Wynik wyszukiwania - "dywersyfikacja" - Wiadomości

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja

Bureau Varitas organizuje 28 marca szkolenie online z kategorii technologie wodorowe. Główną tematyką mają być inwestycje wodorowe w praktyce, potencjał i wyzwania – technologie, przygotowanie inwestycji i eksploatacja.
28.02.2024

51,8 mld euro - kolejny rekord w eksporcie żywności z Polski w 2023 roku

W 2023 r. krajowi przedsiębiorcy sprzedali za granicę towary rolno-spożywcze o rekordowej wartości 51,8 mld euro (236 mld zł), tj. za kwotę o 8,1 proc. wyższą niż rok wcześniej – poinformował dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz. Największe przychody uzyskano z eksportu mięsa i przetworów mięsnych.
18.02.2024

Auchan przyspiesza zieloną transformację energetyczną w Polsce

Firma Auchan Polska podpisała umowy gwarantujące zaopatrzenie sklepów sieci w energię solarną o łącznym wolumenie blisko 139 GWh rocznie. Energia pochodzić będzie z polskich farm fotowoltaicznych firmy GoldenPeaks Capital, z którą sieć zawarła 12-letnią umowę zakupu energii (PPA), a także z własnych instalacji fotowoltaicznych Auchan, realizowanych we współpracy z firmą Helexia. Obie inwestycje w skali jednego tylko roku pozwolą ograniczyć emisję CO2 o 88 tys. ton.
09.02.2024

Łańcuch dostaw na zielono. Bez łańcucha dostaw nie ma transformacji energetycznej

Corocznie oddawane do użytku są kolejne instalacje wytwarzające zieloną energię, jednakże wraz z sukcesami idą również potencjalne zagrożenia. Światowe Forum Ekonomiczne pochyliło się nad tą kwestią w swojej najnowszej analizie poświęconej relacji między łańcuchem dostaw a transformacją energetyczną.
26.12.2023

European Energy rozwija moce OZE w Polsce – globalnie z solidnymi wynikami

Dywersyfikacja portfolio, w którego skład wchodzą lądowe i morskie elektrownie wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz instalacje w technologii Power-to-X sprawiła, że w trzecim kwartale 2023 European Energy zanotowała rekordowe wyniki finansowe.
04.12.2023

Unia nie wyrabia z transformacją, ale mamy zapas gazu. Czy to koniec marzeń o zeroemisyjności?

W corocznym raporcie na temat stanu unii energetycznej unijne władze stwierdzają, że tempo działań na rzecz klimatu musi znacznie wzrosnąć. Znaczną część miejsca w raporcie zajmuje konflikt ukraińsko-rosyjski, który odcisnął piętno na europejskiej polityce energetycznej.
21.11.2023

PSPA: elektromobilność to pewna, dobra przyszłość

„Elektromobilność to nie tylko elektryczne samochody, ale cały ekosystem biznesowy, który się wokół niej tworzy - stacje ładowania baterii, tankowania wodoru, logistyka, budowa zeroemisyjnych flot firmowych, a nawet flot morskich czy powietrznych. Elektromobilność to część większego obszaru inwestycyjnego oznaczającego zrównoważony transport” - przekonywał podczas łódzkiego Kongresu Nowej Mobilności Aleksander Rajch, członek zarządu PSPA.
05.10.2023

Anna Moskwa o polskiej energetyce jądrowej na francuskiej konferencji "Roadmap to new nuclear"

Rola państwa w realizacji projektów związanych z energetyką jądrową, bezpieczeństwo energetyczne oraz dywersyfikacja łańcucha dostaw dla energetyki jądrowej to główne tematy konferencji "Roadmap to new nuclear" organizowanej przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wydarzenie, w którym uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odbyło się 28 września 2023 r. w Paryżu.
29.09.2023

Equinor kupił farmę wiatrową w Wielkopolsce

Equinor nabył zlokalizowaną w Wielkopolsce lądową farmę wiatrową o mocy 26 MW. Dzięki tej akwizycji norweski koncern rozszerza kompleksową ofertę rozwiązań wspierających polską transformację energetyczną, realizując jednocześnie rynkową strategię jako producent energii z odnawialnych źródeł.  
06.09.2023

Polska energetyka – od geopolitycznych napięć do zielonej rewolucji

Polski sektor energetyczny przechodzi strategiczne zmiany. Mimo że wciąż większość energii pochodzi z węgla kamiennego i brunatnego, w miksie energetycznym z roku na rok zwiększa się udział OZE. Polską energetykę przeanalizowali i podsumowali w raporcie „Poland Electric Power Sector 2023/2024” eksperci EMIS.
23.08.2023

Orlen planuje budowę elektrowni fotowoltaicznych w zakładzie w Płocku i w terminalu w Mościskach

Orlen ogłosił postępowania na budowę dwóch elektrowni fotowoltaicznych wraz z infrastrukturą, jednej na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku - o mocy do 2 MW, drugiej w Terminalu Paliw w Mościskach - o mocy do 356 kW. Oferty w obu postępowaniach można składać do 8 września.
15.08.2023

PIE: przy konkurencji o zasoby Polska będzie zmuszona ograniczyć zużycie gazu o 11 proc.

Przy ostrej konkurencji państw członkowskich o zasoby i wstrzymaniu rosyjskich dostaw zimą, Niemcy, Włochy i Polska będą zmuszone ograniczyć konsumpcję w sezonie grzewczym 2023/24 odpowiednio o 23, 24 i 11 proc. względem 2021 r. – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
21.06.2023

Do 2040 r. wydatki na nowe moce energetyczne mogą wynieść ponad 726 mld zł

Do 2040 r. skumulowane nakłady na nowe moce energetyczne mogą wynieść ok. 726,4 mld zł, z czego 86 proc. będzie dotyczyć mocy bezemisyjnych – wynika z opublikowanego scenariusza do prekonsultacji m.in. PEP2040.
13.06.2023

W Gdańsku rozpoczął się 11. Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk 2023

"Jako rząd od lat krok po kroku budujemy i umacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski zwiększając poziom naszej suwerenności w tym obszarze" - napisał w liście z okazji inauguracji 11. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego OSE Gdańsk 2023 premier Mateusz Morawiecki.
05.06.2023

Wiceminister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o współpracy energetycznej Polski i Rumunii

29 maja 2023 r. wiceminister klimatu i środowiska, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, odbyła rozmowę z wiceministrem energii Rumunii, Dan Dragoș Drăganem. Głównym tematem spotkania była współpraca Polski i Rumunii w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego oraz transformacji energetycznej, w szczególności w kontekście możliwych wspólnych działań.
30.05.2023

Małe firmy od węgla wolą zielone inwestycje

Badanie Konfederacji Lewiatan pokazuje, że mikro i małe firmy bezpieczeństwo energetyczne Polski widzą nie w węglu, ale w dywersyfikacji dostaw i w zielonych instalacjach; jedynie niecałe 13 proc. stawiałoby dalej na węgiel - czytamy we wtorkowym wydaniu "Pulsu Biznesu" .
30.05.2023

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo

Konsekwentna polityka dywersyfikacyjna zapewniła Polsce bezpieczeństwo pod względem możliwości dostaw, pomimo całkowitego wstrzymania przesyłu gazu z Rosji przez Białoruś i Ukrainę. powiedziała "Kurierowi Lubelskiemu" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
12.05.2023

PKN Orlen: zużycie energii, w tym zużycie gazu, będzie rosło

Zużycie energii, w tym zużycie gazu będzie rosło; będzie przy tym następowało rozdrobnienie miksu energetycznego, wiele zmienić może w nim atom – mówił we wtorek w Katowicach członek zarządu ds. wydobycia PKN Orlen SA Robert Perkowski.
26.04.2023

Kryzys energetyczny w Europie przyspieszył zieloną transformację o co najmniej kilka lat. Problemy mogą jednak nie skończyć się w tym roku

– Unia Europejska poradziła sobie z kryzysem energetycznym nadspodziewanie dobrze, lepiej, niż byśmy się spodziewali – mówi Monika Morawiecka z Regulatory Assistance Project. Jak wskazuje, to zasługa zarówno działań podjętych na poziomie UE, jak i niezależnych, zewnętrznych czynników, takich jak ciepła zima i ograniczenia covidowe w Chinach. – W tym roku mamy jednak kilka czynników niepewności, które utrudniają odpowiedź na pytanie, czy wyszliśmy już z tego kryzysu – dodaje. Wśród nich są nie tylko warunki pogodowe i susza, lecz
25.04.2023

Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE [WIDEO]

Gaz ziemny miał być głównym paliwem przejściowym w zielonej transformacji europejskich gospodarek, również Polski. Wybuch wojny w Ukrainie i konieczność odchodzenia od rosyjskich surowców zmieniły jednak nieco strategię państw UE w tym zakresie. Zgodnie z przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizacją Polityki energetycznej Polski w 2030 roku planowany udział gazu w polskim miksie energetycznym ma sięgnąć niecałych 30 TWh, czyli 15 proc. To znacznie mniej, niż zakładała poprzednia wersja. W tym czasie udział O
14.04.2023

Zyska: w ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE

W ciągu ostatnich lat osiągnęliśmy niewyobrażalny postęp w rozwoju OZE, przekraczając w styczniu 23 GW mocy zainstalowanej. Chcielibyśmy, aby w 2040 r. w Polsce osiągnięto czterokrotny wzrost mocy pochodzącej z OZE - mówił w środę w Studiu PAP wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
05.04.2023

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się zmianami w Polityce energetycznej Polski do 2040 r.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się dwoma projektami uchwał energetycznych. Jedna dotyczy zmian w Polityce energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), a druga dotyczy strategicznych działań wzmacniających bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej.
04.04.2023

Branża energetyczna: aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek

Aktualizacja PEP do 2040 roku jest zbieżna ze strategiami spółek - stwierdzili w poniedziałek przedstawiciele branży energetycznej. Jak dodali, aktualizacja odzwierciedla założenia, że Polska ma być suwerenna energetycznie i posiadać źródła wytwarzania energii, które będą w rękach polskich firm.
03.04.2023

DISE zaprasza na IX Kongres Energetyczny, który odbędzie się 27-28 września we Wrocławiu

Ostatnie wydarzenia przyspieszyły transformację energetyczną. W związku z tym kierunek rozwoju wyznacza m.in. dywersyfikacja. Związane z tym zagadnienia zostaną poruszone 27-28 września podczas IX Kongresu Energetycznego. W związku z tym DISE zaprasza do debaty decydentów, którzy nadadzą biegu zmianom.
30.03.2023

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny zbudują reaktor MMR

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały porozumienie dotyczące rozwoju i budowy badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultra bezpiecznego reaktora jądrowego MMR® - (Micro-Modular™Reactor) od USNC. W najbliższym półroczu strony opracują kompleksowy program badawczy oraz wspólnie przygotują plan budowy, eksploatacji i utrzymania instalacji MMR.
29.03.2023

Biogazownie - szansa na oszczędności i dbałość o środowisko

Biogaz i biometan to produkty, w których pokłada się nadzieje na zwiększenie europejskiego bezpieczeństwa energetycznego. Redukcja emisji CO2 wspiera dekarbonizację sektora energetycznego i rolniczego. Im szybciej na rynku energii pojawi się biogaz i biometan, tym szybszy będzie rozwój różnych sektorów rynkowych, jak np. transport lotniczy, transport morski, rolnictwo, ciepłownictwo czy energetyka.
28.03.2023

Rzecznik rządu: pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa

Pracujemy nad aktualizacją polityki energetycznej państwa. Dywersyfikacja źródeł energii jest ważnym elementem tej strategii; w miksie tym będzie coraz większy udział odnawialnych źródeł energii. Chcemy jednak wykorzystać potencjał sektora górniczego - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
15.03.2023

GAZ-SYSTEM uruchamia niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU

Projekt budowy nowego Terminalu FSRU zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit). Zgodnie z założeniami przyjętymi w ramach Procedury Open Season uruchomionej w 2021 r., Terminal FSRU ma być przystosowany do prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie ok. 6,1 mld m3 gazu rocznie.
07.03.2023

W Tychach i Świerklańcu powstaną stacje tankowania wodoru

W Tychach i Świerklańcu (Śląskie) powstaną stacje tankowania wodoru przeznaczone zarówno na potrzeby autobusów zasilanych tym paliwem, jak i indywidualnych użytkowników. Ponad 10 mln zł dotacji na to przedsięwzięcie przeznaczył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
01.03.2023

Wojna, a nie zmiany klimatu, wymusi na Europie przejście na zieloną energię

Napaść Rosji na Ukrainę zmobilizowała Europę do stanowczych działań w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, w tym zwiększonego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych. Mimo że Stary Kontynent wielokrotnie mierzył się ze skutkami zmian klimatu, wzmaganymi m.in. przez emisję CO2 z kopalni i rafinerii, to dopiero teraz z pełną odpowiedzialnością zwraca się w stronę zielonej energii.
27.02.2023

Certyfikacja węglowa i dywersyfikacja ryzyka szansą dla rolników

Ostatnie miesiące nie były najłatwiejsze dla polskiego rolnictwa. Wzrost kosztów produkcji, związany z podwyżką cen surowców i energii, spadek cen zbóż w skupach, niepewność rynkowa – to tylko jedne z wielu bolączek rolników.
14.02.2023

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na EEC Trends

Transformacja klimatyczna i bezpieczeństwo energetyczne to główne tematy rozmów podczas debaty „Nowa energia, nowa energetyka” na konferencji EEC Trends (European Economic Congress). W wydarzeniu, które odbyło się 6 lutego 2023 r. w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.02.2023

Okrągły stół dla sektora energii odnawialnej

Rok 2022 był dla Polski równie trudny i złożony jak i dla reszty Europy. Był rokiem znaczących globalnych zmian w sektorze energetycznym, które wywarły wpływ na niemalże każdy kraj, każde przedsiębiorstwo i każdego obywatela poprzez rosnące ceny energii i zastosowanie szantażu energetycznego ze strony Rosji. Był to również czas wymagający zmiany podejścia do kwestii energii ze strony społeczeństw i opracowania nowych strategii zarządzania energią. Ułatwienie osiągnięcia efektywności energetycznej, zmniejszenie zużycia energii, dy
26.01.2023

Raport DISE: oszczędzanie, dywersyfikacja i rozwój OZE to najbliższa przyszłość energetyki w Europie

Dążenie do całkowitego uniezależnienia się od gazu pochodzącego z Rosji, poczynienie jak największych oszczędności w wykorzystywaniu energii, w tym gazu ziemnego, pilna poprawa efektywności energetycznej oraz szybki rozwój energetyki odnawialnej – to rekomendacje zawarte w przygotowanym przez DISE raporcie „Gaz zakładnikiem geopolityki. Wykorzystanie gazu ziemnego na cele energetyczne w Unii Europejskiej w aspekcie oddziaływania czynników geopolitycznych”, który miał swoja premierę w Centrum Prasowym PAP.
24.01.2023

Stabilne źródła energii w niestabilnych czasach - fakty i mity. Dlaczego w Polsce w 2023 r. warto postawić na OZE?

Rok 2023 rozpoczyna się od intensywnej dyskusji o cenach i kosztach energii. Zagadnienie, które dotyczy każdej dziedziny gospodarki, każdej firmy i każdego gospodarstwa domowego jest dobrym przyczynkiem do tego, aby mówić o odnawialnych jej źródłach. Okazuje się, że kiedy szukamy bezpieczeństwa i stabilizacji w dziedzinie energetyki, odnawialne źródła energii są odpowiedzią na te potrzeby.
16.01.2023

Min. Moskwa: to niekoniecznie Orlen musi być partnerem dla rafinerii Schwedt

To niekoniecznie Orlen musi być partnerem dla niemieckiej rafinerii Schwedt - stwierdziła w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że rząd liczy na takie porozumienie, ale rozmowy biznesowe w tej sprawie są poufne.
02.01.2023

Bułgaria. Zawarto umowę o dostawach paliwa jądrowego z francuską firmą Framatome

Władze Bułgarii podjęły kolejny ważny krok w celu dywersyfikacji dostaw paliwa jądrowego do elektrowni w Kozłoduju nad Dunajem - w piątek podpisano porozumienie o dostawach z francuską firmą Framatome. Tydzień wcześniej podpisano analogiczną umowę z amerykańskim koncernem Westinghouse.
30.12.2022

Prezes Grupy Azoty: duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów

Obserwujemy duże zapotrzebowanie na zielone produkty wśród klientów Grupy Azoty, będziemy rozszerzać portfolio w tym kierunku - przekazał PAP prezes Azotów Tomasz Hinc. Dodał, że spółka już wprowadza na rynek zielone produkty w głównych segmentach działalności.
28.12.2022

H2MED: wodorowy rurociąg pomiędzy Hiszpanią a Francją ma być gotowy do 2030 roku i kosztować 2,5 mld euro

Podmorski rurociąg między Barceloną a Marsylią ma transportować wyłącznie wodór i według harmnogramu powinien zostać ukończony do 2030 roku.
12.12.2022

Grupa Azoty zaangażowana w utworzenie Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej

Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police, Grupa Azoty Polyolefins i Port Morski Police znalazły się w gronie sygnatariuszy listu intencyjnego na rzecz budowy Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Tym samym spółki wyraziły wolę nawiązania współpracy i podjęcia działań zmierzających do budowy i rozwoju gospodarki wodorowej, ze szczególnym uwzględnieniem województwa zachodniopomorskiego. To kolejna inicjatywa z obszaru budowy gospodarki wodorowej, w którą angażuje się Grupa Azoty – jedna z kluczowych grup kapitałowych
28.11.2022

Ciepłownictwo będzie w większym stopniu stawiać na OZE. Toruński system wykorzystujący geotermię już dziś spełnia wymogi UE w tym zakresie

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
28.11.2022

Czernicki z MF: kryzys energetyczny i inflacja mają odzwierciedlenie w prognozie OECD

Stojące przed Europą wyzwania o bezprecedensowej skali, jak kryzys energetyczny i utrzymująca się inflacja, znajdują odzwierciedlenie w najnowszej prognozie OECD - wskazał w komentarzu do raportu OECD główny ekonomista resortu finansów Łukasz Czernicki.
23.11.2022

Magazyn energii Energate gwarantem bezpieczeństwa energetycznego

Zapewnienie i ciągłość dostaw energii elektrycznej to podstawowa rola systemu elektroenergetycznego jako części infrastruktury krytycznej państwa. Bez jego poprawnego działania paraliżowi może ulec część lub cała gospodarka. Dywersyfikacja źródeł energii założona w strategii bezpieczeństwa RP wpływa na szybki rozwój OZE w kraju.
16.11.2022

Zielone miasto z widokami na dobrą pracę. Wałbrzych rusza z kampanią i prezentuje raport dotyczący jakości życia

Zrównoważony rynek pracy, atrakcyjne wynagrodzenia, zieleń, wysoki budżet na gospodarkę mieszkaniową i dynamiczne inwestycje - to cechy charakterystyczne Wałbrzycha opisane w raporcie badawczym dotyczącym jakości życia w mieście. Publikacja dokumentu rozpoczyna działania w ramach kampanii informacyjnej „Wałbrzych - miasto z widokami”, w którą zaangażowały się Faurecia, InVałbrzych, Joysonquin, Tristone oraz Miasto Wałbrzych.
03.11.2022

Wiceprezes PGNiG: Paliwa alternatywne będą zyskiwać na znaczeniu. Biometan i wodór będą w przyszłości uzupełniać paliwa tradycyjne [WIDEO]

Polska polityka energetyczna zakłada, że wykorzystanie biogazu, biometanu, gazów syntezowych czy wodoru ma w przyszłości pokryć istotną część krajowego popytu na paliwa gazowe, przyspieszając zieloną transformację.
28.10.2022

Kryzys energetyczny wymusza pilne zmiany w polityce OZE

W obliczu wojny w Ukrainie i widma kryzysu energetycznego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań - dywersyfikacja dostaw gazu, szybsza transformacja energetyczna, wzrost produkcji energii z OZE. W tej chwili magazyny mamy pełne, ale w dłuższej perspektywie nasze bezpieczeństwo energetyczne może być zagrożone – to główne wnioski płynące z V. Międzynarodowej Konferencji „Energetyka, Rolnictwo, Środowisko”, która odbyła się 21 października w Grodnie k. Międzyzdrojów. Uczestnicy dyskusji, zorganizowanej przez Fundację Europ
27.10.2022

PKN Orlen na Krynica Forum: robimy wszystko, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę w dziedzinie energetyki są: przyspieszenie w poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii oraz konieczność zawierania dużych sojuszy gospodarczych dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego – wskazywał Piotr Sabat, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN podczas Krynica Forum’22.
25.10.2022

PGE dostarczy mieszkańcom Torunia ciepło z Geotermii Toruń

Od października br. rozpoczęto dostawy ciepła z ciepłowni geotermalnej Geotermii Toruń do sieci ciepłowniczej PGE Toruń, spółki należącej do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, zasilającej w ciepło ponad 100 tysięcy mieszkańców Torunia.
12.10.2022

Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji

Polska podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje. Analitycy EMIS z ISI Emerging Markets Group przyjrzeli się, w jaki sposób sankcje nakładane na Rosję, jednego z największych producentów ropy naftowej i gazu ziemnego, wpłynęły na wahania cen tych surowców.
27.09.2022

Energetyczna układanka

Zrozumienie obecnej sytuacji oraz ocena perspektyw zarówno krajowego, jak i światowego sektora energetycznego, wymaga zwrócenia uwagi na bardzo zróżnicowane czynniki rynkowe. Obecnie głównym problemem stają się ceny energii oraz dostępność surowców energetycznych – węgla i gazu - zarówno dla gospodarstw domowych, jak i dla firm.
26.09.2022

EFNI 2022: bałtyckie forum wymiany doświadczeń

Nieczęsto zdarza się okazja, aby w szerokim gronie porozmawiać o sytuacji basenu Morza Bałtyckiego. W burzliwych czasach globalnych napięć sopockie EFNI stanowi forum dyskusyjne dla przedstawicieli władz i świata biznesu, okazję nie tylko do rozmowy, ale także podjęcia zobowiązania współpracy na rzecz rozwoju regionu.
06.09.2022

Powstanie pierwszy w regionie Klaster Energii Powiatu Radomskiego

– W imieniu Krajowej Izby Klastrów Energii chciałbym pogratulować inicjatywy wszystkim przyszłym uczestnikom klastra. Jest to pionierskie przedsięwzięcie w Radomiu i regionie radomskim, który ma duży potencjał również w obszarze energii odnawialnej, dlatego cieszę się, że możemy w nim uczestniczyć – mówi Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i OZE
24.08.2022

Minister Anna Moskwa przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów ds. energii UE

„Polski Rząd od dawna zwracał uwagę na potrzebę podjęcia działań na rzecz jak najszybszego uniezależnienia UE od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Rosyjska inwazja militarna na Ukrainę wyraźnie unaoczniła zarówno ryzyka, jak i bezpośrednie skutki tej zależności” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej przed Nadzwyczajną Radą UE ds. Energii. Spotkanie odbyło się 25 lipca 2022 r. w Warszawie.
26.07.2022

Polsko-amerykańskie rozmowy o energetyce i sytuacji geopolitycznej

Współpraca w obszarze polityki energetyczno-klimatycznej, bezpieczeństwo energetyczne oraz aktualna sytuacja międzynarodowa związana z rosyjską agresją na Ukrainę to główne tematy spotkania ze specjalnym wysłannikiem prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu Johnem Kerrym, w którym 12 lipca 2022 r. w Warszawie uczestniczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński wraz z ministrem Piotrem Naimskim, Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
15.07.2022

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany

Przemysłowy potencjał do zielonej zmiany - to tytuł konferencji Instytutu ESG, która odbyła się 5 lipca w Warszawie. Podczas wydarzenia eksperci odnieśli się do wyzwań, jakie stoją przed przedsiębiorcami i związanymi z tym szansami na wzrost konkurencyjności polskiego przemysłu. Dyskusja poświęcona była także potencjałowi, jaki niesie ze sobą dywersyfikacja źródeł energii, oraz najlepszym sposobom na finasowanie transformacji przemysłowej.
13.07.2022

Polacy zdecydowanie popierają wprowadzane zmiany, które uwolnią wiatr na lądzie

81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych, 75% uważa, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85% badanych sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych – wynika z najnowszego badania Social Changes.
13.07.2022

MKiŚ: minister Moskwa spotkała się z ministrem przemysłu naftowego i energii Norwegii

W środę w Oslo odbyło się spotkanie minister Anny Moskwy z norweskim ministrem przemysłu naftowego i energii Terje Aaslandem - podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rozmawiano o roli norweskiego gazu w bezpieczeństwie energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej.
06.07.2022

Opublikowano treść nowej wersji nowelizacji ustawy „anty-wiatrakowej” 10H

Zmiana ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych uwolni tereny do budowy farm wiatrowych - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów.
05.07.2022

Wiceminister Zyska na Forum Miejskim WUF11

„Polityka miejska w zmieniającym się świecie” to temat Ministerialnego Okrągłego Stołu podczas Światowego Forum Miejskiego WUF11. W wydarzeniu, które odbyło się 27 czerwca 2022 r., udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
28.06.2022

Branża cyfrowa będzie działać na rzecz bezpiecznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce

Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje krajową branżę cyfrową, inicjuje kampanię „Jasne jak słońce”, której celem jest podkreślenie znaczenia cyberbezpieczeństwa w procesie transformacji energetycznej. Organizacja będzie edukować biznes i decydentów w tym zakresie, a także promować rozwiązania pochodzące z bezpiecznych źródeł.
27.06.2022

[WIDEO] Grzegorz Tobiszowski na PSEW 2022: Polska nie jest już energetycznym pariasem Europy i staje się liderem transformacji

Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, przypominał podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022, że pod względem wzrostu udziału OZE w krajowym miksie energetycznym Polska od kilku lat znajduje się w ścisłej, europejskiej czołówce.
16.06.2022

Parlament Europejski decyduje o przyszłości transportu w Unii. Polskie firmy i organizacje apelują o głosowanie zgodnie z interesem ludzi, klimatu i polskiej gospodarki

8 czerwca Parlament Europejski zagłosuje w sprawie stanowiska w kwestii nowych standardów redukcji emisji CO2 dla samochodów osobowych i dostawczych. To głosowanie kluczowe dla powodzenia polityki klimatycznej UE i przyszłości polskiej gospodarki. Posłanki i posłowie zdecydują czy w 2035 r. wprowadzić 100% redukcję emisji CO2 – a więc w praktyce przestawić europejską motoryzacją na sprzedaż tylko zeroemisyjnych samochodów. Polski biznes i organizacje pozarządowe apelują o wsparcie tej decyzji. Pomoże w rozwoju polskiej gospodarki
06.06.2022

Jakie są oczekiwania społeczne dotyczące rozwoju energii wiatrowej w kontekście wojny w Ukrainie?

Wyniki badań oczekiwań społecznych dotyczących rozwoju energii wiatrowej w województwie lubelskim na przykładzie obszaru powiatu kraśnickiego w kontekście wojny w Ukrainie
30.05.2022

Porty w Gdyni i Tallinie będą wspólnie rozwijać gospodarkę wodorową

Wodór będzie elementem, który połączy Gdynię z Tallinem. Przedstawiciele portów zlokalizowanych w tych miastach podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w dziedzinie rozwoju gospodarki wodorowej.
30.05.2022

Sasin: musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił w w szwajcarskim Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2022

Orlen i Lotos działając wspólnie mogą osiągnąć więcej w transformacji energetycznej kraju

Koncerny paliwowe takie jak Orlen i Lotos muszą rozwijać nowoczesną petrochemię, technologię alternatywnych paliw, a także nisko i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii. I chociaż Orlen i Lotos już to robią, to działając wspólnie, są w stanie osiągnąć więcej – uważają autorzy raportu Warsaw Enterprise Institute (WEI).
20.05.2022

Za niecałe 30 lat Grupa PGE będzie dostarczać swoim klientom wyłącznie zieloną energię

Suwerenności energetyczna powinna być budowana w oparciu o dostępne lokalnie źródła energii. Szczególnie ważne są te niewyczerpalne, naturalne i bezpieczne dla środowiska. W połączeniu z rządowym programem budowy mocy jądrowych będą one stanowić w przyszłości o niezależności energetycznej Polski. Napaść zbrojna Rosji na Ukrainę pokazała jak ogromnie ważny jest to element w systemie bezpieczeństwa państwa.
12.05.2022

O bezpieczeństwie energetycznym regionu na Polsko-Ukraińskim Forum Energii

„Polska od początku wojny wspiera Ukrainę na forum międzynarodowym i aktywnie pracuje nad wprowadzeniem sankcji na rosyjskie surowce energetyczne” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii. Spotkanie odbyło się 9 maja 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
10.05.2022

„Aby zazielenić gospodardę, potrzebujemy regulacji, które nie będą przeszkadzać”. O czym będzie konferencja Resource Poland?

Czego potrzebuje Polska, by odblokować potencjał drzemiący w OZE? 9 maja 2022 producenci, odbiorcy, a także politycy porozmawiają o tym na konferencji Resource Poland. Wydarzenie odbędzie się w trybie hybrydowym. Rozmawiamy z Wiceprezesem Fundacji RE-Source Poland Hub konferencji, Szymonem Kowalskim.
06.05.2022

PKN Orlen jest zainteresowany inwestowaniem w onshore i koncesjami na offshore na Litwie

PKN Orlen zamierza wystartować na Litwie w aukcji na koncesje na morskie farmy wiatrowej, analizuje także możliwość budowy lądowych mocy wiatrowych wokół rafinerii w Możejkach - poinformował w poniedziałek w Wilnie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
25.04.2022

Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022 - dzień 1

Zmiany klimatyczne i ich skutki jako problem globalny były głównym tematem Debaty drugiej Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022. Paneliści dyskutowali na temat przeciwdziałania zmian klimatycznych i wpływu człowieka na klimat.
21.04.2022

W transformacji energetycznej może pomóc wodór

Rosnące ceny ropy i gazu łącznie z ograniczeniami w dostępie do ich źródeł dostarczyły kolejnych mocnych argumentów w dyskusji na temat udziału OZE w polityce energetycznej. Jako alternatywę dla paliw kopalnych wskazuje się najczęściej na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, rozwój energetyki wodnej czy atomowej. Międzynarodowa firma konsultingowa Kearney zwraca uwagę, że olbrzymi potencjał tkwi także w wodorze. Jako substytut paliwa może być on wykorzystywany w sektorach odpowiadających za 65 proc. globalnej emisji gazów cieplarn
20.04.2022

Polska wspiera Ukrainę w ramach Wspólnoty Energetycznej

Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska, wziął udział w spotkaniu wysokiego szczebla Wspólnoty Energetycznej poświęconym energetyce Ukrainy w czasie wojny i jej odbudowie po odparciu agresji rosyjskiej, wydarzenie odbyło się 11 kwietnia br. w Wiedniu.
13.04.2022

Polsko-chorwackie rozmowy na temat bezpieczeństwa energetycznego

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska, 8 kwietnia 2022 r., odbyło się spotkanie z przedstawicielami chorwackiej grupy międzyparlamentarnej, w którym uczestniczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński. Rozmowy dotyczyły perspektywy całkowitego uniezależnienia od importu surowców z Rosji, polsko-chorwackiej współpracy w obszarze energetyki, jak również współpracy energetycznej w obszarze Trójmorza.
11.04.2022

Możliwości i ryzyka dywersyfikacji źródeł energii - TOGETAIR 2022

Rosyjska agresja gwałtownie i głęboko zmieniła podejście Unii Europejskiej do rynku energii. Radykalnie wzrosło znaczenie bezpieczeństwa energetycznego i konieczność zdywersyfikowania dostaw oraz obniżenia zależności od Rosji. Europa staje dziś przed kluczowymi wyzwaniami: jak wyznaczyć nową drogę do neutralności klimatycznej w 2050? Czy możliwe jest zapewnienie odpowiednio dużych i tanich dostaw gazu z innych kierunków? I ile to wszystko będzie kosztowało społeczeństwo i gospodarkę? To będą główne pytania, na jakie będą szukać o
11.04.2022

Sytuacja na Ukriaine nie spowoduje rewizji Zielonego Ładu w rolnictwie

nie ma potrzeby rewizji Zielonego Ładu w rolnictwie. Jego realizacja ma wzmocnić ilość i jakość produkcji rolnej
11.04.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński o rozwoju wodoru

Rozwój technologii wodorowych w Polsce to główny temat rozmów podczas konferencji Wirtualne Targi Wodorowe, organizowanej przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. W wydarzeniu, które odbyło się 6 kwietnia w Warszawie, udział wziął wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.04.2022

PGE inwestuje w źródła geotermalne - w Szczecinie podpisano list intencyjny

List intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych podpisano w sobotę w Szczecinie. Wody geotermalne mają być w przyszłości wykorzystywane do ogrzewania mieszkań, według wstępnych szacunków mogą dać 20 megawatów energii.
02.04.2022

Odnawialne źródła energii w aktualnej sytuacji geopolitycznej - Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2022

Rekonfiguracja sytuacji w Europie po rosyjskim ataku na Ukrainę spowodowała konieczność zmiany myślenia o kierunku transformacji energetycznej kontynentu. Niemcy zapowiedziały przejście własnej energetyki w 100% na OZE. Miałoby to się zdarzyć już w 2035 roku. Na ile realne jest przyspieszenie dywersyfikacji źródeł energii i skokowego zwiększenia udziału OZE? Odpowiedzi będą szukać uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022.
01.04.2022

Minister Anna Moskwa: Pełne uniezależnienie od rosyjskich węglowodorów od 2023 r.

„Suwerenność energetyczna jest naszym priorytetem, stąd zdecydowanie przyśpieszamy odejście od węglowodorów z Rosji. To wysiłek, który musimy ponieść, nie tylko w ramach solidarności z Ukrainą, ale także dla wzmocnienia naszego bezpieczeństwa energetycznego” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się 30 marca 2022 r. w Mościskach.
30.03.2022

Rząd: aktualizacja PEP2040 ma przewidywać uniezależnianie się od paliw z Rosji

Suwerenność energetyczna z naciskiem na uniezależnienie się od paliw z Rosji, dalsza dywersyfikacja dostaw, okresowy wzrost zużycia węgla - ma zakładać aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040), której założenia przyjął we wtorek rząd.
30.03.2022

Pora zrozumieć, że polski wiatr da nam niezależność energetyczną od Rosji

Wojna w Ukrainie przyspiesza transformację energetyczną w Europie, a kolejne kraje deklarują zwiększony rozwój i szybsze przejście na energetykę odnawialną. Także w Polsce filarem bezpieczeństwa energetycznego musi być szybka redukcja naszej zależności od paliw kopalnych oraz jak najszybsza eliminacja dostaw surowców energetycznych z Rosji. Dziś, w najlepiej pojętym interesie narodowym Polski jest nadanie priorytetu rozwojowi energetyki odnawialnej, bo im więcej OZE w systemie, tym mniejsze zużycie węgla i gazu. Dlatego konieczne
23.03.2022

MKiŚ: będzie aktualizacja PEP2040 w zw. planowanym ograniczeniem importu rosyjskich surowców

Szybkie ograniczenie importu rosyjskich surowców energetycznych przez Polskę jak i Europę będzie miało swoje odzwierciedlenie w aktualizacji polityki energetycznej kraju PEP2040 - zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
22.03.2022

Wiceprezes Taurona: potrzebne są nowe moce, oparte o inne źródła energii

Pomysł przedłużenia rynku mocy dla jednostek węglowych choć racjonalny, nie rozwiąże problemów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się przed polską energetyką zawodową – powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem Jerzy Topolski.
22.03.2022

Orlen i Lotos muszą połączyć siły, aby sprostać konkurencji w branży

Na światowym rynku liczą się tylko duzi gracze. Takim będzie Grupa Orlen po połączeniu z Grupą Lotos. Co więcej, jeden, silny koncern znacząco wzmocni krajowe bezpieczeństwo energetyczne – zgodzili się uczestnicy debaty „Paliwa a fuzja”, która odbyła w Centrum Prasowym PAP. Partnerami wydarzenia były PKN Orlen i Warsaw Enterprise Institute.
16.03.2022

Müller: terminal LNG i Baltic Pipe pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu

Terminal LNG i Baltic Pipe to dwa filary, które pozwolą uniezależnić nas od rosyjskiego gazu - mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że szef rządu kontynuuje działania zarówno na poziomie europejskim jak i w innych krajach, by zwiększać naszą niezależność, jeśli chodzi o dostawy paliw i gazu.
12.03.2022

KO mówi o wyprzedaży Lotosu; PiS - to demagogia

W środę senatorowi debatowali nad projektem uchwały ws. fuzji Orlenu z Lotosem. Według większości senackiej, transakcja to wyprzedaż Lotosu i niebezpieczeństwo w kontekście wojny na Ukrainie. Zdaniem PiS, te argumenty to demagogia, a dzięki fuzji powstanie silny regionalny koncern.
10.03.2022

KE zaprezentowała plan szybkiego uniezależnienia się UE od dostaw gazu z Rosji

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji.
09.03.2022

PKN Orlen: fuzja z Grupą Lotos i powstanie jednego koncernu to polska racja stanu

Fuzja PKN Orlen z Grupą Lotos oraz powstanie jednego koncernu to polska racja stanu. Tylko jeden silny koncern multienergetyczny może zagwarantować bezpieczeństwo krajowej gospodarki w obszarze paliw i energii. Fundamentem fuzji jest umowa z Saudi Aramco - oświadczył w czwartek PKN Orlen.
03.03.2022

MRiT: minister Piotr Nowak: musimy zbudować silny i odporny przemysł produkcji baterii w UE

Budowa silnego europejskiego przemysłu produkcji ogniw i baterii oraz wzmocnienie jego odporności poprzez zabezpieczenie dostaw surowców to główne tematy brukselskiego spotkania Europejskiego Sojuszu na rzecz Baterii (EBA), w którym brał udział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
24.02.2022

Biden: jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2

Jeśli Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę, nie będzie Nord Stream 2 - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden po rozmowach z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Białym Domu. Scholz nie potwierdził tego bezpośrednio, jednak zapewnił, że podejmie takie same kroki, co USA.
08.02.2022

PGNiG kupiło amerykański LNG, który trafi na Ukrainę

PGNiG kupiło ładunek amerykańskiego LNG, który po regazyfikacji trafi gazociągami na Ukrainę - poinformowała we wtorek spółka. Odbiorcą gazu jest ukraiński partner PGNiG - firma ERU Europe. To druga tego typu dostawa zorganizowana przez obie firmy.
01.02.2022

Tauron zbuduje największą w Polsce farmę fotowoltaiczną

Największą w Polsce farmę fotowoltaiczną o docelowej mocy 100 megawatów zbuduje na poprzemysłowym terenie w Mysłowicach (Śląskie) Grupa Tauron. Na realizację pierwszego etapu inwestycji spółka pozyskała 82,5 mln zł nieoprocentowanej, częściowo umarzalnej pożyczki z NFOŚiGW.
25.01.2022

Suski o Fit for 55: Polacy mieliby zapłacić najwyższy haracz za szaleńczą politykę Unii Europejskiej

Polacy mieliby zapłacić najwyższy haracz za szaleńczą politykę Unii Europejskiej, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to wyrachowana polityka, która ma doprowadzić Polaków do nędzy i powrotu do zbierania szparagów w Niemczech - powiedział w czwartek wiceszef klubu PiS Marek Suski, pytany o pakiet Fit for 55.
13.01.2022

Energia odnawialna – buzzwordem – nigdy nie będzie w 100 proc. ekologiczna…

Przejście na czystą energię jest najlepszą szansą, jaka jest na spowolnienie kryzysu klimatycznego – wytwarzając energię, która w efekcie powoduje mniejszą emisję gazów cieplarnianych niż paliwa kopalne czy dywersyfikacja dostaw energii i zmniejszanie zależności od paliw niszczących ziemię.
05.12.2021

Morawiecki w Gdańsku: zapowiedź wzrostu nakładów na offshore [VIDEO]

22 listopada odbył się XII Konwent Morski, w którym wziął premier Mateusz Morawiecki. Obrady miały miejsce na Politechnice Gdańskiej.
23.11.2021

Branża PV spodziewa się wzrostu sprzedaży instalacji dla firm

Branża fotowoltaiki spodziewa się w 2022 r. wzrostu sprzedaży średnich i dużych instalacji PV do firm, stających w obliczu podwyżek cen prądu. Wcześniej jednak czasowo podskoczyć ma sprzedaż instalacji prosumenckich - w związku ze zmianą modelu rozliczeń.
12.11.2021

MRiRW: drogie nawozy w Polsce odzwierciedlają ceny światowe gazu

Zmiany cen nawozów mineralnych w Polsce podążają za tendencjami obserwowanymi na rynku światowym. Główną przyczyną ich wzrostu jest dynamiczny wzrost ceny gazu - tłumaczy ministerstwo rolnictwa w odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w tej sprawie.
10.11.2021

Grupa Azoty: ok. 2,7 mld zł do 2030 r. na projekty zielone i dekarbonizacyjne

Grupa Azoty zaprezentowała strategię do 2030 r. Zakłada w niej uruchomienie projektu "Zielone Azoty", redukcję emisji, dekarbonizację, budowę OZE, technologie wodorowe i ewentualne użycie źródeł jądrowych. Nakłady na te projekty mają wynieść ok. 2,7 mld zł.
30.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
28.10.2021

Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński na Radzie UE ds. Energii

26 października 2021 r. w Luksemburgu odbyła się nadzwyczajna Rada UE ds. Energii, która poruszała temat wzrostu cen energii i gazu w Europie. W posiedzeniu udział wziął wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.
27.10.2021

SEG Solar zwiększa zdolności produkcyjne w Kambodży

SEG Solar Inc. podała informację o znacznym, sięgającym 500 MW rocznie, zwiększeniu liczby produkowanych w kambodżańskiej fabryce, wysoko wydajnych modułów SEG 540W+ 182 mm. Fabrykę produkcyjną wyposażono w najnowocześniejszą technologię, a jej zadaniem jest zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania rynku Ameryki Północnej na energię słoneczną. Produkcja rozpocznie się w październiku 2021 r. i przewiduje się, że pierwsza partia modułów solarnych trafi do USA w 4 kwartale 2021 r.
15.10.2021

Tobiszowski: nie ma pewności czy gaz i atom będą miały ułatwiony dostęp do finansowania

Nie mamy dziś pewności, czy sektor gazowy i atomowy zostaną uznane za "zrównoważone środowiskowo" i dzięki temu będą miały ułatwiony dostęp do finansowania - ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem, niepewność w tym zakresie grozi pogłębianiem kryzysu energetycznego w Europie.
08.10.2021

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna staje się hubem elektromobilności

Do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ściąga coraz więcej projektów z obszaru elektromobilności. Wśród nich są produkcja pierwszej w historii polskiej marki samochodu elektrycznego Izera oraz inwestycje FCA Poland, która będzie produkowała w Polsce zupełnie nowe modele samochodów z napędem elektrycznym oraz hybrydowym.
24.09.2021

KE: nie mamy uprawnień do zatrzymania Nord Stream 2

Nord Stream 2 otrzymał już wszystkie wymagane pozwolenia na budowę od odpowiednich krajów. Komisja Europejska nie ma uprawnień do zatrzymania tego projektu - informuje KE w odpowiedzi na interpelację europosłanki Anny Fotygi (PiS). Wskazuje jednocześnie, że gazociąg będzie podlegał unijnemu prawu.
21.09.2021

PGNiG: nie martwimy się o źródła dostaw gazu

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne - mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
10.09.2021

Konferencja GAZTERM z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której 30 sierpnia 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
02.09.2021

Konferencja GAZTERM z udziałem wiceministra Ireneusza Zyski

Rola gazu w transformacji energetycznej to główny temat konferencji GAZTERM, w której 30 sierpnia 2021 r., uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska.
01.09.2021

Jak wygląda rynek rowerów i dwukołowych pojazdów elektrycznych?

Do 2050 roku 70 proc. światowej populacji będzie mieszkać w miastach . Wraz ze wzrostem tej liczby oraz świadomości zagrożenia zmianami klimatycznymi rośnie również zapotrzebowanie na rozwiązania w zakresie mobilności, które wyróżnia mniejszy wpływ na środowisko.
09.08.2021

Czy Arabia Saudyjska będzie oazą zielonej energii?

Arabia Saudyjska w ramach programu rozwoju Vision 2030, chce produkować 30 procent swojej energii ze źródeł odnawialnych.
02.07.2021

Shanghai Electric prezentuje swoje produkty na SNEC 2021 – na pierwszy plan wysuwa się nowy system zarządzania akumulatorem

Shanghai Electric Guoxuan New Energy Technologyzaprezentowała swoje rozwiązania energetyczne stworzone, aby przyczynić się do neutralności węglowej, podczas XV edycji międzynarodowych targów i konferencji poświęconych branży fotowoltaicznej i inteligentnej energii International Photovoltaic Power Generation and Smart Energy Conference & Exhibition (SNEC 2021), które niedawno odbyły się w Szanghaju.
29.06.2021

Kolejny etap transformacji energetycznej pod znakiem zapytania

Gaz ma być paliwem przejściowym w drodze do zazielenienia polskiej energetyki. Rząd inwestuje w nowe bloki gazowe, które mają zbliżyć Polskę do osiągnięcia celów redukcji emisji CO2, a eksperci wskazują, że w 2040 roku będzie ona już w dość dużym stopniu polegać na paliwach gazowych.
29.06.2021

BOŚ: strategia rozwoju 2021-2027 zbudowana wokół zielonej transformacji

Strategia rozwoju Banku Ochrony Środowiska na lata 2021-2027 zbudowana jest wokół zielonej transformacji. Naszą misją jest innowacyjnie i skutecznie wspierać zieloną transformację – powiedział podczas prezentacji dokumentu prezes BOŚ S.A. Wojciech Hann.
23.06.2021

Na śląsku spodziewane ograniczenia dot. FST dla nowych inwestycji węglowych

Spodziewamy się, że ew. ograniczenia w możliwości wykorzystania wsparcia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) będą dotyczyły terenów, na których powstawałyby całkiem nowe inwestycje węglowe - powiedział w poniedziałek marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.
12.04.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.