Wynik wyszukiwania - " innowacje" - Wiadomości

Chińczyki trzymają się mocno. Energia odnawialna w Państwie Środka

Najnowszy raport „Energy Transition Outlook China” stwierdza, że Chiny stają się liderem zielonej energii dzięki rozwojowi energii odnawialnej. Mimo postępu we wdrażaniu OZE, szacuje się, że w 2050 roku paliwa kopalne będą stanowić 40 proc. koszyka energetycznego Państwa Środka.
09.05.2024

Trina Solar ustanawia rekord świata mocy wyjściowej modułu w technologii i-TOPCon typu n

Opatentowany moduł Trina Solar, wyprodukowany w technologii i-TOPCon typu n, bazujący na ogniwach o średnicy 210 mm, osiągnął maksymalną moc wyjściową 740,6 W, ustanawiając tym samym nowy rekord świata, potwierdzony certyfikatem TÜV SÜD, wydanym przez Państwowe Kluczowe Laboratorium Nauki i Technologii PV w Changzhou w Chinach. Już po raz 26. firma Trina Solar ustanowiła rekord świata w wydajności konwersji i mocy wyjściowej modułu PV, podkreślając tym swoją wiodącą pozycję w branży.
08.05.2024

Wodorowy SOV wypływa na szerokie wody. Może wypchnąć polskie SOV na mieliznę

Statki z napędem wodorowym wciąż są drogie, trudne do tankowania, a zasilanie wodorem niej wydajne niż tradycyjny napęd przy pomocy silników wysokoprężnych. A jednak armatorzy obsługujący farmy wiatrowe wprowadzają statki z takim napędem do obsługi morskich farm wiatrowych. To może być ważny element walki konkurencyjnej.
03.05.2024

Zakończył się V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR 2024

W dniach 22 i 23 kwietnia stolica Polski po raz kolejny stała się centralnym punktem globalnej dyskusji o klimacie. Eksperci z różnych dziedzin, reprezentujący świat biznesu, administracji, nauki, organizacje pozarządowe oraz media, zbierają się, by wspólnie poszukiwać rozwiązań na rzecz ochrony naszej planety. W uroczystej inauguracji TOGETAIR 2024 wzięli udział Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, oraz Mark Brzeziński, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
25.04.2024

H2POLAND and NetZero Forum – dekarbonizacja i technologie wodorowe na europejskiej agendzie

Trwające w Poznaniu H2POLAND i Net Zero to pierwsze w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej targi poświęcone w całości technologiom wodorowym i dekarbonizacyjnym. Forum to spotkania, podczas których kluczową rolę ogrywają rozmowy o przyszłości dekarbonizacji oraz europejskiej gospodarce. Partnerami medialnymi wydarzenia są portale ZielonaGospodarka.pl oraz GospodarkaMorska.pl.
25.04.2024

Nowe kierunki w polskiej energetyce. Podsumowanie 39. Konferencji EuroPOWER & 9. OZE POWER

18-19 kwietnia 2024 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 39. Konferencja Energetycznaj EuroPOWER & 9. OZE POWER. Jest to najważniejsze spotkanie branży energetycznej, podczas którego kluczowi jej przedstawiciele analizują najbardziej aktualne wyzwania, problemy i szanse sektora energetycznego w Polsce. 39. edycja wydarzenia zgromadziła 700 uczestników, którzy wysłuchali wystąpień i debat z udziałem liderów polskiej energetyki.
25.04.2024

TOGETAIR 2024 w Warszawie – V Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny dobiega końca. O czym debatują prelegenci?

Mocne słowa na śniadaniu prasowym, podzielone zdania podczas panelu dyskusyjnego na temat rolnictwa, a to jeszcze nie koniec! Drugi dzień TOGETAIR 2024 w Warszawie stał się dziś przestrzenią do wymiany zdań i poglądów, a dyskusje skupione wokół trzech tematycznych scen połączyły ekspertów z różnych środowisk. Jakie tematy podjęli prelegenci w drugiej połowie dnia?
24.04.2024

Dwa największe na świecie promy wodorowe powstaną w Norwegii

Torghatten Nord wybrał norweską firmę Myklebust Verft do budowy dwóch promów wodorowych, które będą przewozić do 120 samochodów na najdłuższej norweskiej trasie promowej między miejscowościami Bodø a Lofotami. Promy będą największymi na świecie statkami napędzanymi wodorem produkowanym w zakładzie mieszczącym się we wspomnianym Bodø.
19.04.2024

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz na 9. Forum Kohezyjnym w Brukseli: Inwestujemy w transformację ekologiczną, cyfrową i społeczną

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podało, że minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wzięła udział w dwudniowym unijnym Forum Kohezyjnym, na którym mówiła m.in. o transformacji energetycznej.
13.04.2024

Schneider Electric Innovation Summit ogłasza nowe współprace i innowacje

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyzacji, podczas Innovation Summit w Paryżu, podkreślił potrzebę natychmiastowych działań i współpracy w celu przyspieszenia transformacji energetycznej oraz w odpowiedzi na kryzys klimatyczny.
08.04.2024

Rybnik powalczy o tytuł Zielonej Stolicy Europy

Rybnik wystartuje w rywalizacji o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Zwycięskie miasto otrzyma 600 tys. euro na rozwój zielonych inwestycji.
05.04.2024

Zielona transformacja transportu morskiego w UE. 2 mld EUR dla innowatorów

CLIA Europe, ECSA, ESPO, FEPORT, SEA Europe i WaterborneTP zorganizowały w Brukseli dzień informacyjny UE dotyczący Funduszu Innowacji dla sektora transportu wodnego. W spotkaniu wzięło udział około 300 uczestników z sektora transportu wodnego. Byli przedstawiciele biznesu i administracji, którzy są zainteresowani wdrażaniem transportu zeroemisyjnego przy wsparciu funduszy z UE.
30.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Łącząc siły dla zrównoważonej przyszłości - Polski Kongres Klimatyczny 2024

Wielkie wyzwania wymagają wielkich odpowiedzi. W dniach 19-20 marca 2024 roku, stolica Polski stanie się epicentrum europejskich dyskusji na temat klimatu i energii podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego i Central Northern European Climate Summit w Warszawie.
18.03.2024

eSOV na prąd i amoniak za 20 mln funtów z Innovate UK. Rynek potrzebuje 300 SOV

Brytyjska agencja innowacji Innovate UK przyznała 20 milionów funtów na budowę dużych statków serwisowych (SOV), które będą mogły działać przy zerowej emisji. Agencja i beneficjent twierdzą, że to pierwsza tego typu jednostka. W Polsce wciąż zastanawiamy się czy w ogóle budować SOV. Brytyjczycy zapowiadają serię zeroemisyjnych eSOV.
17.03.2024

Czechy kolejnym krajem oferującym czyste biopaliwo HVO100

Czechy dołączyły do Austrii i Słowacji, gdzie w ostatnich miesiącach pojawiła się możliwość zatankowania biopaliwa HVO100. Zrównoważona alternatywa dla konwencjonalnego diesla jest dostępna na nowej, samoobsługowej stacji benzynowej Eurowag w pobliżu miejscowości Jihlava, ok. 150km od granicy z Polską.
11.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
05.03.2024

Trendy i innowacje w morskiej energetyce wiatrowej: przegląd rynku i przykłady z Norwegii

W 2020 roku Norwegia otworzyła pierwsze morskie obszary produkcji energii odnawialnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Był to początek realizacji planu inwestycyjnego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, którego celem jest utworzenie do 2040 roku farm wiatrowych o mocy 30 GW na Morzu Północnym. Dla polskich firm, będących ważnym wykonawcą norweskiego przemysłu stoczniowego, jest to to szansa, aby stać się zaufanym partnerem technologicznym, także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
04.03.2024

SolarEdge ogłasza pierwszą w USA instalację zoptymalizowanego naziemnego falownika o mocy 330 kW z certyfikatem UL1741

SolarEdge Technologies, światowy lider w dziedzinie inteligentnych technologii energetycznych, ogłosił, że jego nowy system z falownikiem SolarEdge 330 kW o dużej mocy zoptymalizowany pod kątem prądu stałego dla społeczności i naziemnych instalacji solarnych otrzymał certyfikat UL1741-SB i jest obecnie wdrażany u pierwszego klienta w USA. Zoptymalizowany falownik o mocy 330 kW posiada certyfikat Intertek i został zaprojektowany tak, aby spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa w branży.
27.02.2024

Somfy Climate: odpowiedź na pojawiające się wyzwania klimatyczne

Somfy, lider w dziedzinie automatyzacji okien, drzwi i bram wprowadza na rynek innowację – Somfy Climate, czyli szereg rozwiązań, które stanowią ogromny krok w dziedzinie zarządzania komfortem termicznym w budynkach. To nie tylko odpowiedź na rosnące wyzwania związane z klimatem, ale także potwierdzenie zaangażowania firmy w tworzenie inteligentnych rozwiązań dla bardziej zrównoważonej przyszłości. Pierwsza publiczna prezentacja produktów serii odbędzie się podczas trwających międzynarodowych targów R+T w Stuttgarcie.
26.02.2024

Bruksela idzie w zaparte. 90 procent emisji gazów cieplarnianych mniej do 2040 roku

Komisja Europejska planuje radykalne zaostrzenie dotychczasowej polityki klimatycznej. Nowym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych krajów UE o 90 proc. do 2040 roku.
20.02.2024

Photonica – nowy producent komponentów fotowoltaicznych wchodzi na polski rynek z Menlo Electric jako pierwszym dystrybutorem

Menlo Electric ogłasza nawiązanie współpracy z Photonica, dynamicznie rozwijającym się startupem technologicznym z rynku fotowoltaicznego. Występując jako pierwszy, oficjalny dystrybutor marki, Menlo Electric chce przetrzeć szlaki dla procesu transformacji technologii fotowoltaicznych w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.
16.02.2024

Dwie uczelnie i firma przygotują studia podyplomowe z transformacji energetycznej

Politechnika Śląska i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny będą współpracowały z firmą Energo-Complex z Piekar Śląskich przy prowadzeniu studiów podyplomowych z transformacji energetycznej. W poniedziałek podpisano umowę konsorcjum w tej sprawie.
13.02.2024

CIECH Soda Polska uruchamia przetarg na modernizację kotła umożliwiającą stosowanie biomasy jako paliwa

CIECH Soda Polska, największy w Polsce i jeden z największych w Europie producent sody, rusza z kolejnym etapem transformacji energetycznej. Spółka chce zmodernizować kocioł węglowy w fabryce w Inowrocławiu, tak aby umożliwić pozyskiwanie energii ze spalania biomasy, a tym samym ograniczenie zużycia węgla, zgodnie z ambitnymi celami strategii ESG Grupy CIECH. Spółka uruchomiła postepowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy modernizacji kotła parowego w Inowrocławiu, która pozwoli na opalanie go w 100 proc. paliwem biomasowym.
05.02.2024

Targi InterSolution 2024: Beny na czele rewolucji zarządzania energią w domu

Podczas kończących się targów InterSolution 2024 organizowanych we Flanders Expo w Belgii, firma Beny zaprezentowała swoje czołowe rozwiązania, ustanawiając nowy punkt odniesienia w zakresie inteligentnego zarządzania energią w domu. Innowacyjne ładowarki pojazdów elektrycznych AC i inteligentne systemy zarządzania energią w domu prezentowane na targach pokazują niesłabnące zaangażowanie firmy Beny w zrównoważony rozwój i innowacyjność.
19.01.2024

Risen Energy jedynym zwycięzcą w kategorii modułów fotowoltaicznych w konkursie PV Magazine Awards 2023

Firma Risen Energy, wiodący światowy producent fotowoltaiki (PV), została wyróżniona spośród ponad 200 zgłoszeń z ponad 39 krajów świata. Triumf Risen Energy, jako jedynego podmiotu w kategorii modułów fotowoltaicznych, wyraźnie dowodzi niezachwianego zaangażowania firmy w dążenie do doskonałości.
12.01.2024

Wizja energetyki przyszłości mikroinstalacji prosumenckich: Trendy w fotowoltaice na 2024 rok

W dynamicznie zmieniającym się świecie energetyki odnawialnej, fotowoltaika stała się kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju. Jak będzie wyglądać w 2024 roku? Jakie trendy będą kształtować branżę w 2024 roku? Poczytajcie, co na ten temat uważa Michał Marona, Country Manager w SolarEdge Technologies (Poland).
05.01.2024

Kanada rozpocznie produkcję przetworzonej wody z Oceanu Atlantyckiego

Barrington w Nowej Szkocji zacznie w przyszłym roku pozyskiwać wodę z odsalania wód Oceanu Atlantyckiego. Miejscowość szuka sposobów radzenia sobie z suszą.
27.12.2023

Postulaty do rządu i wyzwania z wdrażania ESG

Od przedstawienia sześciu postulatów do rządu - kluczowych dla efektywnej realizacji ESG w Polsce - rozpoczęło się Forum Innowatorów ESG 2023. Postulaty w imieniu biznesu przedstawiło Polskie Stowarzyszenie ESG i Federacja Przedsiębiorców Polskich.
19.12.2023

Rotterdamu energetyczna transformacja. Miasto i port jak jeden organizm

Rotterdam, miasto i port położone nad Morzem Północnym, wykorzystuje swoje położenie do kreowania połączeń morskich, logistycznych i biznesowych Europy Północnej ze światem. Port i działające w nim klastry przemysłowe są miejscem tworzenia przewagi konkurencyjnej w oparciu o innowacje.
17.12.2023

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.
14.12.2023

16 miliardów na transformację energetyczną i adaptacje do zmian klimatu - podsumowanie Kongresu ESG 2023

„Trzy lata temu wielu z nas zastanawiało się, co to jest ESG. Teraz mamy już tę wiedzę. Nadszedł czas na skuteczne narzędzia i praktyczne zastosowanie tych zasad. Środowisko jest kluczowym elementem ESG, a ostatnio bezpieczeństwo energetyczne wyszło na pierwszy plan. Mówimy o stabilności systemu energetycznego, także w kontekście biznesu. Musimy szukać innowacji, a nasz Fundusz będzie dysponował 16 miliardami złotych na transformację energetyczną i adaptację do zmian klimatu, wspierając m.in. geotermię.
11.12.2023

Komisyjne budowanie sieci energetycznych. UE sfinansuje ponad 100 projektów

UE wybrała ponad 100 projektów elektroenergetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania („PCI”) i ułatwiła wydawanie pozwoleń na ich budowę, w tym poprzez finansowanie – zwłaszcza w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF) – informuje Komisja Europejska w dokumencie, który pod koniec listopada br. rozesłała do najważniejszych organów UE.
04.12.2023

To już III edycja konkursu "Kreuj zieloną przyszłość z Cemex" dla studentów!

Ruszyła III edycja konkursu „Kreuj zieloną przyszłość z Cemex”. Cieszący się popularnością wśród młodzieży akademickiej projekt, po raz kolejny zachęca do angażowania się w tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Cemex, w ramach strategii klimatycznej firmy "Future in Action", stawia na działania, które mogą zmienić branżę budowlaną i przyczynić się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju.
04.12.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego?

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

Włączamy Zieloną Energię! Dołącz do Huawei Startup Challenge

Rusza nabór do czwartej edycji prestiżowego konkursu Huawei Startup Challenge, organizowanego przez firmę Huawei i Startup Academy. Tegoroczna edycja programu skierowana jest do twórców innowacyjnych rozwiązań technologicznych z obszaru zielonej energii oraz wykorzystania jej potencjału przez polskie startupy.
29.11.2023

Kongres ESG w Warszawie: ponad 30 rekomentacji ESG dla nowego rządu

4 grudnia PGE Narodowy w Warszawie będzie areną ważnych dyskusji na temat przyszłości polskiego biznesu oraz jego pozycji w Unii Europejskiej podczas III Kongresu ESG Polska Moc Biznesu. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną kluczowe rekomendacje dla nowo rządzących w Polsce w zakresie ESG, opracowane przez grupę naukowców i liderów biznesu.
27.11.2023

Naukowcy przetestowali rozwiązania dla przyszłych elektrowni termojądrowych

Fizycy z Europy, w tym - z Polski, zakończyli serię eksperymentów z użyciem deuteru i trytu w urządzeniu fuzyjnym Joint European Torus (JET) w Wielkiej Brytanii. W ramach tych prac zbadali procesy syntezy jądrowej i techniki kontroli w warunkach podobnych do tych, jakie będą panowały w przyszłych elektrowniach termojądrowych.
23.11.2023

Unilever udostępni branży lodowej swoje patenty, by zmniejszyć emisje dwutlenku węgla z zamrażarek

Unilever udzieli branży bezpłatnej, niewyłącznej licencji na 12 patentów na modyfikację receptur lodów. Dostęp do nich pomoże innym producentom przeformułować składy lodów tak, by pozostały stabilne w wyższej temperaturze zamrażarki wynoszącej -12 st. C., zamiast obecnego standardu branżowego wynoszącego -18 st. C. Celem udostępnienia patentów innym producentom lodów jest to, aby branża na całym świecie mogła wykorzystywać bardziej energooszczędne zamrażarki.
23.11.2023

Młodzi chcą być częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego

Globalny wzrost temperatury o 1,1° C od 1880 roku ma destrukcyjny wpływ na ludzkie zdrowie. Według WHO każdego roku 11 milionów ludzi umiera z powodu niewłaściwej diety. Społeczeństwa doświadczają ekstremalnych zjawisk pogodowych: powodzi, suszy, gwałtownych burz. Pozyskiwanie żywności w takich warunkach to ogromne wyzwanie.
09.11.2023

Raport Wolters Kluwer Future Ready Lawyer 2023: branża prawnicza nie jest gotowa na usługi ESG

- 73% prawników spodziewa się, że zastosuje generatywną sztuczną inteligencję w pracy - 69% kancelarii i 61% działów prawnych nie jest jeszcze dobrze przygotowanych, aby sprostać oczekiwaniom ESG - 87% prawników twierdzi, że technologia usprawniła ich codzienną pracę - 43% organizacji nie wdrożyło jeszcze formalnej polityki różnorodności, równości, inkluzywności i przynależności.
08.11.2023

Ukończono pierwszy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej na pełnym morzu

W Chinach zakończono pierwszy na świecie projekt morskiej energii odnawialnej, który łączy w sobie głębinową pływającą energię wiatrową i akwakulturę. Jest to znaczący krok naprzód dla chińskiego sektora energii wiatrowej - projekt realizuje Grupa Longyuan Power, natomiast Grupa Shanghai Electric Wind Power (Wind Power Group), spółka zależna Shanghai Electric (SEHK: 2727, SSE: 601727), jest dostawcą sprzętu do wytwarzania energii i wież turbin morskich.
03.11.2023

Cemex Polska stawia na odnawialne źródła energii

Cemex Polska zawarł z firmą Statkraft długoterminowy kontrakt na dostawy zielonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, który został potwierdzony i zabezpieczony zakupem gwarancji pochodzenia. Umowa oparta jest o formułę cPPA (Corporate Power Purchase Agreement) i obejmuje dostawy energii w okresie 8 lat począwszy od 1 stycznia 2025 roku. Zobowiązanie ma zabezpieczać około 30% rocznych potrzeb energetycznych zakładów Cemex Polska. Statkraft to wywodzący się z Norwegii, największy producent energii odnawialnej w Europie.
02.11.2023

Producenci tworzyw sztucznych jednoczą się wokół wspólnej wizji przemodelowania europejskiego systemu tworzyw sztucznych

Europejscy producenci tworzyw sztucznych inaugurują The Plastics Transition – mapę drogową, której celem jest przyspieszenie cyrkularnej transformacji tworzyw sztucznych, obniżenie do zera netto emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia oraz wspieranie zrównoważonego wykorzystywania tworzyw sztucznych.
29.10.2023

Windward Offshore rozpoczyna projekt MEW z nowoczesnymi statkami CSOV

Windward Offshore, przyszłościowe konsorcjum joint venture utworzone obecnie przez SeaRenergy Group we współpracy z Blue Star Group, Diana Shipping Inc. i SeraVerse GmbH, podejmuje kluczowy krok we wzmacnianiu sektora morskiej energetyki wiatrowej. Konsorcjum zamówiło od VARD dwa najnowocześniejsze statki do świadczenia usług rozruchowych (CSOV), aby stworzyć solidną podstawę dla usług związanych z aktywami morskimi, koncentrujących się na wspieraniu rozwijającego się przemysłu morskiej energetyki wiatrowej.
27.10.2023

Blisko 830 mln euro na rozwój OZE na Śląsku

Województwo Śląskie, które z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji otrzyma w sumie 2,2 mld euro, ogłosiło dotąd 28 naborów wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę blisko 830 mln euro. Środki trafią m.in. do małych i średnich firm oraz na rozwój OZE - wynika z informacji regionalnego samorządu.
25.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

IOŚ-PIB: Uboczne produkty spalania węgla powinny mieć pierwszeństwo nad surowcami naturalnymi. Można je wykorzystać przy megainwestycjach

Naukowcy, branża budowlana i eksperci środowiskowi apelują o nadanie ubocznym produktom spalania węgla kamiennego i brunatnego statusu produktów priorytetowych w inwestycjach finansowanych z publicznych środków. Brakuje niektórych regulacji, które utorowałyby drogę do wykorzystania surowców zalegających na powstałych przez ostatnie dziesięciolecia hałdach.
24.10.2023

Moduły fotowoltaiczne ultrawysokiej mocy w nieczynnej przestrzeni górniczej

Fotowoltaika zastępuje węgiel kamienny w coraz większym wymiarze. Przykładem przejścia z nieodnawialnych źródeł energii na energię słoneczną jest projekt realizowany przez Trinę Solar w Ningxia w Chinach, gdzie na terenie byłej kopalni węgla utworzono elektrownię słoneczną o mocy 2GW, opartej na modułach Vertex, o ultrawysokiej mocy. Przewiduje się, że po podłączeniu stacji do sieci będzie można zredukować zużycie standardowego węgla o 960 000 ton i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 2,62 mln ton rocznie.
23.10.2023

Czy firmy, które korzystają z zielonej energii odnoszą już korzyści?

Odnawialne źródła energii, energia jądrowa, wodór, magazynowanie energii i paliwa alternatywne to przyszły krajobraz energetyczny Europy. Firmy, które korzystają z zielonej energii już teraz odnoszą wymierne korzyści. Dla Polski transformacja energetyczna oznacza jednak wyzwania związane m.in. z decentralizacją sieci elektroenergetycznych i wprowadzeniem regulacji umożliwiających wielkie inwestycje infrastrukturalne.
23.10.2023

Wodorowy zawrót głowy. Wodorowe statki zamiast autobusów

Wodór w transporcie morskim ma perspektywy, nawet w Polsce. Jednak warunkiem wprowadzenia tego rozwiązania do żeglugi jest kompleksowe podjęcie zagadnienia przez operatorów statków, zarządy portów i firmy zajmujące się usługami w portach. To ogólny wniosek z dyskusji w czasie panelu „Wodór w transporcie morskim: perspektywy, wyzwania i innowacje - od projektu do pierwszego rejsu”.
09.10.2023

Biznes w drodze do niższych emisji. Jak pomaga energia słoneczna?

Ambitne plany Unii Europejskiej zakładają redukcję emisji gazów o 55 proc. do 2030 r. oraz uzyskanie statusu kontynentu neutralnego klimatycznie do 2050 r. To z kolei nakłada na społeczeństwo, w tym sektory biznesu, przemysłu, produkcji szereg obowiązków. Ważnym elementem jest Europejski System Handlu Uprawnieniami (ETS) – dziś firmy, które nie wpiszą się w politykę klimatyczną, wydają krocie na zakup uprawnień.
06.10.2023

Ciężarówka wodorowa firmy Gebrüder Weiss wprawia w ruch samochód zasilany energią słoneczną

Innowacyjny samochód zasilany energią słoneczną Team aCentauri jedzie na zawody World Solar Challenge w Australii. Międzynarodowy dostawca usług transportowych Gebrüder Weiss użył swojej ciężarówki wodorowej na pierwszym odcinku zaawansowanego technologicznie pojazdu 5 września. Dzięki kompleksowemu rozwiązaniu logistycznemu obejmującemu transport lądowy, fracht morski i lotniczy eksperci zapewniają, że pojazd opracowany przez studentów w ETH Zurich możesz w październiku stanąć na starcie w Darwin punktualnie.
02.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej startuje 13 października w Gdyni

Przed nami Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni, czyli największe wydarzenie w kraju skupiające specjalistów branży morskiej. To tutaj omawiane będą bieżące zagadnienia związane z rozwojem sektora morskiego. W jaki sposób branża radzi sobie z wyzwaniami i jakie są optymalne kierunki dla jej rozwoju? To kwestie jakie poruszone zostaną w ramach pięciu bloków tematycznych wydarzenia.
29.09.2023

Elicit Plant ogłasza wprowadzenie innowacji technologicznej, która pomaga słonecznikowi w przetrwaniu zmian klimatycznych

Osiągający wyjątkowe wyniki produkt BEST-a, który pomaga kukurydzy przetrwać okresy suszy i oferuje niezwykły wzrost wydajności, jest obecnie dostępny w Europie, Brazylii i Ukrainie. Celem firmy Elicit Plant jest rozwój swojej działalności dzięki udostępnieniu, do końca roku, nowego innowacyjnego rozwiązania dla upraw polowych słonecznika - EliSun-a.
28.09.2023

Tak biznes oszczędza na zielonej energii!

Włączanie zielonych źródeł energii do modelu funkcjonowania przedsiębiorstw staje się dla polskiego biznesu koniecznością. Zarówno ze względów formalno-prawnych (dyrektywa CSRD i konieczność raportowania realizacji standardów ESG), jak i stricte ekonomicznych - optymalizacje w budżecie firmy bez chodzenia na kompromisy w kwestii jakości energii. To powód, dla którego rośnie zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii i nabywaniem jej w ramach Grup Biznesowych Reo.pl.
27.09.2023

Ponad 30 nowych stacji ładowania. Polenergia eMobility wybuduje je dzięki współpracy z Newgate Investment

Polenergia eMobility wybuduje ponad 30 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Stacje powstaną przy parkach handlowych należących do grupy Newgate Investment. – Parki handlowe to naturalna przestrzeń do rozwoju infrastruktury szybkiego ładowania. Zielona energia z naszych stacji ładowania zasili tysiące pojazdów elektrycznych rocznie – mówi Artur Kalicki, Członek Zarządu Polenergii eMobility.
25.09.2023

Czy polskie firmy są innowacyjne i czy podejmują działania prośrodowiskowe? PARP publikuje wyniki badań!

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) właśnie opublikowała najnowszy raport na temat stanu innowacyjności polskich przedsiębiorstw i czynników ją kształtujących. Piąta edycja badania prezentuje analizę firm w kontekście ich umiędzynarodowienia, współpracy z innymi podmiotami oraz uwarunkowań rozwoju działalności innowacyjnej.
19.09.2023

Coca Cola w Austrii doczeka się nowych kartonowych opakowań wielopaków

DS Smith, wiodący dostawca przyjaznych środowisku rozwiązań opakowaniowych, oraz Coca Cola HBC nawiązały współpracę, dzięki której plastikowe wielopaki butelek o pojemności 1,5 litra zostaną zastąpione kartonowymi uchwytami. Nowe rozwiązanie zastępujące jednorazowe plastikowe opakowania zostanie wprowadzone do supermarketów w Austrii we wrześniu 2023 r.
18.09.2023

Biopaliwo na bilety (promowe). Innowacje na i pod pokładami promów

Pasażerowie fińscy korzystający z transportu morskiego po raz drugi z rzędu uznali Viking Line za najbardziej zrównoważoną firmę żeglugową obsługującą połączenia między Finlandią a Szwecją. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę, wybierze w przyszłości jeszcze bardziej przyjazne dla klimatu środki transportu, a dwie trzecie są gotowe dopłacić do biletu, aby zmniejszyć niekorzystny wpływ statku na środowisko – wynika z najnowszego badania EPSI linii promowych Passenger Transport Ferries 2023.
17.09.2023

Historyczny moment. Chrzest pierwszego kontenerowca napędzanego metanolem od Maersk

W Kopenhadze odbyła się wyjątkowa uroczystość. Pierwszy na świecie kontenerowiec zasilany metanolem otrzymał imię Laura Maersk, co ogłosiła jego matka chrzestna, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Wydarzenie ma rozpocząć nowy etap na drodze ku dekarbonizacji żeglugi.
15.09.2023

Jarosińska-Jedynak: priorytetem na agendzie UE jest nadal zielona energia

Priorytetem na agendzie Unii Europejskiej jest nadal zielona energia i o tym muszą pamiętać przedsiębiorcy, którzy w tej perspektywie finansowej będą jednym z większych odbiorców środków europejskich - powiedziała w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
15.09.2023

Midea przedstawia „zieloną wizję, niebieską przyszłość” podczas targów IFA 2023: premiera rozwiązania inteligentnego domu

Midea, czołowy producent inteligentnego sprzętu AGD, znalazł się w centrum uwagi na prestiżowych targach IFA 2023, które odbyły się w dniach 1-5 września w Berlinie, w Niemczech. Pod hasłem „Zielona wizja, niebieska przyszłość” Midea prezentuje swoje niestrudzone zaangażowanie w zrównoważony rozwój i innowacje poprzez przedstawienie imponującej gamy produktów, w których priorytetem jest ochrona środowiska oraz oszczędność energii i które spełniają zróżnicowane potrzeby użytkowników i zastosowań.
11.09.2023

Karpacz’23: wyniki raportu UNGC o konsumentach i gospodarce obiegu zamkniętego

79 proc. Polaków uważa, że wprowadzanie standardów gospodarki obiegu zamkniętego ma sens, zaś 69 proc. deklaruje chęć pogłębiania swej wiedzy na temat postaw i praktyk przyjaznych środowisku - wynika z raportu przygotowanego przez UN Global Compact we współpracy z McDonald’s, zaprezentowanego podczas XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
08.09.2023

Carlsberg Polska nowym członkiem komitetu sterującego UN Global Compact

Carlsberg Polska został sygnatariuszem największej na świecie organizacji skupiającej zrównoważony biznes – United Nations Global Compact Poland. Jako członek komitetu sterującego UNGC firma będzie aktywnie uczestniczyła w inicjatywach podejmowanych przez organizację, biorąc udział w wyspecjalizowanych programach oraz dzieląc się swoimi doświadczeniami. Pierwszym z programów, do których Carlsberg Polska przystąpił jest Climate Positive, w ramach którego powstał raport “GOZ w opakowaniach”.
06.09.2023

SCE 2023 przedstawia chińskie innowacje w obszarze inteligentnych połączonych pojazdów napędzanych nowymi źródłami energii

Targi 2023 Smart China Expo (SCE 2023) odbywają się w dniach 4-6 września w ośrodku wystawienniczym Chonquing International Expo Center, a tematyka tegorocznej edycji obejmuje inteligentne połączone pojazdy napędzane nowymi źródłami energii i cyfrowe Chiny, zgodnie z informacjami przekazanymi podczas zorganizowanej niedawno konferencji prasowej.
05.09.2023

ENGIE rozpoczyna inwestycje w biogazowanie w Polsce. Podpisano list intencyjny

W Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisano list intencyjny dotyczący budowy nowoczesnej instalacji do produkcji biometanu. ENGIE, światowy lider transformacji energetycznej, działający w obszarze niskoemisyjnej energii i usług, planuje w przemysłowej części Głogowa produkować ekologiczne paliwo, a tym samym przyczyniać się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych.
29.08.2023

Rury GRP z Gdańska podbijają świat

W obliczu kryzysu wodnego i dynamicznych zmian klimatu w Europie przedsiębiorcy zabiegają o przyjęcie przez Komisję Europejską Niebieskiego Ładu, który ma uruchomić olbrzymie środki na inwestycje wodne. Polska ma wszelkie możliwość produkcyjne, aby stać się liderem w tej kwestii w Europie, czego przykładem jest między innymi gdańska fabryka Amiblu, która eksportuje swoje produkty do niemalże 30 państw na kilku kontynentach.
29.08.2023

Norweski Supercluster rusza na oceany. Bałtycki Klaster Morski na tym samym kursie

Przemysły morskie ewoluują, a Norwegia postanowiła zająć w nich wiodące miejsce w rozwoju i wdrażaniu innowacji oraz rozwoju zielonej gospodarki. Regiony Rogaland, Vestland i Møre og Romsdal współpracują obecnie nad utworzeniem nowego superklastra.
28.08.2023

Dolnośląskie. NFOŚiGW przekaże ponad 13 mln zł na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim

Ponad 13 mln przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru w Gaju Oławskim. We wtorek porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Funduszu oraz beneficjenta, spółki Promet-Plast.
23.08.2023

Morska energetyka wiatrowa w Europie łapie wiatr w śmigła i nadrabia zaległości. Szanse dla polskich producentów

Na akwenach wokół państw europejskich w pierwszej połowie 2023 r. zbudowano instalacje, które zapewnią kolejne 2,1 GW nowej energii z morskiej energetyki wiatrowej. Inwestycje w morską energetykę wiatrową wracają do normy, ale wciąż są zaległości do nadrobienia, w tym w potencjale i organizacji łańcucha dostaw – informuje WindEurope w najnowszym raporcie. Są więc szanse dla polskich producentów, by uzupełnili moce produkcyjne dla dynamicznie rozwijającej się branży.
20.08.2023

Największa instalacja PV na Bałkanach Zachodnich zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku

Aż 140 MW – taką moc będą mieć w sumie moduły, dostarczone przez Trina Solar, światowego lidera w dziedzinie inteligentnych rozwiązań w zakresie energii słonecznej dla neutralnej węglowo przyszłości, które jeszcze w tym roku mają zostać oddane do użytku w Albanii w ramach elektrowni Karavasta Solar. Projekt realizowany przez Voltalię będzie największym tego typu na Bałkanach Zachodnich i stanowi również kolejny krok w rozwoju Trina Solar w tej części Europy.
17.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Vestas z zamówieniem na 140 MW dla Halkirk II

Vestas otrzymał zamówienie na 140 MW do zasilenia projektu wiatrowego Halkirk II, należącego do spółki Capital Power w prowincji Alberta w Kanadzie.
15.08.2023

Wsparcie dla pszczół gniazdujących w ziemi w Cementowni Cemex w Chełmie

Cemex Polska podejmuje liczne inicjatywy wspierające zachowanie bioróżnorodności. Wśród prowadzonych przez firmę projektów związanych z ochroną środowiska, szczególne miejsce zajmuje ochrona owadów zapylających. W tym roku należąca do firmy Cementownia Chełm wzbogaciła się o nową infrastrukturę dla pszczół.
13.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Chiński Shanghai Electric oraz niemiecki Siemens zacieśniają współpracę w obszarze ekologicznych i niskoemisyjnych rozwiązań

W dniach 25-27 lipca prezeska zarządu spółki Shanghai Electric, pani Leng Weiqing, odbyła wizytę w Niemczech, aby przeprowadzić rozmowy z Christianem Bruchem - prezesem, dyrektorem generalnym i dyrektorem ds. zrównoważonego rozwoju w spółce Siemens Energy AG. Wizyta miała na celu pogłębienie współpracy branżowej obu podmiotów, w tym w zakresie wspólnych innowacji, a także promowanie transformacji energetycznej oraz rozwoju wysokiej jakości energii niskoemisyjnej.
05.08.2023

Kolejna runda konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”

Myślisz o zastosowaniu sztucznej inteligencji, aby poprawić życie mieszkańców Polski lub ochronę naszej planety? A może pracujesz nad nową technologią, dzięki której świat będzie bardziej zielony, cyfrowy? Jeśli tak, weź udział w sierpniowej edycji konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”. Zmień naszą przyszłość na lepsze.
03.08.2023

Qair zabezpieczył finansowanie dla 130 MW projektów fotowoltaicznych

iezależny producent energii odnawialnej Qair poinformował o uzyskaniu kredytu bankowego na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 129,5 MW, w tym trzy duże farmy w Golczewie, Rokietnicy i Pakości. Umowa kredytowa została podpisana z konsorcjum Santander Bank Polska i PKO Bank Polski o wartości 335,3 mln zł (kredyt terminowy).
03.08.2023

Magazyny energii - klucz do zintegrowania odnawialnych źródeł energii z siecią elektroenergetyczną [WYWIAD]

Transformacja energetyczna to również dynamiczna zmiana w sposobie funkcjonowania systemu energetycznego, napędzana głównie przez rosnące znaczenie rozproszonego wytwarzania energii, w tym w niestabilnych źródłach odnawialnych, takich jak instalacje fotowoltaiczne czy farmy wiatrowe - które są uzależnione od warunków pogodowych, co powoduje, że produkcja energii nie zawsze pokrywa zapotrzebowanie. Tym samym, nie jesteśmy w stanie wykorzystać ich pełnego potencjału, a nadwyżki energii mogą być marnotrawione.
26.07.2023

Meyer Werft dostarcza wycieczkowiec Silver Nova zamawiającemu

Niemiecka stocznia ogłosiła, że dostarczyła nowy, zaawansowany technologicznie i przede wszystkim ekologiczny statek wycieczkowy do Silversea Cruises.
22.07.2023

Hydro Extrusion Poland otwiera farmę solarną i nową linię produkcyjną

Hydro Extrusion Poland, międzynarodowy lider branży aluminium, w sposób odważny i przełomowy ogłasza oficjalne otwarcie farmy solarnej oraz innowacyjnej linii produkcyjnej z 8-calową prasą. Podejmując strategiczną decyzję o inwestycji w kolejne technologie wykorzystujące ekologiczne zasoby, marka nie tylko stawia zdecydowane kroki ku realizacji globalnych celów zrównoważonego rozwoju, ale również podnosi poprzeczkę dla całego przemysłu. Z zaangażowaniem i determinacją inwestuje w rozwiązania napędzane odnawialnymi źródłami energi
21.07.2023

CrossWind i Rosetti Marino zbudują pierwszą na świecie morską platformę wodorową

CrossWind, holenderskie przedsiębiorstwo zajmujące się energią odnawialną, przyznało włoskiej firmie Rosetti Marino kontrakt na budowę innowacyjnej platformy wodorowej - obejmującej zarówno produkcję, jak i magazynowanie H2. Zakład o nazwie "Baseload Power Hub" będzie w pełni zintegrowany z morską farmą wiatrową CrossWind Hollandse Kust Noord w Holandii.
20.07.2023

Przełomowy beton bez cementu firmy C-Crete Technologies po raz pierwszy zastosowany w budynku w Seattle

Przełomowy beton prefabrykowany bez cementu jest właściwie bezemisyjny, a nawet stopniowo pochłania CO2, przybliżając przemysł budowlany do celu zerowej emisji dwutlenku węgla. Zrównoważona alternatywa dla cementu portlandzkiego prawie nie generuje dwutlenku węgla podczas produkcji i stopniowo pochłania CO2 z powietrza.
20.07.2023

Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET) - Innowacje dla Zrównoważonej Przyszłości

Już po raz kolejny Klaster Technologii Wodorowych ma przyjemność zaprosić na kolejną edycję konferencji Polish Conference for Hydrogen Energy and Technologies (PCHET), która odbędzie się w dniach 4-5 października 2023 roku w Gdyńskim Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym. Konferencja PCHET jest uznawana za jedno z najważniejszych wydarzeń w Polsce, gromadzących kluczowych liderów, naukowców, ekspertów oraz decydentów z dziedziny energetyki wodorowej.
17.07.2023

Zakład produkcyjny Bydgoszcz, Grupa TFKable dostarczy kable dynamiczne do pływających turbin wiatrowych EolMed

Zlokalizowany na południu Francji, 18 km od wybrzeża Gruissan i Port-La Nouvelle w regionie Occitanie, projekt Eolmed zostanie podłączony do francuskiej sieci przesyłowej energii elektrycznej (RTE), dostarczając około 100 milionów kWh energii rocznie - co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 50 000 gospodarstw domowych. Osiągnie to dzięki trzem turbinom wiatrowym zakotwiczonym na głębokości 60 metrów.
05.07.2023

ASE ATEX w rankingu Diamentów Forbesa 2023

ASE ATEX, firma specjalizująca się w rozwiązaniach technologicznych dla przemysłu, zdobyła prestiżowe wyróżnienie w rankingu Diamenty Forbesa 2023, potwierdzając tym samym swoją pozycję jako jedno z najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w swojej branży.
05.07.2023

Eksperci z PG: Polskę czeka energetyczna rewolucja; to wymaga wykształconych kadr i dobrych badań naukowych

Polskę czeka energetyczna rewolucja, a morska energetyka wiatrowa jest przyszłością gospodarki w naszym regionie. Wymaga ona odpowiednio wykształconych kadr oraz badań naukowych na światowym poziomie – mówią w rozmowie z PAP eksperci z Politechniki Gdańskiej.
05.07.2023

Innowatorzy na szerokie wody. NCBR ogłasza II konkurs HYDROSTRATEG

220 mln zł na innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w II konkursie ogłoszonym w ramach Rządowego Programu Strategicznego HYDROSTRATEG. Wnioski konsorcjów z udziałem jednostek naukowych, przedsiębiorstw lub innych podmiotów będą przyjmowane w dniach 31 lipca - 31 października 2023 roku.
03.07.2023

Cemex Polska ponownie doceniony w Rankingu Odpowiedzialnych Firm

Za nami XVII edycja Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Autorzy tego prestiżowego zestawienia po raz kolejny docenili działania realizowane przez Cemex Polska. Firma zajęła 9. miejsce w klasyfikacji generalnej Rankingu i 3. pozycję w kategorii „Produkcja przemysłowa i chemiczna”.
01.07.2023

Podjęte zobowiązania klimatyczne pozwolą utrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2 stopni. Wielu krajom nie będzie jednak łatwo ich dotrzymać

Naukowcy przeanalizowali zobowiązania krajów do osiągnięcia zerowej emisji i sprawdzili, czy przyjęte założenia pozwolą na redukcję emisji do poziomów zakładanych w celach krótko- i długofalowych. Okazało się, że obecne cele redukcji emisji nie ograniczą globalnego ocieplenia do najbardziej ambitnego założenia porozumienia paryskiego, czyli 1,5 stopnia Celsjusza. Możliwe będzie utrzymanie go w limicie poniżej dwóch stopni, ale pod warunkiem sprawnej realizacji założeń. Zwłoka oddala nas od tego celu. Najtrudniejsze zadanie stoi n
28.06.2023

Premier: w Świnoujściu powstanie pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Dekarbonizacja w klastrze (nie tylko) norweskim. Polski BSSC ZEV HUB jest na kursie

Globalny transportowy jest odpowiedzialny za jedną czwartą globalnej emisji gazów cieplarnianych (GHG). W ciągu najbliższych trzech dekad globalna flota pojazdów wzrośnie z 1,2 miliarda do 2 miliardów pojazdów, liczba lotów pasażerskich wzrośnie o 130%, a tonomil ładunków na morzu wzrośnie o 35% - alarmował Remi Eriksen, prezes i dyrektor generalny grupy DNV w czasie spotkania z dziennikarzami podczas Nor Shipping 2023.
26.06.2023

W Europie nasila się zjawisko zamierania lasów spowodowane zmianami klimatu [WIDEO]

Ubiegłoroczne lato w Europie było najgorętsze od lat. Według naukowców ze Szwajcarii w tym czasie zbrązowiało 37 proc. regionów leśnych strefy umiarkowanej i śródziemnomorskiej. To o tyle niepokojące, że zwykle zjawisko to zachodzi jesienią, a nie latem, więc może to być oznaka zamierania lasów. Badacze wskazują, że ubiegłoroczna skala tego zjawiska była największa w ciągu ostatnich dwóch dekad, i podkreślają, że wpływ na to miały zdarzenia pogodowe nie tylko z 2022 roku, ale nawet z trzyletniej historii meteorologicznej. Zjawisk
25.06.2023

Polski wodór z biomasy i słońca [WIDEO]

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad stworzeniem reaktora fotokatalitycznego, który posłuży do wytwarzania ekologicznego wodoru z biomasy i energii słonecznej. Gotowe są już poszczególne elementy technologii, teraz trwają prace nad ich integracją i testami w warunkach zbliżonych do operacyjnych. Rozwiązaniem mogą być potencjalnie zainteresowane światowe koncerny energetyczne ze Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej.
23.06.2023

Port Kołobrzeg partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych

Zarząd Portu Morskiego Kołobrzeg jest partnerem Zielonych Stref Inwestycyjnych, związanych z odnawialnymi źródłami energii. 27 czerwca w Myśliborzu odbędzie się poświęcona im konferencja.
22.06.2023

Nagrody gospodarcze Forum Wizja Rozwoju

Pierwszy dzień tegorocznego Forum Wizja Rozwoju zakończyła gala, podczas której wręczone zostały Nagrody Gospodarcze. To honorowe wyróżnienia, którymi organizatorzy Forum promują przedsiębiorstwa za znaczące osiągnięcia gospodarcze, wpływające na rozwój narodowej gospodarki. Gościem specjalnym wydarzenia był szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
20.06.2023

Inteligentna tkanina zmieni kolor i kształt w reakcji na temperaturę i napięcie elektryczne. Materiał można też programować [WIDEO]

Kanadyjscy naukowcy opracowali innowacyjny materiał, który jako pierwszy może reagować jednocześnie na dwa różne bodźce: temperaturę i napięcie elektryczne. Niedroga w produkcji tkanina, wykonana z nanokompozytowych włókien polimerowych, może zmieniać kolor i kształt pod wpływem tych bodźców. Toruje to drogę do szerokiego spektrum zastosowań: od ubrań termicznych, przez gry VR, medycynę, aż po przemysł motoryzacyjny i kosmiczny.
19.06.2023

SANY otwiera centrum testowe w celu przyspieszenia rozwoju pojazdów ciężkich zasilanych nowymi źródłami energii

SANY Group ogłosiła uruchomienie Centrum Testowe Pojazdów Inżynieryjnych Zasilanych Nowymi Źródłami Energii SANY („Centrum”) w mieście Changsha - stolicy prowincji Hunan w środkowych Chinach. Łączny koszt inwestycji przekroczył 100 mln RMB. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek na świecie. Centrum wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia i sprzęt, wskutek czego dysponuje ono obecnie najbardziej kompleksowymi możliwościami prowadzenia badań rozwojowych nad elektrycznymi pojazdami inżynieryjnymi.
16.06.2023

Wiatr w skrzydłach. VentoFoil inteligentnie napędza żeglugę

Holenderska firma eConowind opracowała przełomowe rozwiązanie napędowe – VentoFoil. Prekursorski system zamontowano na pokładzie cementowca Sunnanvik, należącego do floty Eureka Shipping, będącej częścią spółki SMT Shipping, co wpisuje się w konsekwentnie realizowaną przez firmę strategię wdrażania innowacyjnych patentów na rzecz zrównoważonego wpływu przemysłu na środowisko.
13.06.2023

Nor-Shipping 2023. Partnerstwo biznesu i innowacji. Polska błysnęła wodorem [ZDJĘCIA]

Odbywające się na początku czerwca Nor-Shipping 2023 to niewątpliwie najważniejsze wydarzenie roku w biznesie morskim. Przytłaczał ogrom około 1 000 wystawców oraz około 50 tys. uczestników przedstawicieli biznesu i polityki, nauki i klastrów morskich, czołowych firm badawczych i eksperckich z całego świata. Polska przyjechała na Nor Shipping z wodorem.
12.06.2023

Technologia przekształcająca dowolny port w pływające centrum morskiej energetyki wiatrowej [WIDEO]

Amerykańska firma Crowley, zajmująca się rozwiązaniami w zakresie łańcucha dostaw dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, zainwestowała w Tugdock, twórcę pierwszego na świecie pływającego suchego doku znanego jako Tugdock Submersible Platform (TSP).
11.06.2023

Norwegia: Akcelerator NOW napędzi innowacje w offshore wind

Norwegian Offshore Wind, organizacja promująca rozwój pływającego łańcucha dostaw energii wiatrowej, uruchomiła NOW Accelerator, zaprojektowany w celu wspierania rozwoju startupów i scaleupów w branży morskiej energetyki wiatrowej.
10.06.2023

Stany Zjednoczone przedstawiają krajową strategię czystego wodoru

Nowe ramy mają na celu przyspieszenie produkcji, magazynowania i wykorzystania wodoru.
10.06.2023

Carbon-Free Europe przedstawia nowy model systemów energetycznych

W przeprowadzonym w ostatnim czasie badaniu przeanalizowano postępy Europy w kierunku osiągnięcia neutralności węglowej przy użyciu najnowocześniejszych modeli systemów energetycznych, aby ocenić ostatnie zmiany w polityce energetycznej i kosztach technologii.
09.06.2023

Którędy do cyrkularności tworzyw sztucznych? Warto posłuchać samej branży

Na branży tworzyw sztucznych od lat ciąży spora presja. Jednocześnie przez te lata branża przeszła ogromne zmiany i zapowiada, że będzie się zmieniać jeszcze bardziej, aby osiągnąć wyznaczone cele cyrkularności i zeroemisyjności. O możliwych drogach dojścia do celu w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczo-politycznej dyskutowali przedstawiciele producentów, brandownerów i recyklerów podczas drugiej edycji Polish Circular Forum.
09.06.2023

BAR Technologies i Deltamarin realizują wizję kontenerowca zasilanego siłą wiatru

Fińsko-brytyjski duet technologicznej branży morskiej dąży do urzeczywistnienia innowacyjnego projektu budowy kontenerowców Aframax napędzanych siłą wiatru. Powrót do historycznych rozwiązań ma być kluczem do dekarbonizacji żeglugi.
07.06.2023

Equinor Grupa Polenergia i Hitachi Energy poszukują partnerów dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III

Equinor wraz z Polenergią organizują kolejne spotkanie dla przyszłych dostawców komponentów i usług dla swoich projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. W wydarzeniu weźmie udział główny dostawca i wykonawca części elektroenergetycznej obu farm - Hitachi Energy, który poszukuje potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców w offshore wind.
05.06.2023

Odchodzenie od węgla następuje zbyt wolno. W tym tempie świat zmierza w kierunku ocieplenia o 3 stopnie

Zużycie energii z węgla nie zmniejsza się wystarczająco szybko – ostrzegają szwedzcy naukowcy. Z ich analizy zobowiązań poszczególnych krajów dotyczących dekarbonizacji wynika, że w tym tempie nie uda się osiągnąć celu porozumienia paryskiego, jakim jest ograniczenie ocieplenia klimatu do maksymalnie 2 stopni do końca wieku. Bardziej realny scenariusz to wzrost temperatury o co najmniej 2,5, a nawet o 3 stopnie Celsjusza. W Europie w odchodzeniu od węgla przodują Niemcy, z kolei polska gospodarka wciąż jest i najprawdopodobniej d
03.06.2023

NCBR podpisało Kartę Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zostało sygnatariuszem Karty Misji UE "Odbudowa oceanów i wód" do 2030 r. Dokument w imieniu NCBR podpisała dyrektor działu krajowego punktu kontaktowego Magdalena Bem-Andrzejewska i Marcin Sadowski z dyrekcji generalnej ds. gospodarki morskiej KE.
02.06.2023

Hackathon informatyczny SOFTSWISS w Poznaniu: 3 idee, które mogą zmienić podejście do sortowania odpadów w mieście

W Poznaniu dokonano podsumowania hackathonu dla studentów i specjalistów z branży IT, który zorganizowała firma produktowo-technologiczna SOFTSWISS wraz ze Smart City Poznań. Zgodnie z zasadami spróbować swoich sił w konkursie mogli studenci uczelni technicznych i specjaliści z przygotowaniem technicznym w wieku do 30 lat.
31.05.2023

Antaisolar i Jinko Technology rozpoczynają globalną współpracę strategiczną na SNEC 2023

25 maja, podczas odbywających się w Szanghaju międzynarodowych targów i konferencji fotowoltaiki SNEC 2023, Antaisolar i Jinko zorganizowały ceremonię zawarcia umowy o współpracę strategiczną. Strony umowy postanowiły nawiązać globalne partnerstwo strategiczne w obszarze czystej energii oparte na zasadach obopólnie korzystnych, dążeniu do zdobycia dodatkowej przewagi, podziale zasobów oraz wspólnym rozwoju. W imieniu stron umowę podpisał dyrektor generalny Antaisolar, Huang Liqin oraz dyrektor generalny Jinko Technology, Wang Hon
30.05.2023

Operatorzy morskich elektrowni wiatrowych szukają sposobów na recykling zużytych łopat. Polscy naukowcy pracują nad nową technologią w tym obszarze [WIDEO]

Do tej pory łopaty turbin morskich elektrowni wiatrowych były utylizowane poprzez spalanie albo składowane w glebie, co nie jest ani opłacalne, ani dobre dla środowiska. Opracowanie technologii recyklingu i zmniejszenie zużycia surowców potrzebnych do ich produkcji to w tej chwili jedno z głównych wyzwań w szybko rosnącej branży offshore. Dlatego duński Ørsted – największy deweloper morskich farm wiatrowych – nawiązał właśnie współpracę z Instytutem Elektrotechniki z Sieci Badawczej Łukasiewicz. Wspólnie będą pracować nad technol
30.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
26.05.2023

Naukowcy: skutecznie działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację

Skuteczne działania na rzecz neutralności klimatycznej oznaczają głęboką transformację większości aspektów gospodarki, systemu energetycznego, rynków międzynarodowych i globalnych ram współpracy - czytamy we wspólnej deklaracji naukowców kilkudziesięciu akademii nauk.
26.05.2023

Finansowanie transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach energetycznych, przemysłowych i komunalnych w 2023

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szkoleniem “Finansowanie transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach energetycznych, przemysłowych i komunalnych w 2023”, które odbędzie się on-line 20.06.2023. Wydarzenie wynika z dużego zainteresowania dofinansowaniami do transformacji energetycznej w przedsiębiorstwach, a także dotacjami na budowę lub przebudowę instalacji OZE oraz dużą liczbą planowanych modernizacji urządzeń lub wyposażania instalacji w urządzenia sprzyjające poprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw
26.05.2023

Rynek tworzyw sztucznych w Polsce i Europie – wysoka średnia roczna stopa wzrostu, ale niższe tempo od połowy 2022 roku

Fundacja PlasticsEurope Polska, reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce, tradycyjnie już podczas Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL przedstawiła dane dotyczące bieżącej sytuacji branży tworzywowej w Polsce na tle Europy. Według ekspertów w skali wieloletniej branża rozwija się w bardzo dobrym tempie. Niepokojący jest jednak spadek tempa wzrostu branży po chwilowym odbiciu po pandemii.
25.05.2023

OWGP przyznaje granty innowatorom morskiej energetyki wiatrowej

Piętnaście brytyjskich firm otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 milionów funtów od Offshore Wind Growth Partnership (OWGP).
25.05.2023

Jeszcze tylko do 31 maja można zarejestrować się na Konferencję PSEW2023 w ramach rejestracji standardowej

Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej 2023 (PSEW2023) to największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie branżowe poświęcone energetyce wiatrowej. Polska stoi obecnie przed bardzo poważnym wyzwaniem, wynikającym ze zmiany klimatu, wojny w Ukrainie, kryzysu gospodarczego oraz nieuniknionej transformacji energetycznej.
24.05.2023

Włącz się w budowę farm wiatrowych Bałtyk podczas kolejnego Dnia Dostawcy!

Equinor, Polenergia i Hitachi Energy poszukują potencjalnych partnerów do swojego łańcucha dostawców dla projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. To dla nich 15 czerwca bieżącego roku organizują w Łodzi spotkanie informacyjne łączące dużych dostawców z polskimi firmami z całego kraju, które chcą uczestniczyć w rozwoju offshore wind.
24.05.2023

International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.
21.05.2023

W Bydgoszczy PKN Orlen zbudował niemal samowystarczalną energetycznie stację paliw

Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i instalacji do równoczesnej produkcji ciepła i chłodu ORLEN zbudował stację paliw, która sama wytwarza prawie 90 proc. prądu potrzebnego do jej działania. Pilotaż innowacyjnego systemu przeprowadzono w Bydgoszczy. Już wkrótce koncern rozpocznie jego wdrażanie na kolejnych stacjach w całym kraju.
19.05.2023

Elbląg z pierwszą na świecie instalacją do produkcji wodoru w elektrolizerze zintegrowanym z elektrociepłownią

W Elblągu działa pierwsza na świecie dwukierunkowa instalacja produkcji wodoru w oparciu o ogniwa stałotlenkowe, współpracująca z blokiem biomasowym BB20 elektrociepłowni. To efekt projektu, prowadzonego od trzech lat przez Centrum Badawczo-Rozwojowe im. Faradaya z Grupy Energa oraz Instytut Maszyn Przepływowych we współpracy z Instytutem Energetyki. Rozwiązanie oparte jest na polskich patentach, technologii i know-how.
15.05.2023

Przemysł cementowy spaja zrównoważoną przyszłość. Wystartowała platforma poświęcona działaniom sektora na rzecz zrównoważonego rozwoju

Wraz z istotnym wkładem w gospodarkę rzędu 3,8 mld zł rocznie oraz szeregiem aktywności lokalnych – na rzecz ochrony środowiska, kultury, ochrony zdrowia i sportu – sektor cementowy wpisuje się to w zrównoważony rozwój. Aby zaprezentować dobre praktyki oraz działania branży z tego obszaru Stowarzyszenie Producentów Cementu stworzyło dedykowaną platformę SpajamyZrownowazonaPrzyszlosc.pl.
14.05.2023

Zielona transformacja do 2050 roku może wygenerować dla światowej gospodarki ponad 10 bilionów dolarów

Przemysł związany z wprowadzaniem zielonej transformacji do 2050 roku ma przynieść światowej gospodarce dodatkowe 10,3 biliona dolarów, co stanowiłoby równowartość 5,2% światowego PKB, jak tak wynika z raportu „The Global Green Economy. Wykorzystanie szansy” sporządzonego przez specjalistów z Oxford Economics oraz firmy Arup. Raport prezentuje jednocześnie nowe spojrzenie na to, jakie konkretne działania podjąć w celu zbudowania polityki, która będzie efektywna zarówno ekologicznie, jak i gospodarczo.
12.05.2023

Elektroliza wody morskiej może być ekologiczna i opłacalna. Australijscy naukowcy pracują nad nową metodą wytwarzania wodoru [WIDEO]

Australijscy naukowcy z RMIT University pracują nad stworzeniem katalizatora, dzięki któremu możliwa będzie ekologiczna i efektywna ekonomicznie produkcja wodoru z wody morskiej. Nowa metoda polega na bezpośrednim rozszczepianiu cząsteczek wody na wodór i tlen, bez konieczności odsalania wody i związanej z nią dużej konsumpcji energii. Koszt wytworzenia w ten sposób wodoru ma być czterokrotnie niższy niż obecnie. Materiał, z którego będzie zbudowane urządzenie, jest niedrogi, a jego produkcja łatwo skalowalna. W procesie elektrol
11.05.2023

Toyota i Exxon współpracują przy "niskoemisyjnych" silnikach

Toyota i ExxonMobil połączyły siły w celu opracowania "niskoemisyjnych" silników benzynowych.
10.05.2023

Prezes ElectroMobility Poland: sektor elektromobilności może dać nawet 5 proc. krajowego PKB

Udział sektora elektromobilności w krajowym PKB może wzrosnąć z obecnych ok. 1,4 proc. do nawet 3,9-5,2 proc. w roku 2040 – szacuje prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba. Jego zdaniem, w motoryzacji elektromobilność może wykreować ok. 21 tys. miejsc pracy.
09.05.2023

Sankcje UE mogą ukrócić greenwashing [WIDEO]

Greenwashing, czyli pozorowane działania na rzecz środowiska, to domena zarówno globalnych korporacji, jak i mniejszych firm i producentów, którzy stosują dezinformację, żeby poprawić swój wizerunek. Takie praktyki mogą być bardzo szkodliwe społecznie – konsumenci, którzy nabrali się na „ekościemę”, tracą wiarę w to, że ich prośrodowiskowe zachowania i decyzje zakupowe mogą się realnie przyczynić do ochrony klimatu i poprawy stanu środowiska. Tracą też zaufanie do firm, które naprawdę dbają o ekologię. Zjawisku greenwashingu mają
08.05.2023

Nor-Shipping – arena morskich innowacji i biznesu

Pandemia COVID i napaść Rosji na Ukrainę wywołały ogromną falę niepewności i niestabilności na całym świecie. Biznes morski ma charakter międzynarodowy. Każdego, kto działa na arenie międzynarodowej, dotykają wstrząsy geopolityczne. W transporcie morskim nadchodzące lata będą koncentrować się na uzyskaniu zerowej emisji i neutralności klimatycznej. Branża morska jest układem bardzo złożonym. Jest dynamiczna i szybko się rozwija, co z kolei sprawia, że takie przedsięwzięcie jak Nor-Shipping jest bardzo ważne.
05.05.2023

MARPOL ma 50 lat i wiele do zrobienia. Prawo nie nadąża za praktyką i nowymi technologiami [XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego]

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego za temat przewodni obrała sobie problem zapobiegania zanieczyszczaniom morza przez statki w kontekście funkcjonowania 50 lat MARPOL – konwencji wciąż modyfikowanej, ale nie uwzględniającej wielu nowych zagrożeń i wciąż uzupełnianej o nowe regulacje. W kwietniowej konferencji wzięli udział przedstawiciele nauki i biznesu, firm ubezpieczeniowych i kancelarii prawnych, co znakomicie wzbogaciło dyskusję i podniosło wielokrotnie jej temperaturę podczas paneli tematycznych.
04.05.2023

Kamień milowy dla małego atomu na statkach

Losy brytyjskiej firmy Core Power i jej innowacyjnego rozwiązania dla sektora morskiego śledzimy od 2019 roku. W ostatnich tygodniach firma osiągnęła kamień milowy - finansowanie w wysokości 100 milionów dolarów na rozwój nowej technologii jądrowej dla przemysłu morskiego.
04.05.2023

KLM i holenderska Politechnika wybuduje samolot na wodór

Królewskie Holenderskie Linie lotnicze podjęły współpracę przy kolejnym projekcie badawczym z Politechniką w Delft w Holandii. Wraz z zespołem studentów AeroDelft będą pracować przy projekcie Phoenix, którego celem jest budowa samolotu napędzanego wodorem. Opracowanie i przetestowanie modelowego samolotu na wodór dostarczy ważnych informacji na temat możliwości zastosowania wodoru w lotnictwie, zwłaszcza w zakresie projektowania zbiorników na ciekły wodór i kluczowych elementów bezpieczeństwa. Udział w tym projekcie pomoże KLM zd
27.04.2023

Rosną inwestycje w start-upy pozytywnego wpływu. Ich celem jest przeciwdziałanie globalnym problemom, zwłaszcza w obszarze klimatu

Start-upy coraz mocniej się angażują w rozwiązywanie palących problemów w skali globalnej. Jednym z najważniejszych obszarów jest środowisko i klimat. Na całym świecie skala inwestycji w tzw. start-upy pozytywnego wpływu szybko rośnie. Przybywa także programów, które mają tym młodym spółkom pomóc w rozwoju i wdrożeniu na rynek ich rozwiązań. Jednym z nich jest konkurs Huawei Startup Challenge. Podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Huawei zaprezentował innowacyjne rozwiązania niektórych laureatów konkursu, m
27.04.2023

Innowacje z obszaru diagnostyki i pozyskiwania wodoru wśród Polskich Produktów Przyszłości [WIDEO]

Projekty związane z wytwarzaniem wodoru, przetwarzaniem odpadów czy innowacyjną diagnostyką chorób – to tylko część nagrodzonych w tegorocznym konkursie Polski Produkt Przyszłości, który PARP i NCBR organizują już od 25 lat. Do jubileuszowej edycji zgłoszono prawie 150 nowatorskich projektów, stworzonych przez polskie uczelnie i przedsiębiorców, które mają potencjał, aby podbić polski i globalny rynek i stać się polską wizytówką za granicą.
26.04.2023

Ochrona środowiska i sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja i globalna cyfryzacja niosą ze sobą nie tylko postęp technologiczny, ale też w pewnych aspektach mogą mieć negatywny wpływ na klimat na Ziemi - zwracali uwagę uczestnicy Szczytu Klimatycznego TOGETAIR, który odbył się w Warszawie. Według nich należy wprowadzić uregulowania, które pozwoliłyby temu zapobiegać.
24.04.2023

Dow organizuje akcję sprzątania warszawskiego obszaru Natura 2000, aby wesprzeć globalną kampanię #PullingOurWeight

14 kwietnia br. Dow Polska, we współpracy z Fundacją „Ja Wisła” oraz Michałem Książkiem, ornitologiem, poetą i specjalistą w dziedzinie leśnictwa, zorganizowała na terenie Warszawy akcję sprzątania terenu w pobliżu Mostu Siekierkowskiego. Wydarzenie jest częścią globalnej kampanii firmy Dow #PullingOurWeight, mającej na celu edukację na temat odpowiedzialnego zarządzania odpadami, a także zaangażowanie pracowników, klientów i lokalnych społeczności w rozwiązanie problemu zanieczyszczenia plastikiem.
24.04.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora. Warto jednak pamiętać, że jednostki WTIV są ważnym elementem budowy farm wiatrowych i stanowią spektakularną część procesu budowy, ale rozwój morskiej energetyki wiatrowej może s
21.04.2023

EcoFlow wprowadza trzy inteligentne urządzenia na baterię, które odmienią nasze życie w domu, na zewnątrz i w trasie

EcoFlow BLADE to pierwsza na świecie robotyczna kosiarka-zamiatarka do trawy z nawigacją opartą o wirtualne ściany i unikaniem przeszkód. • EcoFlow GLACIER to pierwsza na świecie przenośna lodówka ze zintegrowaną kostkarką i wymienialną baterią. • EcoFlow WAVE 2 to potężny, przenośny klimatyzator i grzejnik.
20.04.2023

Walka o klimat może iść w parze z zyskami i rozwojem. Nowe technologie mogą uczynić ją skuteczniejszą [WIDEO]

– Wciąż jeszcze pokutuje przestarzała narracja mówiąca o tym, że ochrona środowiska jest kosztowna, nudna, wymaga poświęceń i szkodzi rozwojowi gospodarczemu. Takie podejście sprawia, że mamy do czynienia z dużym oporem, bo nikomu nie zależy na spowolnieniu gospodarczym i całkowitej rezygnacji z własnych nawyków – mówi Bertrand Piccard, szwajcarski aktywista i podróżnik, który w 2016 roku jako pierwszy na świecie okrążył glob samolotem zasilanym wyłącznie energią słoneczną. Jak podkreśla, potrzebna jest zmiana tej narracji i poka
20.04.2023

GWM przyspiesza proces elektryfikacji dzięki światowej premierze pojazdów zasilanych nowymi źródłami energii podczas targów Auto Shanghai 2023

18 kwietnia GWM zaprezentował pięć swoich głównych marek: HAVAL, TANK, ORA, POER i WEY podczas 20. targów branży motoryzacyjnej Shanghai International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju („Auto Shanghai 2023”) i pokazał pełną gamę modeli zasilanych nowymi źródłami energii (NEV).
20.04.2023

Pierwsze na świecie: rozwiązania Hoymiles w zakresie innowacyjnego montażu mikrofalowników zaoszczędzają 70% czasu

Firma Hoymiles, wiodący dostawca inteligentnej energii i producent mikrofalowników, planuje wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania montażowego do instalacji fotowoltaicznych z wieloma lub jednym mikrofalownikiem, które skraca czas instalacji o 70%.
19.04.2023

Światowy rekodr instalacji na szkockiej morskiej farmie wiatrowej

Na największej szkockiej morskiej farmie wiatrowej - Seagreen - u wybrzeży Angus, zainstalowano na największej głębokości na świecie fundament turbiny wiatrowej.
12.04.2023

EMAG: miały węglowe mogą posłużyć do produkcji niskoemisyjnych brykietów

Inżynierowie z katowickiego ośrodka EMAG opracowali technologię, umożliwiającą tanią produkcję niskoemisyjnych brykietów węglowych z miałów energetycznych. Jej zastosowanie pozwoliłoby wykorzystać przetworzone miały w domowych piecach bez potęgowania smogu – wskazują twórcy innowacyjnego rozwiązania.
11.04.2023

Jaka będzie przyszłość ekologicznych podróży pasażerskich? Grupa Meyer prezentuje innowacyjny projekt

Podczas targów rejsowych w Fort Lauderdale na Florydzie brytyjski koncern Meyer zaprezentował koncepcję futurystycznego wycieczkowca, jaki mógłby przemierzać oceny za kilka dekad. Firma wykorzystała tu doświadczenie z budowy dwóch najnowocześniejszych technologicznie jednostek pasażerskich, jakie wyszły z jej stoczni.
09.04.2023

Apple i globalni dostawcy zwiększają wykorzystanie OZE do 13,7 GW

Ponad 250 globalnych partnerów produkcyjnych dąży do tego, by do 2030 r. osiągnąć neutralność węglową w produkcji urządzeń Apple.
06.04.2023

Na Uniwersytecie Morskim odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia Gdynia I-Days: Academic Gdynia Innovation Days

W dniach 13-14.04.2023 r. w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Konferencja Centrum Transferu Technologii UMG w ramach cyklicznych wydarzeń poświęconych wspieraniu innowacyjności akademickiej oraz budowy pomostu na linii nauka – przemysł.
04.04.2023

Centra danych chcą redukować swój ślad węglowy. Inwestują nie tylko w zieloną energię, lecz także w odpowiednie materiały budowlane i systemy chłodzenia

Centra danych stają się coraz bardziej efektywne energetycznie. Na redukcję ich śladu węglowego składa się szereg czynników, takich jak wykorzystanie zielonej energii czy wydajne chłodzenie serwerów, ale i takich, które pojawiają się już na etapie budowy, w tym odpowiedni dobór cementu. To dlatego korzystanie z usług data center może być dla firm bardziej zrównoważonym rozwiązaniem niż utrzymywanie własnej infrastruktury. Tym bardziej że jest to także bardziej efektywne kosztowo.
30.03.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

  • Silesia Eco Solar

    Katowice, ul. ul. Porcelanowa 60 , tel.: tel: 324417073 tel: 327 232 216

Dziękujemy za wysłane grafiki.