Holandia jest gotowa do dystrybucji wodoru w rejonie portu na Morzu Północnym

zk

02.07.2022 09:55
Strona główna Energetyka, OZE Holandia jest gotowa do dystrybucji wodoru w rejonie portu na Morzu Północnym

Partnerzy portalu

Holandia jest gotowa do dystrybucji wodoru w rejonie portu na Morzu Północnym - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gasunie.nl

Holenderskie przedsiębiorstwo użyteczności publicznej Gasunie rozpoczęło budowę krajowej sieci wodorowej, która stanowi część wielkiego planu Holandii, aby stać się europejskim centrum dla tego bezemisyjnego źródła energii.

Dwa lata po tym, jak rząd ogłosił strategię kraju dotyczącą zielonego wodoru - która zakłada zwiększenie zainstalowanej mocy elektrolizy do 3 do 4 GW do 2030 roku - Gasunie ogłosiło, że rozpoczęło wdrażanie sieci rurociągów wodorowych, które połączą podaż i popyt na bezemisyjny wodór. Około 85 proc. krajowej sieci będzie składać się z rurociągów z recyklingu gazu ziemnego.

Gasunie będzie rozwijać i obsługiwać tę sieć przybrzeżną. Ze względu na spodziewany wzrost produkcji wodoru na Morzu Północnym, rząd zdecyduje również, czy państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej może dodatkowo pełnić rolę operatora sieci na morzu.

- Wierzymy, że wodór będzie odgrywał główną rolę jako nośnik energii przyszłości. Teraz rozpoczynamy budowę publicznej sieci wodorowej w Holandii, która będzie wielkim impulsem do przejścia na bardziej zrównoważony system energetyczny - powiedział Han Fennema, dyrektor generalny Gasunie.

Oczekuje się, że sieć wodorowa połączy porty morskie kraju z dużymi klastrami przemysłowymi, miejscami składowania i krajami sąsiadującymi, takimi jak Niemcy i Belgia, ułatwiając wzrost rynku wodorowego w Europie.

W maju Gasunie zawarła partnerstwo z belgijską firmą Fluxys, aby pracować nad rozwojem krajowych sieci wodorowych między dwoma krajami. Sieci te byłyby połączone w rejonie Portu Północnego, który rozciąga się od Gandawy do Vlissingen i Terneuzen. Będą one przeznaczone do dostarczania wodoru do przedsiębiorstw w obszarze portowym.

W kwietniu Gasunie rotterdamski dostawca usług portowych związanych z przeładunkiem HES International (HES) i holenderski specjalista od magazynowania Vopak podpisali umowę o wspólnym opracowaniu terminalu importowego zielonego amoniaku jako nośnika wodoru. Amoniak może być stosowany w postaci niezmienionej lub może zostać rozłożony na azot i wodór, dostarczając użytecznego H2 bez trudności związanych z jego transportem drogą morską.

Holandia chce wykorzystać swój znaczny potencjał morskiej energii wiatrowej w celu zwiększenia ilości bezemisyjnego wodoru do wykorzystania w produkcji przemysłowej, paliwach transportowych i przechowywaniu energii, zgodnie z ambicjami osiągnięcia statusu "zero netto" do 2050 roku.

Według Gasunie przemysł jest obecnie odpowiedzialny za około 25 procent krajowych emisji CO2. Wykorzystanie wodoru jako surowca i paliwa może zmniejszyć emisje w przemyśle i w znacznym stopniu przyczynić się do realizacji celów klimatycznych Holandii.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.