Strategia rozwoju Banku Ochrony Środowiska na lata 2021-2027 zbudowana jest wokół zielonej transformacji. Naszą misją jest innowacyjnie i skutecznie wspierać zieloną transformację – powiedział podczas prezentacji dokumentu prezes BOŚ S.A. Wojciech Hann.
Hann prezentując w środę strategię Banku Ochrony Środowiska na najbliższe lata stwierdził, że w 2020 roku cały sektor bankowy odnotował bardzo znaczące spowolnienie. Ubiegły rok przyniósł jego zdaniem również wiele wyzwań, m.in. przez zwiększenie odpisów związanych z pandemią, spadek dochodów odsetkowych, ale i wyzwania dla sektora bankowego. Zysk netto spadł w sektorze o ponad połowę.
– To wszystko nie powinno przyćmić głównej konkluzji, że wychodzenie z kryzysu, z pandemii będzie miało dwie twarze – cyfrową i zieloną. I w ten kontekst wpisuje się nowa strategia BOŚ – powiedział prezes zarządu tego banku.
W opinii Hanna otoczenie makroekonomiczne prognozowane na kolejne lata zakłada znaczny wzrost inwestycji, a odbicie w gospodarce będzie współzależne z odbiciem w inwestycjach.
– Twarzą wychodzenia z kryzysu będzie zielona transformacja, która dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, ale najbardziej energetyki, transportu i logistyki, a także przemysłu i sektorów pokrewnych – ocenił Hann.
Jak podkreślił, w sektorach tych BOŚ jest już silnie obecny, ale w najbliższych latach planuje dalej się tam umacniać przez nowy model biznesowy.
– Charakterystyczne dla zielonej transformacji będzie to, że 90 proc. CAPEX-u będzie do poniesienia w sektorze publicznym i instytucjonalnym" - wskazał. "BOŚ będzie również coraz bardziej skoncentrowany na bankowości korporacyjnej, instytucjonalnej – dodał prezes banku.
Dodatkowo, jak wskazał, obecnie bank w 41 proc. wszystkich sprzedanych kredytów finansuje projekty ekologiczne, które także wpisują się w paradygmat zielonej transformacji.
Według prezesa, obecnie bank kontynuuje rozpoczęty w 2016 roku proces restrukturyzacji. W 2021 roku utworzono rezerwę na odpisy związane z kredytami frankowymi, która według Hanna "immunizuje BOŚ jeśli chodzi o ryzyka związane z tymi kredytami w latach następnych". Planowane są także dalsza cyfryzacja, jak i koncentracja na wybranych segmentach działalności.
Nowa strategia rozwoju BOŚ S.A. zakłada 5 filarów. To ekologia i klimat, gdzie oprócz finansowania zielonych projektów bank zakłada również rozwój usług doradczych i model biznesowy, w którym założono silny kanału partnerskiego i kanałów cyfrowych w biznesie detalicznym, ale także skokowe wzmocnienie obecności w sektorze korporacyjnym. Trzecim filarem jest efektywność korporacyjna, która ma przejawiać się w postawieniu na cyfryzację kontaktu z klientami i optymalizację kluczowych procesów biznesowych, takich jak proces kredytowy. Czwartym filarem ma być kultura organizacyjna: rozwój kompetencji pracowników i wprowadzenie nowego modelu pracy. Piątym filarem strategii rozwoju BOŚ są finanse - poprawa ratingu banku, wprowadzenie trwale rentownego modelu biznesowego oraz dywersyfikacja źródeł finansowania i stopniowe ograniczenie finansowania od klientów detalicznych, a także aktywne włączenie finansowania ze źródeł zewnętrznych.
– Naszą misją jest innowacyjne i skuteczne wspieranie zielonej transformacji – powiedział Hann.
– Naszą wizją jest kompleksowe finansowanie zielonej transformacji, oferowanie unikatowych produktów, zaangażowanych ekspertów i różnorodnych instrumentów finansowych – podsumował.
Jak dodał, w ramach nowej strategii bank będzie oferować kredyty proekologiczne, doradztwo eko; ma też realizować obsługę biznesową w 16 miastach wojewódzkich Polski.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Już ponad 1,8 miliona klientów Energi Obrotu wybrało eFakturę
Zdaniem PIMEW projekt ustawy o polskiej banderze wyklucza marynarzy sektora offshore
Premier Tusk: Polska uzyskała ustępstwa ws. ETS na unijnym szczycie
Gniezno gospodarzem ważnej europejskiej rozmowy - minister klimatu zapowiada spotkanie z Niemcami i Francją
Rząd we wtorek o zmianie przepisów ws. skarżenia planów ochrony powietrza
Najwięksi energochłonni odbiorcy energii zapłacą niższą opłatę jakościową
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 03:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 03:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 03:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 03:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 03:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 03:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 03:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 03:05 |