcej niż 65 proc. rocznego unijnego zużycia każdego z surowców strategicznych.
16.10.2023

PSG zbada możliwości dystrybucji wodoru w swojej sieci gazowej

Polska Spółka Gazownictwa uruchomiła w Mławie projekt badawczo-rozwojowy mający m.in. sprawdzić jaki wpływ na istniejącą sieć gazową ma mieszanina gazu ziemnego i wodoru - poinformowała w środę spółka. Projekt będzie realizowany do końca 2027 roku.
11.10.2023

Standard Power wybiera zatwierdzoną technologię małych reaktorów modułowych NuScale i ENTRA1 Energy do zasilania centrów danych

Standard Power planuje otworzyć dwa zaawansowane obiekty energetyki jądrowej w Ohio i Pensylwanii, które dostarczą niemal 2 GW czystej energii do centrów danych. Obiekty mają być gotowe do 2029 roku.
09.10.2023

Stowarzyszone spółki należące do Grupy Hanwha dążą do ustanowienia łańcucha wartości czystego wodoru

Południowokoreański koncern ogłosił potencjalne utworzenie kompleksowego łańcucha wartości czystego wodoru poprzez współpracę z siedmioma swoimi spółkami stowarzyszonymi, Hanwha Corporation, Hanwha Energy, Hanwha Solutions, Hanwha Aerospace, Hanwha Ocean, Hanwha Impact i Hanwha Power Systems. Oczekuje się, że łańcuch wartości wodoru będzie wykorzystywał energię odnawialną i amoniak oraz obejmował produkcję, magazynowanie, transport i utylizację czystego wodoru.
26.09.2023

Instalacje wodorowe a ubezpieczenie. Czy można ubezpieczyć instalacje, do których nie ma regulacji?

Instalacje do obróbki wybuchowego wodoru wymagają specjalistycznych polis podwyższonego ryzyka. Są one potrzebne inwestorom, którzy będą wykładać swoje fundusze. Ale do wystawienia polisy niezbędne są z kolei regulacje, których wciąż nie ma.
19.09.2023

Kolejna spółka wodorowa rozpoczyna działalność w Polsce i wchodzi na giełdę

hiPower Europe, spółka zajmująca się rozwijaniem technologii wodorowych i ogniw paliwowych, podpisała umowę inwestycyjną z Arena.pl S.A. Dzięki niej, poprzez odwrotne przejęcie, stanie się podmiotem notowanym na warszawskiej giełdzie. Firma, jako pierwsza w Europie, rozpoczyna wdrażanie innowacyjnej technologii odzysku wodoru z gazów resztkowych, niedostępnej dotychczas na rynku europejskim.
04.08.2023

Bechtel: eksploatacja komercyjna reaktora trzech elektrowni Vogtle ważnym krokiem milowym dla amerykańskiego sektora jądrowego

Bechtel, firma działająca w dziedzinie inżynierii, zamówień i budownictwa zakończyła budowę nowych reaktorów 3 i 4 elektrowni jądrowej Vogtle w stanie Georgia, wydała dzisiaj oświadczenie wygłoszone przez Brendana Bechtela, prezesa i dyrektora generalnego Bechtel, na rozpoczęcie eksploatacji komercyjnej reaktora 3. Ma to mieć "znacznie większy wpływ niż pojedyncza inwestycja."
02.08.2023

Zagospodarowywanie odpadów w Gdańsku wchodzi na wyższy poziom

Pełna automatyzacja procesu sortowania, odzyskiwanie dwa razy więcej surowców ze wszystkich odpadów trafiających na instalację oraz gwarancja spełnienia wyśrubowanych norm dotyczących poziomów recyklingu przez gminy – to tylko niektóre z efektów zakończonej właśnie modernizacji sortowni odpadów w gdańskim Zakładzie Utylizacyjnym. Generalny wykonawca zastosował separatory optyczne AUTOSORT firmy TOMRA Sorting, które odpowiadają za ilość i jakość frakcji materiałowych przeznaczanych do recyklingu.
21.03.2023

Politechnika Wrocławska pracuje nad innowacyjnym czujnikiem do wykrywania wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów

Opracowanie zdalnego laserowego czujnika umożliwiającego wykrywanie wycieków lub emisji gazów na odległość do 100 metrów, to główny cel projektu, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Urządzenie przetestują między innymi we współpracy ze spółką Ekosystem, a wkrótce wystąpią też z wnioskiem o grant NCBiR.
13.03.2023

Siemens dzieli się wiedzą ze studentami MBA

Siemens Polska, Szkoła Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Industry 4.0 współtworzą Studia Podyplomowe MBA Kaizen Industry 4.0 Część specjalistyczna programu będzie bazowała na przykładach z portfolio Siemensa
02.09.2022

Żabka inwestuje w technologie, ekologię i zdrowszą żywność marki własnej

Grupa Żabka zaprezentowała doroczny raport dokumentujący zaangażowanie firmy w 2021 roku w polską gospodarkę, ekologię, działania na rzecz społeczeństwa oraz w rozwój oferty dla konsumentów. Spółka – wraz z właścicielami sieci sklepów franczyzowych – utrzymywała ponad 45 tys. miejsc pracy, odprowadziła do budżetu państwa i samorządów 281 mln zł w formie podatków, składek i opłat, a jej udział w tworzeniu wartości dodanej Polski wyniósł ponad 5 mld zł.
05.07.2022

Pierwszy podkład grawitacyjny gotowy na projekt w Fécamp

Pierwszy z 71 fundamentów grawitacyjnych dla morskiej farmy wiatrowej Fécamp o mocy 500 MW został umieszczony na barce transportowej w stoczni Bougainville w Grand Port Maritime w Le Havre we Francji. Zostanie on przed przetransportowany i zamontowany u wybrzeży Normandii.
04.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizuje farmy wiatrowe czujnikami!

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
29.06.2022

[WIDEO] Game changer: wychwycony węgiel przekształcony w surowiec do produkcji tworzyw sztucznych

Konsorcjum, któremu przewodzą firmy Danone i LanzaTech, znalazło sposób na produkcję tworzyw sztucznych z wykorzystaniem węgla wychwyconego z procesów przemysłowych. Uważa się, że jest to "przełom technologiczny", który będzie miał znaczący wpływ na wiele sektorów, w tym na sektor opakowań i tekstyliów.
29.06.2022

Bank BNP Paribas szuka wśród startupów narzędzia do liczenia śladu węglowego dla firm

Bank BNP Paribas planuje zaoferować swoim Klientom z sektora MŚP oraz Klientom korporacyjnym narzędzie umożliwiające samodzielne i kompleksowe liczenie śladu węglowego w łańcuchu dostaw wg standardów Komisji Europejskiej. Zaprasza startupy, które wspólnie z nim chciałyby rozwinąć takie narzędzie, do udziału w nowej edycji autorskiego programu Office Hours. Zgłoszenia można przesyłać do 10 lipca.
27.06.2022

Jak w pełni wykorzystać potencjał automatyki przemysłowej?

Świat automatyki przemysłowej rządzi się swoimi prawami. Tu – inaczej niż w przypadku komputerów osobistych (PC) – systemy operacyjne i aplikacje są ściśle związane z oprogramowaniem narzędziowym konkretnego producenta. Na ogół, gdy użytkownicy i projektanci wybierają producenta sprzętu, wybór ten automatycznie definiuje środowisko programowania. Aplikacje opracowane dla jednej platformy zwykle nie działają więc na innej. Oznacza to, że cały proces projektowania systemu sterowania jest ukierunkowany sprzętowo.
22.06.2022

Bumax. Małe śruby o wielkim znaczeniu dla offshore

Choć koszt niewielkich śrubek lub innych elementów złącznych w porównaniu do innych komponentów np. turbiny wiatrowej jest znikomy, to ich rola w całym projekcie jest olbrzymia. Jeśli podczas eksploatacji zawiedzie pojedyncza śruba, konsekwencje mogą być fatalne. Dlatego lepiej rozejrzeć się za takimi, które dają większą pewność.
15.06.2022

Już milion osób ma odnowionego smartfona od Swappie. To najszybciej rozwijająca się firma w Europie

Fińska firma właśnie sprzedała używanego iPhone’a, którego wcześniej samodzielnie odnowiła, milionowemu użytkownikowi. W ciągu sześciu lat z kilkuosobowego startupu zmieniła się w lidera gospodarki cyrkularnej, zatrudniającego ponad 1200 osób. Swappie zajęło 1 miejsce w rankingu dziennika Financial Times jako najszybciej rozwijająca się firma w Europie.
25.05.2022

Columbus Energy, Saule Technologies i Google Cloud rozpoczynają strategiczną współpracę nad innowacjami w sektorze energetyki i internetu rzeczy (IoT)

Columbus Energy i Saule Technologies zawarły z Google Cloud umowę o strategicznej współpracy przy tworzeniu nowych produktów wykorzystujących perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne oraz rozwiązań z dziedziny energetyki rozproszonej i internetu rzeczy. Google Cloud będzie również partnerem technologicznym obu firm, dostarczającym im usługi chmury obliczeniowej.
11.05.2022

Rewolucyjny wynalazek z Gdyni, pomoże odsalać i oczyszczać wodę! [WIDEO]

Tales z Miletu, antyczny grecki filozof i matematyk mawiał, że woda jest początkiem wszechrzeczy. Współcześnie dostęp do wody pitnej stanowi jedno z naturalnych praw każdego człowieka, jednak na naszej planecie znajduje się wiele miejsc, w których jest on utrudniony. Dlatego z pomocą przychodzi startup z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia i jego rewolucyjne Nanomembrany, oczyszczające i odsalające słoną wodę, w wodę pitną w ciągu zaledwie 2 minut.
09.05.2022

Innowacyjna nanotechnologia z Gdyni podbije kosmos i zadba o klimat

Nanoseen, polska firma, plasująca się w światowej czołówce start-upów z branży inżynierii chemicznej, otwiera swoją siedzibę w Gdyni. W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym będzie rozwijać i wdrażać swoje innowacje z dziedziny nanotechnologii. Dzięki ich rozwiązaniom łatwiej poradzimy sobie ze skutkami zmian klimatycznych i sprawniej podbijemy kosmos.
08.05.2022

DSR to technologia, dzięki której więcej pieniędzy trafia do polskich firm

Utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), drastyczny wzrost cen energii i paliw, ich wpływ na konkurencyjność oraz bezpieczeństwo, a także dostępność dostaw energii były tematami dyskusji panelowej “Rynek energii”, zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Trudna sytuacja końcowych odbiorców energii zachęca do tworzenia rynku elastyczności i skorzystania z usług DSR (Demand Side Response).
02.05.2022

EIT Community Booster ogłosiło listę 20 firm wybranych do projektu Nowego Europejskiego Bauhausu

Z dużej puli, 1029 nadesłanych aplikacji, zostało wybranych dwadzieścia wysoce innowacyjnych europejskich start-upów oraz scale-upów, które wezmą udział w projekcie EIT Community Booster. Firmy otrzymają wsparcie w postaci wiedzy na temat rozwoju firmy oraz wsparcie finansowe, o wartości 50 000 euro. Program EIT Community Booster został uruchomiony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) oraz pięć jego Wspólnot Wiedzy i Innowacji w celu wspierania innowacyjnych przedsięwzięć umożliwiających transformację Nowego Eu
28.04.2022

ZeroWastePorts statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
28.04.2022

Ruszyła produkcja gondoli wiatrowych 11 MW dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid

Hiszpański producent Siemens Gamesa rozpoczął seryjną produkcję morskiej turbiny wiatrowej SG 11.0-200 DD o mocy 11 MW. Pierwsza gondola opuściła halę fabryczną w Cuxhaven w północnych Niemczech 14 stycznia 2022 roku. Turbiny posłużą produkcji energii na terenie farmy morskiej Hollandse Kust Zuid.
28.01.2022

„Nanoczekoladki” innowacyjnym magazynem wodoru

Bezpieczne magazynowanie wodoru to jedno z największych wyzwań związanych z tym obiecującym paliwem. Nanocząstki o strukturze czekoladki mogą być rozwiązaniem tego problemu – informują naukowcy na łamach pisma „ACS Nano”.
04.01.2022

CATL wprowadza na rynek swoją przełomową technologię, oferując pierwszą generację baterii sodowo-jonowych

Contemporary Amperex Technology Co., Ltd (CATL) pomyślnie przeprowadziła swoją pierwszą imprezę internetową „Tech Zone”, która odbyła się 29 lipca. Dr Robin Zeng, prezes CATL, zaprezentował podczas tego wydarzenia pierwszą generację baterii sodowo-jonowych firmy wraz z rozwiązaniem baterii akumulatorowej AB – które jest w stanie zintegrować ogniwa sodowo-jonowe i litowo-jonowe w jednym pakiecie.
30.07.2021

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.