POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji - ZielonaGospodarka.pl
20.12.2023 11:33
Strona główna Energetyka, OZE Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji

Partnerzy portalu

Europejska Karta Wiatru podpisana. Uproszczenie procedur, plany rozwoju, nowe kryteria aukcji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.

Karta została podpisana we wtorek w Brukseli. Jak podkreśliło największe europejskie stowarzyszenie branży wiatrowej WindEurope, podpisując Kartę państwa członkowskie zobowiązują się do szybkiego wdrożenia zmian w systemach wydawania pozwoleń oraz aukcjach dla energetyki wiatrowej, a także zobowiązują się do inwestycji w europejskie łańcuchy dostaw i wsparcie infrastruktury, niezbędnej dla rozwoju sektora wiatrowego.

W obszarze pozwoleń przyspieszeniu ma ulec wdrożenie nowych zasad, zgodnych z najnowszą dyrektywą OZE (RED III) oraz cyfryzacja całego procesu permittingu, czyli wydawania zezwoleń.

W kwestii aukcji państwa członkowskie mają rozszerzać stosowanie kryteriów prekwalifikacji do aukcji, a także wprowadzić indeksację wyników, aby odzwierciedlić w ten sposób wzrost kosztów inwestycji. Sygnatariusze deklarują również wprowadzenie 10-letnich planów rozwoju dla energetyki wiatrowej i długoterminowych planów aukcji.

Jak przypomniało WindEurope, w październiku Komisja Europejska opublikowała pakiet rekomendacji dla energetyki wiatrowej, swoje regulacji opublikował też Europejski Bank Inwestycyjny, ale większa część działań spadła na rządy państw członkowskich. Również w październiku KE udostępniła w ramach funduszu innowacji 4 mld euro na granty dla przemysłu, pracującego dla sektorów "zielonej" energii, a EBI zmienił regulacje dotyczące kredytów, aby wspierać inwestycje w zakłady produkcyjne, oraz uruchomił 5 mld euro gwarancji dla przemysłu, związanego z energetyką wiatrową.

"Zielona transformacja Europy nie uda się bez energetyki wiatrowej i jej silnego wsparcia na poziomie unijnym i krajowym. Podpisanie Europejskiej Karty Wiatru jasno pokazuje, że Europa widzi inwestycje wiatrowe jako punkt wyjścia do realizacji celów klimatycznych oraz stworzenia silnych i stabilnych łańcuchów dostaw, które zapewnią dobrze płatne miejsca pracy i wzrost gospodarczy. Europa dostrzegła siłę energii z wiatru, a Polska bezpośrednio na tym skorzysta" – ocenił prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.

W ocenie szefa PSEW, proponowane w Europejskiej Karcie Wiatru działania są spójne z kierunkami rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce. "Branża wiatrowa w naszym kraju od lat skupia się na rozwijaniu lokalnego łańcucha dostaw. Jako Stowarzyszenie optujemy za usprawnieniem procedur planistycznych i permittingowych, bo wiemy, że większa liczba usługodawców i współpraca międzynarodowa to szansa nie tylko dla rynku energetyki wiatrowej w Polsce, ale także dla całej krajowej gospodarki" – uważa Gajowiecki. 

wkr/ mmu/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.