Kierownik polskiej stacji na Spitsbergenie: Arktyka jest najpiękniejsza wiosną

Strona główna Zielone trendy Klimat, edukacja Kierownik polskiej stacji na Spitsbergenie: Arktyka jest najpiękniejsza wiosną

Partnerzy portalu

Kierownik polskiej stacji na Spitsbergenie: Arktyka jest najpiękniejsza wiosną - ZielonaGospodarka.pl
Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie. Krzysztof Maria Różański/Wikimedia Commons

Od nieco ponad dwóch tygodni, po 3,5-miesięcznej nocy polarnej, uczestnicy całorocznej wyprawy do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie znów widzą słońce. Według kierownika Krzesimira Tomaszewskiego w Arktyce właśnie wczesna wiosna jest najpiękniejszym okresem w roku.

- Zawitała do nas nowa energia. Arktyka ukazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Właśnie dla takich momentów najbardziej się tu przyjeżdża – ta biel okraszona promieniami słonecznymi, to jest coś cudownego – opowiadał PAP polarnik i hydrochemik.

Dodał, że teraz słońce świeci przez około sześć godzin, a z każdym dniem przybywa go o 20-30 minut.

Uczestnicy całorocznej, 48. Wyprawy Polarnej przebywają w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund od czerwca ub. roku. Krzesimir Tomaszewski przyznał, że po tylu miesiącach – w tym 3,5 miesiącach nocy polarnej – on sam miał już myśli, że po powrocie do Polski czas na przerwę w wyprawach (na całorocznej jest drugi raz w ciągu ostatnich trzech lat). - Ale przyszła wiosna, „wszedł” ten najpiękniejszy moment, dla którego znów chciałoby się kiedyś tu wrócić – podkreślił.

Dodał, że to między innymi takie chwile powodują u polarników tzw. gorączkę polarną, czyli „chorobę” nieodpartej chęci uczestnictwa w kolejnych wyprawach polarnych.

- Ale można też popaść w uzależnienie od wypraw; że po powrocie do kraju człowiek nie potrafi sobie znaleźć miejsca w życiu codziennym. Zdarza się, że podczas wyprawy ktoś przewartościuje swoje życie i stwierdza, że wywraca wszystko do góry nogami i chce żyć przygodą, wyprawami. Nietrudno popaść w błędne koło. Dlatego najlepiej jest, kiedy umie się to wyważyć – chcieć i wracać do Arktyki, ale też wracać w pełni do życia codziennego – podkreślił Tomaszewski.

Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego – zarządzana przez Instytut Geofizyki PAN – znajduje się nad zatoką Isbjornhamna w fiordzie Hornsund. Jest to południowa część wyspy Spitsbergen, która należy do archipelagu Svalbard. Stacja prowadzi całoroczny monitoring środowiskowy i jest najdalej wysuniętą na północ stałą polską instytucją naukową.

Obecnie przebywają tam uczestnicy całorocznej, 48. Wyprawy Polarnej IGF PAN 2025/2026. (PAP)



akp/ zan/

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 85.62 $ baryłka  0,30% 16.07.2026 06:05
 Cyna 53897.5 $ tona 2,27% 16.07.2026 06:05
 Cynk 3589.25 $ tona 0,52% 16.07.2026 06:05
 Aluminium 3170 $ tona 1,01% 16.07.2026 06:05
 Pallad 1321.5 $ uncja  1,23% 16.07.2026 06:05
 Platyna 1689.7 $ uncja  3,03% 16.07.2026 06:05
 Srebro 58.1 $ uncja  -1,59% 16.07.2026 06:05
 Złoto 4067.05 $ uncja  0,22% 16.07.2026 06:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.