Wynik wyszukiwania - "zielona transformacja" - Wiadomości

Polskie społeczności energetyczne zawiązują wspólny front

Zielona transformacja energetyczna to jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku. W Polsce, gdzie tradycyjnie dominowały duże przedsiębiorstwa energetyczne, coraz bardziej odczuwalna jest potrzeba oddolnych inicjatyw energetycznych. Taką rolę odgrywają spółdzielnie energetyczne. Jest ich coraz więcej, a spółdzielczynie i spółdzielcy chcą wywierać jak największy wpływ na krajową energetykę. W tym celu powołali pierwszą ogólnopolską koalicję społeczności energetycznych: Związek Rewizyjny SERC.
21.06.2024

PERN rozbuduje bazę paliw w Dębogórzu o trzy zbiorniki za prawie 150 mln zł

Za prawie 150 mln zł w bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) wybudowane zostaną do 2025 r. trzy nowe zbiorniki na olej napędowy o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy. Spółka podpisała we wtorek umowę na realizację tej inwestycji z konsorcjum Mostostal Warszawa i Mostostal Płock.
05.06.2024

Czarnecka: potrzebny głos przedsiębiorców ws. prawodawstwa dot. transformacji energetycznej

Potrzeba głosu przedsiębiorców ws. zmian prawodawstwa dotyczącego transformacji energetycznej - mówiła w poniedziałek minister przemysłu Marzena Czarnecka na otwarciu Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki „Industry in Transition” w Katowicach.
03.06.2024

Ponowny przetarg PERN dot. instalacji fotowoltaicznej na terenie siedziby spółki

PERN ponownie ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej dla budowy na terenie swej siedziby w Płocku (Mazowieckie) - w tym na budynku zarządu spółki -a instalacji fotowoltaicznej o łącznej mocy do 100 kWp. Poprzednie postępowanie unieważniono. W obecnym oferty można składać do 17 czerwca.
03.06.2024

Hołownia: wśród wyzwań na najbliższe lata - bezpieczeństwo i zielona transformacja

Lider Polski 2050 Szymon Hołownia uważa, że najważniejszymi wyzwaniami na najbliższe lata będą bezpieczeństwo i zielona transformacja. Podczas spotkania w Opolu Hołownia apelował o udział w wyborach do PE, wsparł także kandydującą do europarlamentu Różę Thun.
30.05.2024

Rozwój zielonego transportu wciąż zablokowany. Główna przyczyna to brak odpowiedniej infrastruktury energetycznej

Ponad połowa sieci napowietrznych i stacji elektroenergetycznych ma powyżej 40 lat. Brak modernizacji infrastruktury energetycznej przekłada się na słabe moce przesyłowe i blokuje rozwój zielonego transportu. Tymczasem według nowych przepisów w 2034 roku 90 proc. wszystkich nowych pojazdów ciężkich rejestrowanych w UE miałyby stanowić te bezemisyjne. – Bez odpowiedniej infrastruktury, zwłaszcza przy transporcie na duże odległości, zielona transformacja w transporcie będzie utrudniona – ocenia Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzyn
23.05.2024

Pokolenie Z odgrywa ważną rolę w transformacji klimatycznej

Dla pokolenia Z ważne jest, w jaki sposób firma prowadzi swoje działania na rzecz równości i wyrównania szans na rynku pracy, ale również działania proekologiczne i proklimatyczne - wskazała Justyna Szczepanik, autorka raportu "Pokolenie Z a zielone umiejętności".
21.05.2024

20 lat Polski w UE: świętujemy ograniczając emisje w ramach wirtualnego rajdu rowerowego

W maju mija 20 lat od dołączenia Polski oraz 9 innych krajów do Unii Europejskiej. W ramach obchodów, pod patronatem Komisji Europejskiej zorganizowano Wirtualny Rajd Rowerowy, w którym mogą brać udział drużyny z firm w całej Europie.
13.05.2024

EKG 2024: wykorzystujemy jedynie 20 proc. środków z UE na zieloną transformację

Od momentu wstąpienia do UE polskie firmy i instytuty otrzymały ok. 1,8 mld euro dofinansowania na badania naukowe i innowacje, m.in. w zakresie opracowywania i wdrażania zielonych technologii. To ogromne wsparcie, jednak inne kraje członkowskie o podobnym potencjale co Polska, wykorzystały w tym samym czasie nawet pięciokrotnie większe środki.
10.05.2024

BGK uruchomił nabór wniosków o pożyczki na zieloną transformację miast

Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) piątego kwietnia podpisali umowę na wdrażanie Pożyczki wspierającej zieloną transformację miast. Samorządy będą mogły przeznaczyć te środki m.in. na inwestycje w tereny zielone, termomodernizację i odnawialne źródła energii (OZE). Budżet projektu to 40 mld zł.
08.04.2024

Pełczyńska-Nałęcz: w najbliższych dniach ruszy nabór wniosków na zieloną transformację

W ciągu najbliższych dni ruszy nabór wniosków w ramach programu zielonej transformacji miast - poinformowała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Zapewniła, że wszyscy wnioskodawcy spełniający formalne warunki otrzymają środki.
05.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Firmy w procesie zielonej transformacji – redukcja, unikanie, konkretne cele i długoterminowa strategia

Dziś firmy stoją wobec wyzwania dekarbonizacji swojej działalności. Rośnie potrzeba ograniczania oddziaływania na środowisko, ale także zwiększają się wymagania prawne i oczekiwania klientów. Odchodzenie od węgla to także jeden z warunków zachowania konkurencyjności. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się uczestnicy konferencji Sustain Tomorrow Conference.
26.03.2024

Wiceszef MKiŚ: w pierwszej kolejności resort przedstawi projekt zmian dotyczących prosumentów

Ministerstwo klimatu w ramach prac legislacyjnych w pierwszej kolejności przedstawi projekt zmian przepisów dotyczących sposobu rozliczania prosumentów - poinformował w poniedziałek wiceminister klimatu Miłosz Motyka.
25.03.2024

Badanie: pracownicy będą musieli dostosować się do zielonych strategii firm

Zielona transformacja będzie miała istotny wpływ na rynek pracy; według szacunków niemal wszystkie kompetencje będą musiały ulec zmianie, by dostosować pracowników do zielonych strategii biznesowych - wynika z badania ManpowerGroup. Jedną z takich kompetencji jest sprzedaż i marketing.
30.01.2024

Koniec rozwoju fotowoltaiki w Polsce? Wręcz przeciwnie

Nasi zachodni sąsiedzi w 2023 roku notują rekordową liczbę instalacji fotowoltaicznych, a eksperci przewidują, że 2024 będzie dla tego rynku jeszcze lepszy. Tymczasem w Polsce słychać głosy o tym, że liczba instalacji spada a branżę fotowoltaiczną czeka spowolnienie i kryzys. Z drugiej zaś strony, fotowoltaika to najpopularniejsze odnawialne źródło energii, bardzo potrzebne na drodze do zielonej transformacji.
29.01.2024

Podwyżka płacy minimalnej i zielona transformacja wpłyną na decyzje firm w br.

W tym roku na funkcjonowanie i na decyzje firm najbardziej wpłyną m.in. podwyżka płacy minimalnej, cyberzagrożenia i zielona transformacja - wynika z opublikowanego w czwartek badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
18.01.2024

Better Energy i Andel z miliardową inwestycją w instalacje OZE

Better Energy, spółka zajmująca się kompleksowym rozwojem, budową i dostarczaniem energii odnawialnej w Europie Północnej, oraz Andel, wiodąca grupa energetyczna i światłowodowa w Danii, połączyły siły w ramach historycznej inwestycji na rzecz zielonej transformacji. Współpraca pozwoli na dostarczanie energii odnawialnej z nowych inwestycji OZE zlokalizowanych na terenie Danii. W jej ramach zakłada się łącznie budowę 15 instalacji OZE, z których pierwsze cztery mają zostać przyłączone do sieci energetycznej tego kraju w bieżącym
09.01.2024

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.
20.12.2023

Wyzwania polityki klimatycznej: wciąż 82% globalnego zapotrzebowania na energię zaspokajane dzięki paliwom kopalnym

Z roku na rok rośnie ilość deklaracji neutralności klimatycznej oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji w kontekście szans – a nie jedynie kosztów i ograniczeń. Z raportu KPMG pt. „Net Zero Readiness Report” wynika, że zielona transformacja to trwały trend, z którym liczyć się musi myślący przyszłościowo biznes.
03.12.2023

Umowa koalicyjna: przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną

Przyspieszymy zieloną transformację energetyczną poprzez stworzenie stabilnego prawa oraz budowę systemów wspomagania finansowego i technologicznego. Przeznaczymy całość wpływów z ETS na inwestycje w transformację energetyczną - wynika z opublikowanej w piątek umowy koalicyjnej KO, Polski 2050, PSL i Nowej Lewicy.
10.11.2023

Pierwsza na Śląsku stacja tankowania wodorem pod marką NESO

Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły w Rybniku pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodorem dla samochodów i autobusów. Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 autobusów wodorowych NesoBus wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK, które już zaczynają służyć mieszkańcom Rybnika. Rybnik jest jednym z liderów zielonej transformacji energetycznej w Polsce, a autobusy i stacja tankowania będą jednym z głównych elementów powstającego Rybnickiego Okręgu Wodorowego.
31.10.2023

InnoEnergy Skills Institute i ManpowerGroup będą wspólnie podnosić kwalifikacje pracowników z sektora zielonej energii

Współpraca InnoEnergy Skills Institute i ManpowerGroup została ogłoszona podczas The Business Booster – międzynarodowej konferencji dedykowanej zielonym innowacjom, zorganizowanej przez EIT InnoEnergy w Amsterdamie.
27.10.2023

POLOmarket sięga po fotowoltaikę

Do końca pierwszego kwartału 2024 r. co drugi sklep największej polskiej sieci supermarketów będzie wyposażony z instalację fotowoltaiczną, która zaspokoi aż 30 proc. rocznego zapotrzebowania na energię każdej placówki. Inwestycje w OZE to jeden z filarów działań POLOmarketu w zakresie długoterminowych działań ESG spółki.
24.10.2023

Elektryk w każdym domu. Chiński boom na pojazdy elektryczne

W miarę globalnych wysiłków dekarbonizacyjnych, sektor pojazdów elektrycznych (EV) stał się kluczowym graczem zielonej transformacji. Chiny odgrywają wiodącą rolę w tym wyścigu, będąc największym na świecie rynkiem samochodów elektrycznych.
12.09.2023

Zielona rewolucja w shippingu nabiera tempa. 6,5 tys. statków na paliwa alternatywne w 2025 r.

Badanie Clarksons Green Technology Tracker z maja wskazuje, że armatorzy przeznaczyli znaczną kwotę inwestycji tonażowych w niskoemisyjne technologie. Statki z silnikami przystosowanymi do stosowania dwóch lub trzech rodzajów paliw są coraz powszechniej zamawiane przez operatorów i stanowią obecnie 48% całkowitego portfela zamówień.
06.09.2023

Trójmiejski Dzień Zielonych Budynków coraz bliżej

25 maja br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni rozpocznie się trzecia edycja Trójmiejskiego Dnia Zielonych Budynków – konferencji poświęconej tematyce odpowiedzialności ekologicznej ze szczególnym wskazaniem na branżę budowlaną oraz projektową.
24.05.2023

Wodór jako paliwo przyszłości – jak zastąpić gaz ziemny w produkcji nawozów

Zanim wodór upowszechni się w transporcie jako paliwo przyszłości, musimy jeszcze pokonać szereg problemów związanych z jego właściwościami fizycznymi czy kosztami wytworzenia i przechowywania. W zasięgu ręki mamy jednak wykorzystanie wodoru, jako znakomitej alternatywy dla gazu ziemnego, używanego w produkcji nawozów azotowych. Jak oceniają eksperci Multiconsult Polska, w niedalekiej przyszłości, Polska mogłaby stać się światowym hubem amoniaku, wytwarzanego z zielonego wodoru.
14.05.2023

Rosną zielone płuca Afryki i Ameryki Południowej. Nowy projekt Bolloré Logistics

Bolloré Logistics, w ramach swojego zobowiązania do zrównoważonego rozwoju, podejmuje inicjatywę zalesienia Afryki oraz Ameryki Południowej.
13.04.2023

Kolejna firma paliwowa chce inwestować w elektromobilność

Do końca 2024 r. sieć MOYA należąca do firmy Anwim powinna liczyć 500 stacji paliw – powiedział PAP Sebastian Król partner Enterprise Investors, większościowego akcjonariusza Anwimu. Jak dodał, ze względu na zmiany jakie zachodzą na rynku, m.in rozwój elektromobilności, czas wyznaczyć nowe cele.
10.04.2023

Gospodarcze konsekwencje wojny i bezpieczeństwo energetyczne wśród głównych tematów EEC

Gospodarcze konsekwencje wojny w Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne, digitalizacja i cyfrowa rewolucja oraz zielona transformacja gospodarki są wśród głównych tematów 15. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress), zaplanowanego 24-26 kwietnia w Katowicach.
25.02.2023

Zielona transformacja po polsku: gospodarka potrzebuje węgla, ale zwiększenie wydobycia to długotrwały proces

Na brak węgla cierpią elektrownie i przemysł, ale polskie kopalnie nie są w stanie szybko odpowiedzieć na wzrost popytu, gdyż zwiększenie wydobycia węgla to długotrwały proces - pisze w piątek "Nasz Dziennik".
07.01.2022

Podpisanie oświadczenia o polsko-koreańskiej współpracy energetycznej

Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński i Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski wzięli udział w spotkaniu z Ministrem Handlu, Przemysłu i Energii Republiki Korei Moon, Sung Wook.
09.11.2021

Koksownia ArcelorMittal Poland ograniczy wpływ na środowisko

Koksownia ArcelorMittal Poland w Krakowie zainwestuje 31,5 mln zł w modernizację instalacji odpylania baterii koksowniczej, a także w budowę kolumny desorpcyjnej i instalacji wody amoniakalnej. Dzięki tym inwestycjom zakład zmniejszy oddziaływanie na środowisko.
06.11.2021

Szymański: podczas prezydencji Portugalii w UE Polska koncentrowała się na transformacji energetycznej, migracji, Rosji

Sprawiedliwy podział kosztów transformacji energetycznej, polityka migracyjna, utrzymanie relacji z Rosją na minimalnym poziomie to kwestie, na które Polska zwracała uwagę podczas portugalskiej prezydencji w UE – relacjonował minister ds. UE w kancelarii premiera Konrad Szymański.
04.10.2021

Wiceminister Zyska o kierunkach rozwoju OZE

Nowe produkty na giełdzie i kontraktu cPPA (ang. Corporate Power Purchase Agreement) to główny temat rozmów podczas debaty organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej i Towarowej Giełdy Energii. W wydarzeniu, które odbyło się 2 lipca 2021 roku, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
05.07.2021

Wiceminister Zyska o „Polskim Ładzie” na Śląsku

Transformacja energetyczna, rozwój fotowoltaiki oraz działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce to główne tematy debaty dot. „Polskiego Ładu”, która odbyła się 30 czerwca 2021 roku w Mysłowicach. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska oraz wiceprezydent Mysłowic Mateusz Targoś.
02.07.2021

BOŚ: strategia rozwoju 2021-2027 zbudowana wokół zielonej transformacji

Strategia rozwoju Banku Ochrony Środowiska na lata 2021-2027 zbudowana jest wokół zielonej transformacji. Naszą misją jest innowacyjnie i skutecznie wspierać zieloną transformację – powiedział podczas prezentacji dokumentu prezes BOŚ S.A. Wojciech Hann.
23.06.2021

BOŚ Bank i NCBR chcą wspierać zielone technologie

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank) podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowę w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii. - Współpraca BOŚ Banku, NCBR oraz kapitału prywatnego ma umożliwić komercjalizację pomysłów i przyczynić się do sukcesów polskich przedsiębiorców wprowadzających na rynek nowoczesne rozwiązania - poinformowali sygnatariusze umowy.
15.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.