Gorzów Wlkp.inwestuje w system retencji wód opadowych

zk

12.09.2022 16:39 Źródło: PAP
Strona główna Zielone trendy Klimat, edukacja Gorzów Wlkp.inwestuje w system retencji wód opadowych

Partnerzy portalu

Gorzów Wlkp.inwestuje w system retencji wód opadowych - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Inwestycje w zagospodarowanie wód opadowych w Gorzowie Wlkp. to jeden z większych programów retencyjnych realizowanych obecnie w polskich miastach. Projekt dotyczy budowy i modernizacji 14 km kanalizacji deszczowej oraz wykonania 26 nowych zbiorników retencyjnych – poinformował rzecznik UM Gorzowa Wlkp. Wiesław Ciepiela.

„Gorzów w retencję inwestuje ponad 80 mln zł przy zewnętrznym dofinansowaniu, głównie z UE, na poziomie prawie 70 mln zł. Projekt będący pierwszym etapem zagospodarowania wód opadowych na terenie miasta zakończy się 2023 r. Większość z ujętych w nim zadań inwestycyjnych jest już gotowa” – powiedział Ciepiela.

Dodał, że celem przedsięwzięcia jest minimalizacja skutków podtopień wynikających z gwałtownych opadów i - co nie mniej ważne - gromadzenie i racjonalne wykorzystywanie wód opadowych w okresach suszy.

Inwestycje związane z modernizacją i rozbudową systemu retencji wody opadowej rozpoczęły się w 2019 r. w obszarach ulic: Żwirowej, Słowiańskiej, ul. Szmaragdowej i Olimpijskiej.

Projektem została objęta także sieć kanalizacji deszczowej razem ze zbiornikami w ramach rozbudowy dk 22 oraz budowy centrum edukacji przy ul. Warszawskiej, a pod koniec ub. roku projekt poszerzono o budowę kanalizacji deszczowej w ul. Żwirowej.

Do tej pory zakończono roboty związane z budową i modernizacją kanalizacji deszczowej na obszarze zlewni ulic: Słowiańskiej i Szmaragdowej, w ramach budowy centrum edukacji oraz w części zlewni ul. Żwirowej i zlewni ul. Olimpijskiej.

Rzecznik zaznaczył, że w obliczu zachodzących zmian klimatycznych retencja wód opadowych jest niezwykle ważna, gdyż specjaliści zwracają uwagę, że w Polsce służąca jej infrastruktura jest niewystarczająca.

„Po zakończeniu realizacji pierwszego etapu modernizacji i rozbudowy systemu, w planach jest kontynuacja inwestycji w tym zakresie, tak by w całym mieście mógł funkcjonować wydajny i sprawny system retencji wód opadowych” – dodał Ciepiela.

Tagi:
retencja

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.52 $ baryłka  -1,97% 27.06.2026 05:05
 Cyna 50075 $ tona 1,11% 27.06.2026 05:05
 Cynk 3431 $ tona -0,16% 27.06.2026 05:05
 Aluminium 3131 $ tona -0,57% 27.06.2026 05:05
 Pallad 1213.75 $ uncja  2,17% 27.06.2026 05:05
 Platyna 1614.4 $ uncja  1,10% 27.06.2026 05:05
 Srebro 59.16 $ uncja  2,19% 27.06.2026 05:05
 Złoto 4103.9 $ uncja  1,54% 27.06.2026 05:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.