Schneider Electric w Davos wzywa do skupienia się na elektryfikacji i cyfryzacji, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarek

zg

17.01.2024 11:54
Strona główna Energetyka, OZE Schneider Electric w Davos wzywa do skupienia się na elektryfikacji i cyfryzacji, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarek

Partnerzy portalu

Schneider Electric w Davos wzywa do skupienia się na elektryfikacji i cyfryzacji, aby przyspieszyć dekarbonizację gospodarek - ZielonaGospodarka.pl

Aby powstrzymać niekontrolowane zmiany klimatyczne, konieczne jest zwiększenie wykorzystania istniejących technologii. Schneider Electric, lider cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, wzywa do działania.

Postępujące zmiany klimatu, napięcia geopolityczne, wahania cen energii oraz presja ze strony interesariuszy na zajęcie się tymi zagrożeniami sprawiły, że zrównoważony rozwój i odporność energetyczna znalazły się ostatnio na pierwszym miejscu w agendach korporacyjnych i politycznych. Stanowią one tło dla corocznego posiedzenia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, które odbywa się w dniach 15-19 stycznia. Uczestniczy w nim również kilku członków kierownictwa Schneider Electric.

– Energia odpowiada za 80 proc. emisji dwutlenku węgla, dlatego transformacja energetyczna ma kluczowe znaczenie dla dekarbonizacji. Potencjał sztucznej inteligencji przyciąga obecnie uwagę wszystkich. Należy jednak pamiętać, że istniejące technologie – zarówno wytwarzanie energii odnawialnej, jak i narzędzia cyfrowe i elektryfikacyjne, które obniżają na nią zapotrzebowanie, czyniąc obiekty i operacje bardziej energooszczędnymi – mogą już teraz znacząco zmniejszyć emisje. Nie warto czekać na przyszłe rozwiązania, skoro możemy osiągnąć znacznie więcej dzięki temu, co mamy dzisiaj – mówi Peter Herweck, dyrektor generalny Schneider Electric.

Działania podejmowane przez sektor prywatny – prowadzone przez firmy na całym świecie – są kluczem do obniżenia emisji. Optymizmem napawa fakt, że świat biznesu coraz częściej podejmuje zobowiązania w zakresie zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji. Od stycznia 2024 r. ponad 4200 firm na całym świecie wyznaczyło cele w zakresie redukcji emisji zatwierdzone na przykład przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi).

Kwestia poprawy efektywności energetycznej coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Schneider Electric we współpracy z Międzynarodową Agencją Energetyczną zorganizował w ubiegłym roku konferencję na ten temat, w której wzięli udział przedstawiciele rządów i liderzy biznesu.

Według nowego raportu z 8 stycznia, opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, działania w obszarze ograniczania zużycia energii poprzez poprawę efektywności energetycznej i partnerstwa na rzecz współpracy w tym zakresie mogą przynieść nawet 2 biliony dolarów oszczędności dla światowej gospodarki i pozwolić uniknąć budowy 3000 dodatkowych elektrowni, jeśli zostaną podjęte przed 2030 rokiem.

Z badań przeprowadzonych niedawno przez Schneider Electric wynika, że zainstalowanie cyfrowych rozwiązań do zarządzania budynkami i energią w istniejących budynkach może znacznie zmniejszyć ich emisję dwutlenku węgla, a okres zwrotu z inwestycji wynosi mniej niż trzy lata, co pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w tym obszarze.

Wyzwania i możliwości związane z ograniczaniem emisji Zakresu 3


Kolejnym istotnym obszarem, na którym należy się skupić, jest walka z pośrednimi emisjami generowanymi przez działania firm, a więc w zakresie emisji Zakresu 3 (Scope 3). Pochodzą one z ich łańcuchów wartości wyższego i niższego szczebla oraz odpowiadają za największą część emisji dwutlenku węgla sektora przedsiębiorstw – ponad 70 proc. wg programu ONZ Global Compact.

Zaburzenia globalnego łańcucha dostaw, które miały miejsce w ciągu ostatnich kilku lat, pomogły podnieść ten temat do rangi priorytetów korporacyjnych. Więcej niż dwie trzecie liderów biznesu, z którymi przeprowadzono wywiady na potrzeby zeszłorocznego raportu Schneider Electric we współpracy z Women Action Sustainability (WAS), stwierdziło, że presja regulacyjna zmusza ich do rozpoczęcia planowania polityki dekarbonizacji wraz z partnerami z łańcucha dostaw. Respondenci stwierdzili również, że zaobserwowali zwiększone zapotrzebowanie na informacje dotyczące dekarbonizacji łańcucha dostaw ze strony inwestorów i/lub podmiotów finansowych.

– Firmy, które poważnie traktują dekarbonizację, muszą spojrzeć poza własną działalność i zająć się całym łańcuchem wartości. Powinny też zdać sobie sprawę, że zachęcanie i pomaganie swoim dostawcom, klientom i innym partnerom biznesowym w dążeniu do większej efektywności energetycznej – poprzez elektryfikację i technologie cyfrowe – oraz pozyskiwanie czystszej energii w znacznym stopniu przyczynia się do rozwiązania tego problemu – podsumowuje Olivier Blum, wiceprezes wykonawczy ds. zarządzania energią w Schneider Electric.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.