Szymański: podczas prezydencji Portugalii w UE Polska koncentrowała się na transformacji energetycznej, migracji, Rosji

zk

04.10.2021 10:13 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Szymański: podczas prezydencji Portugalii w UE Polska koncentrowała się na transformacji energetycznej, migracji, Rosji

Partnerzy portalu

Szymański: podczas prezydencji Portugalii w UE Polska koncentrowała się na transformacji energetycznej, migracji, Rosji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Sprawiedliwy podział kosztów transformacji energetycznej, polityka migracyjna, utrzymanie relacji z Rosją na minimalnym poziomie to kwestie, na które Polska zwracała uwagę podczas portugalskiej prezydencji w UE – relacjonował minister ds. UE w kancelarii premiera Konrad Szymański.

Szymański przedstawił w piątek w Sejmie informację o udziale RP w pracach Unii w czasie prezydencji, którą Portugalia sprawowała od stycznia do czerwca br. Informację negatywnie oceniła Lewica, Polska 2050 chciała jej odrzucenia.

Minister przypomniał, że na działania UE wciąż wpływała głównie pandemia i jej ekonomiczne skutki, a jedna z konkluzji była konieczność zmniejszenia zależności od państw trzecich. Jak mówił, Polska „doprowadziła do przełomu” w polityce migracyjnej, przekonując, że jej warunkiem jest skuteczna ochrona granic.

Odnosząc się do polityki energetycznej, stwierdził, że Polska jak i inne kraje regionu oczekuje „elastyczności tej polityki” i dostosowania transformacji do warunków społecznych i gospodarczych. Dodał, że opóźnianie transformacji tylko spowodowałoby wzrost kosztów. Według Szymańskiego Polska „z sukcesem zmobilizowała” opinię europejską do przyjęcia czwartego pakietu sankcji wobec Białorusi przy jednoczesnej ofercie współpracy z przyszłą demokratyczną Białorusią.

Zaznaczył, że „Rada Europejska zgodnie z polskim stanowiskiem” odrzuciła niemiecko-francuską propozycję powrotu do dialogu z Rosją. Opowiedział się za utrzymywaniem relacji z Federacją Rosyjską na możliwie najniższym poziomie, gdzie obie strony mają wyraźnie wspólne interesy. Do niepowodzeń zaliczył, mniejsze niż zakładano postępy w procesie rozszerzenia Unii na Bałkany zachodnie.

Sylwester Tułajew (PiS) zwrócił uwagę na obszerność informacji i wniósł o jej przyjęcie. Za ważny etap w pracach UE w pierwszym półroczu uznał wprowadzenie paszportów covidowych. Tadeusz Zwiefka (KO) za konieczne uznał przygotowanie UE na problemy takie jak pandemia i kryzys na granicach, by nie zaskakiwały one Unii w przyszłości. Podkreślił, że UE to także Polska. „Narzekając na Unię, narzekamy na samych siebie” - zaznaczył poseł.

Według Jacka Czerniaka (Lewica) „nie wykorzystaliśmy tego czasu tak jak mogliśmy”. Jak ocenił, „prezydencja portugalska nie odpuściła tematu praworządności”. „Oliwy do ognia dolała prowadzona w Polsce dyskusja o wyższości prawa krajowego nad unijnym” – dodał poseł Lewicy. Zauważył też, że przynależności Polski i Czech do Grupy Wyszehradzkiej nie uchroniła przed sporem o kopalnię w Turowie.

Andrzej Grzyb (PSL-KP-UED-Konserwatyści) ubolewał, że w działaniach nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy przygotowanie KPO było wielokrotnie odkładane, a „w pracach przygotowawczych Sejm był całkowicie pominięty”. Poseł apelował o sejmową debatę nad przyszłością UE.

Mirosław Suchoń (Polska 2050) przypomniał, że „mottem portugalskiej prezydencji była sentencja: "czas na zapewnienie uczciwej, zielonej, cyfrowej odbudowy". "Musiał to być dla tego rządu niezwykle trudny czas, bo przecież ani uczciwie, ani cyfrowo, ani tym bardziej na zielono ten rząd Polski nie buduje” – dodał poseł.

Według niego „rząd robił wszystko”, by do Polski nie trafiły środki z Funduszu Odbudowy. „Większość rządów w Europie chciała chronić zdrowie obywateli, z wyjątkiem rządu PiS, który uparcie robił wszystko, aby truć Polskę, nadal niszczyć klimat” – dodał Suchoń, wnosząc o odrzucenie informacji.

Krystian Kamiński (Konfederacja) mówił o „europejsko-germańskim zielonym ładzie” niekorzystnym dla Polski. Przypomniał, że Konfederacja jest przeciw Funduszowi Odbudowy.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.