Firma Hempel partnerem w projekcie przełomowej turbiny wykorzystującej energię pływów

zk

19.04.2021 11:31 Źródło: Własne
Strona główna Firma Hempel partnerem w projekcie przełomowej turbiny wykorzystującej energię pływów
Firma Hempel partnerem w projekcie przełomowej turbiny wykorzystującej energię pływów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Hempel.com

Hempel, wiodący dostawca powłok, dostarczył powłoki ochronne dla turbiny pływowej Orbital O2 - najpotężniejszej turbiny pływowej na świecie. Ambicją firmy Hempel jest zostanie głównym dostawcą powłok dla globalnego segmentu energii odnawialnej.

O2 ma działać w Europejskim Centrum Energii Morskiej (EMEC) na Orkadach w Wielkiej Brytanii. Wokół wysp Orkney prądy pływowe mogą osiągać ponad cztery metry na sekundę, co czyni je jednymi z najsilniejszych na świecie. Aby wykorzystać tę energię, Orbital O2 składa się z dwóch turbin o mocy 1 MW, które razem tworzą wirnik o powierzchni 600 m2 i mogą generować 2 MW czystej energii. O2 jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość energii do zasilania około 2000 domów w Wielkiej Brytanii.

- Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w rozwoju O2, przełomowego projektu, który może pomóc uczynić energię pływów realnym źródłem energii w Wielkiej Brytanii i poza jej granicami. Widzimy ogromny potencjał w pomaganiu klientom takim jak Orbital w wprowadzaniu świata na bardziej zrównoważoną ścieżkę - komentuje Nick Frowen, dyrektor zarządzający w Hempel UK Ltd.

Firma Hempel jest zaangażowana w projekt od czasu zbudowania prototypu turbiny SR2000 przez firmę Orbital w 2015 roku. Oprócz wysokowydajnych powłok antykorozyjnych Hempel dostarcza Hempaguard X7 do łopatek wirnika turbiny O2.

Hempaguard X7 został opracowany specjalnie do zwalczania alg i wąsonogów. Utrzymuje gładkość kadłuba statku, zmniejszając opór, zużycie paliwa i związane z nim emisje.

W O2 pełni podobną rolę, chroniąc łopaty wirnika przed zanieczyszczeniami biologicznymi, dzięki czemu mogą dostarczać pełną moc przy każdym obrocie.

David Heal, Global Head of Renewable Energy in Hempel, postrzega współpracę z Orbital jako ważny element w dążeniu firmy Hempel do osiągnięcia pozycji lidera w dziedzinie rozwiązań w zakresie energii odnawialnej:

- Naszą ambicją jest podwojenie naszej działalności energetycznej do 2025 r., ze szczególnym naciskiem na zrównoważony rozwój. Chcemy zapewnić, że jesteśmy liderem w umożliwianiu wszystkim projektom energetycznym maksymalizacji wydajności i minimalizacji emisji dwutlenku węgla. Uczestnicząc w tak przełomowym projekcie jak O2 firmy Orbital, ilustrujemy wartość zaufanego partnerstwa i pokazujemy, że nasze rozwiązania są w stanie wspierać zrównoważony rozwój w sektorze energetycznym.

Według Andrew Scotta, dyrektora generalnego Orbital, współpraca z firmami takimi jak Hempel była kluczem do rozwoju O2. „Cieszymy się, że możemy kontynuować współpracę z firmą Hempel w zakresie naszych nowatorskich zastosowań powłokowych” - mówi.


O Hempel

Jako wiodący na świecie dostawca zaufanych rozwiązań do powlekania, Hempel jest firmą o silnych wartościach, współpracującą z klientami z branży dekoracyjnej, morskiej, infrastrukturalnej i energetycznej. Fabryki, centra badawczo-rozwojowe i magazyny firmy Hempel znajdują się w różnych regionach świata.

Farby i powłoki firmy Hempel pomagają zminimalizować koszty utrzymania, poprawiają estetykę i zwiększają energooszczędność.

Firma Hempel została założona w Kopenhadze w Danii w 1915 r. Jest dumną własnością Fundacji Hempel, która zapewnia solidne podstawy gospodarcze Grupie Hempel i wspiera cele kulturalne, społeczne, humanitarne i naukowe na całym świecie.


O Orbital

Orbital Marine Power Ltd to, założona w 2002 roku, innowacyjna firma technologiczna w Wielkiej Brytanii, która koncentruje się na rozwoju technologii turbin wykorzystujących energię pływów, zdolnej do znacznego obniżenia kosztów energii z prądów pływowych. Technologia Orbital podlega ciągłemu rozwojowi inżynieryjnemu, w tym rygorystycznym testom skalowanych systemów zarówno w warunkach zbiorników, jak i na otwartym oceanie. Obecnie firma zatrudnia 32 pracowników z biurami na Orkadach i w Edynburgu.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.