OX2 i DIF Capital Partners zawarły umowę na projekty farm wiatrowych w Polsce o mocy 63 MW

zc

19.03.2021 09:59 Źródło: Informacja prasowa
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE OX2 i DIF Capital Partners zawarły umowę na projekty farm wiatrowych w Polsce o mocy 63 MW
OX2 i DIF Capital Partners zawarły umowę na projekty farm wiatrowych w Polsce o mocy 63 MW - ZielonaGospodarka.pl
Photo by <a href="https://unsplash.com/@publicpowerorg?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">American Public Power Association</a> on <a href="/s/photos/turbine?utm_source=unsplash&utm_medium=referral&utm_content=creditCopyText">Unsplash</a>

OX2 AB („OX2”) i DIF Capital Partners („DIF”) mają przyjemność poinformować, że DIF zainwestuje poprzez fundusz DIF Infrastructure Fund VI w dwa projekty lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 63MW w województwach podlaskim i łódzkim. Projekty są gotowe do wejścia w fazę realizacji, co oznacza, że DIF inwestuje również w ich budowę.

OX2 opracował projekty farm wiatrowych, które będą wyposażone w turbiny Vestas V126, na podstawie dostosowanej do ich potrzeb umowy „pod klucz” (EPC). Prace budowlane rozpoczęły się po zamknięciu transakcji, a projekty mają zostać oddane do eksploatacji do końca 2022 r. Po oddaniu farm wiatrowych do użytku, OX2 obejmie oba projekty zarządzaniem techniczno-komercyjnym. Zadaniem OX2 będzie zapewnienie możliwie jak najwyższej wydajności projektów oraz bezpiecznej eksploatacji. Na okres eksploatacji farm wiatrowych zostaną zawarte z polskim rządem kontrakty różnicowe (CFD), co zapewni stabilność przepływów pieniężnych na czas 15 lat.
Szacuje się, że w skali roku całkowita produkcja energii elektrycznej wyniesie ok. 200 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. 50 000 gospodarstw domowych i pozwoli ograniczyć emisję 70 000 ton CO2 rocznie. Inwestycja wspiera również transformację energetyczną w Polsce, zwiększając moc zainstalowaną w projektach OZE i zmniejsza zależność państwa od produkcji energii z paliw kopalnych.
OX2 doradzały DNB Markets (w zakresie finansów) i DLA Piper (pod względem prawnym). DIF doradzały PWC (finansowo), prawnie – Allen & Overy oraz DNV (doradztwo techniczne).

Paul Stormoen, CEO OX2, komentuje: „Z ogromną radością nawiązujemy współpracę z DIF Capital Partners, partnerem o szerokim doświadczeniu w obszarze długoterminowych inwestycji w projekty OZE. Nasza współpraca stanowi istotny krok naprzód w ekspansji OX2 na polskim rynku. Dzięki niej czterokrotnie powiększymy ilość zielonej energii wytwarzanej z farm wiatrowych zbudowanych przez OX2 w Polsce.”

Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce, dodaje:
„Z wielką satysfakcją informujemy o nawiązaniu współpracy z DIF Capital Partners oraz z wsparcia tym samym transformacji energetycznej w Polsce. Lądowe farmy wiatrowe stanowią źródło nie tylko czystej, ale również najtańszej energii, co ma pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Wspólna inwestycja wzmacnia też znacząco naszą pozycję na polskim rynku oraz podkreśla ambicje na dalszy rozwój.

Christopher Mansfield, partner w DIF Capital Partners, oznajmił: „DIF jest zadowolony wejściem na polski rynek odnawialnych źródeł energii dzięki nowemu partnerstwu z OX2 i cieszy się z możliwości wsparcia trwającej transformacji energetycznej w Polsce. Projekt ten dobrze wpisuje się w naszą strategię inwestycyjną i uzupełnia istniejący portfel aktywów DIF w obszarze transformacji energetycznej, a także stanowi kolejną z szeregu inwestycji w aktywa OZE na zaawansowanym etapie przygotowania i budowy. Wcześniej te fundusze zainwestowały w elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy około 2.3 GW w Europie, obu Amerykach i w Australii.

Informacje o projektach farm wiatrowych:
•    W gminie Grajewo, w powiecie grajewskim powstanie farma wiatrowa Grajewo, składająca się łącznie z 12 turbin (40 MW). Szacowana roczna produkcja energii: 131 GWh/rocznie. Typ turbin: Vestas V126, 3,45 MW, wysokość całkowita: 200 m.

Główni wykonawcy: CJR RENEWABLES (fundamenty dróg), Electrum Sp. z o.o. (sieć SN, stacja transformatorowa i podłączenie do sieci SN/WN), Vestas (dostawa i montaż turbin).

•    W gminie Sulmierzyce, w powiecie krotoszyńskim powstanie farma wiatrowa Sulmierzyce składająca się łącznie z 7 turbin (23,1 MW). Szacowana roczna produkcja energii: 67,6 GWh/ rocznie. Typ turbin: Vestas 126, 3,3 MW, wysokość całkowita: 200 m.

Główni wykonawcy: ONDE S.A. (fundamenty, drogi, sieć elektroenergetyczna, podstacja, przyłączenie do sieci), Vestas (turbiny).

O firmie OX2
OX2 rozwija, buduje i zarządza produkcją energii odnawialnej. Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat OX2 objęła wiodącą pozycję na światowym rynku lądowej energetyki wiatrowej.Firma zrealizowała w Europie projekty o łącznej mocy zainstalowanej 2,4 GW. Obecnie OX2 ma podpisane umowy na budowę 44 farm wiatrowych (2,28 GW). Rozwijając dostęp do energii odnawialnej, OX2 wspiera zrównoważoną przyszłość. OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii, Polsce, Litwie i we Francji.  Główna siedziba firmy znajduje się w Sztokholmie, w Szwecji. Przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły 510 mln euro.

O DIF Capital Partners
DIF Capital Partners to wiodący globalny i niezależny podmiot zarządzający funduszami, dysponujący portfelem aktywów o wartości 8,5 mld euro w dziewięciu zamkniętych funduszach infrastrukturalnych i kilku instrumentach współinwestowania. DIF Capital Partners inwestuje w aktywa budowane od podstaw oraz znajdujące się w eksploatacji, zlokalizowane głównie w Europie, obu Amerykach, Australii i Azji, według dwóch uzupełniających się strategii:
•    Fundusze DIF Infrastructure, z których najnowszy to DIF Infrastructure VI, realizują inwestycje kapitałowe z zakontraktowanymi długoterminowo lub regulowanymi strumieniami dochodów, w tym partnerstwa publiczno-prywatne, umowy koncesyjne, usługi użyteczności publicznej i projekty na rynku energii (odnawialnej).
•    Fundusze DIF CIF wykorzystywane do inwestycji kapitałowych w małej i średniej wielkości aktywa infrastruktury gospodarczej w branżach telekomunikacyjnej, energetycznej i transportowej.
Zespół DIF Capital Partners liczy ponad 160 pracowników w dziewięciu biurach zlokalizowanych w Amsterdamie (Schiphol), Frankfurcie, Londynie, Luksemburgu, Madrycie, Paryżu, Santiago, Sydney i w Toronto.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 43350,00 $ tona -1,14% 24 sty
 Cynk 3641,00 $ tona -1,19% 24 sty
 Aluminium 3044,00 $ tona -1,14% 24 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.