Enelion dostarczy system zarządzania sieciami ładowarek - w tym kontrolę ilości zużytej energii

zk

19.04.2021 15:08 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Enelion dostarczy system zarządzania sieciami ładowarek - w tym kontrolę ilości zużytej energii

Partnerzy portalu

Enelion dostarczy system zarządzania sieciami ładowarek - w tym kontrolę ilości zużytej energii  - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

Spółka PGNiG Ventures objęła za ponad 2,5 mln zł udziały firmy Enelion - producenta ładowarek do aut elektrycznych oraz systemów zarządzających m. in. ładowaniem. Jak podkreśla PGNiG, inwestycja w Enelion może sięgnąć 6 mln zł.

Jak podało w poniedziałek PGNiG, pierwsza transza inwestycji zakłada objęcie przez PGNiG Ventures udziałów w Enelion o wartości 2,53 mln zł. W kolejnych krokach PGNiG Ventures ma możliwość zainwestować do 6 mln zł. Horyzont inwestycji wynosi maksymalnie 5 lat.

Enelion dostarcza m.in. inteligentnych ładowarek oraz system do zarządzania sieciami ładowarek, planami taryfowymi i rozliczaniem płatności, a także aplikację mobilną dla kierowców. Umożliwia ona zdalne zarządzanie ładowaniem, kontrolę ilości zużytej energii i kosztów ładowania.

70 proc. wyprodukowanych przez Enelion ładowarek typu AC trafia na za granicę. Spółka zamierza zwiększyć produkcję z obecnych 400 do ponad 5 tys. urządzeń AC miesięcznie w 2025 r. i wprowadzić do oferty szybkie ładowarki DC.

Patrzymy na tę inwestycję pod kątem zysków biznesowych - podkreślił wiceprezes ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński. „Enelion oferuje rozwiązania najwyższej jakości, które zostały już zweryfikowane przez rynek, w tym m.in. oprogramowanie kompatybilne z ładowarkami innych producentów. A jednocześnie jako Grupa Kapitałowa PGNiG wspieramy przedsięwzięcia, które pomogą zapewnić niskoemisyjną przyszłość” – dodał.

Jak powiedziała prezes PGNiG Ventures Małgorzata Piasecka, spółka wspiera innowacyjne firmy potrzebujące środków na rozwój produktów i usług, które mogą znaleźć zastosowanie w branży energetycznej. Bez wątpienia jednym z kluczowych kierunków dla energetyki jest właśnie elektromobilność i dążenie do niskoemisyjności - dodała.

„Enelion jest polską spółką, która oferuje ekspozycje na silnie wzrostowy rynek, przy modelu biznesowym gotowym na skalowanie, a opartym o rynkowo zweryfikowane ładowarki i wdrożony w grudniu 2020 roku system do zarządzania punktami ładowania, który może być oferowany bez ograniczeń operatorom, dlatego jestem przekonana, że inwestycja w spółkę jest dobrą decyzją” – zaznaczyła Małgorzata Piasecka.

Inwestycja w spółkę Enelion to druga przeprowadzona przez PGNiG Ventures transakcja w tym roku. W marcu fundusz objął akcje ICsec, polskiego producenta systemów cyberbezpieczeństwa dla przemysłu. Wartość tamtej inwestycji to 4 mln zł.

PGNiG Ventures jest funduszem typu corporate venture capital należącym do PGNiG. W obszarze zainteresowania funduszu znajdują się spółki z produktami i usługami, które mogą znaleźć zastosowanie w branżach energetycznej i poszukiwawczo-wydobywczej.

Jak podkreśla PGNiG, fundusz obejmuje udziały mniejszościowe w spółkach, co pozwala dotychczasowym właścicielom decydować o kluczowych kierunkach rozwoju. Maksymalne zaangażowanie w jeden podmiot, w dwóch rundach finansowania, wynosi 15 mln zł, a przewidywany okres inwestycji to 3-7 lat.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.