Commonwealth LNG, spółka z Luizjany, jest pierwszym amerykańskim eksporterem, który otrzymał od nowej administracji zgodę na eksport skroplonego gazu LNG. Wydawanie zezwoleń na eksport wstrzymała rok temu ówczesna amerykańska administracja.
Zezwolenie pochodzi od Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (DOE), a w tym samym czasie otrzymano oświadczenie o oddziaływaniu na środowisko (SEIS) od Federalnej Komisji Regulacji Energetyki (FERC). Działania te przyspieszają budowę przez Commonwealth zakładu produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Zakład w Cameron Parish w Luizjanie (nad Zatoką Meksykańską) ma skraplać 9,5 mln ton gazu rocznie.
„Mając te decyzje w ręku, z zastrzeżeniem oczekiwania na ostateczne decyzje, Commonwealth przewiduje podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej we wrześniu 2025 r., a pierwsza produkcja LNG spodziewana jest w pierwszym kwartale 2029 r.”, powiedział dyrektor generalny Commonwealth Farhad Ahrabi. „Dzisiejsze działania pokazują, że prezydent Trump stawia na pierwszym miejscu amerykański przemysł energetyczny i jesteśmy zadowoleni i wdzięczni za osiągnięcie tych ważnych celów regulacyjnych”.
Ben Dell, partner zarządzający Kimmeridge Energy Management i przewodniczący Commonwealth, powiedział: „Commonwealth z zadowoleniem przyjmuje wydanie projektu SEIS przez FERC i świadomą decyzję Departamentu Energii oraz podziela wizję administracji Trumpa dotyczącą odpowiedzialnej dyplomacji energetycznej. Te kamienie milowe potwierdzają nasze zaangażowanie w rozwój najnowocześniejszego obiektu eksportowego LNG, który wzmocni bezpieczeństwo energetyczne naszych sojuszników."
Terminal eksportowy Commonwealth odblokuje środki wartości około 11 miliardów dolarów inwestycji w Luizjanie i szacunkowo wygeneruje 3,5 miliarda dolarów rocznego przychodu z eksportu. Założenia biznesowe przewidują zatrudnienie około 2000 pracowników w szczytowym okresie budowy i wykreuje w dlugiej perspektywie 270 dobrze płatnych, stałych miejsc pracy.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Rynek bateryjny może czekać przewrót. Czas na sodową rewolucję
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Żabka w tym roku zebrała ponad 100 mln opakowań kaucyjnych
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Ultrawysokotemperaturowa pompa ciepła. PG liderem projektu DUOHEAT
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Minister energii: do 2040 Polska będzie korzystała głównie z OZE i atomu
Rząd chce ułatwić rozwój biometanu i biogazu, a także wesprzeć prosumentów. Przyjął projekt nowej ustawy
Francja dostała od UE zielone światło w sprawie offshore’u. Uwolni na jego budowę ogromne środki
Państwo wesprze inwestycje w biogazownie. Jest zapowiedź MKiŚ
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Energa modernizuje oświetlenie w Sopocie. Wymiana na LED i zmniejszenie emisji CO2
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
| Ropa brent | 85.01 $ | baryłka | -0,71% | 17.07.2026 10:05 |
| Cyna | 52855 $ | tona | 0,29% | 17.07.2026 10:05 |
| Cynk | 3590 $ | tona | 1,03% | 17.07.2026 10:05 |
| Aluminium | 3169.5 $ | tona | 0,52% | 17.07.2026 10:05 |
| Pallad | 1253 $ | uncja | -5,18% | 17.07.2026 10:05 |
| Platyna | 1629.65 $ | uncja | -3,55% | 17.07.2026 10:05 |
| Srebro | 55.78 $ | uncja | -3,99% | 17.07.2026 10:05 |
| Złoto | 3980.15 $ | uncja | -2,14% | 17.07.2026 10:05 |