Wynik wyszukiwania - "zieloni" - Wiadomości

Ministrowie Zielonych obstawali przy rezygnacji z atomu mimo przeciwnych ekspertyz

Ministrowie gospodarki i środowiska Niemiec, Robert Habeck i Steffi Lemke (Zieloni), nie zawiesili procesu wygaszania ostatnich elektrowni atomowych w kraju, mimo że wiosną 2022 r., krótko po inwazji Rosji na Ukrainę, dysponowali ekspertyzami sugerującymi, że możliwe jest bezpieczne przedłużenie eksploatacji siłowni - podała prasa.
28.04.2024

Decyzja Sztokholmu o strefie bez aut spalinowych wstrzymana przez Komisję Europejską

Decyzja władz Sztokholmu o wprowadzeniu w centrum miasta strefy bez samochodów z silnikami na benzynę lub olej napędowy została wstrzymana przez Komisję Europejską. Powodem jest możliwość naruszenia prawa mieszkańców do swobodnego przemieszczania się.
19.01.2024

PE zatwierdził przepisy, które mają ograniczyć emisję gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową

We wtorek Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził nowe unijne przepisy mające na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubażających warstwę ozonową.
17.01.2024

Wiceminister Zielińska: trzeba zwiększyć wysiłki na rzecz neutralności klimatycznej, ale w sposób sprawiedliwy

Polska zwiększy wysiłki na rzecz osiągnięcia neutralności klimatycznej; musi się to jednak odbywać w sposób sprawiedliwy - powiedziała w poniedziałek w Brukseli przed rozpoczęciem nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE wiceszefowa resortu klimatu i środowiska RP Urszula Zielińska.
15.01.2024

Tracz (Zieloni): w I połowie roku złożę projekt ustawy o likwidacji ferm futrzarskich

W pierwszej połowie tego roku zamierzam złożyć w Sejmie projekt ustawy zakładającej likwidację ferm futrzarskich - powiedziała PAP Małgorzata Tracz, posłanka KO (Zieloni), przewodnicząca parlamentarnego zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro.
15.01.2024

Partia Zieloni zaprezentowała program na wybory samorządowe

Koniec z betonowaniem miast, walka z "patodeweloperką" i smogiem oraz stawianie na transport publiczny, inwestycje w zieleń i mieszkalnictwo społeczne znalazły się wśród głównych postulatów Partii Zieloni na nadchodzące wybory samorządowe.
13.01.2024

Zielińska na Kongresie Zielonych: Zieloni są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną

Zieloni na całym świecie są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną – mówiła na Kongresie Zielonych, ubiegająca się o reelekcję współprzewodnicząca partii Urszula Zielińska. Podkreśliła, że rozwiązania proponowane przez tę partię mogą powstrzymać światowe kryzysy i ocalić planetę.
13.01.2024

Szwecja. Znacznie obniżono normy zawartości biopaliw w benzynie i ropie; zwiększy to emisje CO2, ale tankowanie będzie tańsze

W Szwecji od poniedziałku weszły w życie przepisy znacznie obniżające normy zawartości biopaliw w benzynie i oleju napędowym. Reforma przyczyni się do wzrostu emisji CO2, co wzbudza kontrowersje, ale tankowanie na stacjach paliw już jest tańsze.
01.01.2024

Urszula Zielińska (KO, Zieloni): Strefa Czystego Transportu powinna powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach

Chciałabym, żeby Strefa Czystego Transportu - wprowadzona w Warszawie - była trochę większa. Ona jest tak mała i jest tyle wyjątków, że tego praktycznie nie zauważymy - mówiła w piątek w Studiu PAP Urszula Zielińska (KO). Według niej Strefy Czystego Transportu powinny powstać w najbardziej zanieczyszczonych miastach.
08.12.2023

Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej

Po trwających kilka tygodni negocjacjach, pod koniec listopada ustalono wysokość wkładu niemieckiego rządu do pakietu pomocowego dla firmy Siemens Energy na 7,5 mld euro. Większość ekonomistów nie uważa tej decyzji rządu za zasadną – poinformował portal Tagesschau.
07.12.2023

Afera wiatrakowa. Trwa gorąca dyskusja [MATERIAŁ AKTUALIZOWANY]

Grupa posłów Polska2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii i proponuje przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 roku. Sytuacja ta wzbudza wiele emocji i generuje różne opinie.
30.11.2023

Zieloni: zobowiązania międzynarodowe w sprawie energetyki jądrowej będą utrzymane

Jesteśmy sobie w stanie poradzić bez energii jądrowej, ale wszystkie zobowiązania międzynarodowe, które zostały poczynione przez obecny rząd, będą utrzymane – zapewniła w niedzielę w Poznaniu współprzewodnicząca Partii Zieloni Urszula Zielińska.
05.11.2023

Niższe standardy ochrony środowiska jednym z punktów planu ożywienia rynku budowlanego w Niemczech

W poniedziałek kanclerz Olaf Scholz (SPD) i minister budownictwa Klara Geywitz (SPD) przedstawili 14-punktowy plan, który ma przynieść zwrot na dotkniętym kryzysem rynku budowlanym i mieszkaniowym. Celem jest budowanie więcej tanich mieszkań - pisze portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
26.09.2023

Szwedzki rząd informuje o problemach związanych z osiągnięciem celów klimatycznych

Rząd Szwecji w przedstawionym w środę projekcie budżetu na 2024 roku przewiduje wzrost emisji dwutlenku węgla; ocenia również, że w najbliższych latach nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych.
20.09.2023

Niemiecka minister środowiska zaleca aby dostosować urbanistykę do zmian klimatycznych

Minister środowiska Steffi Lemke (Zieloni) powiedziała, że konieczne będzie przygotowanie miast i gmin na zagrożenia płynące ze zmian klimatycznych – szczególnie dłuższych okresów suszy i ulewnych deszczy. „Trzeba przemyśleć całą urbanistykę miast i gmin” – zauważyła.
19.09.2023

Polska Spółka Gazownictwa dzięki współpracy z GRDF stanie się dystrybutorem biometanu

Dekarbonizacja sektora gazowego w Europie oznacza całkowite wyłączenie gazu ziemnego z sieci dystrybucyjnej do 2050 r. Dostosowanie sieci do transportu biogazu, biometanu i wodoru oraz ich mieszanek z gazem ziemnym wymaga regulacji, ogromnych inwestycji, a także ustalenia taryf przesyłowych - mówią eksperci i podają przykłady z europejskiego rynku.
14.09.2023

Ekolodzy rozdają sadzonki drzew i kwiatów za surowce wtórne

Sadzonki drzew i kwiatów w zamian za surowce wtórne przekazują w sobotę mieszkańcom Szczyrku Zieloni z Fundacji Ekologicznej Arka. Anna Sobańska, jedna z inicjatorek wydarzenia, powiedziała, że akcja odbywa się na placu Jakuba, czyli w centralnym miejscu kurortu.
09.09.2023

Niemcy największym eksporterem odpadów w UE; "w świat wysyłają kontenery starych opakowań"

745 100 ton - tyle odpadów z tworzyw sztucznych wywiozły Niemcy za granicę w całym 2022 roku. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny. Onacza to, że Niemcy zajmują niechlubne, pierwsze miejsce w eksporcie odpadów w UE.
24.07.2023

Zieloni chcą aby butelki po "małpkach" zostały objęte systemem kaucyjnym

Zieloni uważają, że butelki po tzw. małpkach powinny zostać objęte systemem kaucyjnym i zapowiadają, że zgłoszą odpowiednią poprawkę do ustawy o gospodarce opakowaniami - zapowiedzieli na czwartkowej konferencji w Sejmie Urszula Zielińska, Klaudia Jachira i Przemysław Słowik.
06.07.2023

Zieloni przestrzegają przed powtórką katastrofy ekologicznej na Odrze

Zeszłoroczna katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć, bo cały czas trwa zrzut solanek pokopalnianych, powodując ogromne zasolenie wody - mówiły na środowej konferencji w Sejmie posłanki klubu KO Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz (Zieloni).
14.06.2023

„Welt”: cenę za transformację energetyczną Niemiec płacą rdzenni Kolumbijczycy i tamtejsze środowisko naturalne

Niemcy, które zadecydowały o odejściu „nieekologicznej” energetyki jądrowej w kraju, importują węgiel m.in. z Kolumbii. Tamtejsi aktywiści zaapelowali do szefowej niemieckiego MSZ Annaleny Baerbock (Zieloni), by podczas trwającej wizyty w Ameryce Południowej przyjrzała się konsekwencjom lokalnego górnictwa i cenie, jaką rdzenni mieszkańcy płacą za politykę klimatyczną Berlina – opisuje portal „Welt”.
09.06.2023

Moskwa: wydobycie w Turowie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne

Działalność kompleksu Turów to zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu na najbliższe lata; wydobycie będzie prowadzone tak długo jak to będzie możliwe i potrzebne - podkreśliła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
07.06.2023

Zielona sobota w Poznaniu

Od godz. 10:00 w parku Wilsona w Poznaniu trwa festyn skierowany do miłośników zieleni i przydomowych ogródków. Na wszystkich zainteresowanych czekały warsztaty, pokazy, koncert, wspólne malowanie i wiele innych atrakcji.
06.05.2023

Niemcy zamykają ostatnie elektrownie atomowe, w Berlinie demonstracje przeciwników i zwolenników

Jak poinformowała dpa, Greenpeace świętowało pod Bramą Brandenburską w Berlinie wycofywanie się z energii jądrowej. Tam znaleźli się także przeciwnicy zamknięcia tych elektrowni, w tym Stowarzyszenie Nuklearia. "Postrzegamy energię jądrową jako najlepszy sposób na utrzymanie naszego dobrobytu przy jednoczesnej ochronie przyrody i klimatu" – oświadczyło stowarzyszenie.
15.04.2023

Za tydzień w PE kolejne rozmowy o rozporządzeniu metanowym; kwestią sporną zapisy dot. polskich kopalń

W przyszłą środę (19 kwietnia) w PE w Strasburgu negocjatorzy grup politycznych mają kontynuować rozmowy na temat projektu unijnego rozporządzenia metanowego. Kwestią sporną są już tylko zapisy, które mogą mieć negatywny wpływ na polskie kopalnie. Polscy europosłowie PiS, PO i PSL zabiegają o korzystne rozwiązania.
14.04.2023

Kotły elektrodowe zasilane energią z wiatru i słońca ogrzeją Gdańsk [WIDEO]

Kotły elektrodowe w gdańskiej elektrociepłowni przekształcają nadmiar zielonej energii w systemie elektroenergetycznym w ciepło. Dzięki zastosowanej technologii „power to heat” w ostatnich zimowych miesiącach kotłownia przyczyniła się do ograniczenia emisji CO2 o ponad 920 t i zużycia węgla o 440 t. – Tym samym zielone ciepło dla Gdańska stało się faktem, ale potencjał tych kotłów jest dużo większy – mówi Elżbieta Kowalewska, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. Kotłownia o mocy 130 MW została oddana do użytku w grudniu
24.03.2023

Zieloni przeciwko elektrowni w Młotach

Zieloni protestują przeciwko rządowemu pomysłowi budowy elektrowni szczytowo-pompowej w Młotach (woj. dolnośląskie) . To niepotrzebna inwestycja, projekt odkopany po 50 latach rodem z PRL, któremu sprzeciwiają się lokalni mieszkańcy - mówiła posłanka Klaudia Jachira.
14.03.2023

Polska krytyczna wobec projektu sprawozdania Parlamentu Europejskiego dot. ograniczenia pestycydów w UE

Polska krytycznie odnosi się do projektu sprawozdania komisji ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącego pestycydów, którego autorką jest europosłanka Zielonych Sarah Wiener – wynika ze źródeł PAP. Projekt zakłada ograniczenie stosowania w Unii Europejskiej pestycydów o 80 proc. do 2030 r. Komisja Europejska chce ograniczenia o 50 proc. Obie propozycje są dla wielu krajów UE nie do zaakceptowania.
09.03.2023

Polscy i europejscy Zieloni wskazują konkretne rozwiązania dla Polski i Europy

W sobotę zakończyło się Europejskie Forum Idei. Pierwszego dnia Zieloni zaproponowali konkretne rozwiązania w zakresie energetyki, poruszyli też temat konieczności rosyjskich reparacji wojennych na rzecz Ukrainy. Była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, dr Hanna Machińska, dokonała też porównania dwóch kryzysów uchodźczych na granicach Polski – z Ukrainą i Białorusią.
08.03.2023

Wynegocjowanie kształtu dyrektywy metanowej to polska racja stanu

Wynegocjowanie korzystnego kształtu unijnej dyrektywy metanowej jest kluczowe dla przyszłości kopalń, jest wręcz polską racją stanu – ocenili we wtorek posłowie podczas sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
07.03.2023

„Bild”: nawet według Zielonych aktywiści klimatyczni działają jak talibowie

W Niemczech ekstremiści z ruchu klimatycznego Ostatnie Pokolenie (Last Generation) podczas swej niedawnej demonstracji sprofanowali tłustą brunatną mieszanką, rzekomo ropy, pomnik Ustawy Zasadniczej znajdujący się na budynku Reichstagu. Ten czyn skrytykowali nie tylko politycy SPD, ale także Zieloni, oceniając działania ruchu klimatycznego za podobne jak u talibów – pisze w niedzielę portal dziennika „Bild”.
05.03.2023

Europosłowie PiS chcą zatrzymania prac w Parlamencie Europejskim nad rozporządzeniem dot. metanu

Europosłowie PiS chcą zatrzymania prac w Parlamencie Europejskim nad rozporządzeniem dotyczącym metanu z powodu przygotowania poprawek do tego aktu legislacyjnego przez amerykański think tank. „To wielki skandal (...) Domagamy się zmiany posła sprawozdawcy” – powiedział europoseł Zdzisław Krasnodębski w czwartek na konferencji w Brukseli.
03.03.2023

Europosłowie: nowe unijne prawo dot. pestycydów może uderzyć w rolnictwo w UE; ceny żywności wzrosną

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, które zakładają znaczne ograniczenie stosowania pestycydów do 2030 r. Część europosłów ostrzega jednak, że zbyt „ambitne” podejście może uderzyć w unijne rolnictwo, a w efekcie ceny żywności wzrosną. „Nie możemy fundować sobie w czasie wojny kryzysu żywnościowego” – mówi Adam Jarubas (PSL). „W przypadku wielu państw członkowskich chodzi o 100 proc. ich terenów rolniczych” – ostrzega Krzysztof Jurgiel (PiS).
02.03.2023

Belgia europejską bramą do importu zielonego wodoru

Belgia uruchamia międzynarodową platformę zielonego wodoru - „Globalne Forum Zielonego Wodoru”, o czym poinformowała minister energii Tinne Van der Straeten (Zieloni) na konferencji klimatycznej w Szarm el-Szejk (COP27) - podaje nadawca VRT. Kraj chce stać się europejską bramą do importu zielonego wodoru.
16.11.2022

Zieloni prezentują swoje postulaty na szczycie COP27

Zieloni mają swoje postulaty na szczyt COP27: odblokować środki w ramach KPO i sfinansować z tych pieniędzy ocieplenie domów, a z funduszy spójności zmodernizować sieci przesyłowe, by był możliwy rozwój energetyki odnawialnej - mówili współprzewodniczący Zielonych Urszula Zielińska i Przemysław Słowik.
08.11.2022

Czy wodór ma realną szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej? - podsumowanie konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” odbyła się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies.
25.10.2022

Kanclerz Scholz: wszystkie elektrownie jądrowe będą pracować do 15 kwietnia 2023

W poniedziałek wieczorem kanclerz Olaf Scholz zadecydował, że wszystkie trzy elektrownie jądrowe będą działać do 15 kwietnia 2023 roku. Według pierwotnych planów Niemcy miały zrezygnować z energetyki atomowej do końca tego roku. „Postanowienie kanclerza to szok dla Zielonych” – komentuje „Bild”.
18.10.2022

CDU: elektrownie jądrowe muszą nadal działać, „nie możemy być zakładnikami ideologii Zielonych”

We wciąż toczącym się sporze niemieckich polityków o dalsze funkcjonowanie w kraju energetyki jądrowej, szef CDU Friedrich Merz opowiedział się stanowczo za pozostawieniem w sieci energetycznej trzech ostatnich działających elektrowni. „Niemcy nie mogą stać się zakładnikami ideologii Zielonych” – oświadczył w sobotę podczas spotkania swojej partii.
16.10.2022

Podpisano deklarację działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce - Pakt dla Wody

W czwartek został podpisany Pakt dla Wody, czyli zainicjowana przez Partię Zieloni deklaracja działań na rzecz poprawy stanu wód w Polsce. Pakt został podpisany przez przedstawicieli PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i przewodniczącą Partii Zieloni.
29.09.2022

Ekspert: Opozycyjna komisja węglowa

Transformacja energetyczna jest jak pole minowe. Odejście węgla to gigantyczne wyzwanie ekonomiczne, społeczne i polityczne. Budowanie kompromisu w obszarze, w którym ściera się tak wiele sprzecznych interesów powinno być absolutnym priorytetem. Dekarbonizacja Polski, bezpieczeństwo energetyczne, ceny energii, zmiany strukturalne i ochrona klimatu powinny znaleźć się w deklaracji programowej opozycji demokratycznej na przyszłoroczne wybory.
28.09.2022

Reaktor w elektrowni jądrowej Ringhals nieczynny do stycznia, spowoduje to wzrost cen prądu

Naprawa nieczynnego od sierpnia z powodu awarii reaktora w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem potrwa o dwa miesiące dłużej, do końca stycznia 2023 roku - poinformował we wtorek koncern Vattenfall. Przestój spowoduje wzrost cen prądu w południowej Szwecji.
13.09.2022

Ekspert: Przed nami blackout

W czasach wojny i szantażu energetycznego, kiedy Komisja Europejska przedstawia plan walki z kryzysem energetycznym, a Niemcy, nie oglądając się na Komisję Europejską, testują swoje systemy elektroenergetyczne i opóźniają odejście od energetyki jądrowej, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi w Polsat News, że Polska nie ma żadnego planu ograniczeń. Gdy PiS wyłączy zimą prąd, usłyszymy, że to dla naszego dobra.
12.09.2022

Zieloni: obniżyć temperaturę w budynkach publicznych do 20 stopni

Wprowadzenie dodatkowego podatku od przedsiębiorstw wzbogacających się na wzroście cen energii oraz ograniczenie temperatury w budynkach użyteczności publicznej do 20 stopni Celsjusza - to niektóre propozycje Zielonych w związku z kryzysem energetycznym.
11.09.2022

„Bild”: ministrów energii krajów UE dziwi niemiecka polityka zamykania elektrowni jądrowych

Dla Roberta Habecka (Zieloni) piątkowe spotkanie w Brukseli w gronie ministrów energii krajów UE może okazać się trudne. Jest bowiem dla nich niezrozumiałe, dlaczego Niemcy zamykają swoje ostatnie elektrownie jądrowe właśnie teraz, w środku rosnącego kryzysu elektroenergetycznego, kiedy każda megawatogodzina jest niezwykle cenna i potrzebna – pisze w piątek portal dziennika „Bild”.
09.09.2022

Z powodu awarii wyłączono reaktor w elektrowni jądrowej, spowoduje to wzrost cen prądu

Z powodu awarii wyłączono jeden z dwóch działających reaktorów w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem. Przestój potrwa co najmniej do 30 listopada - poinformował w środę koncern Vattenfall. Według eksperta "wpłynie to znacząco na ceny prądu w południowej Szwecji".
31.08.2022

Ekolodzy: rząd powinien zakazać lotów prywatnymi samolotami, polowań i prywatnych basenów

Krajowy sekretarz francuskiej koalicji Europa Ekologia – Zieloni (EELV) Julien Bayou domaga się od rządu w Paryżu zakazania lotów prywatnymi odrzutowcami, polowań oraz posiadania prywatnych basenów. Celem jest ochrona środowiska naturalnego.
23.08.2022

Zielona transformacja. Czy to jest możliwe w Polsce?

Do 17% w Polsce wzrósł udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w 2021 r. Polski miks energetyczny w dalszym ciągu opiera się jednak na paliwach kopalnych. Wzrost udziału OZE jest kluczowy dla przyspieszenia dekarbonizacji transportu. O tym jak go zwiększyć będą rozmawiać międzynarodowi eksperci podczas Kongresu Nowej Mobilności 2022 – największego wydarzenia branży e-mobility w regionie CEE.
22.08.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Od 2025 roku największe firmy będą musiały raportować swój wpływ na środowisko czy lokalne społeczności

Działalność CSR i ESG to wciąż słabo znane zagadnienie dla wielu firm. Nawet jeśli przedsiębiorstwa realizują inicjatywy z tego obszaru, bywają one niepoparte strategią, a czasem nakierowane wyłącznie na budowanie pozytywnego wizerunku wśród odbiorców.
01.08.2022

Moskwa: możliwy jest powrót do dyskusji o obowiązkowej redukcji zużycia gazu w UE

Możliwa jest ponowna debata o przymusowych redukcjach zużycia gazu, jeżeli pięć państw będzie wnioskować o to do KE. Decyzja o redukcjach jest przyjmowana większością kwalifikowaną. Gdybyśmy zostali przegłosowani, to się do tego się nie zastosujemy - stwierdziła Anna Moskwa w czwartek.
28.07.2022

Konferencja na temat wspólnot energetycznych

Choć na świecie działają od lat, w Polsce pozostają szerzej nieznane. Ich finansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy było ważnym punktem rozmów rządu z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Temat wspólnot energetycznych powraca teraz, w świetle zapowiedzianej na 2. czerwca wizyty Ursuli von der Leyen w Polsce i konferencji “Siła wspólnoty, czyli demokracja energetyczna w czasach kryzysu” organizowanej przez Polską Zieloną Sieć.
31.05.2022

Atom w cieniu polityki

Komisja Europejska w ramach oceny, czy atom można włączyć do taksonomii, poprosiła Wspólne Centrum Badawcze (ang. JRC, Joint Research Centre) o wydanie opinii naukowej, czy energetyka jądrowa może zostać potraktowana jako źródło wpisujące się w tzw. zrównoważony rozwój. Oczywiście raport JRC był dla energetyki jądrowej pozytywny. Pomimo takiego stanowiska naukowców, część sił politycznych ciągle bardzo chciała, żeby atomu tam nie było – mówi dr inż. Paweł Gajda z Wydziału Energetyki i Paliw AGH.
19.05.2022

Niemieckie media: zaginęły dokumenty ws. fundacji klimatycznej utworzonej na potrzeby Nord Stream 2

Akta dotyczące powstania w Meklemburgii-Pomorzu Przednim fundacji klimatycznej, mającej chronić interesy gazociągu Nord Stream 2, przepadły bez śladu i nie sposób do nich dotrzeć – pisze w piątek dziennik „Welt”. Nie będzie więc można ustalić, jak mocno i jakimi sposobami strona rosyjska wpłynęła na politykę władz landu w tym projekcie – podkreśla gazeta.
02.05.2022

Niemieci minister gospodarki nie wie, z jakich źródeł pochodzi importowana energia elektryczna

Niemcy lubią się prezentować jako lider ochrony klimatu. Jednak minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) nie potrafi wskazać, z jakich źródeł pochodzi importowana przez Niemcy energia elektryczna. „Można założyć, że pochodzi ona z tak niemile widzianych w Niemczech źródeł, jak energetyka jądrowa i węglowa” – opisuje „Die Welt”.
20.01.2022

Spór w partii Zieloni o energetykę jądrową

Podczas weekendowego kongresu Zielonych kandydujący na przewodniczącego Marek Kossakowski zaproponował, by partia ta odeszła od sprzeciwu wobec energetyki jądrowej. Jego stanowiska nie podziela jednak nowa współprzewodnicząca Urszula Zielińska.
18.01.2022

Program Zielonych. Energia tylko z OZE od 2040 roku?

Zieloni proponują m.in., by administracja zrezygnowała z papieru do 2025 roku, by na opiekę zdrowotną przeznaczać 7,5 proc. PKB, by przestały istnieć kuratoria, by aborcja była legalna, a w 2040 roku energia w Polsce pochodziła tylko z OZE.
15.01.2022

Niemiecki minister gospodarki zapowiada „potrojenie wysiłków” w celu osiągnięcia celów klimatycznych

Działania podjęte dotąd przez Niemcy w celu ochrony klimatu są niewystarczające – ocenił minister odpowiedzialny za gospodarkę i ochronę klimatu Robert Habeck (Zieloni) po przeprowadzeniu bilansu założeń i osiągnięć klimatycznych. Dodał, że aby osiągnąć cele klimatyczne, należy „przyspieszyć i potroić wysiłki”.
12.01.2022

KO chce informacji premiera nt. planów sprzedaży Lotosu

KO chce, by premier Mateusz Morawiecki przedstawił na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu informację na temat planów sprzedaży części aktywów Lotosu. Polityków KO niepokoją zwłaszcza doniesienia, jakoby w transakcji miał uczestniczyć współpracujący z Rosjanami węgierski koncern MOL.
10.01.2022

"FAZ": decyzja KE ws. gazu i energii atomowej ciosem dla polityki klimatycznej Niemiec

Podczas gdy Francja i W. Brytania wciąż polegają na energii jądrowej, Niemcy wyłączają kolejne elektrownie atomowe i chcą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię dzięki źródłom odnawialnym. Tymczasem Komisja Europejska chce zakwalifikować inwestycje w energetykę jądrową jako zrównoważone. Byłby to dotkliwy cios w wiarygodność wycofywania się Niemiec z atomu oraz niemieckiej polityki klimatycznej – pisze dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
04.01.2022

Grupa Selena Zielonym Czempionem polskiej gospodarki

Grupa Selena, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej, znalazła się w gronie liderów prestiżowego rankingu Czempionów Narodowych. Spółka została pierwszym w historii zwycięzcą kategorii specjalnej Zieloni Czempioni. Kapituła konkursowa doceniła Selenę za szeroką strategię przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zaangażowanie w ochronę o środowiska.
15.12.2021

Zieloni krytykują nową metodę naliczania opłat za śmieci

Warszawska partia Zieloni krytycznie odniosła się do decyzji warszawskich radnych o zmianie metody obliczania stawki opłat za śmieci. Jej przedstawiciele uważają, że dotychczasowa metoda "od wody" zachęcała do zachowań proekologicznych.
25.11.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
24.11.2021

Zieloni krytykują nową metodę naliczania opłat za odpady

Krytycznie w stosunku do nowej metody naliczania opłat za odpady zaproponowanej przez ratusz i przegłosowanej przez radnych, odniosła się rada powiatowa Partii Zieloni.
19.11.2021

Tracz: będzie wspólny apel polityków i ekspertów do rządu o współdziałanie dla wdrożenia strategii Fit for 55

Wspólnie z ekspertami i politykami wystosujemy apel do rządu o współdziałanie ponad podziałami w celu lepszego wdrożenia strategii "Fit for 55"; Polska nie może być hamulcowym tej strategii - powiedziała w poniedziałek posłanka KO Małgorzata Tracz.
16.11.2021

Partia Zieloni za rozszerzeniem grupy osób uprawnionych do górniczych odpraw

Partia Zieloni opowiada się za rozszerzeniem grona uprawnionych do górniczych odpraw pieniężnych o grupę nawet 1000 osób zatrudnionych w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), które – jak się obawiają - mogą stracić pracę, gdy zakończy się likwidacja poszczególnych zakładów.
29.10.2021

„Bilet klimatyczny” na cały rok i wszystkie środki transportu publicznego za 1095 euro

We wtorek uruchomiono w Austrii proekologiczny projekt – tzw. bilet klimatyczny (Klimaticket). To roczna karta sieciowa, ważna w transporcie publicznym na terenie całego kraju, której koszt to 1095 euro. Karta ma przede wszystkim „ułatwić dojeżdżającym pożegnanie z samochodami” – informuje „Kronen Zeitung”.
28.10.2021

Szef Zielonych: jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu

Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu - ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. Jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu - dodał.
19.10.2021

Niemcy polegają na węglu brunatnym; europosłanka Zalewska: UE nie nakazuje im zamykania kopalń

Choć od 40 lat dyskutuje się o szkodliwości dla środowiska produkcji energii elektrycznej z węgla brunatnego, to nadal ok. 19 proc. tej energii w RFN pochodzi z elektrowni na to paliwo. Duży odsetek jest też w Czechach. Europosłanka Anna Zalewska (PiS) powiedziała, że obok kompleksu Turów jest pięciokrotnie większy kompleks kopalniany na terenie Czech i 10-krotnie większy w Niemczech.
21.09.2021

Kampanię przed wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia przyszłości ropy naftowej

Kampanię przed zaplanowanymi w Norwegii na poniedziałek wyborami parlamentarnymi zdominowała kwestia ropy naftowej, której wydobycie chcą jak najszybciej zakończyć Zieloni. Ugrupowanie to może mieć wpływ na przyszły rząd Partii Pracy, która prowadzi w sondażach.
10.09.2021

Partia Zieloni apeluje o ratowanie Zatoki Gdańskiej

Członkowie Partii Zieloni zaapelowali w Gdańsku o wypracowanie programu w celu zahamowania i ratunku dla wód Zatoki Gdańskiej. Według danych Fundacji Nasza Ziemia obecnie niemal 10 proc. dna Morza Bałtyckiego stanowią obszary bez życia, a do 2050 r. może dojść do całkowitego zniszczenia bałtyckiego ekosystemu - mówiła w Gdańsku Joanna Brauła z Partii Zieloni.
05.09.2021

Zieloni: "wnyki Błaszczaka" na granicy są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt

"Wnyki Błaszczaka" na granicy polsko-białoruskiej są zagrożeniem dla ludzi i zwierząt - przekonywali w czwartek politycy Zielonych. Poinformowali, że złożyli już interpelację w sprawie - ich zdaniem niebezpiecznego - ogrodzenia z drutu na granicy. Również do prokuratury ma trafić zawiadomienie w tej sprawie.
03.09.2021

Prawo klimatyczne pełne zagrożeń

Prawo klimatyczne jest z jednej strony dobrą ideą, ale ma też mnóstwo niebezpiecznych miejsc i zapisów – ocenia europosłanka Anna Zalewska (EKR/PiS).
02.09.2021

Na miejscu elektrowni węglowej powstanie instalacja do produkcji zielonego wodoru

Niemcy zamknęli kolejną elektrownię węglową i to zaledwie sześć lat po jej otwarciu. Obiekt może jednak zyskać drugie życie. Ma tam powstać instalacja do produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem nadwyżki energii elektrycznej pozyskiwanej z farm wiatrowych i fotowoltaicznych.
13.07.2021

Zieloni przed spotkaniem z Tuskiem: potrzebny jest dobry klimat i dla ochrony planety, i w polityce

W Polsce potrzebny jest dobry klimat i dla ochrony planety i w polityce, będziemy dążyć, żeby ten dobry klimat na tych różnych poziomach był - powiedzieli liderzy Zielonych Małgorzata Tracz i Wojciech Kubalewski przed wtorkowym spotkaniem z Donaldem Tuskiem.
06.07.2021

W Holandii toczy się spór o wcześniejsze zamknięcie dwóch elektrowni zasilanych węglem

W Holandii wybuchł spór o wcześniejsze zamknięcie dwóch elektrowni zasilanych węglem. Poseł współrządzącej partii VVD Silvio Erkens mówi, że "jeżeli to zrobimy, będziemy sprowadzać brudną niemiecką energię z węgla brunatnego" i że "klimat na tym nie zyska”.
04.07.2021

Rada Krajowa Partii Zieloni zapowiada "Zielony Plan Odbudowy" i objazd po Polsce

Rada Krajowa Partii Zieloni przyjęła założenia do "Zielonego Planu Odbudowy". W sierpniu działacze ugrupowania będą przedstawiać dokument na spotkaniach w całej Polsce. Podczas dwudniowego posiedzenia Rada Krajowa uchwaliła też strategię dot. rozwoju partii i strategię wyborczą.
27.06.2021

Mieszkańcy protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni

Mieszkańcy podwrocławskich miejscowości oraz wrocławianie protestują przeciw planom budowy elektrociepłowni, w której energię pozyskiwano by ze spalania odpadów. Obiekt miałby powstać przy granicy Wrocławia na styku z dwoma gminami: Wisznia Mała i Długołęka.
17.06.2021

Zieloni: Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny wcześniej; MKiŚ: to nieprawda

Fundusz Modernizacyjny mógł być dostępny w Polsce już od początku tego roku, ale resort klimatu i środowiska spóźnił się z przygotowaniem ustawy - uważają Zieloni. To nieprawda, fundusz nie działa jeszcze w żadnym państwie – odpowiada MKiŚ.
27.05.2021

Zieloni bojkotują Nord Stream 2

To nie sankcje UE zatrzymają kontrowersyjny Nord Stream 2 – zauważa Bloomberg, twierdząc, że wpływ na przyszłe losy rosyjskiego projektu mogą wywrzeć niemieccy Zieloni, którzy są coraz silniejsi na krajowej scenie politycznej i którzy kategorycznie są przeciwni bałtyckiemu gazociągowi.
20.03.2021

Niemcy: szybki internet, odejście od węgla i... ograniczenie prędkości na autostradach

Szybszy internet, bezemisyjne autobusy, infrastruktura neutralna dla klimatu. Ochrona środowiska będzie istotną częścią programu wyborczego partii Zielonych. Przewodniczący: Annalena Baerbock i Robert Habeck przedstawili projekt programu w piątek w Berlinie - pisze portal SPIEGEL.
19.03.2021

KE chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali

Komisja Europejska chce przeznaczyć 60 mln euro na Fundusz Badawczy Węgla i Stali, z którego można będzie finansować m.in. badania dotyczące tzw. czystych technologii węglowych, zagospodarowania pogórniczych odpadów czy rekultywacji hałd - poinformowała europosłanka PiS Izabela Kloc.
16.03.2021

Szwedzi pośpieszyli się z wyłączeniem reaktorów jądrowych. Przez mrozy brakuje energii

W Szwecji, gdzie w ostatnim czasie wyłączono przedwcześnie dwa reaktory jądrowe, z powodu srogiej zimy znacznie wzrosło zapotrzebowanie na energię. Kraj musi ratować się uruchomieniem elektrowni na olej opałowy oraz importem "brudnej energii" m.in. z Polski.
07.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.