Ekologiczne wakacje

zk

30.06.2022 18:53 Źródło: informacja prasowa

Partnerzy portalu

Ekologiczne wakacje - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Zaczynają się wakacje. Czas wypoczynku, relaksu, a dla wielu osób też czas wyjazdów krajowych lub zagranicznych. W jaki sposób spędzić urlop, żeby jak najmniej zaszkodzić środowisku? Jak podróżować, gdzie się zatrzymać, jakie kupić pamiątki? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Każdy wyjazd wakacyjny, czy to bliski czy daleki, krótki czy długi, musi zacząć się wyjściem z domu. Już na tym etapie możemy zadbać o to, żeby nasz urlop był ekologiczny! Przed wyjazdem odłączmy od prądu wszystkie urządzenia elektryczne jakie możemy. Telewizor, komputer, drobne AGD w kuchni. Pamiętajmy, że nawet w trybie uśpienia urządzenia pobierają niewielką ilość energii. Dzięki ich odłączeniu od sieci, możemy ją oszczędzić. Postarajmy się także, żeby nie marnować żywności. Po pierwsze nie róbmy tuż przed wyjazdem dużych zakupów. Ale pamiętajmy też, żeby dokładnie przejrzeć lodówkę, i to co możemy, zjedzmy przed wyjazdem, zabierzmy ze sobą w podróż, zamroźmy, albo ewentualnie oddajmy sąsiadom czy znajomym. Wiele lodówek ma także tryb ECO lub tryb wakacyjny, który pozwala zmniejszyć zużycie energii, gdy lodówka nie jest często otwierana.

Warto o tym pamiętać
.

Bardzo ważny jest też środek transportu, jaki wybierzemy. Zostawmy samochód w domu i w pierwszej kolejności sprawdźmy, czy do celu naszej podróży możemy dojechać pociągiem. Możemy tak podróżować po Polsce, albo do krajów sąsiednich. Pociąg to bez wątpienia najbardziej przyjazny dla klimatu środek transportu, a podróż nim jest też często bardzo przyjemna.

Jeśli to możliwe, unikajmy lotów samolotem. One z kolei są dla klimatu niezwykle szkodliwe. Kilka takich podróży to emisja CO2 równa naszemu śladowi węglowemu z całego roku, ze wszystkich innych źródeł łącznie. Najlepiej wykluczmy loty krótkodystansowe: krajowe i do państw ościennych. A jeśli wybieramy się w dalszą podróż, do miejsc, w które trudno dostać się inaczej niż drogą lotniczą, to w kolejnym roku wybierzmy urlop gdzieś bliżej. Przecież Polska jest wspaniałym krajem na letni wypoczynek!

Planując urlop, zastanówmy się też dokładnie nad miejscem, w którym go spędzimy. Odpoczynek w naturze z pewnością jest niezwykle relaksujący i ważny dla naszych ciał i umysłów oraz dla budowania naszej świadomości ekologicznej. Bądźmy jednak ostrożni i unikajmy ośrodków, które zbyt mocno eksploatują przyrodę. Omijajmy wielkie hotele postawione w środku lasu lub tuż nad morskim wybrzeżem. Nie przyczyniajmy się do zadeptywania parków narodowych lub innych miejsc cennych przyrodniczo. Wybierzmy raczej miejsce bardziej ustronne, w którym nie ma tak wielu turystów, lub wybierzmy wypoczynek w mieście. Przyroda z pewnością na tym zyska.

 

ścieżka przyrodnicza

Zasady zachowania w lesie czy na plaży nad wodą są takie same przez cały rok, nie tylko latem i powinny być znane nam wszystkim. Nie śmiećmy, nie hałasujmy, nie płoszmy zwierząt, nie niszczmy roślin, nie palmy ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Na popołudniową wycieczkę wypożyczmy rower albo przejdźmy się na pieszy spacer, zamiast wypożyczać samochód czy quada. A na jeziorze dużo przyjemniej pływać żaglówką, niż głośną łodzią motorową czy skuterem wodnym. Zwróćmy też uwagę na pamiątki, jakie przywozimy z podróży. Na pewno nie są nam potrzebne plastikowe, produkowane w dalekiej Azji gadżety, takie same w każdym miejscu na świecie. Z drugiej strony nie kupujmy produktów wykonanych z części zagrożonych zwierząt czy roślin. Przywożenie ich jest nieodpowiedzialne, a często także nielegalne! Wybierzmy raczej drobny upominek, najlepiej taki, zrobiony przez lokalnych rzemieślników ze zrównoważonych, ekologicznych materiałów. Na wakacjach i tak najważniejsze jest żeby odpocząć i zdobyć przyjemne doświadczenia, a nie koniecznie kupować nowe rzeczy.

Pamiętając o opisanych wyżej zasadach, starajmy się poznawać lokalną przyrodę miejsca. Często w miejscach turystycznych możemy znaleźć ścieżki lub tablice edukacyjne. Ale wystarczy też długi, spokojny spacer po lesie, po górach, nad brzegiem morza czy jeziora. Popatrzmy na przyrodę, posłuchajmy jej i poczujmy. Na co dzień przecież trudno znaleźć na to czas. Jeśli nawiążemy w ten sposób więź z naturą, osobiście poczujemy, jak wiele nam daje, wtedy zrozumiemy, czemu tak ważna jest jej ochrona i będzie nam zależało na tym, żeby zachować ją w jak najlepszym stanie.

Miłego wypoczynku!

Tagi:
wakacje, klimat, mkiś

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.