PSL: zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści

AK

10.02.2022 17:40 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PSL: zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści

Partnerzy portalu

PSL: zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści; teren w promieniu 10-krotności wysokości wiatraka powinien być strefą tańszej energii - podkreślili w czwartek politycy PSL.

Poseł Mieczysław Kasprzak (PSL) mówił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie, że ostatnie sześć lat to trudny czas dla zielonej energii. "Od 2015 roku wszystkie działania związane z energią odnawialną, z nowoczesnością, z postępem są hamowane i wyciszane" - stwierdził Kasprzak.

Według niego, koszty tego działania rządu Prawa i Sprawiedliwości ponoszą wszyscy Polacy.

Zdaniem byłego premiera, szefa Rady Naczelnej PSL Waldemara Pawlaka możemy mieć tanią i czystą energię. "Mamy technologię i kapitał. Jedyną barierą w tej chwili do tego, żebyśmy mieli tanią energię są regulacje, które blokują rozwój energii odnawialnej" - ocenił Pawlak.

Według niego, "takim symbolicznym przykładem jest ustawa, która uniemożliwia rozwój energetyki wiatrowej na lądzie". "Dzisiaj energia z wiatru na lądzie kosztuje około 200 złotych za MWh, czyli gdyby można było z wiatraków bezpośrednio ogrzewać nasze domy, to ogrzewanie byłoby o połowę tańsze niż ogrzewanie gazem przy obecnych cenach gazu" - powiedział Pawlak.

"Zamiast obowiązującej zasady 10H zakazów dla wiatraków, wprowadźmy zasadę 10H korzyści". "Teren w promieniu 10-krotności wysokości wiatraka powinien być strefą tańszej energii. Lokalna energia, to lokalne korzyści" - mówił szef RN PSL.

Pawlak podkreślił, że PSL ma przygotowany projekt ustawy, "w którym proponujemy usunąć tą szkodliwą regulację, którą przyjęto w końcu ubiegłego roku w sposób bardzo pośpieszny w ciągu jednego dnia tak, aby można było bezpośrednio w naszych gospodarstwach domowych produkować energię na własne potrzeby".

"Dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy odblokowali możliwości rozwoju energetyki odnawialnej, wtedy będziemy mieli tanią czystą energię" - dodał b. premier.

W połowie grudnia ub.r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii modyfikującą system wsparcia prosumentów.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw, wskazano, że głównym celem zmian jest promocja wykorzystania odnawialnych źródeł energii w formule rozproszonej i obywatelskiej, co przyczyni się do osiągnięcia krajowego celu udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto. Ustawa przewiduje, że dla nowych prosumentów wchodzących na rynek po dniu 1 kwietnia 2022 r., dotychczasowy system opustów zostanie zastąpiony modelem rozliczeń energii Net-billingiem.

Kancelaria Prezydenta wyjaśniła, że zmodyfikowany system zakłada odrębne rozliczenie wartości (a nie ilości) energii wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci w oparciu o wartość energii ustaloną według ceny giełdowej – ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Wskazano, że dotychczasowi prosumenci, jak również podmioty, którzy wejdą do systemu do dnia 31 marca 2022 r., mają zagwarantowane prawa nabyte, co oznacza, że będą mogli korzystać z systemu opustów przez 15 lat od chwili wytworzenia w instalacji PV (fotowoltaicznej) i wprowadzenia do sieci elektroenergetycznej pierwszej kWh. Napisano, że dotyczy to też prosumentów, którzy złożyli zgłoszenie o przyłączenie do dnia 31 marca 2022 r., a nie zostali przyłączeni w terminie z winy operatora systemu dystrybucyjnego.

Napisano, że system opustów będzie modelem rozliczeń dla nowych prosumentów, wchodzących na rynek w okresie od dnia 1 kwietnia 2022 r. do dnia 30 czerwca 2022 r. Na koniec tego okresu ewentualne nadwyżki energii zostaną rozliczone po średniej cenie miesięcznej z czerwca br., a prosumenci automatycznie trafią do systemu rozliczeń wartościowych.

Z ustawy wynika, że w okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2024 r. będzie funkcjonował model Net-billing – w oparciu o ceny miesięczne. "W tym okresie energia będzie rozliczana zgodnie z rynkową miesięczną ceną energii elektrycznej, wyznaczoną dla danego miesiąca kalendarzowego. Wprowadzenie okresu dostosowawczego wynika z konieczności dostosowania narzędzi i systemów do rozliczenia wartościowego energii według ceny godzinowej oraz wymagań centralnego systemu informacji rynku energii (CSIRE), który zacznie funkcjonować od 1 lipca 2024 r." - uzasadniano.

Tagi:
wiatraki, OZE, PSL

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.