Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną

zk

13.06.2022 07:21 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną

Partnerzy portalu

Enea uruchomiła pierwszą farmę fotowoltaiczną - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa
W Jastrowiu w Wielkopolsce powstała pierwsza farma fotowoltaiczna Grupy Enea. Obiekt został zaprojektowany i wykonany przez spółki Grupy. Instalacja o mocy 3 MW złożona z ponad 7,4 tys. paneli wytwarza już energię elektryczną, która przekazywana jest do sąsiadującego z farmą GPZ Jastrowie należącego do Enei Operator. Inwestycja powstała dzięki współpracy z samorządem gminnym, a odpowiedzialna za projekt spółka Enea Nowa Energia zapowiada kolejne inwestycje w farmy PV we współpracy z samorządami.

Budowa farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu ruszyła we wrześniu 2021 r. Już w marcu 2022 r. farma rozpoczęła próbną pracę z pełną mocą. Natomiast ostatnie zadania wykończeniowe zakończono w czerwcu 2022 r. Koszt inwestycji wyniósł ok. 8,4 mln zł. Inwestorem była Enea Nowa Energia, a wykonawcą Enea Serwis. Farma powstała na terenie należącym do Gminy Jastrowie.  

Łączna powierzchnia paneli Farmy Jastrowie to 14,4 tys. m2, a wszystkie moduły wykonane w technologii Si-Mono ważą 161 ton. Do połączenia całej instalacji wykorzystano 50 km kabli. Produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie rocznego zapotrzebowania na energię ok. tysiąca gospodarstw domowych.

Farma Jastrowie została oficjalnie otwarta podczas wydarzenia z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych.

– Inwestycja Grupy Enea w farmy fotowoltaiczne pokazuje i potwierdza, że będziemy przekształcać naszą energetykę w zeroemisyjną. To również zapowiedź unowocześnienia naszej gospodarki, wyjście naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, aby Polska rozwijała nowoczesną energetykę. Myślę, że kolejnymi krokami będą fabryki paneli fotowoltaicznych, tak abyśmy nie musieli ich sprowadzać. Chcemy być w tym zakresie samowystarczalni i uważam, że jest to w naszym zasięgu.  Wszystko to pokazuje, że Polska idzie w dobrym kierunku i energii nam nie zabraknie – powiedział poseł Marek Suski przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.

– Inwestycja w Jastrowiu jest pierwszym z projektów farmy fotowoltaicznej zrealizowanym w Grupie Enea wpisującym się w naszą Strategię Rozwoju. Instalacja powstała w ramach wewnątrzgrupowej współpracy - liczę, że zdobyte przez spółki doświadczenie będzie procentowało przy kolejnych projektach i pozwoli na szybki rozwój mocy PV w Grupie Enea.  Nowa inwestycja będzie impulsem do szybszego zwiększania potencjału OZE i podnoszenia konkurencyjności Grupy Enea – podkreślił Paweł Majewski, prezes zarządu Enei.

W tym roku Enea Nowa Energia planuje sfinalizowanie kolejnych inwestycji fotowoltaicznych.  W Krzęcinie w województwie zachodniopomorskim powstanie instalacja o łącznej mocy 6,607 MW złożona z 7 generatorów fotowoltaicznych. Natomiast farma fotowoltaiczna Likowo w gminie Płoty (województwo zachodniopomorskie) będzie mieć ok. 1 MW mocy. Z kolei farmy Lubno I i II powstaną w gminie Lubiszyn (województwo lubuskie) i będą zbudowane z ponad 9 tys. modułów.

– Ten najnowszy, ukończony projekt inwestycyjny Enei Nowa Energia w Jastrowiu pokazuje, jak dobre efekty przynosi współpraca z samorządami. Dzięki zaangażowaniu się w projekt zarówno burmistrza Jastrowia Piotra Wojtiuka, jak i władz powiatu złotowskiego i województwa wielkopolskiego, możemy cieszyć się dzisiaj z nowej farmy, która zasili sieci energetyczne zieloną energią – podkreśla Krzysztof Czaban, prezes Enei Nowa Energia.

Na dobrą współpracę z Grupą Enea przy okazji realizacji inwestycji, zwrócił uwagę burmistrz Jastrowia Piotr Wojtiuk: – Cieszę się, że Enea Nowa Energia, zainwestowała na terenie gminy Jastrowie. Finalizujemy dziś ważną inwestycję, która przyniesie naszej gminie nie tylko wartość dodaną w postaci podatków, ale również zyskujemy status gminy w której powstała pierwsza tego typu inwestycja w Grupie Enea. Enea Nowa Energia to dla nas poważny partner, otwarcie farmy fotowoltaicznej w Jastrowiu to pierwszy etap naszych wspólnych planów a ja wierzę, że wraz z nowymi inwestycjami Enei Nowa Energia w Gminie i Mieście Jastrowie pojawi się nowa dobra energia – zaznaczył Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.

Enea Nowa Energia zapowiadają dalszy wzrost potencjału wytwórczego pochodzącego m.in. z farm fotowoltaicznych. Część z projektów powstaje w ramach programu „Fotowoltaika dla każdej gminy”. Celem jego są inwestycje w rozwój odnawialnych źródeł energii, przeprowadzane we współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.