Wynik wyszukiwania - "wiatraki" - Wiadomości

44 organizacje pozarządowe: apelujemy o pilne przyjęcie ustawy wiatrakowej

Greenpeace i ponad 40 organizacji pozarządowych podpisało się pod wspólnym apelem w sprawie energetyki wiatrowej. Zwracają się do sejmowej większości o pilne przyjęcia ustawy umożliwiającej rozwój energetyki wiatrowej, który będzie bezpieczny dla ludzi i przyrody. „Nowa ustawa powinna zostać przygotowana w dialogu ze społeczeństwem i z zachowaniem najwyższych standardów legislacyjnych" – podkreślają sygnatariusze listu.
06.12.2023

Nowe otwarcie energetyki wiatrowej według PSEW. 5 zasad dobrej ustawy dla wiatraków

Zdaniem PSEW atak na wiatraki i wykorzystywanie ich do walki politycznej to świadome osłabianie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Energia z wiatru dziś jest potrzebna do obniżenia rachunków za prąd i zwiększenia naszej suwerenności. Szybkie uwolnienie potencjału energetyki wiatrowej jest kluczowe dla ograniczenia cen energii i to zrozumiałe, że zapisy odblokowujące energię z wiatru znalazły się w ustawie o odmrażaniu cen energii. Są w niej środki zaradcze zarówno na skutki, jak i przyczyny drastycznie wysokich cen.
05.12.2023

A. M. Żukowska: nie ma afery wiatrakowej, jest projekt ustawy

Nie ma afery wiatrakowej. Nie ma jeszcze ustawy, cały czas jest to projekt - powiedziała we wtorek w Radio Plus posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Jest chaos komunikacyjny i legislacyjny, związany z pośpiechem; nie było lobbyingu – dodała.
05.12.2023

Prezes PSEW – nie będzie żadnych wywłaszczeń pod wiatraki

Stanowisko branży wiatrowej jest jasne i nie zmienia się – nie postulujemy i nie będziemy postulować o możliwość korzystania z instytucji celu publicznego dla lokalizacji farm wiatrowych. - oświadczył prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki
01.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Grupa posłów Polska2050-TD i KO proponuje przywrócenie obliga i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych

Rozwiązania z projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej umożliwią budowę cichych wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy projektu zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe, co oznacza, że nie trzeba będzie analizować zgodności ich lokalizacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
30.11.2023

Projekt: części budowlane małej elektrowni wiatrowej zwolnione z pozwolenia na budowę

Części budowlane wolno stojącej małej elektrowni wiatrowej o całkowitej wysokości od 3 do 12 m mają być zwolnione z pozwolenia na budowę - wynika z projektu ustawy opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Obiekty do 3 m nie będą wymagały ani pozwolenia, ani zgłoszenia.
14.04.2023

Tauron: 700 m jako minimalna odległość wiatraka od domów satysfakcjonująca

700 m jako minimalna odległość wiatraka od budynków mieszkalnych jest satysfakcjonująca. Pozwala postawić o połowę mniej nowych wiatraków, niż 500 m, ale dzięki postępowi technologicznemu efekt będzie porównywalny - ocenił we wtorek prezes spółki Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek.
14.03.2023

Ekspert: Utracona zielona przyszłość górników

Po tym, jak Sejm oddalił wiatraki od domów na 700 metrów, staje się jasne, że alternatywnych miejsc pracy dla górników w Polsce nie będzie. 700 m to zbyt mało, żeby odblokować energetykę wiatrową w Polsce po latach obowiązywania zasady 10H. Równocześnie to zbyt dużo, aby wielu górników mogło marzyć o zielonej i bezpiecznej przyszłości.
13.03.2023

Solidarna Polska apeluje do prezydenta o zawetowanie ustawy wiatrakowej

Apelujemy do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy wiatrakowej oraz o rzetelną debatę na temat miksu energetycznego, powinien być on oparty o polski węgiel kamienny i brunatny oraz o biomasę - oświadczyli w niedzielę politycy Solidarnej Polski - Jacek Ozdoba i Janusz Kowalski.
12.03.2023

Wiatraki będą budowane bez polskich statków. Nie ma decyzji i narodowego operatora [RELACJA]

Branża offshore wind nie jest przekonana, czy temat narodowego operatora można dalej odkładać na półkę, tak samo jak decyzję dotyczącą portu instalacyjnego (nie licząc Świnoujścia). Polska ma umiejętności w zakresie projektowania i budowy jednostek dla offshore wind, ale nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Wszystko wskazuje, że pierwsza faza będzie realizowana bez polskich jednostek instalacyjnych. Szansą może być druga faza, ale to też nie jest pewne. Opcją są zagraniczne rynki. Odwaga inwestycyjna się zwraca – wynika z dy
09.03.2023

CBOS: 49 proc. Polaków popiera określenie min. odległości wiatraków od mieszkań na 700 m

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej, który minimalną odległość turbin od budynków mieszkalnych wyznacza na 700 m, popiera 49 proc. dorosłych Polaków. 36 proc. obywateli jest przeciwnych takiej zmianie przepisów - wynika z badania CBOS.
08.03.2023

Müller: 700 m w ustawie odległościowej raczej będzie utrzymane

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział w poniedziałek, że z tego, co wie, 700 m jako minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań zostanie utrzymane w tzw. ustawie odległościowej. Na najbliższym posiedzeniu Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy.
06.03.2023

83% Polaków jest „ZA” energią z wiatru na lądzie

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 83 %, popiera rozwój lądowej energetyki wiatrowej w Polsce i powstawanie nowych farm wiatrowych. Ponad połowa badanych (51%) przyznaje, że produkcja energii z wiatru jest tańsza niż z węgla – wynika z najnowszego badania CBOS.
06.03.2023

Senat proponuje 500 metrów z możliwością dalszego zmniejszenia

Senat zaproponował w środę zmniejszenie z 700 do 500 m minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych w ustawie o inwestycjach w energetykę wiatrową i dopuścił dalsze jej zmniejszenie za zgodą mieszkańców i gminy.
22.02.2023

Senackie komisje proponują przywrócenie 500 m

Senackie komisje zaproponowały przywrócenie 500 m jako minimalnej odległości między turbinami wiatrowymi a zabudowaniami mieszkalnymi w ustawie o inwestycjach w energetykę wiatrową. Sejm podniósł proponowaną przez rząd odległość minimalną 500 m do 700 m.
20.02.2023

Renewable Power Capital wchodzi w polski onshore

Renewable Power Capital (RPC) we współpracy z Tundra Advisory (Tundra) ogłosił swoje wejście na polski rynek lądowej energetyki wiatrowej, w celu stworzenia bazy projektów onshore o mocy do 1 GW na terenie całego kraju.
20.02.2023

ONDE rozwija się zagranicą

ONDE z przytupem rozpoczęło 2023 rok pozyskując kolejne kontrakty na Litwie. Giełdowa spółka wykona prace przy budowie 80-MW farmy wiatrowej dla spółki z grupy Enefit Green. Wartość zleceń to 25,7 mln euro.
16.02.2023

Puda: mam nadzieję, że ustawa wiatrakowa zostanie przegłosowana przez Parlament jak najszybciej

Chcemy, by pierwsze pieniądze z UE dot. KPO trafiły do Polski jak najszybciej, byśmy mogli złożyć jak najszybciej pierwszy wniosek o płatność - powiedział we wtorek szef MFiPR Grzegorz Puda. Jak dodał, ma nadzieję, że ustawa wiatrakowa zostanie przegłosowana przez Parlament jak najszybciej.
14.02.2023

Bochenek: jest plan głosowania w środę projektu ustawy wiatrakowej

Jest plan głosowania projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej w środę w wieczornym bloku głosowań; we wtorek zakończyliśmy prace w ramach drugiego czytania - mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek.
08.02.2023

Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe

Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości nie mniejszej niż 700 m od budynków mieszkalnych. Według niego nie zmienia to liberalizacji tzw. ustawy wiatrakowej i wypełnia kamienie milowe.
07.02.2023

Sejm o nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej i poprawkach do noweli ustawy o SN (aktualizacja)

Sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej to jeden z punktów rozpoczynającego się we wtorek trzydniowego posiedzenia Sejmu. W środę posłowie zdecydują o losie poprawek wniesionych przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.
07.02.2023

Morawiecki o 10H: kompromis 700 metrów nie jest zły

Kompromis 700 metrów nie jest zły, ale jeżeli dałoby się go jeszcze dodatkowo złagodzić, np. poprzez mechanizm polegający na tym, że między 500 a 700 metrów możliwe byłoby fakultatywne referendum, to byłbym tego zwolennikiem - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Interii.
04.02.2023

PSE w grudniu i styczniu pięciokrotnie polecało ograniczać produkcję wiatraków

W grudniu 2022 r. i styczniu 2023 r. operator systemu przesyłowego PSE pięciokrotnie polecał polskim farmom wiatrowym ograniczenie produkcji z powodów bilansowych. Jak podkreślają PSE, taki krok to ostateczność, gdy nie wystarczą działania, które operator podejmuje wcześniej.
03.02.2023

PSE: 1 lutego padł rekord wytwarzania prądu w farmach wiatrowych

1 lutego rano polskie farmy wiatrowe pracowały z mocą niemal 7,7 GW, to nowy rekord chwilowej mocy - poinformował w środę operator przesyłowy systemu energii elektrycznej PSE. Padł również rekord godzinowej produkcji turbin wiatrowych.
02.02.2023

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.!

Według najnowszych danych branżowej organizacji WindEurope - inwestycje w energię wiatrową na terenie UE spadły w 2022 roku, a zamówienia na nowe turbiny wiatrowe spadły o 47 proc. w stosunku do 2021 roku.
01.02.2023

Morawiecki o ustawie 10H: obecna regulacja jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie, chcemy ją zliberalizować

Dzisiejsza regulacja jest jedną z najbardziej restrykcyjnych na świecie; chcemy ją uwolnić, zliberalizować dla dobra polskiej gospodarki - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do ustawy wiatrakowej. "Jestem zwolennikiem odnawialnych źródeł energii" - dodał.
15.01.2023

Paderewski dostarczył łopaty wiatraków do Gdyni

Kolejny transport łopat na potrzeby farm wiatrowych dostarczył do Gdyni statek Chipolbroku – Paderewski.
28.11.2022

Buda o ustawie wiatrakowej: obiecaliśmy liberalizację w tym zakresie i zrobimy to

Obiecaliśmy liberalizację w tym zakresie i zrobimy to - zapewnił w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do prac nad projektem tzw. ustawy wiatrakowej. Zwrócił uwagę, że inwestycje w wiatraki trwają średnio trzy i pół roku, cztery lata.
28.11.2022

Polska 2050 składa w Sejmie projekt ustawy ws. elektrowni wiatrowych na lądzie

Rząd nie może porozumieć się w sprawie tzw. ustawy wiatrakowej, więc składamy własny projekt; przewiduje on zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych w oparciu o normy ISO dla hałasu - im cichsza elektrownia, tym bliżej zabudowań mieszkalnych będzie mogła powstać - zapowiedzieli politycy Polski 2050.
21.11.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

Komisja senacka: konieczne uwolnienie możliwości budowania wiatraków

Odejście od zasady 10 H przy budowaniu wiatraków - to jeden z postulatów, jaki pojawiał się podczas czwartkowego posiedzenia nadzwyczajnej komisji ds. klimatu. Inny postulat to zaangażowanie do debaty o ubóstwie energetycznym losowo wybranych obywateli, którzy utworzą "panel obywatelski".
13.10.2022

Minister klimatu: projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej wymaga dalszego dialogu

Rządowy projekt zmiany tzw. ustawy odległościowej, liberalizującej zasady budowania nowych farm wiatrowych wymaga jeszcze dialogu między rządem, a parlamentem - poinformowała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa. Projekt trafił do Sejmu w połowie lipca.
16.09.2022

PGE: zmiana prawa odblokuje projekty wiatrowe Grupy o mocy 150 MW

Zmiana tzw. ustawy odległościowej i liberalizacja zasady 10H oznacza dla Grupy PGE odblokowanie projektów wiatrowych o mocy rzędu 150 MW, zamrożonych tylko z powodu tej regulacji - ocenia prezes spółki PGE Energia Odnawialna Marcin Karlikowski.
14.07.2022

Opublikowano treść nowej wersji nowelizacji ustawy „anty-wiatrakowej” 10H

Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
05.07.2022

Holendrzy szukają sposobu na uniknięcie kolizji statków z wiatrakami

Holenderski instytut badań morskich Maritime Research Institute Netherlands (MARIN) przetestował trzy innowacyjne bariery mające na celu zapobieganie kolizjom statków z turbinami wiatrowymi. Przyczyną badań był incydent z udziałem statku Julietta D, który miał miejsce w styczniu tego roku.
28.03.2022

PSL: zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści

Zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści; teren w promieniu 10-krotności wysokości wiatraka powinien być strefą tańszej energii - podkreślili w czwartek politycy PSL.
10.02.2022

Komisja za ustawą o rekompensatach dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Senacka komisja samorządowa poparła bez poprawek ustawę, która przewiduje rekompensatę dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.
14.12.2021

Volkswagen inwestuje w wiatraki, aby zmniejszyć swój ślad węglowy

Volkswagen zainwestuje w budowę farmy wiatrowej w Szwecji. Będzie pierwszym producentem samochodów, który wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii na skalę przemysłową oraz będzie napędzał z własnych środków rozwój europejskich farm wiatrowych i elektrowni słonecznych. Do 2025 roku chce na ten cel przeznaczyć ok. 40 milionów euro.
13.12.2021

PGE, Tauron i Enea wspólnie po nowe koncesje na wiatraki na Bałtyku

PGE podpisała w czwartek porozumienia z Tauronem i Eneą dotyczące współpracy przy morskiej energetyce wiatrowej. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wyjaśnił, że chodzi o występowanie o nowe koncesje na budowę wiatraków na Bałtyku.
19.11.2021

Sejmowe komisje za projektem o rekompensatach dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Sejmowe komisje energii i klimatu oraz samorządu poparły projekt ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty rekompensat oszacowano na 524,43 mln zł.
16.11.2021

Rząd o projekcie rekompensat dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Rząd ma się zająć projektem ustawy o rekompensacie gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Koszty związane z wejściem projektu w życie oszacowano na 524,43 mln zł.
19.10.2021

Czy TwinWind zrewolucjonizuje offshore?

TwinWind to opatentowany pływający fundament, na którym wokół jednego punktu cumowania znajdują się dwie turbiny wiatrowe i wiatrowskazy.
23.06.2021

Senat za przekazaniem do Sejmu projektu o rekompensacie dla gmin za zmianę opodatkowania wiatraków

Senat w czwartek podjął uchwałę o przekazaniu do Sejmu projektu ustawy o wypłacie gminom rekompensaty za dochody, utracone w 2018 r. w wyniku zmiany opodatkowania budowli wchodzących w skład elektrowni wiatrowych. Projekt to inicjatywa ustawodawcza Senatu.
13.05.2021

Cena maksymalna za energię z offshore: 319,6 zł za MWh

Cena maksymalna za energię elektryczną z morskiej farmy wiatrowej. będąca podstawą rozliczenia prawa do pokrycia ujemnego salda wyniesie 319,6 zł za MWh. Minister klimatu podpisał we wtorek odpowiednie rozporządzenie.
30.03.2021

PKN Orlen dostał zgodę na przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych

PKN Orlen uzyskał zgodę na przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych działających na Pomorzu, o łącznej mocy ok. 90 MW. Tym samym spełniony został jedyny warunek zawieszający transakcję z hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi - poinformował w poniedziałek płocki koncern.
29.03.2021

URE: dziewięć wniosków o wsparcie w ramach tzw. I fazy wsparcia dla offshore

Do Urzędu Regulacji Energetyki trafiło dziewięć wniosków od podmiotów ubiegających się o dofinansowanie w ramach tzw. I fazy wsparcia dla morskiej energetyki wiatrowej - poinformował w poniedziałek URE. Wnioski takie można składać do 31 marca.
29.03.2021

OX2 i DIF Capital Partners zawarły umowę na projekty farm wiatrowych w Polsce o mocy 63 MW

OX2 AB („OX2”) i DIF Capital Partners („DIF”) mają przyjemność poinformować, że DIF zainwestuje poprzez fundusz DIF Infrastructure Fund VI w dwa projekty lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 63MW w województwach podlaskim i łódzkim. Projekty są gotowe do wejścia w fazę realizacji, co oznacza, że DIF inwestuje również w ich budowę.
19.03.2021

Zyska: punktem odniesienia tempa transformacji energetycznej – konkurencyjność gospodarki

Punktem odniesienia dla tempa transformacji energetycznej, której częścią jest odchodzenie od węgla w energetyce, powinna być konkurencyjność gospodarki – uważa wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Wskazuje na potrzebę działań osłonowych wobec grup dotkniętych transformacją.
18.02.2021

Tauron: rusza budowa farmy wiatrowej w powiecie piotrkowskim

W Łódzkiem, na terenie gmin Moszczenica i Wolbórz, rozpoczyna się budowa farmy wiatrowej o mocy 30 MW - poinformowała w czwartek spółka Tauron. Inwestycja, która pozwoli na wyprodukowanie prądu dla 35 tys. gospodarstw domowych, ma być zakończona latem 2022 r.
18.02.2021

Wchodzi w życie ustawa o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Wchodzi w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku
18.02.2021

Wiatraki - będzie można budować bliżej domów

Tzw. ustawa odległościowa powinna trafić do wykazu prac Rady Ministrów w ciągu 2 tygodni - powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że resort chce zliberalizować i uelastycznić obecne uregulowania odległościowe, w tym budowy domów w sąsiedztwie już istniejących elektrowni wiatrowych.
12.02.2021

ROJAM

Organizujemy szkolenia wysokościowe m.in.: IRATA, ITRA, GWO i inne , dokonujemy okresowych przeglądów środków ochrony indywidualnej oraz sprzedajemy sprzęt wysokościowy.
szkolenie IRATA ,szkolenie GWO ,szkolenie GWO BST ,kurs GWO BST ,szkolenie GWO ART ,GWO EFA ,GWO SLS ,PETZL ,OTDL ,szkolenia z technik dostępu linowego ,szkolenia do pracy na wysokości ,szkolenia dla branży wiatrowej ,szkolenia dla techników turbin wiatrowych ,szkolenia na wiatraki ,praca na turbinach wiatrowych ,onshore ,offshore , wiatraki , turbiny wiatrowe , serwis turbin wiatrowych , inspekcja środków ochrony indywidualnej , praca na wysokości , sprzedaż sprzętu wysokościowego , przegląd systemów asekuracyjnych , przegląd drabin , przegląd punktów asekuracyjnych , szkolenia specjalistyczne , energetyka wiatrowa , energia z wiatru , praca na wiatrakach , turbina wiatrowa , wind turbine service , Avanti , Haca , 3M , RUD , Hailo , Somain , Tractel , Soll , przegląd zestawów ewakuacyjnych , GWO Sea Survival , GWO Manual Handling , GWO First Aid , branża wiatrowa , ITRA , szkolenie z bezpiecznej pracy na wysokości , energia odnawialna , przeglądy i naprawy skrzydeł , monta

Dziękujemy za wysłane grafiki.