MAP: Nowa - ekologiczna stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej

MAP: Nowa - ekologiczna stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej - ZielonaGospodarka.pl
21.03.2023 06:55
Strona główna Klimat, ekologia MAP: Nowa - ekologiczna stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej

Partnerzy portalu

MAP: Nowa - ekologiczna stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Nowa stalownia ma powstać na terenie Rudy Śląskiej - poinformowało PAP Ministerstwo Aktywów Państwowych. Trwają prace analityczne, a kolejnym etapem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń - dodano.

Budowę nowej stalowni zapowiedział na początku marca br. wiceminister, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Marek Wesoły.

"Obecnie trwają prace analityczne. Kolejnym etapem będzie przygotowanie koniecznej dokumentacji projektowej oraz uzyskanie wszystkich pozwoleń" - podało ministerstwo.

MAP dodało, że obecnie trwają prace analityczne dotyczące także konsolidacji branży hutniczej. "Dalsze decyzje co do kierunku działań w przedmiotowej kwestii zostaną podjęte po dokonaniu analiz" - wskazał resort.

W odpowiedzi na pytanie PAP, ile hut lub innych przedsiębiorstw tej branży znajduje się obecnie w nadzorze właścicielskim Skarbu Państwa, Ministerstwo Aktywów Państwowych zwróciło uwagę, że w strukturach należącej do państwa Grupy Kapitałowej Węglokoks działają cztery zakłady hutnicze - m.in. Walcownia Blach Batory sp. z o.o., Huta Łabędy S.A. oraz Huta Pokój S.A.

"Aktualnie realizowany jest warty pół miliarda złotych program inwestycyjny w spółkach wchodzących w skład GK Węglokoks. Zawarto umowę inwestycyjną, której stronami są Węglokoks SA oraz Skarb Państwa. Przedmiotem umowy jest finansowanie inwestycji w nowe ciągi technologiczne w spółkach zależnych Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. Realizacja inwestycji nastąpić ma do 30 września 2025 roku" - poinformowało PAP ministerstwo.

Wiceminister Marek Wesoły powiedział na początku marca, że zamknięcie na skutek konfliktu zbrojnego huty w Mariupolu w Ukrainie - jednego z głównych dostawców stali do Polski i części Europy - pokazuje, że należy zainwestować w branżę hutniczą. "Będziemy szukali tych dobry rozwiązań. Będziemy konsolidować ten rynek, nasze spółki hutnicze. (...) Przygotowujemy się do projektu budowy nowoczesnej stalowni opartej już o nowoczesne rozwiązania technologiczne" - mówił Marek Wesoły.

Przedstawiając informacje na temat inwestycji powiedział, że "to jest inwestycja, którą oceniamy na okres 5 lat, długa inwestycja", oraz, że "to ma być stalownia elektryczna, ekologiczna, nie oparta na tych starych zasadach".

Obecnie największym producentem stali w Polsce jest międzynarodowy koncern ArcelorMittal. Jak podano na stronie internetowej firmy, skupia ona 50 proc. krajowego potencjału produkcyjnego. W Polsce działają jeszcze znajdujące się w rękach kapitału prywatnego m.in. Grupa LIBERTY Steel, do której należy Huta Częstochowa, Celsa Huta Ostrowiec, Marcegaglia Poland, działająca w Kluczborku i Praszce, Grupa Cognor, Ferrum, Re Alloys Spółka z o.o. - producent żelazostopów.

Według dostępnych danych GUS w 2020 r. w Polsce wyprodukowano 7 mln 958 tys. 219 ton stali surowej, a w 2021 r. 8 mln 552 tys. 506 ton.

Jak podawały media, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiciele branży hutniczej podkreślali konieczność pilnego zwiększenia zdolności produkcyjnych stali o 2,5–3 mln t. Zwrócono uwagę, że bieżąca produkcja osiąga bowiem taki sam poziom jak w połowie pierwszej dekady tego stulecia, podczas gdy zużycie stali zwiększyło się w tym samym czasie o ok. 80 proc.

autor: Anna Bytniewska

ab/ pad/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.