– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
Planowana moc trzech projektów morskich farm wiatrowych realizowanych na Bałtyku przez Equinor i Polenergię to 3 GW. Wraz postępującym zaawansowaniem inwestycji, spółki zwiększają intensywność działań skierowanych bezpośrednio do mieszkańców i lokalnych firm. Pierwsze trzy miesiące tego roku upłynęły inwestorom pod znakiem rozmów z lokalną społecznością i administracją, przedsiębiorcami i młodzieżą.
– Partnerski dialog to podstawa realizacji naszych inwestycji. Zależy nam, aby być dobrym sąsiadem, dlatego wsłuchujemy się w głosy lokalnej społeczności. Współpraca z mieszkańcami Pomorza, samorządami, instytucjami, organizacjami pozwala nam poznać ich potrzeby i sprostać tym oczekiwaniom. Informujemy o możliwościach i korzyściach płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, inspirujemy młodzież, łączymy dostawców głównych komponentów z polskimi dostawcami i podwykonawcami. Chcemy, aby nasze inwestycje przynosiły ludziom i środowisku realne korzyści przez długie lata – mówi Michał Kołodziejczyk, prezes Equinor w Polsce.
Equinor i Polenergia
co kwartał organizują regularne spotkania z mieszkańcami nadmorskich
miejscowości. Ich celem jest nie tylko utrzymanie stałego kontaktu z
lokalną społecznością, ale też zapewnienie mieszkańcom dostępu do
aktualnych informacji na temat realizowanych projektów. Podczas
ostatniej wizyty w Ustce, przedstawiciele spółek odpowiadali na pytania i
wnioski ze strony mieszkańców. Zaprezentowali także obecny stan prac,
które dotyczyły przede wszystkim lądowej infrastruktury dla morskich
farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.
Fot. Equinor
Lądowy odcinek trasy kabla, którego zadaniem będzie wyprowadzenie mocy z MFW, przebiegać będzie pod ziemią przez tereny gmin Ustka i Słupsk do stacji Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Wierzbięcinie. Kable, którymi popłynie prąd w części lądowej, zostaną poprowadzone prowadzone metodą bezwykopową przez specjalne przejście podziemne na granicy morza i lądu. Pozwoli to uchronić unikatowe, powiązane ze sobą lądowe i wodne ekosystemy.
Na
spotkaniu mieszkańcy dowiedzieli się także, że zakończyły się już
trwające prawie 8 miesięcy badania geofizyczne i geotechniczne dla farm
Bałtyk II i Bałtyk III. Na podstawie wyników tych prac powstanie projekt
fundamentów dla około 100 turbin wiatrowych, dwóch morskich stacji
elektroenergetycznych, korytarza dla kabla eksportowego i połączenia
tego korytarza z lądową infrastrukturą przesyłową w okolicach Ustki.
Badania przeprowadzono wzdłuż odcinka przekraczającego tysiąc
kilometrów, w tym na terenie planowanych dwóch farm wiatrowych o łącznej
powierzchni prawie 240 km kw. oraz wzdłuż ponad 400-kilometrowych tras
kablowych. Wyniki będą kluczowym elementem do uzyskania pozwoleń na
budowę.
Badania przeprowadzono z dbałością o środowisko, zwłaszcza organizmy morskie. Po zakończeniu prac teren dna morskiego przywrócono do pierwotnego stanu.
Przyjazny
środowisku będzie też budynek i teren bazy serwisowej dla morskich farm
wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, który powstanie w Łebie. W lutym
Equinor wybrał biuro architektoniczne, które wykona projekt. Zwycięski
koncept gdańskiego biura B-CA zakłada stworzenie obiektu neutralnego dla
klimatu, w maksymalny sposób wykorzystującego potencjał odnawialnych
źródeł energii, lokalnie dostępnych surowców i usług miejscowych
przedsiębiorców. Architektura budynku ma wpisać się w lokalny krajobraz,
inwestor w znacznej części zachowa bowiem istniejącą w tym miejscu,
charakterystyczną konstrukcję zabudowy dawnej stoczni.
Fot. Equinor
Na zrewitalizowanym terenie powstanie nowoczesna przestrzeń biurowa, centrum zdalnego sterowania i kontroli morskich farm, magazyn części zamiennych oraz nabrzeże do cumowania jednostek. Budowa bazy rozpocznie się na przełomie 2023 i 2024 roku, a oddanie obiektu do użytku planowane jest na koniec roku 2025. Zatrudnienie w bazie serwisowej znajdzie około 100 specjalistów, niezbędnych do technicznego utrzymania infrastruktury i urządzeń na morzu, a także wspierania ich obsługi z lądu.
Chociaż
farmy wiatrowe na Bałtyku zaczną produkcję energii dopiero w 2027 roku,
to już teraz Equinor i Polenergia myślą o zapewnieniu wykwalifikowanej
kadry do ich obsługi – także do bazy w Łebie. Jak podkreślają
przedstawiciele spółek, potrzeby w tym obszarze nie obejmują wyłącznie
inżynierów niezbędnych do budowy farm wiatrowych, ale przede wszystkim
techników dbających o ich serwisowanie w fazie operacyjnej.
Zapotrzebowanie rozwijającej się w Polsce branży morskiej energetyki
wiatrowej szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy specjalistów. Trzy
projekty Bałtyk rozwijane przez Equinor i Polenergię wygenerują około 10
tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy.
Na ten moment w Polsce brakuje kadry przygotowanej do pracy w tym sektorze. Dlatego firmy angażują się w inicjatywy edukacyjne i spotykają z młodzieżą, przedstawiając jej potencjalnie atrakcyjne możliwości zawodowe. Młodzi dopytywali o pracę przy projektach podczas pierwszych Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND w Gdańsku. Stoisko Equinora i Polenergii odwiedziło kilka tysięcy studentów i uczniów szkół średnich. Zainteresowani mogli nie tylko pogłębić swoją wiedzę na temat przyszłych pracodawców i ich oczekiwań, ale też poznać szczegóły na temat procesu rekrutacji czy pożądanych kompetencji.
Fot. Equinor
– Morska energetyka wiatrowa to projekt długofalowy, obejmujący inwestycje, które będą eksploatowane przez 25-30 lat. W tym gigantycznym sektorze zapotrzebowanie na pracę obejmuje niemal wszystkie możliwe dziedziny. Budujemy branżę, która zmieni polską gospodarkę i będzie aktywnie wspierać cele klimatyczne. Potrzebujemy ludzi, którzy chcą zmieniać świat na lepszy. Będziemy nadal rozwijać nasze własne inicjatywy edukacyjne, ale także zobowiązywać naszych głównych dostawców komponentów i usług, aby włączali się w szkolenia i programy stażowe dla absolwentów. Świetnie robią to już od lat Siemens Gamesa czy Hitachi – podkreśla Maciej Stryjecki, dyrektor Departamentu Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polenergii.
Inwestorzy
angażują swoich głównych wykonawców nie tylko w działania edukacyjne,
ale także w budowę lokalnego łańcucha dostaw. Equinor i Polenergia chcą
współpracować przy realizacji farm wiatrowych na Bałtyku zarówno z
dużymi, ogólnopolskimi firmami, jak i mniejszym, lokalnym biznesem. Aby
stworzyć platformę spotkań polskich i międzynarodowych dostawców i
zapoznawać tych pierwszych ze standardami w branży offshore
wind, a tym samym zwiększyć ich szanse na udział w projektach, spółki
organizują dla nich Dni Dostawcy. Takie spotkania są doskonałą okazją,
by dowiedzieć się, jak uczestniczyć w projektach na etapie budowy, jak i
późniejszej obsługi oraz serwisu.
W styczniu odbyło się spotkanie poświęcone przyszłej współpracy z polskimi firmami, zorganizowane wspólnie z preferowanym dostawcą turbin wiatrowych, firmą Siemens Gamesa Renewable Energy.
Fot. Equinor
Udział wzięło w nim ponad 100 firm, reprezentujących różne obszary produkcji i usług dla sektora offshore: turbiny, wieże, konstrukcje stalowe, osłony antykorozyjne czy usługi projektowe. Podczas spotkania przedsiębiorcy dowiedzieli się, w jaki sposób mogą aplikować oraz jakie warunki formalne muszą spełnić, aby włączyć się w łańcuch dostaw.
Kolejny Dzień Dostawcy odbędzie się w czerwcu w Łodzi. Inwestorzy organizują go wraz z firmą Hitachi Energy, dostawcą urządzeń i systemów elektroenergetycznych dla stacji morskich oraz wykonawcą stacji lądowych dla farm Bałtyk II i Bałtyk III.
Transfer
wiedzy i działania edukacyjne prowadzone są nie tylko dla
przedsiębiorców, którzy chcą dołączyć do łańcucha dostawców dla offshore
wind, ale także dla administracji publicznej. Equinor i Polenergii
kładą nacisk na kwestie bezpieczeństwa i umiejętności właściwego
reagowania w sytuacjach awaryjnych – zarówno na etapie budowy, jak i
eksploatacji tych obiektów. Dlatego już teraz, jeszcze przed
rozpoczęciem budowy, podejmują działania przygotowujące odpowiednie
służby do sytuacji nadzwyczajnych, które mogą zdarzyć się na morskiej
farmie wiatrowej.
Spółki zorganizowały dla przedstawicieli jednostek administracji publicznej, wojska i służb ratowniczych warsztaty symulujące wypadki na morzu. Celem interaktywnych ćwiczeń było doskonalenie praktycznych umiejętności w potencjalnych sytuacjach awaryjnych i właściwego reagowania na nie. W trakcie warsztatów przeprowadzonych w Gdańsku przez instruktorów z firmy Squadron, uczestnicy wcielili się w rolę pracowników przyszłego centrum monitorowania morskiej farmy wiatrowej.
Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii komputerowych mogli przećwiczyć współdziałanie wielu jednostek w sytuacjach awaryjnych i reagować na pojawiające się sytuacje kryzysowe, wydając odpowiednie komunikaty i polecenia, a następnie sprawdzając na ekranie efekty podjętych decyzji. Uczestnicy warsztatów zgodzili się, że w sytuacjach zagrożenia najważniejsza jest odpowiednia współpraca i komunikacja pomiędzy centrum monitorowania morskich farm wiatrowych, a jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ratownictwo.
Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy projekty morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. Ich łączna planowana moc to ok. 3 GW, która według szacunków wystarczy do zasilenia ponad 4 milionów polskich gospodarstw domowych. Farmy Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III będą zlokalizowane na wysokości Łeby, w odległości od 22 do 81 km od brzegu. Produkcja energii z farm Bałtyk II i Bałtyk III rozpocznie się w 2027 roku. Z kolei Bałtyk I – jako najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy – przygotowuje się do aukcji planowanej na 2025 r.
Inwestycje realizowane przez Equinor i Polenergię są częścią projektu transformacji energetycznej polskiego sektora energetycznego, który zakłada budowę do 2040 roku blisko 11 GW mocy z morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Energetyka, OZE
Gospodarka odpadami, Recykling
Ekologia, Ochrona środowiska
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
EkoDom, EkoBudownictwo
EkoRolnictwo, BioŻywność
Prawo, Administracja, Konsulting
Ocean Winds zwiększa udziały w spółce Floating Offshore Wind Specialist
Akumulator wodorowy – naukowcy odkryli sposób na przechowywanie wodoru w węglu
Morska podstacja Vineyard Wind opuszcza Danię i płynie do Ameryki [GALERIA]
Ocean Ventus wprowadza na rynek ograniczające emisje rozwiązanie - pływające fundamenty
USA przeznacza 275 mln USD na projekt SMR w Rumunii
BASF planuje zbudować pompę ciepła wielkości boiska piłkarskiego
Ropa brent | 64,38 $ | baryłka | 0,00% | 21:58 |
Cyna | 24525,00 $ | tona | 1,03% | 24 maj |
Cynk | 2305,00 $ | tona | -2,41% | 24 maj |
Aluminium | 2233,00 $ | tona | 1,45% | 24 maj |
Pallad | 2680,00 $ | uncja | 0,00% | 21:57 |
Platyna | 1191,10 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Srebro | 25,11 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Złoto | 1731,30 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |