Zielony metanol ma szansę stać się paliwem alternatywnym dla paliw kopalnych dla branży morskiej, która odpowiada za 3% globalnych emisji CO2. Podczas spotkania w PPNT o możliwościach produkcji tego paliwa przyszłości w Gdyni rozmawiała w międzynarodowym gronie wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała.
W środę, 6 marca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyło się spotkanie przedstawicieli gdyńskiego samorządu z gronem praktyków z wieloletnim doświadczeniem z branży morskiej i przemysłowej. Cel – omówić możliwości produkcji w Gdyni paliwa przyszłości – e-metanolu.
– Ten projekt może być bardzo istotnym impulsem do rozwoju wielu branż w Gdyni. Miasto jest zainteresowane różnymi aspektami tego projektu, zwłaszcza możliwością zagospodarowania ciepła odpadowego, których duże ilości powstają w procesie produkcji e-metanolu. Nasze domy mogłoby być ogrzewane „zielonym ciepłem”. Realizacja projektu o takiej skali, zbudowanie innowacyjnego modelu biznesowego i stworzenie zielonego eko-systemu przyniosłoby korzyści zarówno dla mieszkańców, miasta jak i portu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka ds. gospodarki.
Projekt produkcji e-metanolu w Gdyni jest realizowany w oparciu o sprawdzone rozwiązania z przedsięwzięć realizowanych w Finlandii, Szwecji, Danii i Holandii. Jego inicjatorem jest spółka Strand Eco Energy, która ma doświadczenie w realizacji podobnego projektu w porcie Kokkola w północnej Finlandii. Uruchomienie produkcji zielonego metanolu w Gdyni oznaczałoby nowe miejsca pracy, wpływy z podatków, rozwój gdyńskich przedsiębiorstw i niezależność energetyczną.
– Tego typu projekt to inwestycja na poziomie 0,5 mld euro. Gdynia – lider w obszarze ekologii, z istniejącą infrastrukturą portową, z dostępem do kawern solnych jako magazynu wodoru potrzebnego do produkcji e-metanolu, oraz z działającą na terenie miasta elektrociepłownią PGE EC - wytwórcą CO2 potrzebnego do produkcji e-metnolu jest optymalnym miejscem dla takiej inwestycji – mówił na spotkaniu Casse Strand, założyciel firmy.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele firmy R.Power, niezależnego producenta energii rozwijającego projekty odnawialne na dużą skalę w Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii i Włoszech. Produkcja zielonego metanolu wymaga dużej ilości zielonej energii. RPower jest gotowa dostarczać znaczącą część energii wymaganej dla zaspokojenia potrzeb projektu, których całość szacowana jest na poziomie 2 TWh rocznie (jest to ponad 1% łącznie zużywanej energii – „czarnej” i tej „zielonej” – w Polsce w 2023 roku).
– Jesteśmy również gotowi zaangażować się w budowę i obsługę elektrolizerów potrzebnych do produkcji zielonego wodoru a w konsekwencji e-metanolu. Potwierdzenie zainteresowania Miasta Gdyni projektem jest dla nas bodźcem do dalszego działania w tym temacie – powiedział Marcin Słomczyński, Head of Central Europe / Head of Hydrogen w firmie R.Power.
Jeżeli wszystkie zainteresowane projektem strony dojdą do porozumienia, na terenie miasta może powstać największa w Polsce infrastruktura do produkcji e-metanolu, zapewniająca 200 tys. ton tego ekologicznego paliwa rocznie. Aby tak się stało, Strand Eco Energy będzie prowadzić rozmowy z Zarządem Portu Gdynia oraz firmami Orlen i PGNiG, mając już poparcie gdyńskiego samorządu oraz obsługującego w porcie kontenerowce terminalu BCT.
E-metanol to alkohol metylowy, do pozyskania którego potrzebna jest zielona energia (tę do Gdyni dostarczałaby firma R.Power), dwutlenek węgla (mógłby być przechwytywany z gdyńskiej elektrociepłowni PGE EC) oraz wodór, do produkcji którego należałoby wybudować elektrolizery.
Zielony metanol ma szansę zastąpić paliwa kopalne w branży morskiej, odpowiedzialnej za 3% globalnych emisji dwutlenku węgla. Wprowadzenie ekologicznego paliwa to już konieczność wobec zmian klimatycznych, tak aby przede wszystkim największe kontenerowce, zawijające również do portu w Gdyni, obniżały tym sposobem swój ślad węglowy. Operatorzy klasy Maersk już przestawiają swoją flotę na nowe paliwo. Ślad węglowy kontenerowców napędzanych e-metanolem jest zdecydowanie mniejszy, gdyż zarówno produkcja jak i spalanie tego paliwa są bardziej ekologiczne. Jak podaje portal chemiaibiznes.com.pl, zakłada się, że użycie e-metanolu pozwoli na obniżenie emisji CO2 o 95%, tlenków azotu o 80%, a także całkowicie wyeliminuje problem emisji tlenków siarki.
Pożytecznym odpadem w procesie produkcji e-metanolu są duże ilości ciepła, które można użyć do ogrzewania mieszkań. Zainteresowanie wykorzystaniem takiego źródła ciepła wyraził już inwestor Vastint, odpowiedzialny za inwestycję Waterfront II.
Projekt produkcji e-metanolu w Gdyni na tym etapie rozwoju ma więc już wielu zwolenników, a zatem i duże szanse na powodzenie. Możliwość tankowania e-metanolu w Porcie Gdynia, otwiera go więc na nowoczesną flotę, takich operatorów jak Maersk czy MSC.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Rynek bateryjny może czekać przewrót. Czas na sodową rewolucję
Ciepłownictwo może wesprzeć sektor OZE. Doskonale wykorzysta nadwyżki zielonej energii
Państwo wesprze inwestycje w biogazownie. Jest zapowiedź MKiŚ
00:02:55
Kolejne zmiany w programie "Czyste Powietrze". Właśnie wchodzą w życie
Awantura o tuńczyka, czyli o tym, dlaczego ryba psuje się od głowy
Sztokholm zatwierdził dwie nowe morskie farmy wiatrowe. Odrzucił 11 projektów
Fotowoltaika stała się unijną tarczą na energetyczne wstrząsy. Przyniosła spore oszczędności
00:02:54
Zmiany klimatu wpływają na zdrowie ludzi na całym świecie
PGE pozytywnie o unijnej propozycji reformy systemu ETS
Prezydent nie rezygnuje z referendum klimatycznego. Złoży nowy wniosek do Senatu
Susza nie odpuszcza. Nawet kilkudniowe opady nie rozwiązują problemu, alarmują hydrolodzy
Elektryfikacja zdecyduje o konkurencyjności Europy. Polska musi przyspieszyć
Entrix podpisuje umowę na optymalizację projektu magazynu energii Przeworsk z firmą Low Carbon
Niemiecka markiza solarna chroni przed słońcem i wytwarza energię. Właśnie weszła na rynek
Rekordowy przyrost potencjału terminali importowych LNG w 2025. Największy import LNG z Rosji do UE w I połowie 2026 r. [ANALIZA]
Elektryfikacja zdecyduje o konkurencyjności Europy. Polska musi przyspieszyć
Fuzja termojądrowa wchodzi na nowojorską giełdę. Po raz pierwszy w historii
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
| Ropa brent | 88.97 $ | baryłka | 1,04% | 21.07.2026 15:05 |
| Cyna | 53295 $ | tona | 2,46% | 21.07.2026 15:05 |
| Cynk | 3574.5 $ | tona | 0,73% | 21.07.2026 15:05 |
| Aluminium | 3155.5 $ | tona | 0,08% | 21.07.2026 15:05 |
| Pallad | 1255.5 $ | uncja | 0,44% | 21.07.2026 15:05 |
| Platyna | 1601 $ | uncja | -0,17% | 21.07.2026 15:05 |
| Srebro | 56.68 $ | uncja | 0,94% | 21.07.2026 15:05 |
| Złoto | 4012.5 $ | uncja | -0,21% | 21.07.2026 15:05 |