Zielińska na Kongresie Zielonych: Zieloni są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną

Zielińska na Kongresie Zielonych: Zieloni są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną - ZielonaGospodarka.pl
13.01.2024 14:11
Strona główna Klimat, Edukacja Zielińska na Kongresie Zielonych: Zieloni są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną

Partnerzy portalu

Zielińska na Kongresie Zielonych: Zieloni są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną - ZielonaGospodarka.pl

Zieloni na całym świecie są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną – mówiła na Kongresie Zielonych, ubiegająca się o reelekcję współprzewodnicząca partii Urszula Zielińska. Podkreśliła, że rozwiązania proponowane przez tę partię mogą powstrzymać światowe kryzysy i ocalić planetę.

W sobotę w Łodzi rozpoczął się dwudniowy XVII Kongres Partii Zieloni. W jego ramach odbędzie się m.in. konwencja samorządowa oraz wybory na współprzewodniczących Zielonych. O reelekcję ubiegać będą się wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska oraz radny Szczecina Przemysław Słowik.

W swoim wystąpieniu Zielińska przypominała, że podczas dwuletniej kadencji obecnego zarządu partii świat bardzo się zmienił, m.in. za sprawą wychodzenia z pandemii COVID-19, wybuchu wojny na Ukrainie oraz wyborów do polskiego parlamentu.

"Dzięki wysiłkom polskiego społeczeństwa demokratycznego i naszym wspólnym wysiłkom dobro zwyciężyło ze złem 15 października. To dało nam nadzieję, że dobro będzie zwyciężać ze złem, kiedy tylko my wszyscy, jako społeczeństwo obywatelskie, kochające demokrację, planetę, środowisko, klimat, będziemy razem i będziemy dbać o to, żeby było dobrze" - zaznaczyła.

Dodała, że wybuchające co chwila na świecie kryzysy łączy katastrofa klimatyczna. Jak mówiła, to obecnie największe wyzwanie dla wszystkich.

"Zieloni na całym świecie są na pierwszej linii walki z katastrofą klimatyczną. Nasze recepty i rozwiązania są najlepsze, żeby te wszystkie kryzysy, żeby ten łańcuch nieszczęść nazywany katastrofą klimatyczną powstrzymać i zabezpieczyć nas na przyszłość. I żeby ocalić wszystkich i całą planetę przed zagładą. To jest nasze najważniejsze wyzwanie" – podkreśliła wiceminister.

Drugi współprzewodniczący partii Przemysław Słowik wskazał, że nadchodzące wybory samorządowe będą kontynuacją marszu zapoczątkowanego 15 października. Podkreślił kontynuację misji przywrócenia ładu i cofnięcia centralizacji władzy. "Decyzje dotyczące naszych samorządów nie mogą być podejmowane w miejscach z dala od nich samych. Dlatego będziemy stawiać na naszych lokalnych liderów i liderki. (...) Samorządność to nie tylko prawo, ale to także odpowiedzialność za przyszłość" – zapowiedział.

Jak przekonywał, w zatrzymaniu katastrofy klimatycznej bardzo ważną rolę odgrywają miasta, które powinny być liderami adaptacji zmian klimatu. "Koniec +betonozy+, koniec +patodeweloperki+. Więcej parków, więcej mieszkalnictwa społecznego, więcej transportu publicznego, więcej energii ze źródeł odnawialnych. Tego potrzebujemy" – przekonywał.

Zaznaczył, że najważniejsze postulaty Zielonych to także inwestycje w zdrowie i dobrą jakość życia wszystkich mieszkańców.

Głos zabrali też zaproszeni goście, wśród których byli m.in. europosłowie frakcji Zielonych Bas Eickhout i Daniel Freund, posłanki: Klaudia Jachira i Małgorzata Tracz, senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Zdanowska przyznała, że mimo przynależności do Platformy Obywatelskiej, jej serce też jest zielone. Zaznaczyła, że Łódź stała się hubem innowacji dot. zielonej transformacji. "Chcemy być zieloni. Chcemy żyć w zrównoważonym, pięknym mieście" – powiedziała.

Zieloni istnieją od 2004 roku. Od 2019 roku mają reprezentację parlamentarną w ramach Koalicji Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. mandaty otrzymały trzy posłanki ubiegające się o ponowny wybór: Zielińska, Tracz i Jachira, która do Zielonych dołączyła w marcu ub.r. 

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ mrr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.