Debiut pierwszego autobusu wodorowego w Poznaniu

Debiut pierwszego autobusu wodorowego w Poznaniu - ZielonaGospodarka.pl
22.09.2023 16:09
Strona główna Transport, Elektromobilność Debiut pierwszego autobusu wodorowego w Poznaniu

Partnerzy portalu

Debiut pierwszego autobusu wodorowego w Poznaniu - ZielonaGospodarka.pl

Swój pierwszy zeroemisyjny autobus wodorowy zaprezentowała w piątek spółka MPK Poznań; nowy pojazd zacznie wozić pasażerów od soboty.

Łącznie w Poznaniu będzie jeździć 25 takich pojazdów. Dostarczy je Solaris Bus & Coach. Autobus napędzany jest energią pochodzącą z wodoru, przetwarzaną na prąd w ogniwie paliwowym. Spółka MPK Poznań podała, że urządzenie funkcjonuje jak mała elektrownia na pokładzie pojazdu, czerpiąc paliwo ze zbiorników na wodór umieszczonych na dachu.

„Wodorowce będą kierowane przede wszystkim na linie funkcjonujące we wschodniej części Poznania, gdzie obecnie wciąż jeszcze dominują autobusy spalinowe. Dworce Rataje i Śródka będą tymi, na których będą pojawiać się najczęściej. Autobusy z napędem wodorowym charakteryzują się dużym zasięgiem na jednym tankowaniu i krótkim czasem napełniania zbiorników z wodorem, więc mogą kursować na każdej linii komunikacyjnej” – powiedział prezes MPK Poznań Krzysztof Dostatni.

Wszystkie zamówione autobusy mają być dostarczone do 15 grudnia.

„Prezentując pierwszy we flocie poznańskiego przewoźnika autobus wodorowy, po raz kolejny udowadniamy, że dla Poznania kwestie związane z ochroną środowiska są nie tylko symboliczne. To realne działania, dzięki którym powietrze w mieście staje się czystsze. Ten kierunek będziemy konsekwentnie kontynuować, bo zależy nam na tym, aby poznaniacy mogli w pełni korzystać z udogodnień i najnowszych technologii, poprawiających jakość życia w mieście” –powiedział prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Spółka MPK Poznań poinformowała w piątek o zakończeniu odbiorów dwóch autobusów wodorowych. W sobotę taki pojazd spotkać będzie można na liniach 152, 162, 166 i 184. W kolejnych tygodniach liczba wodorowych pojazdów i linii, na które będą kierowane, będzie wzrastać. Jednocześnie zmniejszy się liczba najstarszych autobusów, spełniających niższe normy emisji spalin - będą one wycofywane z ruchu.

Pojazdy są w pełni klimatyzowane i monitorowane. Do dyspozycji pasażerów są m.in. system informacji pasażerskiej, ładowarki urządzeń mobilnych, terminale umożliwiające zakup biletów przy pomocy płatności zbliżeniowej oraz tzw. kasowniki dwusystemowe, pozwalające zarówno na skasowanie biletu papierowego, jak i dokonanie operacji przy pomocy karty PEKA.

Każdy pojazd wyposażony jest w system aktywnej kontroli bezpieczeństwa, informujący kierowcę o pieszych, rowerzystach i innych uczestnikach ruchu drogowego znajdujących się w tzw. martwych strefach. W pojeździe zastosowano również nowoczesny, modułowy komputer pokładowy wyposażony w dotykowy wyświetlacz graficzny.

Paliwo do autobusów wodorowych dostarcza PKN Orlen.

Zakup 25 autobusów Urbino 12 hydrogen był możliwy dzięki dofinansowaniu z programu Zielony Transport Publiczny prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.