PE zatwierdził przepisy, które mają ograniczyć emisję gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową

PE zatwierdził przepisy, które mają ograniczyć emisję gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową - ZielonaGospodarka.pl
17.01.2024 09:18
Strona główna Klimat, Edukacja PE zatwierdził przepisy, które mają ograniczyć emisję gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową

Partnerzy portalu

PE zatwierdził przepisy, które mają ograniczyć emisję gazów fluorowanych i substancji zubożających warstwę ozonową - ZielonaGospodarka.pl

We wtorek Parlament Europejski w Strasburgu zatwierdził nowe unijne przepisy mające na celu ograniczenie emisji gazów fluorowanych i substancji zubażających warstwę ozonową.

457 głosami za, przy 92 przeciw i 32 wstrzymujących się, europosłowie zatwierdzili porozumienie osiągnięte z Radą w sprawie dalszego ograniczenia emisji gazów fluorowanych. W tekście przewidziano całkowite wycofanie wodorofluorowęglowodorów (HFC) do 2050 r. Przepisy wprowadzą zakazy wprowadzania do obrotu w UE produktów zawierających te gazy oraz szczegółowe terminy, do których będzie można je stosować w sektorach, w których technologicznie i ekonomicznie wykonalne jest przejście na rozwiązania alternatywne (np. produkcja domowych urządzeń chłodniczych, klimatyzacji, pomp ciepła).

Sprawozdawca Bas Eickhout (Zieloni) powiedział, że położenie kresu fluorowanym gazom ma kluczowe znaczenie dlatego, że gazy te są niezwykle szkodliwe dla klimatu. „Europejskie firmy już przodują w opracowywaniu czystych alternatyw dla tych gazów, więc to prawo będzie dobre dla klimatu i europejskiej gospodarki” – wskazał.

Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji substancji zubożających warstwę ozonową zostało przyjęte 538 głosami za, przy 8 głosach przeciw i 13 wstrzymujących się. Prawo wprowadza wymogi odzyskiwania i recyklingu takich substancji w materiałach budowlanych podczas renowacji (występujących w szczególności w piankach izolacyjnych). Wprowadza także rygorystyczne zasady dotyczące ich stosowania jako surowca (do produkcji innych substancji, np. w przemyśle farmaceutycznym czy chemicznym), w laboratoriach i do ochrony przeciwpożarowej.

Sprawozdawczyni tego projektu, Jessica Polfjärd (EPL), stwierdziła, że zapobieganie emisjom substancji zubożających warstwę ozonową ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania niekorzystnym skutkom dla zdrowia i środowiska wynikającym z uszkodzenia warstwy ozonowej oraz dla ograniczania emisji gazów cieplarnianych zgodnie z unijnym celem klimatycznym.

W kolejnym kroku Rada będzie musiała formalnie zatwierdzić teksty przed ich publikacją w Dzienniku Urzędowym UE.

Fluorowane gazy cieplarniane, stosowane w lodówkach, klimatyzacji, pompach ciepła, piankach lub sprzęcie elektrycznym, oraz substancje zubożające warstwę ozonową, takie jak halony (stosowane w gaśnicach), bromek metylu (do zwalczania szkodników) i inne stosowane w lodówkach i systemach klimatyzacyjnych, to wytwarzane przez człowieka gazy cieplarniane.

Z Strasburga Łukasz Osiński 

luo/ mms/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.