Oczyszczono cztery jeziora należące do województwa pomorskiego

Oczyszczono cztery jeziora należące do województwa pomorskiego - ZielonaGospodarka.pl
26.09.2023 14:25
Strona główna Klimat, Edukacja Oczyszczono cztery jeziora należące do województwa pomorskiego

Partnerzy portalu

Oczyszczono cztery jeziora należące do województwa pomorskiego - ZielonaGospodarka.pl

Zakończono projekt związany z rekultywacją czterech jezior w Kartuzach: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Łączny koszt inwestycji przekroczył 60 mln zł.

Głównym celem inwestycji było przywrócenie biologicznej aktywności zdegradowanych i zanieczyszczonych jezior kartuskich poprzez ich kompleksową rekultywację. Inwestycja została dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, dla którego instytucją pośredniczącą jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeprowadzono rekultywację biologiczną i chemiczną czterech jezior, a także rekultywację mechaniczną najbardziej zanieczyszczonego jeziora, jakim było jezioro Karczemne.

We wtorek w Kartuzach odbyła się konferencja poświęcona zakończeniu realizacji projektu pn. „Kompleksowa rekultywacja jezior: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże w Kartuzach”.

„Na dzień dzisiejszy wartość naszego projektu wynosi 61 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko, ze środków Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi około 50 mln zł w formie dotacji bezzwrotnej. Poza tym posiłkowaliśmy się pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 5,8 mln zł, natomiast wkład własny Gminy Kartuzy w ten ogromny projekt to niecałe 10 proc. jego wartości, czyli zaledwie 5,4 mln zł” – poinformował główny specjalista w Wydziale Rozwoju Urzędu Miejskiego w Kartuzach Jarosław Zielonka.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała zwrócił uwagę, że takiej inwestycji jak rekultywacja całego zespołu jezior jeszcze w Polsce nie było. „Cały szereg działań, technologii, które do tej pory były tylko teoretycznie rozpatrywane, znalazł praktyczne zastosowanie. Dzięki temu jeziora w Kartuzach, które były zdegradowane od lat i nie nadawały się do użytku, teraz będą mogły służyć rekreacji i kąpieli" - powiedział. Dodał, że "za tym idzie odnowa życia biologicznego, zarybienia".

"Teraz te jeziora będą mogły służyć mieszkańcom i turystom, a Kartuzy staną się też kąpieliskiem i kurortem” – mówił Horała.

Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński podkreślił, że "był to proces wieloletni". "Szukaliśmy różnych rozwiązań, wsparcia ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, ze środków z Polskiego Ładu, z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, żeby to zrealizować i przygotować nasze jeziora do tego największego projektu. Trzeba było rozdzielić kanalizację ogólnospławną, trzeba było zbudować zbiorniki retencyjne, trzeba było użyć odpowiednich środków biologicznych i chemicznych i to się udało nam zrealizować" - wskazał.

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.