Instalacja fotowoltaiczna z magazynami energii na własnym podwórku? Przeczytaj, jak my to robimy

22.07.2021 06:31 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Instalacja fotowoltaiczna z magazynami energii na własnym podwórku? Przeczytaj, jak my to robimy

Partnerzy portalu

Instalacja fotowoltaiczna z magazynami energii na własnym podwórku? Przeczytaj, jak my to robimy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Dlaczego inwestujemy w odnawialne źródła energii? Chcemy konkretnych działań - zarówno w interesie firmy, jak i społeczeństwa. Wierzymy w społeczną odpowiedzialność biznesu. Dlatego realizujemy innowacyjne rozwiązania napędzane troską o środowisko, które równocześnie są zgodne z celami biznesowymi firmy.

Fot. Pixabay

Oczywistym motorem napędowym firm jest przede wszystkim zysk, a fotowoltaika jest inwestycją, która się opłaca. Dzięki instalacji fotowoltaicznej zmniejszymy obecne rachunki za energię elektryczną, zabezpieczymy się także przed rosnącymi kosztami od operatorów.

Finansowanie

Postanowiliśmy skorzystać z dofinansowania dla odnawialnych źródeł energii i zacząć zmianę od własnego podwórka - na terenie kampusu Grupy Technologicznej ASE. Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez TISE - Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA, z programu Pomorze Przyszłości, ze środków województwa pomorskiego i Unii Europejskiej, wystartowaliśmy z projektem modułowej instalacji fotowoltaicznej, wraz z technologią magazynowania energii.

Magazyny energii w instalacji fotowoltaicznej

Ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej są magazyny energii umożliwiające niezależność energetyczną i wykorzystanie w 100 proc. energii elektrycznej, jaką wyprodukujemy. Pozwalają na kompensację mocy oraz likwidację mikro zaników, które są niezwykle niebezpieczne dla wrażliwego sprzętu elektronicznego.

System zbudowany będzie na bazie modułowych szaf bateryjnych umożliwiających jego odpowiednią konfigurację. Pojemność planowanego magazynu wyniesie 120 kWh, a jego moc wyjściowa osiągnie 12-24 kW. Magazyn zostanie wykonany w technologii litowo-jonowej z bateriami składającymi się z ogniw LiFePO4.

Jak przebiega realizacja takiego systemu?

Wszystkie prace nad projektem realizuje i koordynuje zespół ELMECH-ASE Sp. z o.o.

Zaczęliśmy od spraw formalnych związanych ze zmianą warunków przyłączenia do wewnętrznej sieci firmy, następnie zamówienia elementów instalacji:
•    panele fotowoltaiczne,
•    inwertery,
•    okablowanie,
•    mocowanie poszczególnych elementów;

Kompletujemy także niezbędne komponenty elektryczne i instalacje pomocnicze dla magazynu energii:
•    wentylacja,
•    klimatyzacja,
•    instalacja na potrzeby kontenera,
•    instalacje dodatkowe.   

Instalacja fotowoltaiczna zostanie zainstalowana wiatach postojowych dla samochodów osobowych. Należało opracować wstępny schemat elektryczny w zakresie przyłączenia instalacji PV i magazynu energii do sieci wewnętrznej. Schemat był konieczny do przygotowania wniosku o zmianę warunków przyłączenia mikroinstalacji z magazynem energii do wewnętrznej sieci firmy ASE sp z o.o do sieci Energa-Operator SA.

Niezwykle ważnym aspektem projektu jest jego bezpieczeństwo. Dlatego ze specjalistami ASE i EKO-KONSULT konsultowane są na każdym etapie aspekty ochrony przeciwpożarowej powstającego magazynu energii.

Nowoczesna aplikacja

Zespół Squadron zaprojektuje i zaprogramuje aplikację do obsługi realizowanej instalacji fotowoltaicznej.


Fot. Pixabay

- Będziemy używać bardzo nowoczesnych technologii - użytkownik będzie miał dostęp zarówno do informacji o działaniu instalacji fotowoltaicznej, jej wydajności w tym ekonomicznej, a w przyszłości także w odniesieniu do prognozowanych warunków atmosferycznych - tłumaczy pracujący nad aplikację Dariusz Czajka ze Squadron.

Aplikacja będzie zbierać wszystkie informacje z instalacji PV, z magazynu energii oraz z sieci energetycznej. Pozwoli ocenić między innymi jaka ilość dwutlenku węgla została dzięki instalacji zaoszczędzona – ile sprzedawać do sieci, a ile magazynować.

Będzie to aplikacja umieszczona na serwerze wirtualnym, co gwarantuje wiele korzyści, m. in. oszczędność – nie wymaga zakupu profesjonalnego serwera, oprogramowania i zatrudniania dodatkowej obsługi, łatwość obsługi – możliwość elastycznego dostosowania wielkości wirtualnej przestrzeni do potrzeb użytkownika oraz niski koszt serwera wirtualnego. A wszystko z zachowaniem zasad bezpieczeństwa teleinformatycznego i przemysłowego charakterystycznego dla działań całej grupy ASE.



Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.