Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka” - ZielonaGospodarka.pl
21.03.2023 10:35
Strona główna Klimat, Edukacja Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”

Partnerzy portalu

Do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka” - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Organizatorzy akcji z okazji obchodzonego 22 marca Światowego Dnia Wody przypominają, że do 6 maja trwa w Polsce „Operacja Czysta Rzeka”. Wciąż można zarejestrować swój lokalny sztab i zgłosić uczestnictwo.

"Operacja Czysta Rzeka" jest największą skoordynowaną akcją społecznego sprzątania rzek w Polsce, działająca od 2019 roku. Wtedy po raz pierwszy ponad 2000 wolontariuszy z całego kraju zebrało prawie 55 ton śmieci. Z roku na rok akcja poszerzała zasięg i gromadziła coraz więcej zaangażowanych w oczyszczanie rzek ze śmieci. W 2022 roku chętnych do sprzątania było już ponad 8600; zebrano 230 ton odpadów. Łącznie podczas czterech edycji ponad 15 tys. ochotników uprzątnęło ponad 500 ton śmieci. Od 2021 roku odbywają się także edycje letnie, czyli akcje sprzątania rzek z poziomu kajaka.

Organizator i pomysłodawca akcji, Wydawnictwo 5 Strona podkreśla, że celem "Operacji Czysta Rzeka" jest zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania rzek i terenów wokół, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. Jest to również wydarzenie edukacyjne i społeczne zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania oraz postawy obywateli, zachęcanie ich do dbałości o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

- Doceniając moc, siłę i piękno rzek, zachęcamy więc do dbania i ochrony środowiska rzecznego, bo czysta rzeka to lepsza jakość życia nas samych. Rzeki od tysiącleci decydowały o życiu całych miast i społeczności. Dzisiaj, w dobie kryzysu klimatycznego, dostęp do czystej wody i stan samych rzek są szczególnie ważne – zwraca uwagę rzeczniczka prasowa Operacji Czysta Rzeka Izabela Sałamacha.

Na dzień 17 marca w ramach operacji zarejestrowano niemal 300 sztabów i około 4000 uczestników. Jednak organizatorzy cały czas zachęcają do zgłaszania się. W tygodniu, w którym przypada Światowy Dzień Wody, odbędzie się 21 akcji, głównie 25 i 26 marca w różnych województwach: kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Szczegóły opisano na stronie internetowej.

Uczestnikiem akcji może być osoba, która ukończyła 18 lat, natomiast niepełnoletni od lat 13 mogą wziąć udział w sprzątaniu wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, natomiast młodsi - wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. W tegorocznej edycji będzie możliwość zorganizowania akcji szkolnej. Ten wariant kierowany jest do przedszkoli, szkół lub placówek oświatowych, w których to opiekun rejestruje sztab i zapisuje uczestników.

- Po raz piąty zmierzymy się z problemem wszechogarniających śmieci. Dzięki naszym regularnym działaniom w plenerze czy społecznym ekopatrolom, miejsc do posprzątania ubywa, ale wiemy też, że pojawiają się nowe, wciąż mamy do czynienia z procederem dzikich wysypisk czy pozostawiania śmieci w okolicach biesiadowania czy relaksu. Nie możemy na to bezczynnie patrzeć, więc po raz kolejny zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do mobilizacji, by posprzątać najbliższe otoczenie lub inny wybrany teren zielony - zaznaczył jeden z pomysłodawców i organizatorów Daniel Parol.

Jednym z takich pomocnych narzędzi jest "Przewodnik Szefa Sztabu", dostępny pod linkiem: https://operacjarzeka.pl/poradnik-szefa-sztabu/. Można też skontaktować się z infolinią pod numerem tel. 22 290 20 40, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 lub pod mailem: rzeka@operacjarzeka.pl.

- W systemie można założyć swój sztab lub dopisać się do wybranej akcji w swojej okolicy jako uczestnik. Szefem sztabu może zostać osoba dorosła, która chętnie bierze sprawy w swoje ręce i nie boi się odpowiedzialności za koordynację lokalnej akcji. Wszyscy zgłoszeni otrzymają worki i rękawice do zbiórki odpadów. Szefom sztabów udostępnimy także materiały i narzędzia umożliwiające promocję "Operacji Czysta Rzeka" na swoim obszarze działania – zapowiada Daniel Parol.

W Dniu Ziemi 22 kwietnia w ramach akcji planowane jest wielkie sprzątanie warszawskiej Wisły na odcinku od Mostu Siekierkowskiego aż do Młocin. Zakończenie akcji w ramach edycji wiosennej nastąpi 6 maja, wtedy też ruszy edycja letnia, polegająca na sprzątaniu rzek z poziomu kajaka.

Co roku akcję "Operacja Czysta Rzeka" wspierają samorządy, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, największe wypożyczalnie sprzętu pływającego oraz lokalni liderzy, media i przedstawiciele życia publicznego tacy jak m.in: Jacek Kleyff, Andrzej Stasiuk, Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Urszula Dudziak, Kayah, Marek Kamiński, prof. Stanisław Baj, dr Andrzej Kruszewicz, o. Leon Knabit.


jjj/ zan/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.